Sayfa 255/1312 İlkİlk ... 1552052452532542552562572653053557551255 ... SonSon
Arama sonucu : 10492 madde; 2,033 - 2,040 arası.

Konu: şu anda ev almak ne kadar doğru bir yatırım 2

1. Önce dolar yükselecek, (faiz düşecek)
    Sonra faiz indirimi ile konut fiyatları ciddi yükselecek
    Son olarak da borsa...

Benim senaryom bu...
    Şu anda fırsat ev kovalıyorum.

Yatırım tavsiyesi değildir.

2.  Alıntı Originally Posted by varsayım Yazıyı Oku
    Önce dolar yükselecek, (faiz düşecek)
    Sonra faiz indirimi ile konut fiyatları ciddi yükselecek
    Son olarak da borsa...

Benim senaryom bu...
    Şu anda fırsat ev kovalıyorum.

Yatırım tavsiyesi değildir.
    Maaşlar hangi bölümde yükselecek ?? Senaryo onsuz eksik kalır...

SM-N770F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

3. Memur maaş zammı önümüzdeki sene net yüzde 8,5.

Vergi dilimi olayından ötürü 2 puan falan daha düşer yıl içerisinde. Sonra enflasyon farkı ile falan net yüzde 9 a belki 10 a falan çıkar anca.

Özel sektörün durumu ne bilmiyorum.

"politikada hiçbir şey kazayla olmaz. olmuşsa, öyle planlanmıştır."
    abdülselam özatak, fethi sekin, ömer halisdemir, turgut aslan, kaşif kozinoğlu...

4.  Alıntı Originally Posted by temel analizci Yazıyı Oku
    Sadece bu forumlara yeni girmeye başlamışsındir. Şimdiye kadar konut piyasasını berberinden dinlemissindir. Başka hiç bir sebebi yok emin olabilirsin.

***Albaraka; faizsiz kazanc
    Ben Izmirde oturdugum evin fiyatini yakindan takip ediyorum. 10 sene once 250 bin dolara kadar cikmisti fiyat cunku dolar 1 TL de surunurken fiyatlar cikiyordu. Simdi fiyati 110 bin dolar

Kesinlikle korelasyon yok. Ama son 1-2 senedir nereyi okursan oku herkes dolar artti maliyetler artti ondan fiyatlar yukseliyor diyor.

Benim kafam karisti. Ben kendi rakamlarimdan eminim. E millet tersini soyluyor. Anlamadim bu isi

5. Gercek enflasyonun en az %30 oldugunu kanitlamamiza gerek yok. Hal boyleyken konut kredisi faizi aylik %1.37 civarinda yilliga vursak kabaca %16 ediyor.

En uzun vadeli konut kredisi sanirim 15 yil. Yani 15 yil boyunca sabit %16 faizle borclanmak enflasyon %35 ken mantikli degilmi? Ileride enflasyonun dusecegini dusunen inanan varmi? Ben hic sanmiyorum.

Faiz enflasyonun neredeyse yarisi e bu durumda borclanmak bana cok mantikli geliyor.

Sizler ne dusunuyorsunuz?
    Son düzenleme : bisikletci; 08-10-2021 saat: 17:03.

Sn bisikletçi banka parayı size ev kredisi karşılığında veriyor,yani ev almanız şart.O zaman asıl soru şu ev fiyatları her yıl o yüzde 16 oranının üstünde artar mı.Geçen yıldan bu yana olan artış milletin algısını bozdu.Geçen yıl ev alan bu yıl yüzde 30 40 50 artışla mutlu oldu ,ama bu özel bir durumdu devlet sırf evler satılsın diye bedava para dağıttı,millet de geçen yıl borçlanmayı göze aldı.Bu yıl artık o kredileri çekmeye hevesli insan sayısı geçen yıl ki kadar değil,bu hayat pahalılığında kredi çekeyim ev alayım diyen insan sayısı giderek azalacak,millet survıvor moduna geçecek.E olay da arz talep olayı olduğuna göre talebi olmayan şeyin fiyatı düşer.Evlerde asıl maliyet arsa maliyeti biz ev alırken bir tane de arsa sahibine alıyoruz,ilerde bu değişecek biz iki ev alacağız arsa sahibi bir ev alacak,arsa sahibi yüzde 30 a razı olacak,yoksa kendine muteahit bulamayacak.Değişik bir döneme giriyoruz.Ha yatırım için değil de oturum için alıyorsanız bu dediklerimi unutun evinizi alın.

Şimdi enflasyon artacak sizin ödemeleriniz üç yıl sonra kuşa dönecek diye düşünüyorsunuz,ama her şey yüzde elli artarken sizin maaşınıza yüzde 20 zam yapılacak sizin maaş da üç yıl sonra kuşa dönecek,o maaşla kuşa dönmüş o kredi bile belki de gözünüzde büyüyecek.Ha kiradaysanız o zaman uğraşılmaz evinizi alın geçin,ama yatırım için alıyorsanız tekrar düşünün derim.

Bizde ev fiyatlarında asıl olay arsa payı ve muteahitlerin karlarından taviz vermemesi.Yoksa maliyet artışı çok da önemli değil.Ben doğuda pek çok ilçede acaip güzel saray gibi evler görüyorum fiyat 500 bin ,aynı ev istanbulda 1.5 milyon 2 milyon,doğudaki evler çimento ile demirle yapılmıyor mu o kadar fiyat farkı nasıl oluyor ki.

Sayfa 255/1312 İlkİlk ... 1552052452532542552562572653053557551255 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •