Sayfa 118/1312 İlkİlk ... 18681081161171181191201281682186181118 ... SonSon
Arama sonucu : 10492 madde; 937 - 944 arası.

Konu: şu anda ev almak ne kadar doğru bir yatırım 2

1. Dükkan kiraları için konuşacak olursak konuta göre sirkülasyon daha çok olur. Fireli düşünmekte fayda var.
    Yeri çok iyidir kurumsal kiracısı vardır veya kiracısı istikrarlıdır bişey diyemem ama dükkanlar için en azından %10 gibi fire koymakta fayda var.
    Çoğunda arsa payıda düşük olduğu için konuta göre düşük kira çarpanı olmasını tercih ederim.
    Mesela aynı binada hem daire hemde dükkan satılıyorsa ikisininde kirası 2000TL ise konut 500k ise dükkanı 350k olmasını beklerim.
    Tabi bunlar benim beklentim.
    Üç aşağı beş yukarı piyasada benim izlenimim bu.
    Ytd

Alıntı Originally Posted by Patrick Bateman Yazıyı Oku
    18 senede kendini çıkarıyor 13bin tl güncel kira ile. İlk bakışta bana da az geldi ama hesabı yapınca aydınlandım.

Hesabı yapmadan önce o paraya şu yapılır bu yapılır diye yazmaya başlamıştım sonra baktım ki yabancı borsalarda en baba temettü veren şirketler bile en fazla %5-6 falan veriyor. (ama çok önemli bir fark var, gelirler sabit döviz ile.)

Bu mekanın getirisi de aşağı yukarı aynı oranda. (tl üzerinden 5.57%)

Bana göre en büyük risk TL riski. Dolar atak yapar da Türk varlıkları genel olarak değer kaybına uğrarsa ondan zarar görürsünüz. Bist100'den hisse almak ile aynı mantıığa sahip böyle bir mekanı satın almak.

Ben bu kadar yüklü miktarlarla Türkiye'de mülk edinmeyi pek mantıklı görmüyorum açıkçası. Toplam kasa 50milyon tl ise neden olmasın.

ytd

2.  Alıntı Originally Posted by turali Yazıyı Oku
    Arkadaşlar, kuzenim bir arazi satışı sonucu 2,800,000TL elde etti. Yatırım olarak kurumsal kiracılı dükkan alayım mı diye bana soruyor, bim, a101, şok vb kiracılı dükkanların ilanları var sahibinden sitesinde ve bu rakama alınacak dükkan kirası 10-13 bin TL arasında benim gördüğüm kadarıyla.

Merak ettiğim şeylerden biri bu fiyata daire alsa alacağı kira 6-7 bin TL civarı iken dükkan alınca kiralar bu kadar uygunsa, yatırım amacıyla emlak alanlar niye daire yerine bu dükkanları almıyor?

Bu konuda tecrübesi olan arkadaş var mı acaba, nelere dikkat etmeli, ödemeler konusunda sıkıntı olur mu, makul bir yatırım mı sizce? Fikri ve bilgisi olanlar paylaşırsa sevinirim....
    Berlin, Prag vb. kalbur üstü düzgün bir yerden ufak bir ev alsın € kira alsın, kafası rahat olsun.

TR de en fazla kurumsal kiracılı dükkan alırsın, çakma enflasyon kadar zam yaparlar € ya karşı babayı alırsın (hem kira ve mülk değeri açısından)

3. Türkiye, kazığın her türlüsünü ayrı ayrı deneyimleyebilmek için mükemmel bir yer. Burada yetişen biri dünyanın başka bir yanında sıkıntı yaşamaz.
    Re-twittlediklerim katıldığım anlamına gelmez!

4. Doç. Dr. Murat Batı yazdı: "İsterseniz" Emlak Vergisi ödemeyebilirsiniz; tüm yönleri ile "Sıfır Oranlı Emlak Vergisi" uygulaması

https://t24.com.tr/haber/doc-dr-mura...ulamasi,953969

''Bankadan faiz, repo gibi kazancı olanlar bu istisnadan yararlanabilir mi?
    Bu muafiyetten yararlanacak olanın başka geliri olmadığını ispatlaması gerekmektedir. Hiçbir gelirden kasıt; kişinin lokanta işletmeciliği gibi ticari, zırai, avukatlık gibi serbest meslek faaliyeti, faiz geliri ya da kira geliri olmaması gerekmektedir. Ancak faiz, repo gibi kazancı var ise ve bu tutar da 2021 yılı için 53.000 TL’yi aşmıyorsa yararlanabilir. Aksi takdirde yararlanamaz. ''
    Türkiye, kazığın her türlüsünü ayrı ayrı deneyimleyebilmek için mükemmel bir yer. Burada yetişen biri dünyanın başka bir yanında sıkıntı yaşamaz.
    Re-twittlediklerim katıldığım anlamına gelmez!

5.  Alıntı Originally Posted by thron Yazıyı Oku
    Berlin, Prag vb. kalbur üstü düzgün bir yerden ufak bir ev alsın € kira alsın, kafası rahat olsun.

TR de en fazla kurumsal kiracılı dükkan alırsın, çakma enflasyon kadar zam yaparlar € ya karşı babayı alırsın (hem kira ve mülk değeri açısından)
    Bu paraya Yunanistan'dan yazlık alınıp kiraya da verilebilir. Oturma izni de yanında bedavaya gelir. Ama Yunanistan ekonomik olarak sakat ülke. Ev sahibinin Türk olması da tehlikeli olabilir.

Duhul
    Mar 2017
    İkamet
    istanbul
    Gönderi
    6,883
    Dükkan yatırmı ile ilgili cevap veren arkadaşların her birine ayrı ayrı teşekkür ederim, bu bilgileri ileteceğim, bakalım ne yapacak, eğer alır ise buradan bilgi paylaşırım.(Kuzen 28 Nisanda parayı alıp aylık faize yatırdı, şu anda araştırma aşamasında)
    Yazdıklarım yatırım tavsiyesi değildir.

Alıntı Originally Posted by turali Yazıyı Oku
    Arkadaşlar, kuzenim bir arazi satışı sonucu 2,800,000TL elde etti. Yatırım olarak kurumsal kiracılı dükkan alayım mı diye bana soruyor, bim, a101, şok vb kiracılı dükkanların ilanları var sahibinden sitesinde ve bu rakama alınacak dükkan kirası 10-13 bin TL arasında benim gördüğüm kadarıyla.

Merak ettiğim şeylerden biri bu fiyata daire alsa alacağı kira 6-7 bin TL civarı iken dükkan alınca kiralar bu kadar uygunsa, yatırım amacıyla emlak alanlar niye daire yerine bu dükkanları almıyor?

Bu konuda tecrübesi olan arkadaş var mı acaba, nelere dikkat etmeli, ödemeler konusunda sıkıntı olur mu, makul bir yatırım mı sizce? Fikri ve bilgisi olanlar paylaşırsa sevinirim....
    emlak uzerıne yatırım yapmayı dusunuyor ise YGGYO ve PAGYO verdigi temettuleri incelesin gelir olarak yeterli geliyor ise kiracı ile ugrasıp dert sahibi olmasın

Duhul
    Mar 2017
    İkamet
    istanbul
    Gönderi
    6,883
     Alıntı Originally Posted by eksina Yazıyı Oku
    emlak uzerıne yatırım yapmayı dusunuyor ise YGGYO ve PAGYO verdigi temettuleri incelesin gelir olarak yeterli geliyor ise kiracı ile ugrasıp dert sahibi olmasın
    Sağolun, yalnız hisse almak konusuna o kadar negatif yaklaşıyorlar ki bu imkansız. Bu arada ben 4-5 yıl önce 12,000 adet Akmerkez GYO hissesi almıştım ve 3 sene tutmuştum, hem ortalama 3 senelik enflasyon kadar hisse fiyatı artmıştı hem de her sene çok güzel temettü vermişti. Sonra ben satıp başka maceralara girdim, pandemi başladı ve hisse uçtu. Siz yazınca aklıma geldi, umarım bu avm hisseleri de pandemi sonrası iyi duruma dönerler, tutanlar açısından...
    Yazdıklarım yatırım tavsiyesi değildir.

Sayfa 118/1312 İlkİlk ... 18681081161171181191201281682186181118 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •