Alıntı Originally Posted by varsayım Yazıyı Oku
Ben işçi anne, memur babanın oğluyum. Eşim de memur anne babanın kızı. Sülalede ticaret yapan yok. Babam 40 sene, aynı devlet dairesinde çalıştı. Kariyer odaklı da değil. Zamanında altında olan personel, vergi dairesi müdürü olmuş. Babam sıfır riskle, işinin hakkını vererek çalışmış. Arkadaşları doğu görevine falan gidip yükselmiş. Babam "ben yapamam, beceremem" diyerek aynı görevde kalmış.

Annem de ilkokul mezunu ve işçi emeklisi. Alın teriyle kazanmışlar v.s. Tek bildikleri ev yapmak ve garantide olmak. Anne babam fakir ailelerde gelmiş. Annem ayakkabısı olmadığı için, okula gitmemiş utancından. 1 sene sonra kaymakamın verdiği ayakkabı ile gitmiş v.s. Babam, Doktor olmamı istiyordu.. Tıp fak kazanmama rağmen, iktisat okudum. Baktı olmadı formasyon aldırdı, öğretmen ol dedi. Öğretmenlik kazandım gitmedim. Maliye Bakanlığında uzmanlık kazandım gitmedim. İş hayatına başladım, hala babam gir öss ye, tıp oku diyordu. 29 yasında belkide ülkenin en genc cfo larından oldum, babam hala KPSS sınavına gir dedi. Allah'tan son 5-10 senedir karışmıyor. Geçen oglana öğrettim (3 yasında) "dede ben doktor olucam" dedi. Babam ağladı. Adam o derece memuriyet seviyor.

Geçenlerde babam, istersen borsaya gir dedi. 5-10bin liralık hisse al falan dedi. (Adamın hayatındaki risk algısı bu 5.000 TL'lik hisse almak). Demedim baba zaten uzun zamandır hissedeyim, o parayı saatlik kazanıp kaybediyoruz. Desem, adamı uyku tutmaz.

Bunları neden anlattım? Aileden tamamen, garantide ol, memur ol, etliye sütlüye karışma, riske girme, siyaset yapma, öne atılma v.b. şekilde büyümüş bir karı kocayız. .
Babanız haksız sayılmaz, benim ailemde de böyle bir aile büyüğüm var, kendi memurla evlendi, çocuklarının çoğunu memur yaptı, evlenenleri memurla evlendirdi, torunları da memuriyete yönlendirmeye çalıştı. Klasik sözü "memur olsun da ne olur olsun" dur. Böyle der ama askeriyeyi de tercih eder. Bazı insanlar yapı gereği sağlamcı oluyor.

Bakın reddit'in lifeprotips bölümünden bir yazı paylaşayım ingilizcesi olanlar mutlaka okusun, olmayanlar için de anafikrini özetleyeyim. Adam çok güzel yazmış çok aklıma yattı. Millet sosyal medyada özenip makale gibi yazı yazıyor bir de bizim sosyal medyaya bak, Türkçe bu kalitede yazı bulmak o kadar zor ki.

https://www.reddit.com/r/LifeProTips...fe_dont_enter/

Eğer hayat kalitenizi önemsiyorsanız ve işinizde iyiyseniz doymuş bir alana girmeyin. İstisnai derecede yetenekli değilseniz (ya da torpil şans vb yoksa) hayalizdeki işe değil, güvenilir ve sağlam bir işe girin ve hayalinizdekini hobi olarak yapmaya çalışın.
Yani kısaca akıllı olun memur olun