Sayfa 1078/1312 İlkİlk ... 785789781028106810761077107810791080108811281178 ... SonSon
Arama sonucu : 10492 madde; 8,617 - 8,624 arası.

Konu: şu anda ev almak ne kadar doğru bir yatırım 2

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    İstanbul
    Gönderi
    20,129
    Blog Entries
    12

2. Nerdeyse 2 yıl oldu gayrminenkule yatırım yapalı. bazı arkadaşlar sattığın zaman da haber ver diyorlardı.

Ne satması... Yakın zamanda nakit döviz pozisyonumla bir tane daha konut yatırımı yapmayı düşünüyorum.

Dövizin bundan sonraki artışlarında çoğu satılık ilan sahiplerinin vazgeçme ihtimali yüksek. O yüzden bu günleri fırsat olarak değerlendirmeyi düşünüyorum. Malum kalan portföyüm %100 dövizdeydi.

Son 3 ayda fiyat değiştirmeyen ilan sahiplerine yoklama çekmeyi düşünüyorum.

Normalde bundan sonra konut yerine portföy çeşitliliği olsun diye arazi yatırımı yapmayı planlıyordum ama sağ olsun sosyal medya tarla pazarlamacıları yüzünden konut fiyatları 1 arttıysa arsa fiyatları 3 arttı.
    5-10 bin liralık tarlalar bile milyon oldu. ama konut fiyatları kolay manipüle edilemiyor. Ayrıca konut alırken kandırılmanız zor, bir yan sokağa, bir üst sokağa bakarsınız aşağı yukarı doğru fiyatı bulursunuz. Ama arsa olayında kim kime ne ittirebilirse piyasasına dönmüş...

Gelişmeleri buradan bildiririm.

Herkese iyi bayramlar

--------
    Yazdıklarım tamamen kişisel görüşlerim olup asla yatırım tavsiyesi değildir
    Son düzenleme : vivatrader; 27-06-2023 saat: 12:41.
    “First of all, never play macho man with the market. Second, never overtrade.” – Paul Tudor Jones

3. Yukarıda arkadaşlar gelecekte ne olur? onu tartışmışlar.
    Tersine göç olayı sosyal medyada dağ başında tarla pazarlamacılarının analttığı gibi köylere olmayacak.
    Her bölgede yaya olarak 15 dakikada her şeye ulaşabileceğiniz SMART şehirler olacak.
    Daha az karbon salınımı için bunu şart olarak görüyorlar.
    Zaten çevre ve şehircilik bakanlığının da konu ile ilgili çalışmaları mevcut. (Kaynak: https://www.youtube.com/watch?v=Q4_8tDT-_5k )

Ben yatırımlarımı o şekilde planlıyorum. Misal Kuşadası, Marmaris ege sahillerinde SMART şehir kavramına uyuyor. Uzaktan çalışma olayı evet ama dağ başına köylere göç olayı sadece sistemden çıkmak zorunda kalmış olan insanlar için olacak.

Mülkiyet kavramına gelince. Sistemi kuranlar size hiçbir şeyi zorla yaptırmaz. Mülk fiyatları o kadar yüksek seviyeye çıkar ki siz zaten default olarak mülkiyetsiz hale gelmiş olursunuz. Elinde mülkü olanlar da yüksek fiyatların cazibesine kapılıp elindekini satarlar. Parayı basan onlar, elinizden mülkü alacak olanlar da onlar olacak.

Benim Great Reset-2030 mülkiyetsiz yaşam öngörüm bu şekildedir

------
    Yazdıklarım kişisel görüşlerim olup asla yatırım tavsiyesi değildir.
    Son düzenleme : vivatrader; 27-06-2023 saat: 12:35.
    “First of all, never play macho man with the market. Second, never overtrade.” – Paul Tudor Jones

Duhul
    Mar 2017
    İkamet
    istanbul
    Gönderi
    6,930
    Asgari ücret zammı site aidatlarında kriz çıkardı

Asgari ücrete yapılan yüzde 34'lük zammın ardından site aidatlarına da aynı oranda zam yapılmaya çalışılması tartışmaları beraberinde getirdi. Tesis Yöneticileri Konfederasyonu Genel Başkanı Yahya Sağır ise 'Aidata direkt yüzde 34 zam yansıtanlar fahiş artış yapmış olur' dedi.

https://www.sozcu.com.tr/2023/ekonom...pkisi-7726925/
    Yazdıklarım yatırım tavsiyesi değildir.

Duhul
    Mar 2017
    İkamet
    istanbul
    Gönderi
    6,930
    Ruslar, Suudiler ve İranlılar akın etti… Türkiye’den en çok kimler konut alıyor?

İlk 5 ayda Rusların Türkiye'de aldığı konut sayısı yüzde 44,4 artarak 5 bin 723'e ulaşırken, uzun zaman sonra tekrar listeye giren Suudi Arabistan vatandaşları ocak-mayıs döneminde 296 konutla 11'inci sıraya yükseldi.

https://www.sozcu.com.tr/2023/emlak/...liyor-7726932/
    Yazdıklarım yatırım tavsiyesi değildir.

6. ABD - Türkiye arazi/ arsa mukayesesi

gurbetçi ahmet ABD'den bildiriyor

https://www.youtube.com/watch?v=5P3AnbYFV_I

7.  Alıntı Originally Posted by vivatrader Yazıyı Oku
    Yukarıda arkadaşlar gelecekte ne olur? onu tartışmışlar.
    Tersine göç olayı sosyal medyada dağ başında tarla pazarlamacılarının analttığı gibi köylere olmayacak.
    Her bölgede yaya olarak 15 dakikada her şeye ulaşabileceğiniz SMART şehirler olacak.
    Daha az karbon salınımı için bunu şart olarak görüyorlar.
    Zaten çevre ve şehircilik bakanlığının da konu ile ilgili çalışmaları mevcut. (Kaynak: https://www.youtube.com/watch?v=Q4_8tDT-_5k )

Ben yatırımlarımı o şekilde planlıyorum. Misal Kuşadası, Marmaris ege sahillerinde SMART şehir kavramına uyuyor. Uzaktan çalışma olayı evet ama dağ başına köylere göç olayı sadece sistemden çıkmak zorunda kalmış olan insanlar için olacak.

Mülkiyet kavramına gelince. Sistemi kuranlar size hiçbir şeyi zorla yaptırmaz. Mülk fiyatları o kadar yüksek seviyeye çıkar ki siz zaten default olarak mülkiyetsiz hale gelmiş olursunuz. Elinde mülkü olanlar da yüksek fiyatların cazibesine kapılıp elindekini satarlar. Parayı basan onlar, elinizden mülkü alacak olanlar da onlar olacak.

Benim Great Reset-2030 mülkiyetsiz yaşam öngörüm bu şekildedir

Dediğiniz gibi karbon sınırlamalı yeni dünya düzeni geldiğinde, yaşamaya en uygun yerler yine şehirler olacak. İyi kötü her ihtiyaca yürüyerek veya bisikletle ulaşılabilir. Baktın olmadı, toplu taşıma var her yere.

Hususi otomobil kullanımına bir şekilde sınır getirildiğinde, veya evden uzaklaşabileceğiniz mesafeye sınır koyulduğunda, kırsalda villası olanlar kötü bir sürpriz yaşayabilir.
    Sonuçta o insanlar köylü değil ki sütü kendi bahçesindeki keçisinden alıp peynir yapsın ve yine bahçeden kopardığı domatesle yiyiversin.
    Şehirden gelenler tamamen sisteme bağımlı insanlar.

Bu sabah şarköyden mürefte istikametine doğru gittik. Villalar falan var, ama hiçliğin ortası.
    Ekmek almak için bile araba gerek.
    Akaryakıt kullanımı sınırlandırıldığı anda hayat durur onlar için.

Hatta yazlıkçılar şöyle dursun, ben köylünün dahi şehirlere gitmeye mecbur bırakılacağını düşünüyorum.
    Tarım ve hayvancılık tamamen endüstriyel hale getirilecek.
    Yapay ete ve böcek proteinine mahkum olmak istemeyen insanların gidip Mahmut emmiden süt, Hasan agadan et, Hatice teyzeden yumurta alması hoşlarına gitmez. Bunu bir şekilde engellemek isteyecekler.
    USA'da amişleri ve onlardan doğal gıdalar satın alan bir avuç insanı bile "standartlara uymayan üretim" bahanesiyle cezalar kesip engellemeye çalışıyorlar.
    Dönüşüm, şehirdeki mala mülke el koyarak değil, gıda üretimini büyük şirketlerin tekeline alarak gerçekleşecek bence.

Henry Kissinger'in meşhur sözünü bilirsiniz.
    "Petrolü kontrol ederseniz ülkeleri; gıdayı kontrol ederseniz, insanları yönetirsiniz..."
    Şehirlerdeki apartman dairelerini ele geçirmek, ülkemize göç eden çeşitli uyruklarda yabancılar haricinde kimsenin ilgi alanına girmiyor bence.
    Evi tutarken herkes iyidir. Yeni kiracı adayınız iyi birine benziyor olsa da, DAVA GEÇMİŞİNİ mutlaka isteyin.
    https://www.milliyet.com.tr/ekonomi/...nir-mi-6994969

8. 2021 yılı haziran başından bu yana olan kümülatif enflasyon %141.

Yani 100 liralık mal 241TL olmuş
    ÜFE'ye göre ise 100 liralık mal 316TL olmuş
    %25 artışlarla alabileceğiniz kira 156TL.

Geçmişte de 6 yıl boyunca kira artış sınırlaması devam etmiştir. Bunlardan birini anayasa mahkemesi iptal etmiştir. Ancak o zamanlar 3 yılda bir rayiç belirleme davası açabiliyordunuz, şimdi 5 yılda bir.

Enflasyon oldukça kira sınırlama devam edecek gibi gözüküyor. Konut alıp kiraya verip bu gelirle geçinmeyi düşünenler bu duruma dikkat etmeli, zira 3-4 yıl sonra kiranın alım gücünün 4'te birine düşme olasılığı var. Rayiç bedel davası vs derken geçim sıkıntısına düşüp evi satmak zorunda kalabilirsiniz.
    Yukarıda yazdıklarım yatırım tavsiyesi değildir.

Sayfa 1078/1312 İlkİlk ... 785789781028106810761077107810791080108811281178 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •