Sayfa 142/147 İlkİlk ... 4292132140141142143144 ... SonSon
Arama sonucu : 1171 madde; 1,129 - 1,136 arası.

Konu: Beyaz Yaka İçin Tasarruf ve Yatırım Koçluğu-3

1. Bu konuda tecrübesi olan arkadaşları bir sorum var. Yıllık enflasyonun araba fiyatlarına nasıl, ne kadar bir etkisi vardır. Enflasyonun % 50 olduğu bir zamanda , Araçlar %50 oranında prim yaparmı.

2.  Alıntı Originally Posted by MeDe Yazıyı Oku
    Herkese merhaba;
    Uzun zamandır forum sessiz büyüklerden de hiç ses çıkmıyor. Açıkçası burası benim için bir kılavuz görevi görüyordu ,yönü kaybettiğim zaman bir nevi pusula oluyordu ama sanırım herkes piyasadan, zorlaşan hayat şartlarından ve alım gücündeki azalmadan dolayı küskün. Herkes maalesef haklı görünüyor ben de ne işlem yapmaya çalışsam kendimi vazgeçirip ekranı kapatıyorum. Kendi adıma bu sayfaya ilk yazdığım zamana göre pandemi ,çocuk falan derken yoldan tamamen çıktım ama bir şekilde farklı yerden de olsa geriye dönebildim.

Yine de bu ortamı bir şekilde fırsata çeviremez miyiz? Yani öngörülebilirliğin çok düşük olduğu ,ülkenin seçime odaklandığı böyle dönemlerde fırsatları nerde aramalıyız? Yatırım vadelerini kısaltmalı mı yoksa daha da uzun vadelere geçerek daha risksiz yatırım araçlarına mı yönlenmeliyiz? Sayfada belki biraz hareketlenme olur umuduyla yazdım ,herkese iyi günler.
    Twitter da aktif yazıyorum, orada ciddi bir takipçi sayısı oluştu. Günceli orada yorumluyorum.

Piyasalara gelirsek, borsada çok güzel kazançlar oldu. Bu saatten sonra risk azaltma taraftarıyım. Ama şimdilik dönüş açısından sinyal yok. Bu nedenle teknik sinyal gelene kadar %80 kadar pozda kalınabilir.
    Önemli dönüm noktalarını, beğendiğim analizleri Twitter dan da paylaşıyorum...@cautionary53

3.  Alıntı Originally Posted by atakanözbaki Yazıyı Oku
    Bu konuda tecrübesi olan arkadaşları bir sorum var. Yıllık enflasyonun araba fiyatlarına nasıl, ne kadar bir etkisi vardır. Enflasyonun % 50 olduğu bir zamanda , Araçlar %50 oranında prim yaparmı.
    Araç piyasası uluslararası fiyatlarla şekilleniyor. Yani Türkiye’de üretilen bir araç bile olsa Euro bazlı bir fiyat oluşuyor(uluslararası arz talep dengesi, araç parçalarının maliyetlerindeki artışlar vs). Kur arttığı zamanlar fiyatlar kur kadar+Euro bazlı araç enf.

Peki kur ve araç fiyatı Euro bazlı artmazsa, 2003-2013 dönemi… o zaman da ülkedeki enf kadar, hatta onun altında fiyatların arttığı da oldu. Özetle enf ile doğrudan ilişki kurmak zor.
    Önemli dönüm noktalarını, beğendiğim analizleri Twitter dan da paylaşıyorum...@cautionary53

Araba fiyatları ile enflasyon arasında doğrusal ilişki vardır.
    Dünya gazetesi yazarı ekonomist Alaattin Aktaş ın bu konularla ilgili yazıları vardır.
    Dizel arabaların Tüik in açıkladığı enflasyon sepetinde payı yanlış hatırlamıyorsam 3 puan civarı , benzinli arabaların enflasyon sepetindeki payı 4 puan civarıdır.
    Yani otomobil fiyatlarının enflasyon sepetindeki payı toplam %7 civarı gibi oldukça fazla bir ağırlığı vardır.
    Yazınızda belirtilen enflasyon , mesela %50 civarı olursa , bunda otomobil fiyatlarının zamlanması sonuçları da vardır.

araçlarda fiyatları son dönemde şişiren ötv vergi dilimleri oldu
    https://www.bloomberght.com/hangi-ot...inde-2311455/3
    örneğin 110 bintl lik bir araba %45lik vergi oranına tabii iken kur artışı nedeniyle 120 bin tl yi geçtiğinde üzerindeki ötv yüzde 50 ye çıkıyor ve bu aynı zamanda kdv'nin matrahını oluşturduğundan kdv'yi de arttırıyor... böylece fiyat üst dilim olan 150bin tl ye yaklaşmış oluyor zaten 150yi geçince oran %60 a çıkıyor...
    bu nedenle araç fiyat artışlarını düşünürken çıplak fiyatların ne durumda olduğuna hangi ötv dilimlerine denk geldiğine de dikkat etmek gerekiyor
    yazdıklarım tamamen kişisel yorumlarım olup hiçbir şekilde yatırım tavsiyesi değildir ... sizi mutlu edecek ninja yolunu kendiniz çizmeniz dileğiyle...

6. Uzun vadeli yatirim yapan arkadaslara en buyuk tavsiyem dolarin TL karsisindaki gercek degerini arastirmalaridir

Dolarin uzerindeki inanilmaz baski ile 18 TL civarinda kaliyor. Ama ihracatci uretici sanayici bankaci kim olursa olsun herkes 18 liranin cok daha ustunde olmasi gerektigini soyluyorlar

Reversion to Mean denen olay bu. Gerceklikten uzak ekonomik politikalar sonucunda dovizin degeri suni dusuk tutulup ithalat patlatiliyor. Yatirim yaparken bence en akillicasi Eurobond cunku hem dolar bazli hemde uzerine faiz kazaniyorsunuz. Ama ben olsam Turkiye bazli Eurobond almazdim. Cunku reversion to mean gerceklesirse dolar firlar ve Eurobond un faizleri odenemez.

Eurobond ama Turkish Eurobond degil. Daha az riskli getirisi cokta dusuk olmayan ulkelerin eurbond lari var.

Duhul
    Apr 2022
    İkamet
    adana
    Gönderi
    6,034
    kıt olan malların fiyatları yokluk halinde çok hızlı değişkenlik gösterebilir.

doların fiyatlamasını arasıra test etme ihtiyacınız hasıl olabilir.ben nazicane 1-reel efektif döviz kuru ile ...2-usd bazında net asgari ücrete bakıyorum.
    misal 5500/18,23=301 usd gibi... bu 300 usd rakamın çok çok üstü işvereni altıda çalışanı huzursuz eder.
    (daha ayrıntılı bilgi edinmek isteyenler yada ince hesap yapanlar son 10 yılın ortalamasını alabilirler...yada ameriakadaki yüzde9,1 lik enflasyonuda dikkate alabilirler.ben detaycı değilimdir bildiğin bakkal hesabı benimki )

bu 2 datayı izlemesi kolayda ...reel efektif döviz kuru aylık hesaplanıyor açıklanıyor...asgari ücret zamları zaten herkes biliyor.

açıkcası kendi kazancımı ölçerken usd kullanmak pratikde olsa...uzun vadede yabancı paralarında enflasyon karşısında aşınması(haziranda %9.1 temmuz %8.5 )gözönünde bulundurularak daha stabil bir varlık ile ölçmelisiniz performansınızı.

herhangi bir döviz basılabilir
    altında arz edilir yıldan yıla hala yeraltından çıkarlıyor sonuçta...

emsali veya dengi zor bulunan varlıklar baz alınabilir.misal gayrimenkul altın ve dövizden daha iyi bir kıyas birimi olabilir uzunvadeden kastınız20-25 yıl gibi vadeler ise evladiyelik ise yada..
    neticede gayrimenkul öyle döviz gibi basılamıyor.arzı bir başka gezegen bulmadığımız sürece hep aynı.ve dünya nufusu çoğalıyor.vs vs vs..

açıkcası ben bunların hiçbirini baz almıyorum.Elimde bulunan parasal güç ile hayalimin kaçda kaçını gerçekleştirebileceğimi ölçüyorum. yıllar sonra en rasyonel olanın bu olduğuna kanaat getirdim.

not:hayallerime erişemeyeceğim çok hırslıydım çokda üste koydum hedefleri. Siz öyle yapmayın.
    hayalleriniz ulaşılabilir olsun.
    KANAAT en büyük zenginlikdir sözünün anlamını anca yeni yeni kavrıyorum.
    Ah kafam.Eskiden dayım derdi inatcı olduğum için çok kullanırdı.

"Nato kafa nato mermer " aslı yunancaymış ama " na to kefari na to mermari"

not:Ben böyle yapıyorum diyorum .Doğrusu budur demiyorum .Bilimsel bir altyapım yok piyasalarda .Çarpılmayınız sonra.
    ölçme tartı işleri hassas işlerdir mutlaka bir uzmana danışınız.
    Yatırım uzmanı değilim .Aracı kurumlarda bolca uzman ve uzman görüşleri var.

8.  Alıntı Originally Posted by Cautionary Yazıyı Oku
    Twitter da aktif yazıyorum, orada ciddi bir takipçi sayısı oluştu. Günceli orada yorumluyorum.

Piyasalara gelirsek, borsada çok güzel kazançlar oldu. Bu saatten sonra risk azaltma taraftarıyım. Ama şimdilik dönüş açısından sinyal yok. Bu nedenle teknik sinyal gelene kadar %80 kadar pozda kalınabilir.
    Hocam,

Twitter'e ek olarak forumu da unutmayın lütfen Burada da güzel yorumlarınızı ilgiyle okuyorduk.

Son dönemlerde nasıl bir portföy dağılımınız var? Hisse olarak Deva'yı hatırlıyorum onun dışında neler var?

4Q22 başlar iken genel bir değerlendirme varlık dağılımınızı paylaşırsanız sevinirim.
    Yatırım tavsiyesi içermez ve asla yatırım tavsiyesi DEĞİLDİR.

Sayfa 142/147 İlkİlk ... 4292132140141142143144 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •