Special Days Image
Sayfa 2/2 İlkİlk 12
Arama sonucu : 13 madde; 9 - 13 arası.

Konu: Borsada hayatımızda iz bırakan anılarımız....

1. Borsa ile tanışmam 1989 yılının son aylarıydı.Bir arkadaşın tavsiyesi ile 1,5 Tl den ecz.yat.almıştım.Daha sonra onu 20 Tl den satmıştım.Kağıt 90 yılının haziranında 300 Tl yi görmüştü.Dah sonra şu anda faaliyette olmayan bir aracı kuruma gittim.Sağolsun Ceyhan abi yi dinleyip bize iyi paralar kazandırdı.Migros,Kartonsan ve Oyak kağıtları...Tabi bilanço okumayıda öğrenmeye başladık.Ta ki 1994 yılının Ocak ayına kadar.O zaman yüklü miktarda Okan tekstil aldık.Bir arkadaşımı Tüyosuna uyarak.sonçta 5,5 Tl den aldığımız kağıdı 10 gün dip yapa yapa 1,25 Tl den sattırdı Banka.Bütün paramı kaybettiğim gibi,Bankaya olan kredi borcumu 6 ayda zor kapattım.1996 da yeniden başladğım borsa maceram hala devam ediyor.Artık araştırmadan,160 sayfalık bilançoyu didik,didik etmeden hiçbir kağıdı almam.Şu andaki kağıtlarımın hepsi 1,5-2 senekiktir.Borsa düşse bile bekleme maliyetine katlanırım.Temettülerini alır yerim.Sabrederim.Hedef fiyat belirlerim.Özellikle yatırım yapan şirketleri ve ihracatı güçlü olan şirketleri tercih ederim.Ağırlıklı olarak ,Aksa,Çimsa,Alarko,Erbosan(Son 8 yıldır hiç zarar ettirmedi) ve Tekfen de bekliyorum.
    Borsada oynanmaz.Günlük oynamak isteyenler Veliefendiye gitsin.Borsa yatırım aracıdır.İhtiyacınız olan parayı borsaya yatırmayınız.

2. İz bırakan anı derseniz hem iz bıraktı hem de büyük bir aydınlanma yaşadım.

Borsayla başladım algoritmalara geçiş yaptım aynı zamanda viopa geçiş yaptım. Algoritmalarda trade ederken çoğu kez manuele çıkarak paramın %90 ını kaybettim battım bittim derken son bir azimle çalışıp yeni bir strateji geliştirdim.

Ertesi günden itibaren darphaneye dönüştü portfoy 30,000 TL ile başlayıp 550,000 TL lere 1 sene içerisinde çıktı portföy.

Daha sonra rüyadan uyandım o ana kadar paranın kaça çıktığını bilinç üstü düzeyde farketmemiştim. Battı balık yan gider mantığıyla parayı hiç önemsemeden gidiyordum. Neyse uykudan uyanınca baktım ki Yarım milyon para var.

Dedim dur sakin ol ne yani bir dakıka yarım milyon para mı yaptık dedim. Bu arada bu serüven tabiki parayı sürekli bileşke yaparak gerçekleşti.

Her neyse O gün merkez bankası konuşacak saçma sapan hareket gelir sistem yanlış sinyale açar diye sistemi kapatıp kendim şort açtım. Aslında o güne kadar 1 sene boyunca hiç dokunmamıştım sisteme. para çok büyük olunca tek bir hatalı sinyalde 50,000 TL zarar yazıyorduk o sebeple dayanamadım bastım tuşa.

Basmaz olaydım merkez konuştu haşimdi düşecek haşimdi düşecek derken tam 2 haftalık deli bir rally geldi. İstatistiksel olarak haftalık rekor düzeyde yükseliş oldu. Tarihe geçen bir haftalık rally yani. 3. hafta sermaye 80,000 e inmiş oldu ve pes edip pozisyonu kapattım. Algorıtmaya hiç ellemese 1 M TL ulaşacak olan para 80 bine iniverdi. Muhtemel kazançla beraber hesaplayınca kabaca 900 Bin TL parayı kaybetmiş oldum.

Tabi arkadaşımla konuşurken bile neredeyse HÜNKK diye ağlayacağım sesim titriyor borsa da ne yaptın dese bırakacam yani o dereceyim.

Neyse sonra akıllanıp sisteme mudahle etmemem gerektiğini iyice anladım ve bileşik getiri mucisesinin ne kadar güzel oldugunu anlamıştım. Hayatımda bir iz bıraktı bu yaşadıklarım çok şey öğretti bana.

Ardından sistemi tekrar tasarlayıp müdahle edilemez bir hale çevirdim. Parayı verdim ve tekrar başladım. Şu an yarım milyonların üzerindeyim. Her 2 ayda bir yeni zirve tazeliyor portfoy umarım sonu benzemez.
    Senin almaya cesaret edemediğin riskleri alanlar, senin yaşamak istediğin hayatı yaşarlar..
    Sokrates twit @erhanacikgoz1

3. Konuyu görmüşken bende yazmak istedim. Çok komik olmasa da unutamadığım bir anım var benimde. Borsaya girdiğim ilk aylardı hiç unutamıyorum. Eğitimler videolar falan derken nasıl oynanıyor bu borsa diye sorguluyordum sürekli. İlk borsaya kim girerse girsin anında para kazanmak istiyoruz. 500tl koydum adını ilk defa duyduğum kağıtlardan aldım. Hiç unutmuyorum 24 saat dolmadan tüm para eridi gitti :D

Yani diyeceğim o ki okuyun öğrenin arkadaşlar. Yavaş yavaş başlayın. Acemi şansı olur deyip ben gibi tüm paranızı ilk etapta kaptırmayın. Şimdi kitapları okuyorum. Şöyle bir liste var umuyorum ki acemi olan ve deneyim kazanmak isteyen tüm yatırımcıların işine yarar. Herkese bol kazançlar

Alıntı Originally Posted by hisseakay Yazıyı Oku
    Konuyu görmüşken bende yazmak istedim. Çok komik olmasa da unutamadığım bir anım var benimde. Borsaya girdiğim ilk aylardı hiç unutamıyorum. Eğitimler videolar falan derken nasıl oynanıyor bu borsa diye sorguluyordum sürekli. İlk borsaya kim girerse girsin anında para kazanmak istiyoruz. 500tl koydum adını ilk defa duyduğum kağıtlardan aldım. Hiç unutmuyorum 24 saat dolmadan tüm para eridi gitti :D

Yani diyeceğim o ki okuyun öğrenin arkadaşlar. Yavaş yavaş başlayın. Acemi şansı olur deyip ben gibi tüm paranızı ilk etapta kaptırmayın. Şimdi kitapları okuyorum. Şöyle bir liste var umuyorum ki acemi olan ve deneyim kazanmak isteyen tüm yatırımcıların işine yarar. Herkese bol kazançlar
    Kitaplardan ögreneceginiz şeyler genellikle bilimsel bilgiler olur borsa konusunda kitapların dışına çıkarsanız hayalinize daha çabuk ulaşırsınız...
    Göz olanı akıl olacagı görür..

5. X hissesinden dūştūkçe alıyorum.Artık iş inada bindi.Bir noktadan sonra ne kadar aldığımı bile unuttum.

Bir gūn aracı kurumumdan aradılar.Abi X hissesinden aldığın lot miktarı halka açık oranının %5 ini geçmiş.KAP a bildirim yapmalıyız acilen dedi.

Bir form doldurup aracı kurumuma gönderdim.Matrix ekranımın haberler kısmında adımı görūnce şok oldum.

O hisse ne mi oldu?

Borsadan atıldı.Para pul oldu....

Sayfa 2/2 İlkİlk 12

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •