Sayfa 119/205 ÝlkÝlk ... 1969109117118119120121129169 ... SonSon
Arama sonucu : 1636 madde; 945 - 952 arasý.

Konu: GOZDE - Gözde Giriþim Sermayesi Yat. Ort. A.Þ.

1. Sabrýn sonu selamet
    Saygýlar...

2. Vay be Çok saðlam bi direnci geçti, artýk önü açýk olmalý ama hacim az gibi geldi bana, hala satanlarý da anlamýyorum açýkcasý

3. Sn The King; bir sorum olacak.
    Propakýn satýþýndan kur farký karý yazacaðý söyleniyor.
    Fakat 3. Çeyrek bilaçoda propak satýþýndan deðerleme artýþý yaklaþik 262 milyon olarak geçmiþ.
    Son çeyrekte kur farký ile %50 artýþ olmasý gerekmez mi?

4.  Alýntý Originally Posted by fumarex Yazýyý Oku
    Sn The King; bir sorum olacak.
    Propakýn satýþýndan kur farký karý yazacaðý söyleniyor.
    Fakat 3. Çeyrek bilaçoda propak satýþýndan deðerleme artýþý yaklaþik 262 milyon olarak geçmiþ.
    Son çeyrekte kur farký ile %50 artýþ olmasý gerekmez mi?
    Selamlar sn. fumarex...

" Ýsmet Ambalaj Yatýrýmlar A.Þ.’nin baðlý ortaklýklardan olan Polinas Plastik Sanayi ve Ticaret A.Þ.,
    Propak Ambalaj Üretim ve Pazarlama A.Þ.'de sahip olduðu %95 oranýndaki paylarýn tamamýný,
    Propak’ýn %100 paylarýna karþýlýk gelen 123.253.907 Avro hisse deðeri üzerinden 7 Haziran 2021
    tarihinde satmýþtýr (Ýþlem). Polinas Ýþlem neticesinde satýþ fiyatýnýn kendi payýna düþen kýsmý olan
    117.091.211 Avro tutarýna (Ýþlem tarihi itibariyle 1.233.555.908 TL) ilave olarak satýþ öncesinde
    Propak’tan temettü geliri elde etmiþtir. Ýþlem masraflarý ve yasal masraf tutarlarý çýkarýldýktan
    sonra alýnan temettü dahil Ýsmet Ambalaj Yatýrýmlar A.Þ.’nin elde ettiði net nakit tutarý
    1.389.521.172 TL ‘dir. Propak’ýn finansal tablolarda taþýnan çýkýþ öncesi taþýnan deðeri olan
    1.129.000.000 TL ile elde edilen net nakit tutar arasýndaki fark olan 260.521.173 TL, finansal
    yatýrýmlarda deðer artýþý olarak muhasebeleþtirilmiþtir."

Ýlgili kap açýklamasý yukarýdaki gibidir... polinas propak'ý satmýþ ve düzeltmeler sonrasý 120 milyon euro tahsil etmiþtir, maliyet deðeri ile karþýlatýrýldýðýnda 260 milyon TL kar yazýlmýþtýr... son çeyrekte polinas deðerlemeye tabi tutulacaktýr, direkt olarak tahsil edilen 120 milyon euro'dan kur farký geliri yazacaðýný söyleyemeyiz çünkü þirketin tahsil edilen miktarý TL'ye çevirmeden beklettiðini bilemeyiz... ancak önceki bilgilendirmelere bakarak borçlarý düþüldükten sonra bile döviz fazlasý olduðunu varsayabiliriz... bunun da etkisiyle polinas döviz kurunun son yükseliþinde kur farký geliri de yazmalýdýr... sonuç olarak propak satýþýndan elde edilen miktarýn da etkisiyle son çeyrekte ciddi bir deðerleme artýþý göreceðini söyleyebiliriz...
    sorunuza biraz ortada bir cevap verdim maalesef ama dediðim gibi þirketin tahsil ettiði miktarý döviz olarak tutup tutmadýðýný ve borçlarýn ödeme programýný maalesef bilemiyoruz...
    saygýlar

5.  Alýntý Originally Posted by The King Yazýyý Oku
    Selamlar sn. fumarex...

" Ýsmet Ambalaj Yatýrýmlar A.Þ.â��nin baðlý ortaklýklardan olan Polinas Plastik Sanayi ve Ticaret A.Þ.,
    Propak Ambalaj Üretim ve Pazarlama A.Þ.'de sahip olduðu %95 oranýndaki paylarýn tamamýný,
    Propakâ��ýn %100 paylarýna karþýlýk gelen 123.253.907 Avro hisse deðeri üzerinden 7 Haziran 2021
    tarihinde satmýþtýr (Ýþlem). Polinas Ýþlem neticesinde satýþ fiyatýnýn kendi payýna düþen kýsmý olan
    117.091.211 Avro tutarýna (Ýþlem tarihi itibariyle 1.233.555.908 TL) ilave olarak satýþ öncesinde
    Propakâ��tan temettü geliri elde etmiþtir. Ýþlem masraflarý ve yasal masraf tutarlarý çýkarýldýktan
    sonra alýnan temettü dahil Ýsmet Ambalaj Yatýrýmlar A.Þ.â��nin elde ettiði net nakit tutarý
    1.389.521.172 TL â��dir. Propakâ��ýn finansal tablolarda taþýnan çýkýþ öncesi taþýnan deðeri olan
    1.129.000.000 TL ile elde edilen net nakit tutar arasýndaki fark olan 260.521.173 TL, finansal

Ýlgili kap açýklamasý yukarýdaki gibidir... polinas propak'ý satmýþ ve düzeltmeler sonrasý 120 milyon euro tahsil etmiþtir, maliyet deðeri ile karþýlatýrýldýðýnda 260 milyon TL kar yazýlmýþtýr... son çeyrekte polinas deðerlemeye tabi tutulacaktýr, direkt olarak tahsil edilen 120 milyon euro'dan kur farký geliri yazacaðýný söyleyemeyiz çünkü þirketin tahsil edilen miktarý TL'ye çevirmeden beklettiðini bilemeyiz... ancak önceki bilgilendirmelere bakarak borçlarý düþüldükten sonra bile döviz fazlasý olduðunu varsayabiliriz... bunun da etkisiyle polinas döviz kurunun son yükseliþinde kur farký geliri de yazmalýdýr... sonuç olarak propak satýþýndan elde edilen miktarýn da etkisiyle son çeyrekte ciddi bir deðerleme artýþý göreceðini söyleyebiliriz...
    sorunuza biraz ortada bir cevap verdim maalesef ama dediðim gibi þirketin tahsil ettiði miktarý döviz olarak tutup tutmadýðýný ve borçlarýn ödeme programýný maalesef bilemiyoruz...
    saygýlar
    Bu kadar iþtirak gelirine yakýþan en azýndan defter deðerine kýsa sürede gelmesidir.
    Yakýn zamanda inþallah 3X rakamlarýda görürüz!!

6.  Alýntý Originally Posted by fumarex Yazýyý Oku
    Bu kadar iþtirak gelirine yakýþan en azýndan defter deðerine kýsa sürede gelmesidir.
    Yakýn zamanda inþallah 3X rakamlarýda görürüz!!
    Ýnþallah diyelim...
    bu vesileyle beklentimi tekrar paylaþmak isterim ... halihazýrdaki iþtirak deðerleriyle defter degerinin yýl sonu bilançcosunda yani 2,5 ay gibi bir sürede 30-32 bandýna gelmesini beklerim , o zaman 0,30 civarý bir pd/dd deðerinde oluruz ki bu piyasa koþullarýnda abes bir durum... ancak ben kendi hedefimi koyarken penta ve maktk da düzeltme yaparak defter deðerini 22-33 olarak hesaplýyorum... tarihsel iskontolara bakarak da %25-30 bandýnda iskonto koyarak 17-18 bandýnda bir hedef deðer buluyorum... bu 2,5 aylýk sürede polinastan gelebilecek bir satýlma haberi veya þok-getir iþbirliðinden gelebilecek pozitif bir haber de bizim için bonus olacaktýr...

Gözde piyasanýn neden gerisinde kalýyor sorusuna benim vereceðim cevap þudur... temel olarak baktýðýmýzda döviz borcunu da bu kadar azaltmýþken geride kalmasýnýn geçerli bir nedeni yoktur... yýldýz holding iskontosu vardýr bu senette ve her zaman da üzerinde olacak, o yüzden hedef koyarken diðer giriþim sermayelerine göre çok ciddi bir iskonto yaparak deðerleme yapýyorum... Bence geri kalmasýnýn asýl nedeni bu rallinin bist-30 hisseleri ve hisse senedi future'u olan hisseler üzerinden gerçekleþiyor olmasý... dun viop30 kontratlarýnýn endeksin %2 üzerinde iþlem gördüðünü gördük, piyasayý þu anda kim götürüyorsa spot hisse almak yerine viop'dan pozisyon alarak bu hareketi yaptýrýyor... bir çok büyük hisse benim hedef deðerlerime ulaþmýþ durumda, ben þahsen hedeflerime ulaþmýþ büyük hisselerden geride kalmýþ yan hisselere geçmeye baþladým... bu hareketin yakýn zamanda genele yayýlmasýný beklerim...

son olarak teknik analiz yorumu yapmak isterim... Aslýnda teknik analizden çok anlamam hisselerin ederini bulup yatýrým yapmaya çalýþýrým.. grafiðe uzaktan baktýðýmýzda 2017 yýlýndan itibaren benzer patternler olduðunu görüyorum... gerçekten çok sert hareketler... 2017 baþýnda 1,70 olan hisse 1 yýlda 6,10 seviyesine kadar gitmiþ sonra tekrar 2 liraya düþmüþ... 2019 aðustosta 2,40 dan yine hýzlý bir þekilde 5,5 seviyesine yükselmiþ ve sonra 2 liraya düþmüþ... 2020 martta 2,20 den yükseliþ baþlamýþ ve 1 yýlda 9,40 ý görmüþ sonra 5,20 lere kadar düþmüþ... benim çýkarýmým þudur ki tahtayý götüren ekip 10-12 ay içerisinde 3,5-4 kata çýkarýp sonra realizasyon yapýyor... son hareketin de 5,20 seviyesinden 5 ay önce baþladýðýný ve hareketin içerisinde olduðumuzu düþünüyorum, zaman çizelgesi de beklentimle paralel ilerliyor 3-4 aylýk süreçte yýl sonu bilançosu, polinas satýþý veya sokm-getir haberiyle benim bahsettiðim hedeflere hisselerin gitmesi ihtimalini geçmiþ hareketlerden de görüyorum... burada risk þu olacaktýr ciddi borçlu olan ve sürekli asset satan yýldýz holding bu tarz bir hareketi hisse satmak için kullanmasý muhtemeldir, tabi bunu söylerken dolar seviyesini sabit kabul ederek söylüyorum, dolar her gün yükseldiði için hedefler de yükseliyor... temel analiz kýsmýnda yazdýðým hedeflerin her zaman arkasýndayým, sonuna kadar da izah etmeey çalýþýrým yazdýklarýmý... teknik analiz beklentimi dediðim gibi çok basit bir þekilde grafiklere bakarak söylüyorum... yorum size kalmýþ...

saygýlarýmla

7.  Alýntý Originally Posted by The King Yazýyý Oku
    Selamlar sn. fumarex...

" Ýsmet Ambalaj Yatýrýmlar A.Þ.’nin baðlý ortaklýklardan olan Polinas Plastik Sanayi ve Ticaret A.Þ.,
    Propak’ýn %100 paylarýna karþýlýk gelen 123.253.907 Avro hisse deðeri üzerinden 7 Haziran 2021
    Propak’tan temettü geliri elde etmiþtir. Ýþlem masraflarý ve yasal masraf tutarlarý çýkarýldýktan
    sonra alýnan temettü dahil Ýsmet Ambalaj Yatýrýmlar A.Þ.’nin elde ettiði net nakit tutarý
    1.389.521.172 TL â€ËÅ“dir. Propak’ýn finansal tablolarda taþýnan çýkýþ öncesi taþýnan deðeri olan

saygýlar
    ismet ambalaj (polinas) toplam deðeri sene sonu 1.401.000.000 tl bu deðerin 1.129.000.000 propakmýþ
    polinas+ismet+dursun sýnai toplam deðer:272 milyon tl
    niye böyle 2019 sonu 240-260 milyon dolar (1.4 milyar borç vardý )
    bu borç polinas+dursun sýnai+ismet ambalaja ait bu sebeple deðerleme düþük propak nakit zengini, polinas ismet ambalaj kredi borç yüksek ve yüksek kur riski var
    bence max 2 milyara çýkacak
    umarým yanýlýrým
    120 milyon euro aldýklarýnda parite 1,20 idi
    þuan 1,12 bozup borcu kapatmamýþlarsa 9 milyon dolar pariteden zarar var
    ayrýca polinas ismet ambalaj dursun sýnai þirketlerinin birleþtirme iþlemini ben yaptýrdým

8.  Alýntý Originally Posted by tarik1234 Yazýyý Oku
    ismet ambalaj (polinas) toplam deðeri sene sonu 1.401.000.000 tl bu deðerin 1.129.000.000 propakmýþ
    polinas+ismet+dursun sýnai toplam deðer:272 milyon tl
    niye böyle 2019 sonu 240-260 milyon dolar (1.4 milyar borç vardý )
    bu borç polinas+dursun sýnai+ismet ambalaja ait bu sebeple deðerleme düþük propak nakit zengini, polinas ismet ambalaj kredi borç yüksek ve yüksek kur riski var
    bence max 2 milyara çýkacak
    umarým yanýlýrým
    120 milyon euro aldýklarýnda parite 1,20 idi
    þuan 1,12 bozup borcu kapatmamýþlarsa 9 milyon dolar pariteden zarar var
    ayrýca polinas ismet ambalaj dursun sýnai þirketlerinin birleþtirme iþlemini ben yaptýrdým
    Yüksek kar yazmamak adýna halka açýk olmayan iþtiraklerde düþük deðerlemede kalmak isteyeceklerdir... deðerleme 300 milyonlardan 1,4 nilyar a çýakrtýlmýþtý , muhtemelen bu propak satýþý kesinleþtiði için yapýldý... polinas'ýn deðerini asýl satýþý gerçekleþirse göreceðiz, benim beklentim dediðim gibi 4-4,5 milyar tl civarýnda bi seviyeden satýþýn gerçekleþmesi ama satýþ olmadan bilançodaki deðerlemesini daha düþük oranda arttýrabilirler... penta'da mesela 35 liradan halka arz olmadan önce deðerlemesini yanlýþ hatýrlamýyorsam 17-18 TL göstermiþlerdi... ayný durumu polinasta da görebiliriz...

Sayfa 119/205 ÝlkÝlk ... 1969109117118119120121129169 ... SonSon

Yer Ýmleri

Yer Ýmleri

Gönderi Kurallarý

• Yeni konu açamazsýnýz
  • Konulara cevap yazamazsýnýz
  • Yazýlara ek gönderemezsiniz
  • Yazýlarýnýzý deðiþtiremezsiniz
  •