Sayfa 306/499 İlkİlk ... 206256296304305306307308316356406 ... SonSon
Arama sonucu : 3987 madde; 2,441 - 2,448 arası.

Konu: MZHLD Mazhar Zorlu Holding

Alıntı Originally Posted by Çilekeş Yazıyı Oku
    600-700 bin kâr beklerken 8 kat geldi. Bakalım Pazartesi etkisi olacak mı?
    Olmaz mı 3 haneliler gurubuna gideriz
    NE ELBİSELER GÖRDÜM,İÇİNDE İNSAN YOK ; NE İNSANLAR GÖRDÜM,ÜSTÜNDE ELBİSE YOK...

2. MZHLD Mazhar Zorlu Holding

Konsolide bilançolar Cuma günü açıklandı. Bilanço, Bağımsız Denetçi görüşü, dipnotları herkes inceleme imkanı buldu.
    Burdaki ve diğer sayfadaki tüm yazıları okudum. Farklı görüşler, kafa karışıklıkları, kişisel yorumlar, kafalarda soru işaretleri gördüm.
    Oysaki herkesin aşağı yukarı aynı şeyi anlaması gerekmez miydi?
    Eğer ifadeler net bir dille yazılmış olsaydı aynı şeyleri anlardık ama bu tercih edilmemiş. Bunun nedeninin yatırımcıları yanıltmak olduğunu düşünmüyorum. Başka nedenleri olduğunu tahmin ediyorum.
    Son dönemde grubun en önemli gündemlerinden biri belki de en önemlisi Vakıfbank borcuydu. Kap açıklamalarını ve konsolide bilançodaki yazıları hepimiz okuduk. Buraya tekrar kopyalamayacağım.
    Bu konuda da farklı düşüncelerin olduğunu görüyorum.
    Bu konudaki son durumun ne olduğunu anlayabilmek için son 7-10 yılın bilançosunu takip etmiş olmak, tüm kap açıklamalarını takip etmiş olmak, Türkçe okuduğunu anlamak, matematik bilmek, muhasebe bilmek, İcra hukuku bilmek, bankacılık bilgisine sahip olmak gerekir diye düşünüyorum.
    Bir de duygusallıktan uzak, (yatırım yaptığın kağıt ile duygusal bağ kurmadan) rasyonel analiz yapabilmek de çok önemli.
    Vakıfbank borcu kapandı, banka ile ibralaşıldı, ipotekler kaktı, hacizler kaldırıldı. Hayırlı olsun.
    Peki bu borç nasıl kapandı? Bağımsız denetçi , ödemelerin çoğu taşınmaz devri ile yapılmıştır diye yazmış. Yani ödemelerin çoğu taşınmazların Vakıfbank bünyesine geçmek suretiyle az bir bölümü de nakit ödenmek suretiyle gerçekleştirilmiştir diye düşünülebilir.
    Bugün İtibariyle Gaziemir arsası tapuları (5 adet tapu, 10 adet tapu olabilir bilmiyorum. Bütünü olarak düşünelim) Vakıfbank’a ait ve sitesinden satışa sunmuş durumda. Yani bugün itibariyle o tapuların malik bölümünde Vakıfbank yazıyor. Bu konuda herkes mutabık.
    Kilit nokta ise bugün itibariyle Çiğlideki tapuların durumudur. 31.12.2019 tarihli bilançoda binalar bölümünde rakam yazmadığına göre ilgili tarih itibariyle tapuların mülkiyeti Vakıfbanktır ve bu tartışılmaz bir gerçektir.
    Önemli soru şu; Bugün itibariyle Çiğli tapularının malik bölümünde Vakıfbank mı yazıyor yoksa Egeplast mı yazıyor?
    Bu sorunun cevabını doğru analiz eden avantajlı bir konuma geçebilir.
    Bu sorunun cevabını bilmeyen kişiler Berna hanıma mail yolu ile sorabilirler?
    Sen niye sormuyorsun diyenler çıkabilir. Ben cevabını bildiğim soruları sormam.
    Herkese Selamlar.
    Not: Her iki forum sayfasını takip etmeye devam edeceğim. Lütfen forumdan veya özelden bana soru sormayın. Kimseye cevap yazmayacağım ve kimseyle de polemiğe girmeyeceğim.

3. Çiğli'deki tapu alınmadı ise bile alınmak üzeredir diye tahmin ediyorum. Banka boşuna ilanı kaldırmadı. Gaziemir gitmiş olabilir ama Çiğli'yi alacaktır. Hem Çiğli'yi ver hem Gaziemir'i ver üzerine bir de 20 milyon öde. Bu bankaya bu kadar borcumuz var mıydı bizim? O zaman biz kaç yıldır bankaya çalışmışız demektir. Bence Çiğli yolda. Görüşmeler de o yüzden sürüyor diyorlar. Aslında bu tapu devrini almak için öne çekilen perde de olabilir. Tapu için zamanın gelmesini bekliyor olabilirler.

4. Bir fabrikanız olduğunu düşünün ve tapusu başkasının üzerinde ve kira da vermiyorsunuz. Yani diken üstündesiniz. İlk önce yapmak isteyeceğiniz şey ne olur? Ben olsam tapu kimdeyse onu geri almak için elimden geleni yapardım. Onu geri almak için elbette önce kalan borcumu öderim, sonrada tapuyu geri almak için ne gerekiyorsa yaparım. Şuana kadar yapılan işlemlerde gördüğüm kadarıyla sırasıyla ilerliyor. Şuan da belliki tapu geri alım sürecinde, eninde sonunda tapunun bize geri geleceğine kesin gözüyle bakıyorum. Kemal beyin imkanları doğrultusunda en kısa zamanda o tapuyu geri alacağına da inanıyorum, belkide almışta olabilir. Yıllarca geçmiş dönem zararlarını kapatıp, borçlarını ödeyen, ipoteklerini kaldıran, şuan doğru düzgün borcu olmayan, çok iyi satışlar yapan, bagımsız denetcinin görüş bildirebildiği bir firma var karşımızda, bunca şeyden sonra bir tapuyu geri almak sorun olmayacaktır ama belki biraz zamana ihtiyaç olabilir.

5. Burda en önemli ayrıntı denetçinin görüş bildirmis olmasıdır. Şu anda yakın izlemeden çıkış için tüm şartlar sağlanmış durumda. Çok yakın zamanda bununla ilgili bir haber gelmesi gerektiğini düşünüyorum. İnşallah açıklamalar gelir.

Merhaba herkese, 2018 yılında da binalar hesabında gayrimenkul kaydedilmemişti. 2019 da da kayıt yok. Ama denetim raporuna detaylı baktığımızda 2018 yılında 100 bin TL, 50 mio USD ve 7,7 mio EUR bankalara verilen ipotek görüyorduk. Şimdi 2019 geldiğimizde bu 50 mio USD artık yok, ki zaten borca karşılık verildiği anlaşılıyor. Ama 2019 denetim raporunda halen 100 bin TL ve 7,7 mio EUR ipotek rakamı devam ediyor. Bu devam eden ipotekler Çiğli fabrikaları ile ilgili olabilir mi?
    Yani bu gayrimenkuler halen bünyede mi? ipotek tutarı devam ediyor çünkü.
    Bir diğer nokta ise 2019 da çıkışı yapılan 50 mio USD lik rakam Gaziemir fabrikaları ile ilgili ise bu fabrikaların geri alınma süreci olacak mı? Olmayacağı da açıklanmamış çünkü. Yatırım tavsiyesi değildir.

7. 13,95 ten yıne aldık.çok ilginç

8. arkadaşlar kaçtan verırsenız alırım hareketlerı devam.bilginize,
    üstten almayız alttan alırız

Sayfa 306/499 İlkİlk ... 206256296304305306307308316356406 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •