Sayfa 133/147 İlkİlk ... 3383123131132133134135143 ... SonSon
Arama sonucu : 1171 madde; 1,057 - 1,064 arası.

Konu: Beyaz Yaka İçin Tasarruf ve Yatırım Koçluğu-3

1. Sayin atakanözbaki.

Cevabiniz icin tesekkur ederim.

İdeal oneriniz uzerine arastirmaya basladim. Anladigim kadariyla kendi programimizi yazmaya izin vermiyor.
    Biraz daha arastirinca Denizbank'in Algolab'ini buldum. Kolayca uye olabiliyorsunuz. C# ile bir trade algoritmasi yazip belirli bir zaman araliginda islemleri simule edebiliyorsunuz. Onunla biraz denemeler yaptim.

Sonuc olarak 3. ve 4. noktalarin cok naif olduguna karar verdim. 4. noktadaki gibi zarar etmemeye cok odaklaninca trade imkani da cok kisitlaniyor anladigim kadariyla, ve ugrasildigina degmiyor. Sanirim trade icin biraz daha riske acik olmak gerekiyor.

2.  Alıntı Originally Posted by doubt Yazıyı Oku
    Sayin atakanözbaki.

Cevabiniz icin tesekkur ederim.

İdeal oneriniz uzerine arastirmaya basladim. Anladigim kadariyla kendi programimizi yazmaya izin vermiyor.
    Biraz daha arastirinca Denizbank'in Algolab'ini buldum. Kolayca uye olabiliyorsunuz. C# ile bir trade algoritmasi yazip belirli bir zaman araliginda islemleri simule edebiliyorsunuz. Onunla biraz denemeler yaptim.

Sonuc olarak 3. ve 4. noktalarin cok naif olduguna karar verdim. 4. noktadaki gibi zarar etmemeye cok odaklaninca trade imkani da cok kisitlaniyor anladigim kadariyla, ve ugrasildigina degmiyor. Sanirim trade icin biraz daha riske acik olmak gerekiyor.
    Algolab piyasada pek kullanılmaz, denizbankdanda iyi komisyon alamazsın.

Sen programcıymışın, İdeal tam sana göre

4. maddedeki saçma , alg işinde bol bol zarar edeceksin. 10 işlemin 3-4 ü kar 6-7 si zarar olur. 35 den thy yi aldım , terse düştün 32-31-28-25 düşüyor hisse senin algonda zarar olmadıgı sürece zarar etme diyorsun. Bu serbest düşüse nasıl dayanacaksın.

3. Aslinda cikis noktam suydu: portfoydeki hisseler zaten uzun vade olarak dusundugum hisseler. Beklenti (gerceklesir veya gerceklesmez) hepsinin uzun vadede degerini korumasi. Bunun takip sorumlulugu algoritmada degil, bende.
    Algoritmadan beklentim dusuk frekansli al-satlarla getiriyi iyilestirmesi idi.

Mesela dun DOHOL tavan yapti. Bugun %4 dustu. Portfoyumde bir miktar o hisseden de vardi. Dun satilip baska hisseye gecilebilirdi.

Fakat simdiki hissiyatim algoritmalarin daha yuksek frekansli islemler icin daha uygun oldugu yonunde. (bilmemekle beraber) Uzun vadede teknik analizin urettigi sinyaller cok kaliteli degildir diye tahmin ediyorum. Yanlis sinyallerle hareket ettikce bazi kurallarla fiyattan zarar etmemeyi garantilesek bile getiriyi dusurebiliriz.

4. 90'ları iyi bilen birisine bir sorum var?

o yıllarda enflasyon ve faiz oranları %50-%100 arasında giderken, uzun vadeli (5-10 yıl) -sabit faizli- konut kredileri var mıydı? Ev fiyatları artışı nasıldı? Biz o zamanlar öğrenci olduğumuz için, bunları takip etmezdik

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    ISPARTA K.
    Gönderi
    4,238
     Alıntı Originally Posted by varsayım Yazıyı Oku
    90'ları iyi bilen birisine bir sorum var?

o yıllarda enflasyon ve faiz oranları %50-%100 arasında giderken, uzun vadeli (5-10 yıl) -sabit faizli- konut kredileri var mıydı? Ev fiyatları artışı nasıldı? Biz o zamanlar öğrenci olduğumuz için, bunları takip etmezdik
    hayır, yoktu sadece kooperatif bataklıkları vardı...
    döviz üzerinden bazı krediler vardı ve bu kredilerin çoğu 1994 krizinden sonra kurtarıldı. o dönemin Boğazicili Prof başbakanının ( önce Demirelin ekonomi bakanıydı) vaadi 2 anahtardı. aslında mortgage sistemini bildiği için getirmek istiyordu ama 20li yılların ikinci yarısına kadar olmadı bu sistem... tabii yanlış hatırlamıyorsam...

6.  Alıntı Originally Posted by varsayım Yazıyı Oku

yaşım tam kurtarmıyor ama 96 gibi ev aldığımız için hatırlıyorum.

evi 460 birime almıştık, 300 peşin aylık 13 ten 12 tane mi elden senet vardı, banka falan yok ortamda.

hatta bankalar bırakın ev kredisi vermeyi, kredi kartı vermek için memur kefil istiyordu.

zaten matematikte olmaması gerektiğini net söylüyor, enflasyon 50% olsun ilk sene kredi tutarın maaşa eşit olsun 3 sene sonra kredi maaşın üçte birine düşüyor.

bu arada zaten bizim gibi sabit faiz zaten dünyada yok diye biliyorum bir noktada enflasyone bağlanıyor krediler (bildiğim kadarıyla İngiltere öyle)

7.  Alıntı Originally Posted by varsayım Yazıyı Oku

Benim bildiğim zaten sabit faizli mortgage işi faizler belli bir orana düşünce ortaya çıktı.
    Yüksek enflasyonda değişken faiz dışında bir seçenek olabileceğini düşünmüyorum.

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

8.  Alıntı Originally Posted by thron Yazıyı Oku
    ...

bu arada zaten bizim gibi sabit faiz zaten dünyada yok diye biliyorum bir noktada enflasyone bağlanıyor krediler (bildiğim kadarıyla İngiltere öyle)
    Selam,
    ABD ipotek kredileri icin soyleyeyim bayagi bir urun var. Alim gucunuze, kredi gecmisinize yonelik urunler mevcut.

Genellikle konvensiyonel ipotekler revacta. Bunlarin vadesi genelde 15, 20 ya da 30 yil sabit faizli (%20 pesinat).

Degisken faizli krediler mevcut. 5 yilda bir faiz degisiyor. Vadesi yine yukaridaki gibi (%20 pesinat).

%20 pesinat veremiyorsaniz "esnek ipotek" urunleri var. Bunlar da sabit faiz ama aldiginiz ipotegin geri odemesi belli bir seviyeye ulasana kadar ilaveten ipotek sigortasi yuku ile karsilasiyorsunuz.
    Son düzenleme : callandor; 13-04-2022 saat: 22:15. Sebep: Pesinat oranlarindaki hata duzeltildi

Sayfa 133/147 İlkİlk ... 3383123131132133134135143 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •