Sayfa 84/499 İlkİlk ... 3474828384858694134184 ... SonSon
Arama sonucu : 3992 madde; 665 - 672 arası.

Konu: MZHLD Mazhar Zorlu Holding

1. Sn.mzhld yatırımcıları, sn.şirinyelinin haberi buraya attıgı için müdahil oldum .kusura bakmayın bu sayfaları kirlettigim için.

2. mng her mesajımda haddini bil vede bazı mesajlarında silme zorunlugunda kalıyorsun haddini bil sanal ortam klefyeciligini çok sığını yorsun haddini bil alon mevcut araya bilirsin yine yazayım 0532 613 7861 bekli yorum

3. Ne gerek vardı hem haber borsadaki yaşanmış olan zatla bilgıye sahipsin şimdide hatanı anlayıp özür niye şom ağızlı kelimeyi kullanıp benide dahil ediyorsun şom ağızlı DR 33

4. Bu haberi paylaşalı aylar oldu şom Agızlılık kelimesi kullanmasan orayada uymasan bana söz hakkı doğmazdı ŞOM Agızlıgınn ortamı DR 33

5. yahu başka işin gücün yokmu senin. herşeye maydonuz oluyorsun. aresin gelirine, enerji bakanlığı temlik koymuş . ne olmuş yani ,15 senedir bütün grup malları GARAME ipoteğinde idi. peki şimdiki durum ne .2 aydır tapular tertemiz. peki dolanıp dolanıp yatırımcıların moralini niye bozuyorsun. bide ne o tel. vermeler ,ayıp yahu .

6. yigido ,lütfen bu konudan dolayı bana cevap verme.

7. DR 33 Neye yazdın şom ağızlı biri diye seninle özelden konuştuk ve ya mesaj yazdım gerçekleri yazarım bunada bu saatten sonra hakkımda bilir bilmez kim konu yaratırsa bilip bilmeden en şef kişidir ispat edemeyeceğin ortamada girmem rejonun 30 senesini yaşadım

Anlamadığım mzholdingde bu durama beni çeken klefye ********leri önünüze bakın Allah hissenizi kalbinıze göre nasırlı hayırlı fiyatlara getirsin biriniz bin olsun .

8. https://www.dunya.com/sektorler/ener...-haberi-371167

Devlet, Alaçatı RES'in gelirlerine el koydu

Türkiye'nin ilk rüzgar santrali Alaçatı RES'in devlete devir tarihi yaklaşıyor ancak işletmeci şirket yükümlülüklerini yerine getiremedi. Bunun üzerine tesislerin satış gelirlerine Enerji Bakanlığı temlik koydurdu.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı, Türkiye'nin ilk rüzgar enerji santrali (RES) unvanına sahip Alaçatı RES'in (ARES) elektrik satış gelirlerine el koydu. Türkiye'nin ilk rüzgar santrali unvanına sahip İzmir Çeşme'deki Alaçatı Rüzgar Santrali'nin lisans süresi yaklaşık 18 ay sonra bitiyor. 1998 yılında faaliyete geçen santral, 20 yıllık lisans süresinin dolacağı 2018 sonlarında devlet tarafından devralınacak.

Türbinlerin çoğu çalışmıyor Ancak devir tarihine bir buçuk yıl kalan santral, 19.8 milyon kilovatsaatlik (kWh) yıllık üretim potansiyelinin çok altında bir verimle çalışıyor. 600'er MW'lik 12 türbinden (toplam kurulu güç 7.2 MW) oluşan santralde şu anda bu türbinlerden sadece dördü dönüyor, yani elektrik üretiyor.

Devlete çalışır vaziyette devredilecek

Enerji Günlüğü'nün edindiği bilgilere göre, ARES'in çok düşük kapasiteyle çalışır hale gelmesinin arkasında, işletmeci şirketin, yani Mazhar Zorlu Holding iştiraki Güçbirliği Holding'in santralin devlete devri öncesi yükümlülüklerini yerine getirmemesi yatıyor. İşletmeci şirket ile Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı arasında 20 yıl önce imzalanmış sözleşmeye göre tesislerin devlete işler vaziyette devredilmesi gerekiyor. Bu çerçevede, işletmeci şirketin her yıl elektrik tarife gelirlerinden 50 bin dolarlık bir tutarı, Bakanlık ile birlikte belirlenecek bir banka hesabında tutması gerekiyordu. Ancak santralin devir öncesi bakım onarım işlemleri için kullanılmak üzere tutulacak ve miktarı yaklaşık 1 milyon doları bulan bu kaynağın işletmeci tarafından ayrılmadığı ortaya çıktı. Bunun üzerine Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı tarafından şirketin elektrik satış gelirlerine temlik koyuldu.

Bakım onarım fonu tehlikede

Enerji Bakanlığı'nın gelirlerine el koymasından sonra türbinlerin birer ikişer devre dışı kalmaya başlaması, tesislerin gelirlerini de düşürdü. Bu yüzden santralin devlet tarafından çalışır vaziyette devralınması riske girdi. Çünkü devir öncesi bakım onarım harcamaları için kullanılacak 1 milyon dolarlık kaynağın, sadece dört türbinin üreteceği elektrikten elde edilecek gelirle karşılanması imkansız kabul ediliyor. Hatta, çalışan dört türbinin de, ortaya çıkacak bakım onarım harcamaları karşılanamayacağı için devre dışı kalabileceğinden endişe ediliyor.

Ortaklara yıllardır temettü ödenmiyor

ARES'i işleten şirketin kontrolü Mazhar Zorlu Holding'te. Güçbirliği Holding dışındaki hissedarları, 2008 yılından bu yana şirketten temettü alamıyor. Enerji Günlüğü, santralin ortaklarından Metin Atamer'in, 2008 yılında şirketin doğru yönetilmediğine ve ortaklara temettü ödenmediğine ilişkin ifadeler de içeren bir şikayet dilekçesine ulaştı. Bu başvuruya rağmen, o tarihten itibaren şirket hissedarlarına herhangi bir kâr payı dağıtılmadığı da anlaşıldı.

Personel çıkarıldı, bakım onarım durdu

Bakanlığın elektrik satış gelirlerine el koyması üzerine ARES'in işletmecisi Güçbirliği Holding, tesislerdeki personel sayısını azalttı. Aynı zamanda bakım onarım işlerine de harcama yapmayı bıraktı. Bu yüzden rüzgar santralindeki aktif türbin sayısı giderek azaldı. Üç ay öncesine kadar kanadı kırık olan biri dışındaki tüm türbinlerin elektrik ürettiği ARES'te şu anda dönen türbin sayısı sadece dört.
    YAZDIKLARIM YATIRIM TAVSİYESİ DEĞİLDİR.LÜTFEN ARACI KURUMUNUZA DANIŞINIZ.

Sayfa 84/499 İlkİlk ... 3474828384858694134184 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •