Sayfa 1099/1312 İlkİlk ... 995999991049108910971098109911001101110911491199 ... SonSon
Arama sonucu : 10492 madde; 8,785 - 8,792 arası.

Konu: şu anda ev almak ne kadar doğru bir yatırım 2

1.  Alıntı Originally Posted by riko66 Yazıyı Oku
    maalesef

git gel aynı hikaye...

ülkede 15.000.000 kadar yabancı var

onlar da vatandaşın barınma hakkına ortak oluyor ,

kaynak kısıtlı olunca maalesef konut fiyatları/kiralar çıkıyor/çıkmaya da devam edecek

yöneticler tarafından sonucun böyle olacağı biline biline

bu sayıları on beş milyon bulan yabancının ülkeye gelmesi istenmiş/göz yumulmuş...

Bunun tek sebebi aç gözlü müteahhitler ve onların siyasi işbirlikçileri. Siyasilere baskı yapıp yabancılara ucuza vatandaşlık verilmesi için ev sahipliği limitini aşağı çektiler. Limit düşük kalınca bir sürü yabancı ev alıp vatandaşlık hakkına sahip oldu.

Avrupa da vatandaşlık için ev sahibi olma limiti alt sınırı 1 milyon Euro.

Bizdeki alt sınır kaç? 250bin$ idi. Daha yeni 400 bin $ oldu.

Bu sınırı kim aşağı çektiyse bugünkü emlak sorununun sebebi budur.

Bir büyük müteahhidin oğlu kızı evlenirken katılımcıların çoğu siyasiler. Hiç dikkat etmediniz mi?

https://atakurumsal.com/yabancilar-i...n-avantajlari/

2. avrupada konut satışı ile vatandaşlık verilmiyor, bir kaç ülke oturum veriyor onun da yenileme şartları var.

3. birisi bana bu rakamlarin yalan oldugunu soylesin

https://twitter.com/TebernKireci1/st..._P-iKas3g&s=19

4. Bu konuda haklı ama Tebernüş Kireççi beyi son birkaç yıldır emlak konusunda pek ciddiye almıyorum.
    Sanırım birkaç yıl önceydi Ferda hanım'ın youtube röprtajında evlerimi satıp borsaya gireceğim demişti.
    Sanırım satmış olacak ki 2 yıldır sürekli borsa-hisse kağıtlarına yorum yapıyor, Konut piyasasına ise Balon-Uçan balon vb. şeyler dedi hep. sonucu gördük...

Yılların borsacısı ben 2 yıl önce emlak yatırımcısı oldum o ise gayrimenkulü bırakıp borsacı oldu.

O yüzden emlak yatırımcıları Tebernüş bey'in yorumlarını okurken artık onun daha çok borsa yatırımcısı olduğunu bilerek dikkate almalı bence

Bu arada geçmişte cımbızla seçtiği başarılı olmuş hisse senetlerine yatırım yapmak sayısal lotoda çıkmış sayıları gördükten sonra analiz yapmaya benzer. Borsadaki geçmiş performanslar genellikle gelecekte benzer başarıyı göstermez. Borsada batan bir çok güçlü şirket oldu çukurova kepez vb... O yüzden genel bist100 endeksin ortalama geçmişine(altın-döviz bazlı) baktığımızda çoğu yatırımdan çok daha düşük getirisi olduğu çok açık. Özellikle de borsadaki getiriler 2013 senesine kadar batı sermayesinin ülkeye geldiği zamanlar oldu. Özellkikle 2013 gezi olaylarından sonra biz yönümüzü doğuya çevirdik hal böyle olunca da Bu hükümetle büyük batı sermayesinin borsaya geleceğini ummak...

Alıntı Originally Posted by bisikletci Yazıyı Oku
    birisi bana bu rakamlarin yalan oldugunu soylesin

-------
    Yazdıklarım kişisel görüşlerim olup asla yatırım tavsiyesi değildir.
    Son düzenleme : vivatrader; 10-07-2023 saat: 10:26.
    “First of all, never play macho man with the market. Second, never overtrade.” – Paul Tudor Jones

5.  Alıntı Originally Posted by bisikletci Yazıyı Oku
    birisi bana bu rakamlarin yalan oldugunu soylesin

Sözler doğru.

Tabi kime göre neye göre olduğu ; nerede ve ne iş yaptığı da önemli.

Türkiye'de doktorlar mühendisler devri ; üniversitelerin artmasıyla son buldu.Her ile 1 üniversite hatta 2-3... üniversite ile sonuçlanan bu girişim il ve ilçelerin öğrencileri gelir kaynağı yapmasına yol açarken; daha fazla öğrenci daha fazla bölüm ve daha fazla niteliksizlik getirdi.

Devlet Planlama Teşkilatı'nın 5-10-50-100 yıllık planlar yaparak ne kadar iş gücü ve dünyanın teknoloji , iklim vb. konularla ne tarafa yöneldiği planlanlanması gerekirken bizde günlük çözümler uygulandı.

Daha çok üniversite kalitesiz eğitimle birlikte doktor, mühendis başta olmak üzere bir bir sürü gencimizi okuyup daha iyi koşullarda çalışmaya yönlendireceğine nitelikli işsizliğe yol açtı.

Bu arkdaşlar İSG Uzmanı; polislik hatta 3 harfli magazalarda kasiyerlik gibi yerlerde çalışıyorlar.
    Aldıkları maaş ortada.

Bunun dışında nitelikli olan kısım zaten Türkiye'de çalışmakta istemiyor.
    Maddiyat dışında en önemli nedeni İTİBARSIZLAŞTIRILMA.

Yani çalışma koşullarında patronlar veya vasıfsız yöneticiler tarafından öyle bir noktaya getiriliyorlar ki ; bu okumuş belli bir noktaya gelmiş doktor ve mühendisler okumamış ve sosyokültürel olarak kendini bir noktaya getirememiş bireyler tarafından hakaret; kavga; dövüş; bıçaklanma veya öldürülme noktasına getiriliyor.

Bu nedenle insanlar yurtdışına gitti ve gitmeye devam ediyor. Niteliksiz üniversitelerden mezun gençler çalışma şartlarında eziliyor. Bunun dışında iyi usta ve zanaatkarlarda maddiyat olarak daha ileri seviyeye gelmek için yurtdışına çıkıyor.

15 milyon yabancının ülkemizdeki durumuda şu an için bizi geriye doğru götürüyor.
    Suriye üniversitelerinde Tıp ve mühendislik gelişmiş olup suriyeli doktorlar ve mühendisler amerikaya avrupaya giderken niteliksiz göçmen yığınlarla ülkemize geldi.

Burayı okuyun okumayın ama bilin ki toplum hem daha çok cahilleşiyor hem de daha çok fakirleşiyor.Cahil kalmak, dünyaya ,yaşama, sosyo kültürel durumlara kayıtsız kalmak ; muhakeme yeteneğini geliştirememek gibi düşünelim.

Sonuç herkesin bildiği bazı nedenler ile ülkemizde üniversite bolluğu yaşanıyor. Üniversite mezunu mühendis ve doktor bolluğu yaşanırken; usta bulunmaz halde.
    Herkes biliyorki; az bulunan daha pahalıdır.Bu nedenle usta maaşaları daha fazlayken mühendis maaşları daha az..
    Yazdıklarım Yatırım tavsiyesi değildir.Kendi düşüncelerimi içerir.
    YATIRIM , harcadıktan sonra kalanı biriktirme değil , Birikimi ayırıp kalanı harcamaktır...

6.  Alıntı Originally Posted by djoz Yazıyı Oku
    Kemal Sunal'ın çok sevilen 1987 yılı Kiracı filmi

Kemal Sunal'ın memur maaşı: 135.000 TL

filmde baktığı 1. evin kirası: 150.000 TL

filmdeki hacının kiralık evi: 90.000 TL

Bu arada o dönem memurlar asgari ücretin 3 katından fazla maaş alıyorlarmış.

https://www.youtube.com/watch?v=4nRQCiaSg-U&t=1928s

Değişen bir şey yok aslında...

------
    Yazdıklarım kişisel görüşlerim olup asla yatırım tavsiyesi değildir
    “First of all, never play macho man with the market. Second, never overtrade.” – Paul Tudor Jones

7.  Alıntı Originally Posted by vivatrader Yazıyı Oku
    Tebernüş Kireççi beyi son birkaç yıldır emlak konusunda pek ciddiye almıyorum.
    Sanırım birkaç yıl önceydi Ferda hanım'ın youtube röprtajında evlerimi satıp borsaya gireceğim demişti.
    Sanırım satmış olacak ki 2 yıldır sürekli borsa-hisse kağıtlarına yorum yapıyor, Konut piyasasına ise Balon-Uçan balon vb. şeyler dedi hep. sonucu gördük...

Yılların borsacısı ben 2 yıl önce emlak yatırımcısı oldum o ise gayrimenkulü bırakıp borsacı oldu.

O yüzden emlak yatırımcıları Tebernüş bey'in yorumlarını okurken artık onun daha çok borsa yatırımcısı olduğunu bilerek dikkate almalı bence

Bu arada geçmişte cımbızla seçtiği başarılı olmuş hisse senetlerine yatırım yapmak sayısal lotoda çıkmış sayıları gördükten sonra analiz yapmaya benzer. Borsadaki geçmiş performanslar genellikle gelecekte benzer başarıyı göstermez. Borsada batan bir çok güçlü şirket oldu çukurova kepez vb... O yüzden genel bist100 endeksin ortalama geçmişine(altın-döviz bazlı) baktığımızda çoğu yatırımdan çok daha düşük getirisi olduğu çok açık. Özellikle de borsadaki getiriler 2013 senesine kadar batı sermayesinin ülkeye geldiği zamanlar oldu. Özellkikle 2013 gezi olaylarından sonra biz yönümüzü doğuya çevirdik hal böyle olunca da Bu hükümetle büyük batı sermayesinin borsaya geleceğini ummak...

-------
    Geçmiş performanslar geleceği haber vermezler ama uzun dönemde iyi performans gösteren şirketler iyi yönetilen şirketlerdir. Ancak bu şirketler makul kazanç vaadeder.
    Sonuç olarak twitterda hüstad sayısı çok fazla bu nedenle herkes ucundan kıyısında borsaya giriyor.

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

8.  Alıntı Originally Posted by vivatrader Yazıyı Oku
    Bu konuda haklı ama Tebernüş Kireççi beyi son birkaç yıldır emlak konusunda pek ciddiye almıyorum.

-------
    O programı çok iyi hatırlıyorum. Tapu kolelsiyonu yapmanın çok kötü bir huy olduğunu, çok yükseldiği için bütün gayrimenkullerden çıkış yapacağını söylemişti.
    Yalnız yükselişin başında, çok yükseldi deyip çıkış yapan hiç bir alanda kazanamaz. Borsada bol şans dileyelim Tebernüş Beye.

Sent from my 2109119DG using Tapatalk

Sayfa 1099/1312 İlkİlk ... 995999991049108910971098109911001101110911491199 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •