Sayfa 1059/1312 İlkİlk ... 595599591009104910571058105910601061106911091159 ... SonSon
Arama sonucu : 10492 madde; 8,465 - 8,472 arası.

Konu: şu anda ev almak ne kadar doğru bir yatırım 2

1.  Alıntı Originally Posted by Rj16 Yazıyı Oku
    Hocam Mısıra hiç gitmediniz herhalde. Mısırda 200 bin dolara 5-6 tane 100 m2 ev alırsınız herhalde.

Son 5-6 aydır yazıyorum dolar bazında ev fiyatlarının buralarda kalmasını pek mümkün görmüyorum. Benim tahminim ev fiyatları dolar bazında %30-40 gerileyecek.

Nedenlerine gelirsek;

1-Döviz çok baskılandı önümüzdeki dönemde enflasyondan birkaç tık fazla artacak.
    2-Konjektür gereği dünyada petrol fiyatları ve beraberinde hammadde fiyatları geriliyor.
    3-Hükumetin 1 yıl içindeki en büyük amacı Deprem konutlarını hızla bitirmek olacak,
    4-Mültecilerin birkaç milyonunun geri dönüşü konusunda söz verildi, Suriye'nin kuzeyine bir kısmı yerleştirilecek.
    5-Ekonomi konusundaki acı reçetelerden bir tanesi Emlak vergisi artışı olacak muhtemelen. Boş evi elinde tutmanın maliyeti artacak.

Deprem konutları ve mültecilerle ilgili hedeflerin %50'si bile tutturulsa bu yüzbinlerce konutun boşalması demek. Ev fiyatları geçmişte onlarca kez dolar bazında düşüş dönemine girdi yine girecektir. Bu kaçınılmaz bir gerçek.
    Mısıra da Fas'a da gittim o söylediğiniz mahallelerde takım elbiseniz ile sokaktan girdiğinizde sokaktan çıkarken don atlet terlikle sizi gönderirler. İnternetteki ilanlara aldanmayın. Bizde de buca'da Esenyurt'ta dolandırıcı ilanlar görebilirsiniz. Kahirede şuan medyan ortalama konut diyatları 140 bin dolar civarında. ( https://www.zillow.com/home-values/51223/cairo-ga/ )

Dolar bazlı antirkot fiyatları da çok kısa sürede düşer ama çok kısa sürede saftrik ev sahibi bulabilirseniz ne mutlu size. Ben genelde devalüasyon esnasında ne zaman ev almak istesem hepsi satıştan vazgeçiyorlar.

Venezuela göç alan değil göç veren ülke ona rağmen konut fiyatları dolar bazlı bile yükseliyor. Göçmen olayı yanlış ekonomiye kılıf.

Bizim insanımız emlak hastasıdır emlaktan başka yatırım yapmaz biriktirdiği altını bile zamanı geldiğinde ev almak için biriktirir. Bu ülkede konut arzı 2015 gibi artmadığı sürece dolar bazlı orta-uzun vadeli düşüş beklemek sizi yaya bırakabilir

Ayrıca deprem nedeniyle arz inanılmaz düştü. Bu son kira sınırlamaları nedeniyle müteahhitler artık konut inşa etmiyorlar. İnşaat ruhsat başvuruları inanılmaz düştü.

-------
    Yazdıklarım kişisel görüşlerim olup asla yatırım tavsiyesi değildir
    “First of all, never play macho man with the market. Second, never overtrade.” – Paul Tudor Jones

2.  Alıntı Originally Posted by vivatrader Yazıyı Oku
    Mısıra da Fas'a da gittim o söylediğiniz mahallelerde takım elbiseniz ile sokaktan girdiğinizde sokaktan çıkarken don atlet terlikle sizi gönderirler. İnternetteki ilanlara aldanmayın. Bizde de buca'da Esenyurt'ta dolandırıcı ilanlar görebilirsiniz. Kahirede şuan medyan ortalama konut diyatları 140 bin dolar civarında. ( https://www.zillow.com/home-values/51223/cairo-ga/ )

Dolar bazlı antirkot fiyatları da çok kısa sürede düşer ama çok kısa sürede saftrik ev sahibi bulabilirseniz ne mutlu size. Ben genelde devalüasyon esnasında ne zaman ev almak istesem hepsi satıştan vazgeçiyorlar.

Venezuela göç alan değil göç veren ülke ona rağmen konut fiyatları dolar bazlı bile yükseliyor. Göçmen olayı yanlış ekonomiye kılıf.

Bizim insanımız emlak hastasıdır emlaktan başka yatırım yapmaz biriktirdiği altını bile zamanı geldiğinde ev almak için biriktirir. Bu ülkede konut arzı 2015 gibi artmadığı sürece dolar bazlı orta-uzun vadeli düşüş beklemek sizi yaya bırakabilir

Ayrıca deprem nedeniyle arz inanılmaz düştü. Bu son kira sınırlamaları nedeniyle müteahhitler artık konut inşa etmiyorlar. İnşaat ruhsat başvuruları inanılmaz düştü.

-------
    Yazdıklarım kişisel görüşlerim olup asla yatırım tavsiyesi değildir
    Attığınız link Mısır Kahire değil, ABD - Georgia - Cairo
    Neyse siz istediğinize inanabilirisiniz. Benim için sıkıntı yok.

3.  Alıntı Originally Posted by Calibra Yazıyı Oku
    şimdi bu ülkede mayışlar belli.

birkaç milyon biriktirmeyi başaran biri üstüne birkaç milyon da kredi çekmeden kıpırdayamıyor.

Bu kredinin aylık ödemesi de 40 50 kaadı buluyor.

Bu düzen nasıl dönecek?
    Aynı ülkede araba fiyatları da milyon oldu.
    Peki piyasa ortalamasının %10-20 aşağısına satışa koysanız satılmayacak araba var mı? Yok.
    Demek ki mesele mayış değil, fiyat da değil, sadece algı..
    İnsanların bir şeyi almaya niyetleri varsa, o düşük mayışlı kişilerden ne paralar çıkar, inanamazsınız.
    Ama diğer şeyi almaya niyetleri yoksa fiyat hep fahiştir, mal da zaten kötüdür, beş para etmez "dam"dır falan.

Alt komşum geçen sene nissan micra'sı için telefonda "sence 60'a satabilir miyim kanka" diye konuşuyordu. Şimdi ilanlar 250-300 gayme.
    Geçen yıl 60 eden micra'yı bugün 200'e koysanız telefon susmaz.
    Ama konu ev olunca fiyat fahiş, millette de para yok, yerim dar, yenim dar, vb.

4.  Alıntı Originally Posted by Rj16 Yazıyı Oku
    Üf be cahillikte doktora yapmış adam.

O değil de koyduğu link de yılların zillow'u. Bu zamana kadar hiç mi ABD'den ev bakmamış ya... Google a yazmış ilk bulduğu linki yapıştırmış

5. Türkiye, kazığın her türlüsünü ayrı ayrı deneyimleyebilmek için mükemmel bir yer. Burada yetişen biri dünyanın başka bir yanında sıkıntı yaşamaz.
    Re-twittlediklerim katıldığım anlamına gelmez!

6.  Alıntı Originally Posted by Rj16 Yazıyı Oku
    Sn RJ16 haklısınız sehven hata yapmışım. Bugün al-sat yapmaktan ve ekranda yoğun işlem yapmaktan iyi araştırma yapmadan üstün körü size mesaj atmışım. Ama şunu söyliyeyim bizzat sahaya gittiğinizde o fiyatlara gördüğünüz ilanların hemen hepsi sahte. aynısı bizde sarı sitelerdede de var. misal 500 bin tl ye bucada gördüğünüz ilanların çoğu dolandırıcı ilanlar. Çok denedim hemen hepsi yalan ilan.

Onun gibi düşünün
    Son düzenleme : vivatrader; 07-06-2023 saat: 20:29.
    “First of all, never play macho man with the market. Second, never overtrade.” – Paul Tudor Jones

7.  Alıntı Originally Posted by Patrick Bateman Yazıyı Oku
    Üf be cahillikte doktora yapmış adam.

O değil de koyduğu link de yılların zillow'u. Bu zamana kadar hiç mi ABD'den ev bakmamış ya... Google a yazmış ilk bulduğu linki yapıştırmış
    Aynen ilk gördüğüm yerden hızlıca gönderdim hata yaptığımı da söyledim malum trader olarak en hareketli günüm. yememiş içmemiş hatamı aportta beklemişsin ...

Ben bilmediğimi bilir hata yaptığımda hemen düzeltirim. sen bilmediğini de bilmeyenlerdensin. beni cakillikte doktorayla suçlayan sen cahilin Profusun... üstüne tanımam

Bu arada tuttuğun dolarla ucuza ev alacağını sanıyorsan sana söylüyorum: AVUCUNU YALARSIN
    Son düzenleme : vivatrader; 07-06-2023 saat: 20:42.

8. Hayatın hangi aşamasında olduğunuza göre değişir. Sat bağcılardaki evi yerleş ege’ye

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

Sayfa 1059/1312 İlkİlk ... 595599591009104910571058105910601061106911091159 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •