Sayfa 143/147 İlkİlk ... 4393133141142143144145 ... SonSon
Arama sonucu : 1171 madde; 1,137 - 1,144 arası.

Konu: Beyaz Yaka İçin Tasarruf ve Yatırım Koçluğu-3

1.  Alıntı Originally Posted by diproyal Yazıyı Oku
    Hocam,

Twitter'e ek olarak forumu da unutmayın lütfen Burada da güzel yorumlarınızı ilgiyle okuyorduk.

Son dönemlerde nasıl bir portföy dağılımınız var? Hisse olarak Deva'yı hatırlıyorum onun dışında neler var?

4Q22 başlar iken genel bir değerlendirme varlık dağılımınızı paylaşırsanız sevinirim.
    BES te, sene başında 1-2 hamlede %75 hisse, %25 altın dağılımına geçmiştim. Talimat verdim, altını tekrar arttırmaya başladım...1-2 aya %50-50 yapabilirim. Sonra tekrar hisse oranımı arttırırım.

Aktif yönettiğim portföyde uzun süre %100 hissedeydim, hatta ara ara hisse/endeks longlarla %100 üzeri pozda olduğum da oldu. 2800-3000 arası %80 poza inmiştim. 3400-3600 arası %65, geçen haftadaa %50 ye indim ov sat geldiği için.

Son durumda ov sat verdiği için, kuvvetli bir tren oluşmadan %50 net pozum değişmez (hisse satmıyorum, endeks short ypark net hisse pozisyonumu düşürmüş oluyorum)

1 ay daha düşen-yatay trend devam edebilir. Yurt dışı çok zayıf, orada toparlanma gelemeden bizim de ciddi tepki vermemiz zor. Bu bir ay konsolidasyon, hisse değişimi, yaraların sarılması dönemi olarak geçer diye düşünüyorum...Yurt dışı esas endişe kaynağım, çok kötü bir trendleri var ve dönüş emaresi de hala oluşmadı, biraz daha düşüş devam edebilir oraada.
    Son düzenleme : Cautionary; 03-10-2022 saat: 09:11.
    Önemli dönüm noktalarını, beğendiğim analizleri Twitter dan da paylaşıyorum...@cautionary53

2.  Alıntı Originally Posted by Cautionary Yazıyı Oku
    BES te, sene başında 1-2 hamlede %75 hisse, %25 altın dağılımına geçmiştim. Talimat verdim, altını tekrar arttırmaya başladım...1-2 aya %50-50 yapabilirim. Sonra tekrar hisse oranımı arttırırım.

Aktif yönettiğim portföyde uzun süre %100 hissedeydim, hatta ara ara hisse/endeks longlarla %100 üzeri pozda olduğum da oldu. 2800-3000 arası %80 poza inmiştim. 3400-3600 arası %65, geçen haftadaa %50 ye indim ov sat geldiği için.

Son durumda ov sat verdiği için, kuvvetli bir tren oluşmadan %50 net pozum değişmez (hisse satmıyorum, endeks short ypark net hisse pozisyonumu düşürmüş oluyorum)

1 ay daha düşen-yatay trend devam edebilir. Yurt dışı çok zayıf, orada toparlanma gelemeden bizim de ciddi tepki vermemiz zor. Bu bir ay konsolidasyon, hisse değişimi, yaraların sarılması dönemi olarak geçer diye düşünüyorum...Yurt dışı esas endişe kaynağım, çok kötü bir trendleri var ve dönüş emaresi de hala oluşmadı, biraz daha düşüş devam edebilir oraada.
    Hocam,

Aktif yönettiğiniz portföyde hangi şirketlere yatırım yapıyorsunuz?

Bu şirketlerin endeksin genelinden daha iyi performans edeceği beklentiniz olacağından dolayı muhtemelen oldukça iyi bir temele sahip firmalardır. Oransal olarak paylaşım yaparsanız sevinirim.
    Yatırım tavsiyesi içermez ve asla yatırım tavsiyesi DEĞİLDİR.

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    ISPARTA K.
    Gönderi
    4,182
    ALARK topicinde paylaştığım yazı. ola ki genç arkadaşlara yol gösterebilir zannıyla karışık da olsa buraya kopyalıyorum

"Yükselen hisselerin ardından bakakalmak....
    acıtıcı bir durum olarak düşünürdüm... tekrar olacak belki ama birilerine faydası olacak ise değer...
    ALARKın en yüksek değeri gördüğü gün bir pazarlık içindeydim... portföyüm hayal bile edemediğim bir şekilde büyümüştü... havalıydım hayata daha rahat açıdan bakıyordum ( havalı kelimesi biraz fazla olsa da zenginlerin bakış açısını gördüm diyelim)... o zamana kadar düşük profilli evlere bakarken karşıma bir fırsat çıktı...
    Ev için ayırabileceğim miktarın neredeyse 2,5 misli bir fiyatı teklif ederken buldum kendimi... teklif teklifti ve beni bağlıyordu... nasıl olsa ALARK yükseliyor ve daha da yükselir diye düşünüyordum... karşıdaki kişi kestirip atsa dedim ama teklif reddedilmedi... ben de teklifin büyüsüne kapılmış ve rahatlığım daha bir artmıştı... böyle bir teklifi memur olarak yapmak değil neredeyse hayal etmek bile mümkün değildi...demek ki ben artık zengin bir adamdım... o hafta sonuna doğru malum ALARK zievelerden devam edecek hiç olmazsa oralarda dinlenecek gibi duruyordu... ve cumartesi teklif biraz artırılarak kabul edildi...

3 hafta sürem vardı ama fiyat 70 olur/geçer ise masraflar için bir marj olur diye düşündüm. pazartesi piyasayı izledim hazmetme modu... nasıl olsa zaman var. salı hazma devam biraz düşse de problem yok hafta sonuna doğru toparlar... çarşamba artık stoploss koymalıyım diye düşündüm... perşembe günü artık karar zamanı diye düşünürken gerçekten uyuyakaldım... bir de baktım ki hisse tabana yapışmış... ve 7 milyon satıcı var... uzun vade problem var mı yok... piyasa abartıyor mu evet abartıyor ama piyasa neyi fiyatlarsa gerçek odur... 3-5 kuruş kar edip masrafları çıkarayım derken bir kaç bin lot hisseden olmuştum... ve daha da olabilirdim... cuma yönetim güzel açıklamalar yapsa da toparlanmadı hisse en azından bir önceki haftaya göre... pazartesi her şeyi bıraktım artık ödemeleri en azından bir kısmını garantiye alayım diye ekranın başına oturdum. hisse kıpır kıpır olan piyasada cansız... salı günü artık bu stres çekilmez diyerek hisse 60 larda iken 61.8 e bir miktar, 63 ve tavana bir miktar yazdım...61.8 e kadar gidip aldı tahta sahibi ama hemen arkasından tekrar 61 altına doğru çekti... yukarıdaki emirlerin hepsini yarıya bölüp 62 ye çektim. gidip 62 leri aldı ve tekrar alta düştü... sonra da ihtiyacım olan miktarı 62.15 ve 62.4 a yazdım... almadı... almazsa almasın nasıl olsa epey bir satış oldu ve diğer kısmı hallolur diye düşündüm... sonra hızlı bir hareket aldı ve tekrar aşağıya saldı... sonra enerjilere girdiler ve yukarılara çektiler...

başlangıç için düşündüğümden bir kaç bin lot daha fazla hissem gitti. hissemi tanıyorum tahta yapıcıyı da tanıyorum hissenin önü bir şekilde tarafımdan açıldı ama ben de stresimden kurtulmuştum. günlerdir ilk defa rahat bir nefes aldım... bizim kaşık düşmanını arayıp ödeme miktarı tamam merak edip durma diyerek ona da haber verdim. aslında hisse miktarına üzüldü ama sanırım o da rahatladı... sonra hisse bugün de dahil olmak üzere yükseliyor... elimde kalan hisse var. beklediğimden daha çok kar realizasyonu yaptım. ama üzgün değilim. inanın o stresi yaşadıktan sonra hiçbir kar beni o duruma getirmesin diye duacıyım Rabbimden...

tamah etmek sonucunda önemli bir ders aldım... borçlanmak hususunda önemli bir ders aldım... kar realizasyonu hususunda önemli bir ders aldım ( geçen haftalarda bütün günüm neredeyse hisse ile geçerken artık daha rahatım muhtemelen bu öğrendiklerimi unutmazsam yakında hisse fiyatlarının gün içindeki seyri beni ilgilendirmeyecek)...

ülkemiz nasıl bir sürecin içine girdi bilmiyorum ama kimse ne yapacağını bilmiyor... Altın yatırımları dünyadan baskılı, para korunma ile ilgili döviz ülkemizden baskılı, gayrımenkul uçuk fiyatlarda ve bazı mülk sahiplerini eşek sudan gelinceye kadar dövmek lazım... hisse senetleri zirvelerde diye düşünülse de en ihtiyaç olduğu zamanlarda farklı saikler ortaya çıktığı için zor... yatırım yapmak da zor aslında... maaşlar ancak ihtiyaçların karşılanmasına yetiyor ve gitgide hayat daha da zorlaşacak...
    ve şükretmek lazım... toplu olsun diye onu da yazayım...

3-5 yıldır emekliliğime yönelik hisse senedi alıyorum ( daha önceden olan yatırımlarım bir şekilde farklı mecralardan özel sebeplerle harcandı). nasıl olsa emekli olduğumda artık birikim yapamam güvence olsun diye bir miktar hisse biriktirmeye çalıştım... şimdiki fiyatla 3 liralardan ALARK almaya başladım, 2 de aldım, 1.3 ten bile aldım... sonra pandemi öncesinde 6 liradan bir realizasyon yaptım ( 1 dolar olacak dediğimde kimse inanmamıştı ve olmuştu) sonra kağıt hızla 4 e geldiğinde geri aldım ( ev için harcadığım miktar o realizasyon sonucu alınandır, yaklaşık 5000 lot maaştan alınarak eklenmiştir sonradan o miktara). o dönemde 3 e düşerse kefen paramı, 2 ye düşerse arabamı, 1 e düşerse evi satıp alırım diyordum. 3.2 den döndü... ve o fiyatları daha da görmedi... hedefimi gerçekleştiremedim ve artık hisse senedi alacak güçte değil benim gibi maaşlı kesim... ama 129 çeyrek altın ile alınan ve üzerine yukarıda yazdığım lotu eklediğim hisse bugün bana gerçekten erişemeyeceğim bir miktarla geri döndü... hisse senedi yatırımlarınızı ( dikkat trade demiyorum yatırım diyorum) inanarak yaparsanız muhtemelen amacınıza ulaşırsınız..."

4. Sabah kalktığımda portföy %2 yukarıdaydı. Şimdi, özellikle Ereğli sağolsun %0.5'e inmiş (ben bunları yazarken tekrar %1 olmuş).

Ereğli'nin portföydeki ağırlığı %38 olarak görünüyor. Zamanında %50 lerdeydi. Çok fazla mı aldım diye kendimi sorguluyordum (düştükçe maliyet düşürmek için almıştım). Olaya iyi yanından bakalım: Ereğli diğer hisselere göre geride kaldıkça portföydeki ağırlığı otomatikman düşüyor. Sorun yok

İşin şaka kısmı bir yana, diğer hisseler çıkarken ben de onlara mı geçsem diyorum, sonra vazgeçiyorum. Sonuçta bu çıkışın tersine dönmeyeceğinin kendi kısıtlı bilgime dayanarak güvencesi yok.

Kendi adıma bu dağınık portföy işini de sürdürülebilir görmüyorum. Kafam devamlı burada. Bu da bana işimi aksattırıyor. Biraz karda görünsem de, sanırım bu açıdan finansal olarak zarardayım. Bana al-unut hissesi lazım. O yüzden Ereğli konusunda biraz hevesliydim. Şimdilik biraz bekle ve gör modundayım. Galiba şu fonları inceleme işini de ertelemesem iyi olacak.

Borsa serüvenine mart ayında başladım. TL bazında %37 kar, euro bazında %25 kar görünüyor. Dolar bazında hesap tutmadım, ama %12'lere yakın olması lazım.
    Enflasyon düşünüldüğünde TL bazlı pek bir kar yok (Ereğli sağolsun). Dolar bazlı bakıldığında bana göre güzel. Fakat döviz bir atak yaparsa ne olur endişesi var. İçimden bir ses sat hepsini, al karını diyor. Sonra uzun vadeli emeklilik umutları aklıma geliyor, vazgeçiyorum. Eninde sonunda bir şekilde pasif gelir elde etmem gerekecek.

5.  Alıntı Originally Posted by diproyal Yazıyı Oku
    Hocam,

Aktif yönettiğiniz portföyde hangi şirketlere yatırım yapıyorsunuz?

Bu şirketlerin endeksin genelinden daha iyi performans edeceği beklentiniz olacağından dolayı muhtemelen oldukça iyi bir temele sahip firmalardır. Oransal olarak paylaşım yaparsanız sevinirim.
    Oran paylaşmıyorum, çünkü oranları aktif olarak değiştiriyorum, bu nedenle paylaşmam doğru olmaz.

Bu sene tüpraş, pegasus ve deva vardı ağırlıklı olarak..bunların dışında thy, petkim, şişe de oldu bir ara...ayrıca küçük hisselerden oluşan ve toplam ağırlığı %10 u geçmeyen hisslerim de oldu...bunlar sığ olduğu için bu tip ortamlarda paylaşmayı doğru bulmuyorum. özellikle twitter de bu tür hisseleri hareket olsun diye paylaşanlar da var, niyet sorgulamak istemem ama doğru da ulmuyorum.
    Önemli dönüm noktalarını, beğendiğim analizleri Twitter dan da paylaşıyorum...@cautionary53

6. Merhabalar. Eşimle 30lu yaşların ortalarindayiz. Şöyle bir maddi durumumuz var: eşimin memleketinde bir ev, Ankara'da bir ev, Antalya'da bir arsa, iki yaşında büyük bir araba ve $500bin finansal varlık. Benim SGK'da 5000 prim günüm var, eşimin 4000 gün civarı; emekli maaş baglanma tarihimiz 2045. Işlerimiz oldukça stresli bu nedenle şöyle bir plan yaptık: 450bin nominallik 80$ değerinde 6,63 kupon ödemeli hazine eurobondu alalım. Ayda vergi sonrası $2bin kupon geliri var. $125bin türk borsasına yatırım(2/3u geçmişte borsayı ve doları istikrarlı yenmiş yatırım fonlarına, 1/3u kendim yöneteceğim.) Çocuk yok, Allah kısmet ederse en fazla iki adet düşünüyoruz. Eşimin memleketi Ayvaliktaki evine yerleşeceğiz, çocukları devlet okuluna göndermeyi planlıyoruz. Benim fen lisesi ve ODTÜ elektrik-elektronik geçmişim var, zaman gecirme ve ek maddi gelir getirmesi için lise seviyesinde üniversite hazırlık fizik matematik ve İngilizce dersi vermeyi düşünüyorum. Ankara'daki şu anki aylık giderimiz en fazla 20bin lira civarında, Ayvalikta bu rakamın da düşeceğini düşünüyorum. Eşimin 4500 gün için eksik prim günlerini hamilelik borçlanması ile ödemeyi planlıyoruz. Şu an hak ettiğimiz emekli maaşı toplam 32bin lira civarında.

Bu senaryoda 2045e kadar yüksek seyredecek bir global dolar enflasyonu dışında riskli bir durum (hazine iflası hariç) var mıdır? Eleştiri ve yorumlarınızı alabilir miyim?

Okuduğunuz için teşekkürler, saygılar.
    ---------------
    Paylaştıklarım bildiğimi düşündüklerim ve fikirlerimdir. Hiç bir paylaşımım yatırım tavsiyesi değildir. Saygılarımla

Alıntı Originally Posted by kirk7 Yazıyı Oku
    Merhabalar. Eşimle 30lu yaşların ortalarindayiz. Şöyle bir maddi durumumuz var: eşimin memleketinde bir ev, Ankara'da bir ev, Antalya'da bir arsa, iki yaşında büyük bir araba ve $500bin finansal varlık. Benim SGK'da 5000 prim günüm var, eşimin 4000 gün civarı; emekli maaş baglanma tarihimiz 2045. Işlerimiz oldukça stresli bu nedenle şöyle bir plan yaptık: 450bin nominallik 80$ değerinde 6,63 kupon ödemeli hazine eurobondu alalım. Ayda vergi sonrası $2bin kupon geliri var. $125bin türk borsasına yatırım(2/3u geçmişte borsayı ve doları istikrarlı yenmiş yatırım fonlarına, 1/3u kendim yöneteceğim.) Çocuk yok, Allah kısmet ederse en fazla iki adet düşünüyoruz. Eşimin memleketi Ayvaliktaki evine yerleşeceğiz, çocukları devlet okuluna göndermeyi planlıyoruz. Benim fen lisesi ve ODTÜ elektrik-elektronik geçmişim var, zaman gecirme ve ek maddi gelir getirmesi için lise seviyesinde üniversite hazırlık fizik matematik ve İngilizce dersi vermeyi düşünüyorum. Ankara'daki şu anki aylık giderimiz en fazla 20bin lira civarında, Ayvalikta bu rakamın da düşeceğini düşünüyorum. Eşimin 4500 gün için eksik prim günlerini hamilelik borçlanması ile ödemeyi planlıyoruz. Şu an hak ettiğimiz emekli maaşı toplam 32bin lira civarında.

Bu senaryoda 2045e kadar yüksek seyredecek bir global dolar enflasyonu dışında riskli bir durum (hazine iflası hariç) var mıdır? Eleştiri ve yorumlarınızı alabilir miyim?

Okuduğunuz için teşekkürler, saygılar.
    Bana göre fazla stres yapıyorsunuz.....bu durumda bile taşınmazlar sizi çok iyi yere getirir sizi ....Yanında keş paranız var dolar yerine gümüş veya altın daha mantıklı.... kolay gelsin....
    Sen af yolunu tut, bağışla, uygun olanı emret, bilgisizlere aldırış etme.

Alıntı Originally Posted by atakanözbaki Yazıyı Oku
    Bu konuda tecrübesi olan arkadaşları bir sorum var. Yıllık enflasyonun araba fiyatlarına nasıl, ne kadar bir etkisi vardır. Enflasyonun % 50 olduğu bir zamanda , Araçlar %50 oranında prim yaparmı.
    arabalar enflasyondan çok döviz bazlı artar......faizlerin düşük olması araba fiyatlarını tetikleyen başka bir etken....faiz artığında kontrollü olmaz ise resesyona geçilir ki bu durumda altın daha mantıklı.....altın demek likit para demek.....

Sayfa 143/147 İlkİlk ... 4393133141142143144145 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •