Sayfa 1036/1312 ÝlkÝlk ... 36536936986102610341035103610371038104610861136 ... SonSon
Arama sonucu : 10492 madde; 8,281 - 8,288 arasý.

Konu: þu anda ev almak ne kadar doðru bir yatýrým 2

1.  Alýntý Originally Posted by bisikletci Yazýyý Oku
    bunlari 10 sene once soylese bi degeri vardi

Artik bunlari herkes biliyor
    Tabi ki her milletten insanýn akýn akýn geldiði bir ülkede emlak fiyatlarýnýn ve kiralarýnýn (alýcý olsa da olmasa da) düþmeyeceðini herkes biliyor.
    Ama kabullenemiyorlar bir türlü.
    Türk filmlerindeki "nayýr, nolamaz, yalann söylüyorsun, sana inanmýyorum" sahnelerine döndü bu iþ.

Uzun zaman sonra mevduat baþlýðýna bir uðrayayým dedim, vallahi acýdým insanlara.
    "Ev fiyatlarý önümüzdeki 2 yýlda %25 artsa acaba mevduatýmýz evlere yetiþir mi" diyenler,
    "5 milyonluk ev 15 bin kira getirirken 5 milyonluk mevduat 150 bin getiriyor, o zaman emlakta balon vardýr" gibi komik hesaplarla kendini avutanlar falan. Durum içler acýsý.

Bütün millet KKM tuzaðýna düþmüþ, bu iþin sonunda paramýzý sistemden "kuþa dönmeden" sað salim çýkartabilir miyiz hesaplarý yapýyor.

Neyse.
    Herkesin doðrusu kendine.
    Burada akþama kadar sidik yarýþtýrsak boþ.
    Günün sonunda herkes kendi zekasýnýn ekmeðini yer.
    Evi tutarken herkes iyidir. Yeni kiracý adayýnýz iyi birine benziyor olsa da, DAVA GEÇMÝÞÝNÝ mutlaka isteyin.
    https://www.milliyet.com.tr/ekonomi/...nir-mi-6994969

2. Hadi biraz da ben emlaðý gömeyim.
    Marmara denizinde 3.8 büyüklüðünde deprem olmuþ.
    Þimdi ev sahipleri düþünsün.

https://halktv.com.tr/gundem/afad-du...deprem-737719h

3. Ýstanbulda boþ ev sayýsý 400 bini aþtý

Kiralarýn artacaðýný düþünen ve yüzde 25 sýnýrýnda takýlmak istemeyen mülk sahipleri, evlerini kiralamadý. Ýstanbul’daki boþ ev sayýsý da 400 bini aþtý.

https://www.sozcu.com.tr/2023/ekonom...-asti-7679311/

anladýðým kadarýyla , bu kiracýsý çýkan ev rakamý ..
    bir de uzun bir süredir satýþ için müþteri bulamadýðý için evler var...
    demek ki istanbuldaki konut piyasasýnda bir köpük var ki,
    satýcý ile alýcý bir rakamda anlaþýp tapuya gitmiyorlar...
    bir de halihazýrdaki fiyatlar diyelim konutun gayrýmenkulün ederi 5 milyon lira
    20 senede amorti edilcekse
    kira olarak 21.000 tl mal sahibi tarafýndan talep edilmesi gerekir...
    peki bu rakamlarý kaç kiþi ödeyebilir ?
    her ay týkýr týkýr bu rakamalar ödenecek bir de ertesi sene yeni zamlar...

4.  Alýntý Originally Posted by riko66 Yazýyý Oku
    Ýstanbulda boþ ev sayýsý 400 bini aþtý

Kiralarýn artacaðýný düþünen ve yüzde 25 sýnýrýnda takýlmak istemeyen mülk sahipleri, evlerini kiralamadý. Ýstanbul’daki boþ ev sayýsý da 400 bini aþtý.

https://www.sozcu.com.tr/2023/ekonom...-asti-7679311/

anladýðým kadarýyla , bu kiracýsý çýkan ev rakamý ..
    bir de uzun bir süredir satýþ için müþteri bulamadýðý için evler var...
    demek ki istanbuldaki konut piyasasýnda bir köpük var ki,
    satýcý ile alýcý bir rakamda anlaþýp tapuya gitmiyorlar...
    bir de halihazýrdaki fiyatlar diyelim konutun gayrýmenkulün ederi 5 milyon lira
    20 senede amorti edilcekse
    kira olarak 21.000 tl mal sahibi tarafýndan talep edilmesi gerekir...
    peki bu rakamlarý kaç kiþi ödeyebilir ?
    her ay týkýr týkýr bu rakamalar ödenecek bir de ertesi sene yeni zamlar...
    Ýstanbul da boþ ev sayýsý artýk azalmaz, her konuda olduðu gibi bu konuda da populizme teslim olacak siyasiler.

evini kiraya veren her türlü enayi durumuna düþecek.

bir süre sonra zaten zalim açgözlü ev sahiplerinden kurtulup evil corporation larýn kucaðýna düþecek insanlar, bu þirketler eve eþya sokmana bile izin vermeyecek istediði zaman evden atabilmek için.

sanýrým Londra da hiçbir þekilde kullanýlmayan sadece zenginler arasý mülkiyeti deðiþen evler varmýþ.

bazý semtlerdeki evler artýk o kapsama girecek.

blombergdeki zat inþaat iþçi maliyetlerinin 700 tl lerden depremden sonra 1.500 tl lere çýktýðýný bir inþaat iþçisinin aylýk 35.000 tl civarý ir geliri olduðunu buna raðmen iþçi bulamadýklarýný söylüyor
    inþaat maliyetlerindeki artýþýn bbu yüzden yavaþlamadýðýný maliyetlere olumsuz etkisi olduðunu söylüyor.
    69 mu yok daha neler. Bu yýl mý? Ýmkansýz.Bozguncular aðzýnýzdan çýkaný kulaðýnýz duyuyor mu?

6.  Alýntý Originally Posted by ayhan53 Yazýyý Oku
    blombergdeki zat inþaat iþçi maliyetlerinin 700 tl lerden depremden sonra 1.500 tl lere çýktýðýný bir inþaat iþçisinin aylýk 35.000 tl civarý ir geliri olduðunu buna raðmen iþçi bulamadýklarýný söylüyor
    inþaat maliyetlerindeki artýþýn bbu yüzden yavaþlamadýðýný maliyetlere olumsuz etkisi olduðunu söylüyor.
    evet çok dogru..sakýn yanlýþ anlaþýlmasýn insanlar iþ begenmiyor ..iþsizlik diye bir þey yok falan demiyorum..adam endüstri mühendisi moto kurye olarak çaliþiyor..elektronik müdehensiligi okumuþ adam teknosa da tezgahtarlýk yapýyor...ama gelgelim ..hayvan damýnda çaliþtiracak 20 bin tl ye çoban bulunamýyor..ev kirasý yok eletrik parasý yok su parasý yok..20 bn tl maaþ..ama çoban yok.ayný inþaatta çaliþan mühendis te mimarda eminim 3-30 paraya çaliþiyordur...þu anda resmen cahillerin okumuþ insanlara tahakkumu var..hemþire hayat kurtarýyor ..12 bin tl maaþ alýyor..haa döner sermaye vs vs 16-17 bin alýyordur..ama çocuguna iki ögün yemek versin evde yalnýz kalmasýn diye çocuk bakýcýsý tutmaya kalksa en az 10 bin 12 bin tl.. zannedersin ki murebbiye ..çocuga dil ögretiyor enstruman çalmayý ögretiyor . ama bomboþ zýr cahil bir kadýn ..eve temizlige insan çagýrmaya kalksanýz 750 lira ama cam halý silmem diyor..eþiniz kuaföre gitse benim bile 5 dk da ögrendigim 45 dk lýk dip boya yapmaya 350 tl istiyorlar .artýk hiç birþeye þaþýrmýyorum...cafelerde çay 25 ten baþlýyor kahve 55-60 liralardan baþlýyor..çay ocagýna otuyorusun ..nescafe 3ü 1 arada veriyor ne kadar diyorsun 40 lira abi diyor.. lan oglum bu ne diyorsun abi cafede 60 lira diyor ..oglum o filtre kahve sen 3 liralýk 3ü bir aradayý veriyorsun ...antalyadan arkdaþýmla konuþyuorum..otel müdür..çöpten adama dahi ihtiyaç var ama eleman bulamýyoruz diyor..yatacak yeri veriyor ..3 ögün yemek veriyor ..bahcývan bu yaa sadece otelde çimleri biçecek çiçeklere bakacak..15 bin den aþagý adam yok diyor...gürcü azeri kazak falan çaliþtiriyor..iþgüvü piyasasý bir acaip oldu...fabrikalarda ustalýk isteyen iþlerde çaliþanlar asgari ücrete talim ediyor en fazla alabilcegi fazla mesai ile birlikte 13-14 bin..ama hiçbir ustalýk istemeyen herkesin yapabilcegi ama geçici iþlerde fiyatlar ucuk....ben mesela anneme bakýcý arýyorum...evde kalacak..ev kirasý yok ..elektrik yok su yok vs yok.. evin pazar ihtiyacý market alýþveriþini ben yapýyorum..üstüne de 12 bn maaþ la bulamadým en son 15 bin e buldum o da özbek...aradýgým oyle palyatif bakým falan degil..annem demans hastasý ve yatalak..çok çok az yemek yiyor.. sadece altý temiz olsun..yatak yarasý açýlmasýn diye sýk sýk döndürsün yatakta ..arada da yiyebldigi kadar yemek yedirsin..kayýn validem hastanede yattý o da alzhimerdý..ve bagýrsaklarý alýndý ..yatak yarasýda vardi.. palyatif bakýmda yattý..o yatak yaralarý hergün pansuman gerekyordu.. hergün stoma torbasý degiþiyordu...þýrýnga ile mama ile basleniyordu.. hastanede bu iþleri yapan..hemþire emin olun benim anneme bakandan daha düþük alýyordur..

7. Bu kadar yazý yazmýþsýnýz ama boþ.. Bu saydýðýnýz ve küçümsediðiniz iþleri siz yapýn siz alýn böyle yüksek ücretleri. Elinizden tutan mý var? Mesela çobanlýk yapabilirsiniz, elektrik yok, su yok, kira yok, 20K kemiksiz maaþ ...

Alýntý Originally Posted by cemsoy35 Yazýyý Oku
    evet çok dogru..sakýn yanlýþ anlaþýlmasýn insanlar iþ begenmiyor ..iþsizlik diye bir þey yok falan demiyorum..adam endüstri mühendisi moto kurye olarak çaliþiyor..elektronik müdehensiligi okumuþ adam teknosa da tezgahtarlýk yapýyor...ama gelgelim ..hayvan damýnda çaliþtiracak 20 bin tl ye çoban bulunamýyor..ev kirasý yok eletrik parasý yok su parasý yok..20 bn tl maaþ..ama çoban yok.ayný inþaatta çaliþan mühendis te mimarda eminim 3-30 paraya çaliþiyordur...þu anda resmen cahillerin okumuþ insanlara tahakkumu var..hemþire hayat kurtarýyor ..12 bin tl maaþ alýyor..haa döner sermaye vs vs 16-17 bin alýyordur..ama çocuguna iki ögün yemek versin evde yalnýz kalmasýn diye çocuk bakýcýsý tutmaya kalksa en az 10 bin 12 bin tl.. zannedersin ki murebbiye ..çocuga dil ögretiyor enstruman çalmayý ögretiyor . ama bomboþ zýr cahil bir kadýn ..eve temizlige insan çagýrmaya kalksanýz 750 lira ama cam halý silmem diyor..eþiniz kuaföre gitse benim bile 5 dk da ögrendigim 45 dk lýk dip boya yapmaya 350 tl istiyorlar .artýk hiç birþeye þaþýrmýyorum...cafelerde çay 25 ten baþlýyor kahve 55-60 liralardan baþlýyor..çay ocagýna otuyorusun ..nescafe 3ü 1 arada veriyor ne kadar diyorsun 40 lira abi diyor.. lan oglum bu ne diyorsun abi cafede 60 lira diyor ..oglum o filtre kahve sen 3 liralýk 3ü bir aradayý veriyorsun ...antalyadan arkdaþýmla konuþyuorum..otel müdür..çöpten adama dahi ihtiyaç var ama eleman bulamýyoruz diyor..yatacak yeri veriyor ..3 ögün yemek veriyor ..bahcývan bu yaa sadece otelde çimleri biçecek çiçeklere bakacak..15 bin den aþagý adam yok diyor...gürcü azeri kazak falan çaliþtiriyor..iþgüvü piyasasý bir acaip oldu...fabrikalarda ustalýk isteyen iþlerde çaliþanlar asgari ücrete talim ediyor en fazla alabilcegi fazla mesai ile birlikte 13-14 bin..ama hiçbir ustalýk istemeyen herkesin yapabilcegi ama geçici iþlerde fiyatlar ucuk....ben mesela anneme bakýcý arýyorum...evde kalacak..ev kirasý yok ..elektrik yok su yok vs yok.. evin pazar ihtiyacý market alýþveriþini ben yapýyorum..üstüne de 12 bn maaþ la bulamadým en son 15 bin e buldum o da özbek...aradýgým oyle palyatif bakým falan degil..annem demans hastasý ve yatalak..çok çok az yemek yiyor.. sadece altý temiz olsun..yatak yarasý açýlmasýn diye sýk sýk döndürsün yatakta ..arada da yiyebldigi kadar yemek yedirsin..kayýn validem hastanede yattý o da alzhimerdý..ve bagýrsaklarý alýndý ..yatak yarasýda vardi.. palyatif bakýmda yattý..o yatak yaralarý hergün pansuman gerekyordu.. hergün stoma torbasý degiþiyordu...þýrýnga ile mama ile basleniyordu.. hastanede bu iþleri yapan..hemþire emin olun benim anneme bakandan daha düþük alýyordur..

8.  Alýntý Originally Posted by djoz Yazýyý Oku
    Tabi ki her milletten insanýn akýn akýn geldiði bir ülkede emlak fiyatlarýnýn ve kiralarýnýn (alýcý olsa da olmasa da) düþmeyeceðini herkes biliyor.
    Ama kabullenemiyorlar bir türlü.
    Türk filmlerindeki "nayýr, nolamaz, yalann söylüyorsun, sana inanmýyorum" sahnelerine döndü bu iþ.

Uzun zaman sonra mevduat baþlýðýna bir uðrayayým dedim, vallahi acýdým insanlara.
    "Ev fiyatlarý önümüzdeki 2 yýlda %25 artsa acaba mevduatýmýz evlere yetiþir mi" diyenler,
    "5 milyonluk ev 15 bin kira getirirken 5 milyonluk mevduat 150 bin getiriyor, o zaman emlakta balon vardýr" gibi komik hesaplarla kendini avutanlar falan. Durum içler acýsý.

Bütün millet KKM tuzaðýna düþmüþ, bu iþin sonunda paramýzý sistemden "kuþa dönmeden" sað salim çýkartabilir miyiz hesaplarý yapýyor.

Neyse.
    Herkesin doðrusu kendine.
    Burada akþama kadar sidik yarýþtýrsak boþ.
    Günün sonunda herkes kendi zekasýnýn ekmeðini yer.
    Her yatýrýmý anlarýmda bu KaKaMe'yi insan neden yaptýrýr. Aslý varken taklidine neden para yatýrayým. Ýlk çýktýðýnda arkadaþlara söyledim ama hepsi banka çalýþanlarýnýn gazýna geldi.
    Þimdi gerçek dolar ile KKM dolarýnýn farkýný anlamýþlardýr umarým.
    Gerçek dolar 21tl. KKM dolarý 19.50. Onuda dolar karþýlýðý tl olarak veriyorlar.

Sent from my 2109119DG using Tapatalk

Sayfa 1036/1312 ÝlkÝlk ... 36536936986102610341035103610371038104610861136 ... SonSon

Yer Ýmleri

Yer Ýmleri

Gönderi Kurallarý

• Yeni konu açamazsýnýz
  • Konulara cevap yazamazsýnýz
  • Yazýlara ek gönderemezsiniz
  • Yazýlarýnýzý deðiþtiremezsiniz
  •