Sayfa 110/500 İlkİlk ... 1060100108109110111112120160210 ... SonSon
Arama sonucu : 3993 madde; 873 - 880 arası.

Konu: MZHLD Mazhar Zorlu Holding

1. bu şirketin bu seneki bağımsız denetçi kuruluşunun fikir beyan edememesinin nedenini anlamaya çalışıyorum...

ilk aklıma gelen raporu hazırlıcak arkadaşın allahım ben nereye düştüm dediğini duyar gibiyim...

şirket okadar çok iç içe girmişki bunu çözcek olana helal olsun dedirtçek cinsten..

eplas kurulurken %10 egeyıldız sermaye veriyor eplas kuruluyor... sonra eplas egeyıldız ın %92 sine sahip oluyor...denetçi bunu görünce zaten 1 hafta rapor almak için hop pisikologda...

geri geliyor başlıyor yine çalışmaya eplas malları egeyıldız a satıyor az bir kar ile egeyıldız piyasanın kazıkçısı o biçim para kazanıyor egeyıldız ın toplam satışları xxxx tl eplastan aldıgı xxx tl ...denetçi soruyor egeyıldız çok para kazanmış bu parayı ne yaptınız...
    şirketteki yetkili anlatmaya başlıyor.
    eplasın % 10 u egeyıldızın .....egeyıldızın % 92 si eplasın...
    denetçi
    peki egeyıldızın kazandıgı paranın % kaçı eplasındır...
    yüzde falan yok kardeşim hepsi kemal zorlunun...
    11 yıldır bu hissedeyim kimse al kardeşim buda egeyıldızdan gelen kar diye yazmadı...sanki o şirketin bizle alakası yok...

sonra denetçi görüş bildirmedi nasıl bildirsin...
    sağlıcakla kalın iyi geceler herkese...

2. Merhaba,

Değerli Batırık Kardeşim,

Kemal Zorlu'yu gerçekten anlıyorum...

Gerçekten!

20 yıl öncesinde, büyüklük, iş hacmi, yatırımlar vs. vs. ve kalite olarak Türkiye'nin ilk 10 büyük şirketi arasında olan bir şirketten bahsediyoruz...

VOB'un kurucu ortaklarından...

Bir çok ilk'e imza atmış. Halen ciddi bir AR-GE si var... Ciddi yatırımları var...

Ama ne? Ne olmuş?

Belediyeden namusuyla parasını ödeyerek hatta fazla ödeyerek, üstüne de bir otopark yaparak bir arsa almış...

Üstelik, Türkiye'nin ve İzmir'in ilk AVM sini yapacak...

20 sene önce...

Yapmış olsaydı ne olurdu onu bir düşünmek lazım...

Bana göre En az 20 milyar değerinde bir grup olurdu.

Zira; Bu süreç içerisinde, İnşaat için çok büyük paralar harcanmış, krediler alınmış, arsalar ve şirketler satılmış...

O AVM sorunsuz yapılmış olsa, satılan arsalar ve şirketler yerine; yeni arsalar alınmış, yeni şirketler yaratılmış ve belki 100 misli büyümüş olacaktı...

Kemal Zorlu, bu durumla iyi başa çıkmış...

Belki başka patron olsa...

Ya bırakır gider, yada şakağına sıkar giderdi.

Kemal Zorlu'yu anlıyorum...

Ben ara sıra ona kızıyorum.

Çünkü, onun da beni anlamasını BEKLİYOR ve istiyorum.

Kemal Zorlu'nun;

Bu şartlar altında, olması gerektiği yerde olmasını istiyorum. Can-ı gönülden.

Onun için;

Elinden geleni yapacak, yapmaya çalışıyor...

Nedir?

Yeterince hisse toplayacak ve topladıktan sonra yeterince bedelsiz verecek. Ulusala Çıkaracak. Ulusala çıktıktan sonra bedelli verecek...

Elindeki hisselerin bir kısmını satarak, hem bedelliyi ödeyecek hem de elinde yeterince hisse kalacak.

Daha sonrası, yeni arzlar ve yeni yatırımlar...

Kemal Zorlu'yu anlıyorum, destekliyorum da.

Ancak;

İnsanlar bu kadar bekledikten sonra, biraz para kazanarak çıksınlar. Ne demiştim bir kaç yıl önce?

"Ben bir milyon kazanacaksam, O 3-5 milyar kazansın" Ama ben de göreyim.

Zira, biz bazı ihtiyaç ve lükslerimizden vazgeçerek bu yatırımı yaptık. Yokluk derecesine düşenler olmuştur.

Zorlu büyük sıkıntılarla uğraştı ama,

Hiç yokluk çektim mi?

Bir sormak lazım.

Yazdıkça yazıyorum. Gideyim artık.

Seni anlıyorum Zorlu. Yatırımcılarını zamanında bilgilendir ve incitme. "Hiç eski yatırımcı ile yenisi bir olur mu?"

Sen de beni anla.

Saygılarımla,

3.  Alıntı Originally Posted by altayfrt Yazıyı Oku
    bu şirketin bu seneki bağımsız denetçi kuruluşunun fikir beyan edememesinin nedenini anlamaya çalışıyorum...

ilk aklıma gelen raporu hazırlıcak arkadaşın allahım ben nereye düştüm dediğini duyar gibiyim...

şirket okadar çok iç içe girmişki bunu çözcek olana helal olsun dedirtçek cinsten..

eplas kurulurken %10 egeyıldız sermaye veriyor eplas kuruluyor... sonra eplas egeyıldız ın %92 sine sahip oluyor...denetçi bunu görünce zaten 1 hafta rapor almak için hop pisikologda...

geri geliyor başlıyor yine çalışmaya eplas malları egeyıldız a satıyor az bir kar ile egeyıldız piyasanın kazıkçısı o biçim para kazanıyor egeyıldız ın toplam satışları xxxx tl eplastan aldıgı xxx tl ...denetçi soruyor egeyıldız çok para kazanmış bu parayı ne yaptınız...
    şirketteki yetkili anlatmaya başlıyor.
    eplasın % 10 u egeyıldızın .....egeyıldızın % 92 si eplasın...
    denetçi
    peki egeyıldızın kazandıgı paranın % kaçı eplasındır...
    yüzde falan yok kardeşim hepsi kemal zorlunun...
    11 yıldır bu hissedeyim kimse al kardeşim buda egeyıldızdan gelen kar diye yazmadı...sanki o şirketin bizle alakası yok...

sonra denetçi görüş bildirmedi nasıl bildirsin...
    sağlıcakla kalın iyi geceler herkese...
    Merhaba,

İlahi kardeşim. Yazını okurken kendimi gülmekten alamadım.

Çok doğru yazmışsın. Diğer şirketlerin yapısı da öyle.

Daha önce de yazmıştım, o şirket masrafları 2x yapmak için. Eplasın içinde yer alan bir şirket(!) olduğu halde Eplas büyüklüğünde bir şirket...

Halka açılması şart.

Giderlerini göremediğimiz gibi, mal varlıklarını da bilemiyoruz...

Kemal ZORLU, bence düğmeye bastı...

En eski günlerine, parlak günlerine çok büyüyerek dönecek...

Ama, daha şeffaf olması şart...

Saygı ve selamlarımla,

4.  Alıntı Originally Posted by ercanbay Yazıyı Oku
    Merhaba,

İlahi kardeşim. Yazını okurken kendimi gülmekten alamadım.

Çok doğru yazmışsın. Diğer şirketlerin yapısı da öyle.

Daha önce de yazmıştım, o şirket masrafları 2x yapmak için. Eplasın içinde yer alan bir şirket(!) olduğu halde Eplas büyüklüğünde bir şirket...

Halka açılması şart.

Giderlerini göremediğimiz gibi, mal varlıklarını da bilemiyoruz...

Kemal ZORLU, bence düğmeye bastı...

En eski günlerine, parlak günlerine çok büyüyerek dönecek...

Ama, daha şeffaf olması şart...

Saygı ve selamlarımla,
    Saygılar sn ercanbay inşallah hepberaber daha güzel günlerde gülmek nasip olur...
    Şirket in şuanda 17 aktif şirketi var ama ben 3 tanesinin içenden çıkamadım daha digerkilere ne zaman sıra gelcek diye bekliyorum kendi adıma...
    Güçbirliği grubu hariç...
    Sermayeleride az buz değil en az sermayesi olanlar ise mzhld ve eplas...
    Çalışıp tamamlarsak şablonu inşallah paylaşçam...

SM-G900F cihazımdan hisse.net mobile app kullanarak gönderildi.

5. Merhaba,

Altay Kardeşim teşekkürler. Yazdıklarına katılıyorum. Bu karmaşık yapıyı artık çözeceklerdir(şeffaflaştıracaklar) diye umuyorum. Bu karmaşık yapı, şirketler temettü vermeye başladığında en çok onların işine yarayacaktır diye düşünüyorum.
    Senin önceki yazına ve benim cevaben yazdığım yazıya ek olarak bir şeyler ilave edeceğim;

Ege Yıldız dediğim gibi, Eplas'ın içinde bir şirket. Nasıl mı;?

Telefon numaralarına bakın...
    Adreslere bakın...
    Eğer bir güncelleme yapılmadıysa, aynı...
    Web bile aynı...

İyi mi kötü mü?

Ağam bilir...

Bence Fatura'lar hariç, şirketin varlığından bile söz edemezsiniz.
    Faturalar bile aynı çekmecede-aynı bilgisayarda duruyor olmalı...
    Bölge müdürlüklerine bakın, aynı...
    Mülkler Eplas adına kayıtlı...

Eplasın pazarlama giderlerine bakıyorsun...

Uuuuuuu...

Peki, pazarlama şirketi olan bir grubun, üretim ayağı olan Eplas'ın pazarlama giderleri neden bu kadar fazla?

Malın indirimini yaparak, Ege Yıldız'a fatura eden zat, Ege Yıldız'dan da malı müşteriye faturalıyor... Muhtemelen aynı kişiler...

Yani Fabrika malı Ege Yıldız'a satarken, 50 kuruşluk bir fatura maliyeti dışında bir masraf yapmıyor. Bu da pazarlama gideri değil, genel giderlere girer...

Peki Ege Yıldız'ın Pazarlama giderleri ne?

Eğer, Pazarlama giderleri Eplas'tan yapılıyorsa, Ege Yıldız'ın Fatura başına 50 kuruşluk bir gider dışında gideri olmaması lazım.

Yine Eğer, Ege Yıldız'ın da Eplas kadar pazarlama gideri varsa...

Ki, ben öyle anlıyorum.., bilançoyu göremiyoruz... Vah vah!

Kemal Beyin artık, Ciddi ve şeffaf yöntemler kullanarak, daha önce beklentilerimizde sıraladığımız sırayla giderek para kazanmasını öneririm...

Genel giderlerini, pazarlama giderlerini göremememizin yanı sıra, borcuna da sadık bir şirket değil!

:-):-):-):-):-):-):-):-):-):-):-):-)

Malı alıyor, yıl sonu hesaplaşacaklar...

Para yok?

Eeeee...

Şu kadar hisseyi borca karşılık Eplas'a geçirelim...

Tamam...

Geçtiğimiz, 20 yıl içerisinde bazı şeyler Elzem olmuş olabilir. Daha kötü sonuçlardan kaçınmak için, çarpık yapılara ve muhasebeleştirmelere başvurulmuş olabilir. (Kanunsuz demiyorum. Durumu kullanarak, kanuni sınırlar içinde)
    Ama,
    Zamanı artık geldi gibi görünüyor...

Eplas, 24 milyon kar yazdı. Bravo!
    Mazhar Holding 12 milyon kar yazdı. Perfecto!

Artık şu pay ve paydaları bir sadeleştirelim...

Matematiğin, Fiziğin, Kimyanın özetle Bilimin temeli budur...

Kuramı ortaya korsun, üzerinde çalışırsın, karma karışık denklemler kurar;
    Eklersin, çıkarırsın.., bilinmeyenlere değerler atarsın.., ve nihai olarak;

Denklemi sadeleştirerek, ortaya bir netice; bir sonuç çıkarırsın...

Yani, artık bir sadeleştirme yapalım da, elde ne var görelim.

Herkes görsün...

Pazarlama şirketin olacak.., Hem de yan masada oturacak. (muhtemelen aynı masa da) Aynı masayı, telefonu, araçları, servisleri ve yemekhaneyi kullanacaksın...

Sana 30-40 milyon borcu olacak ve her sene konsolideye 3-5 milyon kar yazarken, diğer taraftan asıl alacağını ödemeyecek.
    Ondan sonra bizim, temettü ve bedelsiz beklentilerimiz buhar olacak..."Ne yapalım?" "Karşılığında hisse verelim..."

Hiç olmazsa, aynanın karşısına geçip de "Versene Ulan şu borcunu Ahlaksız Adam" diyin.
    Siz söyleyin, aynadaki de bir cevap verir size.. En azından gülümser, söylediğiniz söze.

Umutluyum;

Zira Karı beğenmemin yanı sıra, raporlamayı da beğendim. Ciddiye almışlar.
    Web sitesini daha iyi dizayn etmişler. Sitedeki katoloğlamayı beğendim. Dillerde halen ufak tefek sorunlar var ama düzelir.

Umutluyum,

Olmazsa, olmaz görünen Vakıfbankı her an çözebilirler. Şirketler bu karlılıkla, çok düzenli ödemeler yapabilir.
    Stoktaki mallar karşılar bunu...

Yine çok yazdım. Gidiyorum.

Sağlıkla kalın. Saygılarımla,

Yyyyyyy

SM-C7100 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
    NE ELBİSELER GÖRDÜM,İÇİNDE İNSAN YOK ; NE İNSANLAR GÖRDÜM,ÜSTÜNDE ELBİSE YOK...

7. Basit Teknik Analiz istemişti bir yatırımcımız, kimse iki çizgi de olsa bir şey atmadı. İstediği için atıyorum benim düşünceme göre hacimsiz hissenin haber bekleyen hissenin tekniği olmaz. Çok az etkili olur.

Kullanılan grafik araçları doğru olarak kullanılmıştır ancak araçları seçmek konusunda fazla bilgim yok. Fikir vermesi açısından buraya bırakıyorum. İyi günler bütün yatırımcılara.

Untitled-1.jpg

8.  Alıntı Originally Posted by tatarcik Yazıyı Oku
    basit teknik analiz istemişti bir yatırımcımız, kimse iki çizgi de olsa bir şey atmadı. Istediği için atıyorum benim düşünceme göre hacimsiz hissenin haber bekleyen hissenin tekniği olmaz. çok az etkili olur.

Kullanılan grafik araçları doğru olarak kullanılmıştır ancak araçları seçmek konusunda fazla bilgim yok. Fikir vermesi açısından buraya bırakıyorum. Iyi günler bütün yatırımcılara.

[attach=confıg]16684[/attach]

Teşekkürler sayın tatarcık. Aynı çalışmayı eplas ta da bekliyoruz.

Sayfa 110/500 İlkİlk ... 1060100108109110111112120160210 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •