Sayfa 15/147 İlkİlk ... 513141516172565115 ... SonSon
Arama sonucu : 1171 madde; 113 - 120 arası.

Konu: Beyaz Yaka İçin Tasarruf ve Yatırım Koçluğu-3

Ben hisse kısmında zaman icinde surekli kumbara gibi biriktirmek, sirket bozulmadikca satmamak uzere alim yaptigim icin ve ayı piyasasinda zaten temettu alacagim dusuncesiyle kendimi tuttugum icin temettü ve eurobonda önem veriyorum...
    8-10 hisse olunca zaten kimi cok gidio kimi hic gitmio ortalama bir gelir oluyor
    Bu sekilde satmayip tutunca hicbir ralli kacmiyor . Gördügum kadariyla borsa yukselirken sırayla butun kagitlar bir sekilde gidiyor... ancak surekli yukselecek kagidın pesinde kosmak asil zarari veriyor... bir temettu beklentisiyle veya deger yatirimi yapip iyi sirkette beklemekle asil kazanclar oluyor... ben temettu almayacagimi bildigimde kârda oturamıyorum...
    Biraz kisinin kendini rahat hissetmesi psikolojisi ile ilgili galiba
    yazdıklarım tamamen kişisel yorumlarım olup hiçbir şekilde yatırım tavsiyesi değildir ... sizi mutlu edecek ninja yolunu kendiniz çizmeniz dileğiyle...

2.  Alıntı Originally Posted by krabby Yazıyı Oku
    bu başlıkta çok değil, 2 - 3 sene önceye kadar temettü listeleri havada uçuşuyordu. listem nasıl, 1-.. 2-.. 3-.. şeklinde, toplanan, biriktirilen temettü hisseleri boy gösteriyordu. bir sonraki senenin temettü tahminleri yapılıyordu, artık bunların esamesi okunmuyor. o dönemlerde, ah biraz düşse de alsak, denilen hisselere dönüp bakan yok. o babayiğit, bonkör şirketler ayakta kalma mücadelesi veriyor şimdilerde

benim merak ettiğim, tekrar o günlere dönüleceğini düşünüyor musunuz ? şirketler tatmin edici karlar edecek, bonkör temettüler dağıtılacak, temettü listem nasılcılar listelerini dizecekler vs... yani olası düzeltmelerde, düşüşlerde, temettü şirketlerine yatırım yapılır mı yine uzun vade için ? açıkçası ben bu konuya pek olumlu bakamıyorum

bir diğer konu da, xu100 uzun vadeli tl grafikte, çıkış açısı gittikçe daralıyor gibi. grafik atmayı pek beceremiyorum ama, başlangıçtan 2000 yılına kadar dik bir açı ile çıkmış, sonra 2001 yılından bugünlere kadar, biraz daralmış bir açıyla çıkmış. şimdi o açı da sallantıda. yani çıkış eğrisi gittikçe zayıflıyor gibi

tavsiye değildir, amatör düşüncelerimdir.
    Özellikle erken emeklilik gibi bir amaç için birikim yapıyorsanız yani bu düzenli gelir sizin için önemliyse farklı araçlara paylaştırmak lazım, yoksa işte 2020 yılı gibi bir durumda birkaç sene geliriniz olmaz altüst olursunuz. Biraz temettü, biraz eurobond, bir tane kirada gayrimenkul, emekli veya BES maaşı vb. gibi en az üç farklı pasif gelir getiren araç olursa biri bozulsa bile diğerleriyle idare edersiniz. Yoksa birikiminize güvenip keyif çatacağım diye işi bırakıp plan yapmışken uykusuz gecelerle boğuşursunuz.

Sn Cauti
    Twitterdaki pd/dd oranlarını buradada paylaşmanız iyi olabilir. Şimdi borsa ucuz diyoruz ama bazı hisseler pahalı gözüküyor. Bu durumda borsanın ucuz tarafı bank ve holdingler midir ?

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi
    O egeli ben değilim

4.  Alıntı Originally Posted by Egeli Yazıyı Oku
    Sn Cauti
    Twitterdaki pd/dd oranlarını buradada paylaşmanız iyi olabilir. Şimdi borsa ucuz diyoruz ama bazı hisseler pahalı gözüküyor. Bu durumda borsanın ucuz tarafı bank ve holdingler midir ?

Evet, bankaları dışarıda bıraktığımızda fk lar ve pd/dd gibi en temel reasyolar tarihi yüksek seviyelerde. Sanayi hisselerinde marjlar da çok açılmış durumda....bist100 deki sağlam şirketlerde dahi fk lar 10-50 arası, pd/dd ler 1-15 arası...saçma sapan dengesizlikler ve fiyatlamalar var maalesef.

not: pandemi dönemi, dönemsel olarak bazı şirketlerin karlarını çok düşürdü..bu nedenle cari fk lar bu dönemde sağlıklı sonuç vermeyebilir, ama pd/dd değeri bu kadar değişkenlik göstermemeli geçmiş ortalmalar ve benzer şirketler arasında.
    Önemli dönüm noktalarını, beğendiğim analizleri Twitter dan da paylaşıyorum...@cautionary53

Sahol fk 5 pddd 0.50
    Kochol fk7 pddd 1.21
    İndes fk 7 pddd 2.17
    Ekgyo fk 7.98 pddd 0.65
    Vesbe fk 9 pddd 3
    Tuborg fk 10 pddd 3.40 poip te
    Ttkom fk 11 pddd 2.83
    Algyo fk 3 pddd 0.70

Benim ucuz kagitlarim

6.  Alıntı Originally Posted by pilavli Yazıyı Oku
    Özellikle erken emeklilik gibi bir amaç için birikim yapıyorsanız yani bu düzenli gelir sizin için önemliyse farklı araçlara paylaştırmak lazım, yoksa işte 2020 yılı gibi bir durumda birkaç sene geliriniz olmaz altüst olursunuz. Biraz temettü, biraz eurobond, bir tane kirada gayrimenkul, emekli veya BES maaşı vb. gibi en az üç farklı pasif gelir getiren araç olursa biri bozulsa bile diğerleriyle idare edersiniz. Yoksa birikiminize güvenip keyif çatacağım diye işi bırakıp plan yapmışken uykusuz gecelerle boğuşursunuz.
    sepet yatırım planımı özetlemişsiniz, sevindim

Şant Manukyan
    @SantManukyan
    ·
    21m
    Günaydın, Polkadot 14$ civarında, ana paraya dokunmadan karın bir kısmını realize ederek ETH'ye geçip stakeliyorum. Tether doküman tarihi bugün, kemerleri takalım.

Uzun süredir şant manukyanı takip ederim. Son bir haftaya kadar bu kadar net tavsiye vermezdi. Benim algıda seçiciliğim mi onun mu değişimi bilemedim.

O egeli ben değilim

8.  Alıntı Originally Posted by Egeli Yazıyı Oku
    Şant Manukyan
    @SantManukyan
    ·
    21m
    Günaydın, Polkadot 14$ civarında, ana paraya dokunmadan karın bir kısmını realize ederek ETH'ye geçip stakeliyorum. Tether doküman tarihi bugün, kemerleri takalım.

Uzun süredir şant manukyanı takip ederim. Son bir haftaya kadar bu kadar net tavsiye vermezdi. Benim algıda seçiciliğim mi onun mu değişimi bilemedim.

Bitcoin vs iyi para kazanmıştır son zamanlarda...artık bir beyaz yaka olarak bir üst moda geçmiş, isterlerse atsınlar moduna girmiştir

Yalnız artık piyasa eski piyasa değil...sossyal medyada hiç bir altyapısı olmadan, 100 binlerce insanın peşine takıldığı hokkobazlar var..artık kurumsal kimliği olnalr da daha kolay yazaıyorlar...vatandaşa hitap debilmek için eskisi gibi yuvarlak konuşmalar azalmış durumda.
    Önemli dönüm noktalarını, beğendiğim analizleri Twitter dan da paylaşıyorum...@cautionary53

Sayfa 15/147 İlkİlk ... 513141516172565115 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •