Sayfa 9/147 İlkİlk ... 78910111959109 ... SonSon
Arama sonucu : 1171 madde; 65 - 72 arası.

Konu: Beyaz Yaka İçin Tasarruf ve Yatırım Koçluğu-3

1.  Alıntı Originally Posted by hmtfb Yazıyı Oku
    Öncelikle kabahat yok ben yanlış anlattım olayı. Ben bu başlıkla tanıştığımda 2. cildin yarısındaydı. o anlamda 1 ayda hepsini okudum. Sonraki durum ise bir kitap serisinin yeni cildini beklemek gibi beklemek zor geldi (biraz da yapımla ilgili kanımca).

TTRAK dediğinizde ben sizi duydum o nedenle çok teşekkür ederim. Üyeliğim yeni sayılır ama takip tarihi daha eski. Ben sizin Arçelik'in grafiğine baktım çok beğendim/aşık oldum (bu veya benzeri bir ifade) kullandığınızı da duydum. Siz hiç merak buyurmayın söylediklerinizi duyan dinleyen birileri var. Arada bir siz de bizi duymak istediğinizi söylediğinizde ses verip yine dinleme veya öğrenme moduna geçiyoruz.
    Ayrıca tekrar etmeniz çok önemli, okul hayatımda iyi öğretmenlerin hepsi önemli yerleri hep tekrar etti.
    Saygılar
    Eyvallah kardeşim,

Bu arada, tekrar, benim de çok işime yarıyor...Yani, anlatmak, tekrar tekrar anlatmak, anlatanın da işine geliyor bir yerde. Bilmek ayrı bir şey, içsellştirmek daha ayrı.
    Önemli dönüm noktalarını, beğendiğim analizleri Twitter dan da paylaşıyorum...@cautionary53

Hocam peki bunda Dolar bazında fiyatlar ne kadar etkili sizce?

Bist tarihi zirvelerde ama usd bazlı bakınca son 10 yılın dibi nerdeyse.

Burada olay biraz da 2. el araba piyasası gibi değil mi?
    Herkes arabamın fiyatı arttı diye seviniyor ama arabasını satıp daha üst model alamıyor çünkü o da artmış.
    Yani artan fiyatlar değil değeri düşen TL...
    Bist'in de veya hisse bazlı enflasyondan arındırılmış fiyatlarını görebilsek keşke.
     Alıntı Originally Posted by Cautionary Yazıyı Oku
    İkinci yarı, muhtemelen pandemi sonrasına denk geliyordur.

Buradaki kabahat biraz da benim, kusura bakmayın...bir taraftan twitter da da yazıyorum, bazen kendimi tekrar etmekten de çekiniyorum.

Pandemi sonrası, herkes gibi benim de moralim bozuldu. En son çok yakın bir arkadaşım ababsını, abisini kaybetti, kendi de çok ağır geçirdi...Bu tür şeyler de çok moral bozuyor. Zaten, neredeyse bir yıldır yrı tutsak hayatı yaşıyoruz.

Bir de, beni esas piyasalardan soğutan son 2 yıl yaşanan, son aylardaa da ayyuka çıkan, temel analizden bağımsız saçma sapan hareketler...Bu piyasalar bana ve uzun vade yatırımcıya çok uygun değil...tüm fiyatlamalar abartılı.

Bakın, saçma sapan hisselerin ne yaptığıyla zaten ilgilenmiyoruz...Ama otokar ve türk traktör gibi hisseler de bu abartı hareketlere katılınca, hoşuma gitmiyor...o ttrak ki 1,5 yıl önce 30 tl alım fırsatı vermiş..30-40 tl aralığından alım fırsatı dye bağırıp durmuştuk...200 e geldi neredeyse, o fiyat ucuzdu, ama şu anki fiyat da abartı...yine birileri buralardan mallnacak ve yıllarca kar etsin diye bekleyecek...sevmiyorum böyle dengesiz hareketleri.
    SM-A715F cihazımdan hisse.net mobile app kullanarak gönderildi.

3. Merhaba
    Yeni başlığın ilk konusunu açayım.
    Belki tam yeri bu başlık değildir.
    Kusura bakmayın.
    Bir konuda fikrinizi merak ettim.
    Geri ödemeli hayat sigortaları oluyor.
    Mesela bir poliçeden bahsedeyim.
    Örneğin 3000$(12 ay taksitle) poliçe olştırdunuz. Bu paranın vergi iadesi limite bağlı olarak ortalama %25dir.
    Daha sonra riziko gerçekleşmezse 10 yıl sonunda %100 iade oluyor. Örneğin 5. Yıl sonunda çıkılırsa %25 kesinti oluyor.
    Avantajı; para biriktirme, tl değer kaybını önleme ve ortalama %25 vergi iadesi. Allah korusun Rizoko gerçekleşirse iyi bir mebla geride kalanlara oluyor.
    Dezavantajı; süre uzun. Sistemin güvenilirliği şüpheli
    Böyle sigortalar yaptıranlar var mı? Yada detaylı konuya hakim tecrübeli arkadaşlar paylaşırsa memnun olurum.
    Teşekkür ederim

4. herkese merhaba,
    Bu başlıktan çok şey öğrendim.. Keşke 15 sene önce böyle bir karşılaşma olsaydı..
    teşekkürler herkese..
    sessiz sedasız takibe devam.

5.  Alıntı Originally Posted by mavsar Yazıyı Oku
    Sayın Ali Bey 2021 de takip listenizi güncellediniz mi?
    Önce ortam biraz durulsun, şu an genel bir çalışma yapmak için uygun zaman değil bence...sadece deva lar duruyor, birkaç yıl daha da duracak gibi.
    Önemli dönüm noktalarını, beğendiğim analizleri Twitter dan da paylaşıyorum...@cautionary53

6.  Alıntı Originally Posted by picky Yazıyı Oku
    Altin 2500-3000 usd olacak derken fena düştü bugün. Son gunlerdeki aşırı hareketliliğin sebebi nedir acaba

Redmi Note 9 Pro cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
    Altın da ilginç günlük hareketler oluyor..artık haftalık grafiklere odaklanmak lazım, önümüzdeki 2-3 ay resim netleşir.

7.  Alıntı Originally Posted by ikare Yazıyı Oku
    Hocam peki bunda Dolar bazında fiyatlar ne kadar etkili sizce?

Bist tarihi zirvelerde ama usd bazlı bakınca son 10 yılın dibi nerdeyse.

Burada olay biraz da 2. el araba piyasası gibi değil mi?
    Herkes arabamın fiyatı arttı diye seviniyor ama arabasını satıp daha üst model alamıyor çünkü o da artmış.
    Yani artan fiyatlar değil değeri düşen TL...
    Bist'in de veya hisse bazlı enflasyondan arındırılmış fiyatlarını görebilsek keşke.

SM-A715F cihazımdan hisse.net mobile app kullanarak gönderildi.
    Dolar ya da TÜFE enflasyonu bazlı grafikler var. Bunlara bakmak lazım.

Aslında endeks olarak pahalı değiliz de, BİST 100 deki bazı hisseler 30-40 fk larla işlem görüyor, yani hisse bazlı büyük balonlar, sorun burada.

8.  Alıntı Originally Posted by Egeli Yazıyı Oku
    Şunu demek istedim. Faiz net getiri 17 diyelim. Seçtiğiniz hissenin %17 artmasını sağlayacak motivasyon nedir ? Kar artışı mı ?, büyüme mi ? Yada ucuza fiyatlanması mı ?

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi
    Ben şu şekilde bakıyorum hocam,

%17 faiz getirisi için parayı 1 yıl bağladık diyelim.
    İyimser bir senaryoda Aralık 2021 için enflasyon tahmini %11.
    Bu da bir yıllık %6 reel getiri demek.
    Ortalama senaryoda Enflasyon %15 olursa reel getiri %2'ye düşüyor.
    Hafif kötümser senaryoda Enflasyon %20 olsa %3 zarara düşmüş oluyoruz.

Bu tabloda bana faize para yatırmak hiç mantıklı gelmiyor sadece bu.

-----

Hisse konusunda ise her şey mümkün + %17'de, portföyü 3'e katlamakta, 4'te 1'e düşürmekte kısaca her şey mümkün. Burada bilgi, tecrübe, şans, psikoloji vs. birçok faktör devreye giriyor.
    Artık buradaki motivasyon yatırımcının kendi tercihine kalıyor.

Sayfa 9/147 İlkİlk ... 78910111959109 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •