Sayfa 137/1312 İlkİlk ... 37871271351361371381391471872376371137 ... SonSon
Arama sonucu : 10492 madde; 1,089 - 1,096 arası.

Konu: şu anda ev almak ne kadar doğru bir yatırım 2

1.  Alıntı Originally Posted by D R A G O N Yazıyı Oku
    Mars’ta mı yaşıyorsunuz? Etrafınızdaki kiralık dairelerin (varsa tabii) kiralarını araştırın bi
    Evet marstayım, çok uygun kiralar burda herkesi beklerim. ( Bir anadolu şehrindeyim)
    Ev fiyatları burda iki yıl içinde yüzde 80 civarı arttı, bazı evler daha fazla. Ancak kiralar ise iki yılda en çok artan yüzde 40 arttı. Ben ev değistirmediğimden benimkisi yüzde 20 bile artmadı.Kira çarpanı oldu 360-400 ay bir çok evin. Şu an oturduğum evin kira çarpanı 450 ay. Buraya geldiğimde çarpan 250 ay falandı, hatta nerdeyse alacaktım da evi. Şimdi kesinlikle bu evi almak istemem bu çarpanla. 240 çarpanlı ev bulan tabiki hemen alsın.

2.  Alıntı Originally Posted by izmut Yazıyı Oku
    20 gün önce, kentsel dönüşüm için bir kaç mütahitten teklif aldık. (İzmir Karşıyaka'da)
    80 metrekare için, ortalama 300.000 TL fiyat çıktı, vazgeçtik. (metrekare 3.750 TL)

6.500 7.000 maliyet iyiymiş. Malzemeler Beştepe sarayındaki gibi kusursuz olacak herhalde. (altın klozette isteriz)
    Hocam, kentsel dönüşüm biraz farklı bir konsept. Daha küçük çaplı firmalar her türlü müteahhitlik "becerisi" kullanarak iş yapıyor o sektörde.

Bir de tek apartman mıdır, site midir, peyzaj alanı ne kadardır, kapalı otoparkı var mı vb. faktörler devreye giriyor. Site dediğimiz, parkı bahçesi olan, kapalı otoparkı olan, malzeme kalitesi üst düzey (duvar kağıdı, mermer döşeme mekanlar vb.) konutlar çok maliyetli maalesef.

Konut fiyatları ülkenin genel gidişatından bağımsız değil ne yazık ki. Bir litre günlük sütün 8 TL olması da pahalı. Bir kilo kötüsünden domatesin 5 TL olması da. Orta sınıf sedan arabaların sıfırının 300,000 TL olması da ama maalesef durum bu.

Oturduğum katta çapraz daireme Şubat ayında taşınan komşum evi 1,000,000 TL'ye aldım dedi. Beni kesseniz şu anda oturduğum eve 1 milyon TL vermem ama birileri alıyor. Aradan 6 ay geçti, şimdi bizim sitede aynı evleri 1,200,000'den satıyorlar.

3. Yüksek enflasyon dönemi çoktan başladı ama insanlar hala alışamadı.
    "Ya ama bu rakamlar ne böyle, bizim mayışlar o kadar artmadı ki" gibi söylemler herkesin dilinde.
    Senin gelirin artmamış olabilir, bir başkasınınki artmıştır.
    Sonuçta bu para piyasaya sürüldü. Ve yeni sürülen para eskisini değersizleştirdi.
    Kural basit, miktarı artan şey değersizleşir.

Evi tutarken herkes iyidir. Yeni kiracı adayınız iyi birine benziyor olsa da, DAVA GEÇMİŞİNİ mutlaka isteyin.
    https://www.milliyet.com.tr/ekonomi/...nir-mi-6994969

4. Bulunduğum muhitte mart- nisan kiralık daire 1200tl, haziran da 1800-2000 tl ama kapanınelinde kalıyor, bir kaç gün dırmuyor. Bu nasıl iş. Haberlerdede çıkmaya başladı genel bir kiralık daire sıkıntısı var. Hem pahalı hem bulunamıyor. Taşınacak olanınişi zor.

F5121 cihazımdan hisse.net mobile app kullanarak gönderildi.

5. Adada müsilaj fiyatları düşürüyor diyorlardı ya sözde geçen köpek bağlasan durmaz balkonu vs olmayan en az 200 bin 250 bin masraf isteyen daire 100 bin dolara satıldı .

demek ki arz az olunca talepte yüksek oluyor 1 hafta olmadan satıldı üstelik

6. Güncel gercek enflasyon %33 değil mi? Bakınız ENA ve Steve Hanke. Ev fiyat artışları da rekor kırmış. Bana göre en az artan şeylerden birisi kira. Satılık eve tak zam yapabiliyorsun ama kirada öyle olmuyor işte. Geçen sene çoğu kişi zam yapaMAmıştır mesela. Tabiki kiracı değiştiren de ertelenmiş zammını toplu yapacaktır.

Mi 9T Pro cihazımdan hisse.net mobile app kullanarak gönderildi.

7. Bence bizim gibi ülkelerde birçok şeui segmentlere ayırmak lazım.
    Kiralarda da 500 dolar altındaki kiralar ok arttı bence. Ama 1200 dolar üstü kiralarda artış kısıtlı. Trde zengin olmak bence ciddi bir ayrıcalık.

8. Devlet baba bir gecede elektriğe %15 ve doğalgaza %12 zam çaktı..yılbaşından bu yana doğal gaz artışı %18 oldu...Babamız acımıyorken, elin oğlu, ev sahibi neden acısın.

Herkes, 300-400 fk aralığından ev alacak kadar enayi değilim diyor. o zaman herkes kiracı olmayı daha doğru buluren, kira durduğu yerde nasıl dursun..sonuçta mevzu temelde arz talep dengesine dayanıyor.

inşaat maliyetleri çok arttı, yeni konutlar yüksek fiyatlardan satıldıkça, eski evler de ona göre yüksekten fiyatlanacaktır...üretim azaldıkça arz talebi karşılayamayacaktır.

Gelir dağılımında adaletsizlik diyoruz, gini katsasısı diyoruz..dünya lideri, en yüksek gelirli abd de bile gelir dağımı adaletizliği yüzünden sokaklarda milyonlarca insan yaşıyor..korkum odur ki, aile bağları sayesinde idare ettik bu zamana kadar..böyle giderse bizde de sokaklarda, metro duraklarında yaşayan evsizler göreceğiz bol bol. artık ev alma alt ve orta sınıf için hayal olacak, normal bir vatandaş uçağa binmekte zorlanırken, yandaş yeni yetme zengin, karısının pedikürü için özel jet kaldırıp, akşam geri döndürüyorsa...ve bu durumdan toplumun çoğunluğu rahatsız olmuyorsa, isyan etmiyorsa..bunlar bize müstehak.
    Önemli dönüm noktalarını, beğendiğim analizleri Twitter dan da paylaşıyorum...@cautionary53

Sayfa 137/1312 İlkİlk ... 37871271351361371381391471872376371137 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •