Sayfa 128/147 İlkİlk ... 2878118126127128129130138 ... SonSon
Arama sonucu : 1171 madde; 1,017 - 1,024 arası.

Konu: Beyaz Yaka İçin Tasarruf ve Yatırım Koçluğu-3

1.  Alıntı Originally Posted by Cautionary Yazıyı Oku
    Güzel bir tanıtım yazısı olmuş, o zaman biz de hoşgeldin diyelim

Oluşturduğun portföy ve oranları gayet mantıklı...İki tavsiyem olurdu, daha önce sormuş olsaydın,

i-) Borsaya ayırdığın fonu ikiye böl, yarısını borsa fonlarına, yarısını a kendi oluştuduğun portföye yatırırdın,
    ii-) Her iki durum için de önce %30 kadar tek seferde alım. Sonra her ay eşit miktarda %5 er alımlar...böylece tek seferde girişin riski azalmış olurdu.

Eskiden güzel fonlar yoktu...artık rekabet oldukça fazla, endeksi düzenli ve kayda değer oranda yenen fonlar var...son 1-3-5 yıla bakıp bu fonlardan seçim yapılabilir..ayrıca fon yatırımı 2-3 fona eşit dağıtılabilir.
    Hoş buldum

Bu topikteki tartismalar hosuma gittiginden ve yazan arkadaslari kendime yakin hissettigimden buraya yazdim. Emegi gecenlere cok tesekkur ederim.

Tavsiyeler icin tesekkurler. Aslina bakarsaniz ustumdeki tedirginligi atabilirsem bir miktar daha borsaya girebilirim. Su an girdigim miktar elimdekinin %12 si kadar. Fakat iste daha fazla girmeye cekiniyorum.

Tavsiye ettiginiz fonlar var mi?

2.  Alıntı Originally Posted by doubt Yazıyı Oku
    Merhabalar.

Emlak yatirimi ve doviz/altin seklinde bir miktar birikimim var. Simdiye kadar (kucuk bir ASELS seruveni disinda) borsa yatirimi yapmamistim. Sepeti cesitlendirmek adina bugun benim icin azimsanmayacak bir miktarda hisse aldim.
    Baslangic noktam internette takip ettigim bir yatirimcinin hedef fiyatlari ve tavsiyeleri oldu. Daha sonra hisseleri kendi icgudulerime gore yeniden agirliklandirdim.

Biliyorum, "internetteki yatirimci" ve "icgudu" kelimeleri cok iyiye isaret degil. Fakat biraz tembellik var, cok ugrasamadim. O yuzden buyuk hisselerin disina pek cikmamaya calistim. Umarim negatif ayrisacak hisseleri bulmamisimdir.

Uzun vade icin dusunuyorum (en az 3 sene). Daha sonra tekrar degerlendirecegim.

Bunlar aldigim hisseler ve agirliklari:

Hisse Oran (%)
    eregl 17.5
    sıse 17
    goody 13
    asels 8
    alka 7
    arclk 6
    ykbnk 4
    dohol 4
    vesbe 4
    ısctr 4
    garan 4
    kchol 4
    vestl 3
    akbnk 2
    ecılc 1.5
    sahol 1

Yatirim tavsiyesi degildir, muhtemelen batirim tavsiyesi olabilir.
    Bankalar fazla olmuş fakat şu süreçte bakanlar sanırım epey ucuz ucuzken toplayıp, ileride adam akıllı faiz politikası yapılırsa para kazandırır. Sasa, kordsa, froto, tofas, tupras, aksa, aksen,alark, hekts, deva , kordsa eklenebilir.

3.  Alıntı Originally Posted by doubt Yazıyı Oku
    Secim kriterlerine cok bilimsel yaklastigimi soyleyemem. Oncelikle surada anlatilan hedef fiyatlari baz aldim: https://www.youtube.com/watch?v=XS2W1DITzwU . Ne kadar dogrudur bilemiyorum. Cogu koklu sirketler oldugu icin cok da uzerinde durmadim. Ismini bile duymadigim sirketler olsaydi kisiye ne kadar guvensem de uzak dururdum.
    Kendim bu isi ogrenip analiz yapmaya kalkarsam cok uzun surecekti. Aklima bir sey dusunce bazen cok aceleci davraniyorum. Sanirim uzun vadede sirketleri degerlendirmeyi ogrenmeliyim. Analitik yeteneklerime guveniyorum, fakat bunu isim disinda kullacak enerjim cogu zaman olmuyor.

Videodaki beklenen artis oranlarina gore hisselerde bir baslangic agirligi olustu. Daha sonra bu oranlarda kendimce duzeltmeler yaptim. Mesela "Dogan holdingin senelerden kalan cok yuksek hedef fiyati var, fakat bir turlu olusmamis. Kisa sure icinde yine olusmaz" diyerek agirligini epey azalttim. 4 holding hissesini tek sepette dusunup toplam agirliklarini bir daha azalttim (yoksa %40 dan fazla toplam agirliklari olacakti).

asels, arcelik, vestel, vestel beyaz: bunlari da tek sepet olarak dusunup hedef fiyata uygun agirliklarini az bucuk korudum. Aselsana biraz torpil gecmis olabilirim.

Bankalarin hedef fiyata gore %40 dan fazla agirliklari vardi. Fakat ekonomideki sikintalardan dolayi agirliklarini %14e dusurdum. Anladigim kadariyla doviz bazli fiyatlari dusuk kalmis, fakat niye, daha da dusecek mi yoksa doner mi sorulari kendi acimdan cevapsiz.

Ve son grup endustri hisseleri: sise, goody, eregl, alka. Burada da genelde hedef fiyatin belirledigi oranlara uydum. Eregl hissesine biraz torpil gectim sanirim (temettu hissesi oldugu icin). ALKA duymadigim bir sirketti, yine de tavsiye edildigi icin bir miktar aldim.

Dedigim gibi sirketler arasindaki farklara cok asina degilim. O yuzden sektor bazli (yine kisitli bilgime dayanarak) degerlendirip sirketler arasi sepet yapmis oldum.
    Kendi deneyimimden yola çıkarsam aceleci olmayın. Her seferde bir adım. Deneyimleriniz yavaş yavaş şekillenecek. Ucuza aldığınız hissenin pahalı olduğunu düşüneceğiniz anlar gelecek. Korkudan ucuzunda ucuzunu beklerken elinizden kaçıp gidecek fırsatlarda olacak.

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    Istanbul
    Gönderi
    35,030
     Alıntı Originally Posted by doubt Yazıyı Oku
    Merhaba.

Yukarıdaki mesaji yazma sebebim sacma bir alim yaptiysam yorum alabilmek. Asla tavsiye degildir.

Bu arada kendimi tanitayim. Babam memur, annem ise ev hanimi. Ailede emlak disinda yatirim yapildigini gormedim.

94 yilinda, ilkokul sonda ailemle birlikte yurtdisina gittim (bati avrupa). Universite egitimimi orada tamamlayip 4 sene bir sirkette yazilimci olarak calistim. Evlendikten bir sene sonra esimin istegi uzerine Turkiye'ye geldik. Sirket Turkiye'den home-office calismama izin verdi. 9 senedir buradayim.

Finansal olarak bazi avantajlarim oldu. Yurt disindan buraya geldigimde sirket maasimda bir degisiklik yapmadi. Beni her zaman orada calisan bir eleman olarak kabul edip ona gore maas verdi ve duzenli zam yapti. Ayrica bana sirketten belli bir miktar stock option verdi. Sirket birkac sene once buyuk bir sirkete satildiginda bu "stock option" bana dise dokunur bir fayda sagladi (7 senelik maasim kadar). (Bu gelen paranin %40'iyla hayalini kurdugumuz bahceli evi aldik).

Aslinda tam da o siralar yatirim hakkinda hicbirsey bilmedigimi anladim ve bu parayi nasil degerlendirecegimi dusunmeye basladim. Bir ara cuzi miktarda (denemek icin) borsaya girdim. Daha sonra ekonomik calkantilardan korkup dovizde kalmaya devam ettim.
    Su suralar doviz enflasyonu yuzunden tekrar alternatiflere bakmaya basladim. Bu nedenle gecen sene biraz emlak yatirimimiz oldu (toplami 1M'yi gecmez). Borsadan yine korkuyorum, ama sepet mantigiyla bir miktar girmemin uygun olacagina karar verdim (gerci emlaktan da korkuyorum, aslinda ben her yatirimdan korkuyorum galiba).

Yasim 39. Uc tane cocugum var. Ikisi ozel okula gidiyor (ilkokul). Birisi daha kucuk. Imkanim el verirse o da ozel okula gidecek. Aslina bakarsaniz sirf okul yuzunden tekrar yurtdisina gitmeyi dusundum, fakat esim pek istemedi.

Su an cok sukur durumum iyi. Beni biraz korkutan ailemin fazla rahata alismis olmasi, ve bunu devamli surdurebilir miyim pek emin degilim.
    Sana bir hayat tavsiyesi:
    Coluk cocuga gelecekte de surduremeyecegin bir hayat standarti hic bir zaman verme.
    Surduremedigin zaman senden kotusu olmaz.

Syg,
    Son düzenleme : Dudu; 23-03-2022 saat: 08:11.
    Sabir ve zaman: iste benim bahadir askerlerim.. TOLSTOY

5.  Alıntı Originally Posted by doubt Yazıyı Oku
    Hoş buldum

Bu topikteki tartismalar hosuma gittiginden ve yazan arkadaslari kendime yakin hissettigimden buraya yazdim. Emegi gecenlere cok tesekkur ederim.

Tavsiyeler icin tesekkurler. Aslina bakarsaniz ustumdeki tedirginligi atabilirsem bir miktar daha borsaya girebilirim. Su an girdigim miktar elimdekinin %12 si kadar. Fakat iste daha fazla girmeye cekiniyorum.

Tavsiye ettiginiz fonlar var mi?
    Bizzat isim vermek istemiyorum, kendimi fon elemanı gibi hissediyorum...bi densiz çıkıp laf eder, kaldıramıyorum artık bu tip şeyleri

Yöntemi söylüyorum ama..tefas platrormu çok güzel, hisse senedi fon şemsiyesini seçiyorsun, orada yıllık getiri bazlı sıralayınca hangilerinin ön plana çıktığı gözüküyor...10-15 tane fon belirle, sonra bunların son 1-3-5*7 yıl için getirilerini kıyasla, istikrarlı yıllık tatinkar bir kazanç sağlayanları ve fon içeriklerini gör..ona göre kararını ver.

bir de fon büyüklüğü önemli, küçük fonlar daha hızlı hareket edebilir, bu nedenle belirli dönemler iyi getiri sağlayıp, sonra geride kalabilir...100 milyon gibi bir fon büyüklüğünü geçme kriteri de koyabilirsin ek olarak.
    Önemli dönüm noktalarını, beğendiğim analizleri Twitter dan da paylaşıyorum...@cautionary53

Alıntı Originally Posted by Dudu Yazıyı Oku
    Sana bir hayat tavsiyesi:
    Coluk cocuga gelecekte de surduremeyecegin bir hayat standarti hic bir zaman verme.
    Surduremedigin zaman senden kotusu olmaz.

Syg,
    Güne çok güzel bir anekdotla başlamışsın tebrikler.
    Bende gerçek bir hikaye anlatayım. Memur bir ailenin 3 erkek çocuğundan biri olan arkadaşım var.Çok çalışkandır, şuan 48 yaşında. Kariyerinde üst yönetim danışmanı, genel müdür yardımcısı vb pozisyonlarda çalıştı. Bundan 5 yıl önce genel müdür yardımcısı olduğu elektrik üretim ve dağıtım firmasından ayrıldı. Sektörde çok bilgili ve hakim biri olduğu için 3 ortak başka bir enerji üretim ve dağıtım firması kurdular. Şuan 400 milyon dolar piyasa değeri olan bir firmanın 1/3 ortağı.
    Bu arkadaşım şuan halen passat araca biner ve mütevazi bir evde yaşıyor. Genelde tarzı da böyledir ama altta yatan nedenin, şuanda ortaokul ve liseye giden çocukları olduğunu söyledi. Eğer ki onlara maddi durumumuzun çok iyi olduğunu hissettirir ve sonsuz alım gücü sunarsam yaşam mücadelesini çok erken bırakırlar diyor. Mücadele ederek iyi okullarda okumalarını, kendi çabalarıyla bir yerlere gelmelerini istiyor, bu yolda gerektiği kadar ne eksik ne fazla desteğini veriyor.
    Yazdıklarım kesinlikle yatırım tavsiyesi degildir..Sadece kendi kişisel görüşlerimdir...

7. Çocuklarla ilgili Çocuğunuza Sınır Koyma kitabını şiddetle tavsiye ederim. Günümüz ebeveynliğinde yumuşak yetiştiriş tarzı çok yaygın olduğu için çok faydalı bir kitap olduğunu düşünüyorum.

8.  Alıntı Originally Posted by doubt Yazıyı Oku
    Merhaba.

Yukarıdaki mesaji yazma sebebim sacma bir alim yaptiysam yorum alabilmek. Asla tavsiye degildir.

Bu arada kendimi tanitayim. Babam memur, annem ise ev hanimi. Ailede emlak disinda yatirim yapildigini gormedim.

94 yilinda, ilkokul sonda ailemle birlikte yurtdisina gittim (bati avrupa). Universite egitimimi orada tamamlayip 4 sene bir sirkette yazilimci olarak calistim. Evlendikten bir sene sonra esimin istegi uzerine Turkiye'ye geldik. Sirket Turkiye'den home-office calismama izin verdi. 9 senedir buradayim.

Finansal olarak bazi avantajlarim oldu. Yurt disindan buraya geldigimde sirket maasimda bir degisiklik yapmadi. Beni her zaman orada calisan bir eleman olarak kabul edip ona gore maas verdi ve duzenli zam yapti. Ayrica bana sirketten belli bir miktar stock option verdi. Sirket birkac sene once buyuk bir sirkete satildiginda bu "stock option" bana dise dokunur bir fayda sagladi (7 senelik maasim kadar). (Bu gelen paranin %40'iyla hayalini kurdugumuz bahceli evi aldik).

Aslinda tam da o siralar yatirim hakkinda hicbirsey bilmedigimi anladim ve bu parayi nasil degerlendirecegimi dusunmeye basladim. Bir ara cuzi miktarda (denemek icin) borsaya girdim. Daha sonra ekonomik calkantilardan korkup dovizde kalmaya devam ettim.
    Su suralar doviz enflasyonu yuzunden tekrar alternatiflere bakmaya basladim. Bu nedenle gecen sene biraz emlak yatirimimiz oldu (toplami 1M'yi gecmez). Borsadan yine korkuyorum, ama sepet mantigiyla bir miktar girmemin uygun olacagina karar verdim (gerci emlaktan da korkuyorum, aslinda ben her yatirimdan korkuyorum galiba).

Yasim 39. Uc tane cocugum var. Ikisi ozel okula gidiyor (ilkokul). Birisi daha kucuk. Imkanim el verirse o da ozel okula gidecek. Aslina bakarsaniz sirf okul yuzunden tekrar yurtdisina gitmeyi dusundum, fakat esim pek istemedi.

Su an cok sukur durumum iyi. Beni biraz korkutan ailemin fazla rahata alismis olmasi, ve bunu devamli surdurebilir miyim pek emin degilim.
    samimi yazınız için teşekkürler sn. doubt,

Tecrübeli kardeşlerimiz konuşmuş, ben onlardan farklı tek şey eklemek istiyorum.

TL Cinsinden borçlanmayı da ben ciddi bir yatırım olarak görüyorum, malum enflasyon ortamında TL borçlanarak dahi para kazanmak mümkün olabiliyor.

Bahsettiğim öyle büyük bir rakam değil minimum peşinat maximum kredi ile orta halli bir konut alıp onun kredisini ödemeniz ve aylık kredi ödemesini aile içinde gündem yapmanızdır.

Böylelikle çocuklarınız sizin de aylık bir ödemeniz olduğu ve onun için çalıştığınız psikolojisine girebilirler.

Muhtemelen sizin aile böyleydi ve bu satırları yazmak ihtiyacı hissettiniz.

Sayfa 128/147 İlkİlk ... 2878118126127128129130138 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •