Sayfa 208/1312 İlkİlk ... 1081581982062072082092102182583087081208 ... SonSon
Arama sonucu : 10492 madde; 1,657 - 1,664 arası.

Konu: şu anda ev almak ne kadar doğru bir yatırım 2

Demek ki neymiş akıllı kiracı başta en az beş yıllık sözleşme yapacak,onbeş yıl evde oturmayı garantileyecek)))))))))

2. Vay be yatırımlık ev hakkaten alınmaz sansliymisim kötü kiracı denk gelmedi gerçi hep çok dikkat ettim.ama mazallah hayattan bezdirirler

"Başarı için ömürlerinin bir bölümünü bedel olarak ödemeyenler, başarısızlığın bedelini bir ömür boyu öderler."

3.  Alıntı Originally Posted by TeTRa Yazıyı Oku
    Benim arkadaşım aboneliği iptal ettirmedi, (burası çokomelli) sadece suyu kapattırdı

Redmi Note 7 cihazımdan hisse.net mobile app kullanarak gönderildi.
    merhaba, iptal ettirmeden kapattırmak nasıl oluyor acaba? eğer mümkünse çıkmayan kiracı için gerçekten mantıklı bir hamle.

Arkadaşlar siz konuyu anlıyamıyorsunuz.Misal sizin bir eviniz var ,bir adama da borcunuz var,o adam gelip sizin siteye ödediğiniz aidatı alabilir mi.Neticede bu adam bana borçlu onun aidatını bana verin denebilir mi site yönetimi ne alaka demez mi.Kiraya verdiğiniz ev için de aynı hukuki durum sözkonusu,ev artık sizin değil,o ev üstünde hiç bir tasarrufunuz olamaz,adam size borçludur dava açarsınız o evdeki malına veya başka bir malına haciz koydurabilirsiniz ama o eve özel ayrı bir işlem yapamazsınız,siz ev nasılsa benim aklıyla gidiyorsunuz hukuken böyle bir şey yok.Kiracıyla alacak borç ilişkiniz başka o ev üstündeki tasarrufunuz başka.Bu elektrik su işleri falan konu ile alakasız hukuki değil.

5. 5 yıl sonunda kiranın düşük kaldığını düşünüyorsan dava açabiliyorsun. Ve bunda da kiranın yükselmesi kesin degil site ya da apartman sokaktaki diger kiralardan daha ucuza oturuyor olman lazım kiranın yükselmesi için.(Bunun için mal sahibinin kirayı az gösterip ya da elden almayıp dava açabilmesi için elinin rahat olması gerek)

Burda okuyunca ne kiracılar ne mal sahipleri var diyorsun üniversiteye başladığımdan bu yaşıma(29) kiracıyım 4 ev degiştirdim hiç bu tarz şeyler yaşamadım.

Şu ara kiraların artmasıyla beraber eski kiracılar göze batar oldu mal sahipleri tarafından bizzat arkadaşımın başına geldiği için paylaşmak istedim. 3 yıldır aynı yerde oturuyor son yıl kiralar fazla arttığı için haliyle çogu eski kiracı gibi düşük kaldı kirası işler ev sahibinin lehine dönünce ev sahibi emlakçıyı aratıp daireyi boşaltmasını istemiş kendi oturacakmış bir tek kendisi akıllı! bizimkide hemen avukata belge hazırltıp 1 yıl içinde kendi oturmadığı tespit edilirse 50k tazminat maddesi ekletip göndermiş adama evden çıkmıyorum mahkemeye ver diye şimdi ev sahibi kendi kovalıyor yigenim gelecekti o olacaktı bu olacaktı diye

demem o ki bir iş yapmaya niyetliyseniz 8 takla atmaya gerek yok elalemin akıllısı sadece kendiniz degilsiniz. bu hem kiracılar için hem mal sahipleri için geçerli.

Bundan önceki kiracı olduğum yerde çok memnundum ev satıldı yeni ev sahibiyle oturduk konuştuk o beklentisini söyledi ben beklentimi söyledim anlaşamadık sözleşmemin bitmesine 2 ay vardı ekstradan 3 ay daha kal kiran aynı kalsın birbirimize zorluk çıkarmayalım dedi yolumuza devam ettik. bu tarz güzel kabul gören şeylerde sıkça oluyor burada hep ev sahibinin kötüsü kiracının kötüsünden bahsediliyor.

6. Valla şu başlığı okusam, bedava ev verseler alıp kiraya vermezdim

Tamam, kira geliri için ev olayını ben de tavsiye etmiyorum. Ama burada %3-5, bilemedin %10 luk durumlardan bahsediyoruz. Yani hayat bu kadar da kabus değil bu olaylarda. Özellikle anadoludaki normal şehirler için bu sorunların çoğu yok, hele düzgün birine verince, sirkülasyon da çok olmadığı için, eve giren 10-15 yıl oturuyor çok ters bir durum olmadıkça.

Ev sahibi açısından şöyle bir olumsuzluk da var. İşler kötüyken, pandemiydi, oydu-buydu enflasyon kadar zam yapamadığın oluyor..ama bu tür artışlar olduğunda da enflasyonu geçemiyorsun....10-15 yıl gibi bir vadede ev kirasının rayiçe göre düşük kalması kaçınılmaz...kimse de emsal, rayiç tespiti vs uğraşmaz kolay kolay...ancak evini satarsan kurtulursun bu girdaptan.
    Önemli dönüm noktalarını, beğendiğim analizleri Twitter dan da paylaşıyorum...@cautionary53

7. Ev sahipleri aslında vatandaşa kızılay gibi yardım ediyor.

Demir üreticisi basıyor zamı, çimentocu basıyor zammı, 2.5 litre kola olmuş 10 lira. Hepsindeki tavır aynı, işine gelmiyorsa alma. Ev sahibi kiraya bir 40% çekeyim diyince dövlet hemen müdahale ediyor kiracıyı koruyor. İşine gelmiyorsa oturma dedirtmiyorlar

Yatırımcı şanslı ise işte değer artışından telafi ediyor oradaki kaybı. Satacağı zaman 50bin 100bin gerekirse 200bin hatta bazıları gibi 1 milyon fazlasını yazıyor fiyata, atıyor oltayı başlıyor beklemeye.

Ondan sonra kira çarpanı 40-50 seneyi buluyor bazı bölgelerde. Normaldir.

Ev sahipleri gerçek enflasyon oranında arttırabilseydiler kiraları Türkiye'nin yarısı evsiz kalmıştı sokaklarda uyuyordu bu gece.

8. Ev sahibi beş yılda bir olmak üzere kiraya herhangi bir artış sınırı olmaksızın rayiç bedel üzerinden belirleme yetkisine sahiptir. Hatta bunun da istisnası mevcuttur.
    Ev sahipleri kira sözleşmesinin imzalanması aşamasında avukat desteği alsalar kiralama sürecinde veya sona ermesinde problem yaşama olasılığını minimize etmiş olabileceklerdir. Bu iş bir nevi sigortalama gibi düşünülebilir. Ama maalesef ülkemizde birçok ferdi mülk sahibi emlakçılar üzerinden verilen hizmetle yetinmektedir. Gözlemlediğim birçok emlakçı ise kulaktan dolma kira hukuku bilgisine sahip olup sıfıra yakın bilgi sahibidir. Lisanslı emlakçı olup olmaması ise hiçbir farklılık arz etmiyor.

Sayfa 208/1312 İlkİlk ... 1081581982062072082092102182583087081208 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •