Sayfa 257/1312 İlkİlk ... 1572072472552562572582592673073577571257 ... SonSon
Arama sonucu : 10492 madde; 2,049 - 2,056 arası.

Konu: şu anda ev almak ne kadar doğru bir yatırım 2

1. @hkm gecen sene eylul sonu yazilmis bi post.

Aslında tabi topik emlak hakkında olduğu için ve emlak yatırımında büyük meblağlar sözkonusu olduğu için yüzdesel farklar çok önem kazanıyor.Yahu geçen yıldan bu yana pek çok şey iki katına çıktı herkes ev fiyatlarındaki ve kiralardaki yüzde 50 lik yüzde 60 lık artışa takılıyor.Arkadaşlar iş çığırından çıktı ,toptan bir fakirleşme var.Evler ve kiralar nasıl aynı seviyede kalsın,eşyanın tabiatına aykırı.Şu son bir yılda olanlar normal akıllarla anlaşılacak işler değil.O yüzden gelecek yıl ne olacak cidden düşünemiyorum.Misal gelecek yıl altının gramı 1000 lira olsa şaşarmıyız,veya dolar 13 olsa a mümkün değil dermiyiz,veya bir kilo peynir 300 lira olacak desem mümkün değil dermisiniz.Hemen her şey çığırından çıktı.

Ev diyelim bir milyon seneye 1.2 milyon olması zaten şart.Faiz zaten o kadar bırakıyor.İki yıl sonra bileşik faizle evin fiyatı 1.5 milyona yaklaşmalı.Adam evi aldı mı iki yıl sonra 1.5 milyon fiyatı zaten görmeli.Rakamlar ev işinde çok büyük olduğundan millet şaşıyor.Yahu yumurta da aynı oranda artıyor,hatta daha fazla artıyor ,ona niye şaşmıyorsun.

Eurobondda dolar bazında yüzde 7 ,3 faiz var,hem doların artışından yararlanıyorsun hem de yıllık yüzde 7.3 dolar faizi alıyorsun.Paranı bağladın bir yılda faizi ile beraber paran misal yüzde 25 arttı,bu parayı sana kim veriyor,devlet,e devlet bu parayı nasıl verecek,elbet para basacak.Para çok oldu mu her şeyin fiyatı artar,bu zaten matematik konusu,evlerin fiyatlarında aslında mukayeseli baksan artış falan yok ya neyse.

5.  Alıntı Originally Posted by hkm Yazıyı Oku
    Eurobondda dolar bazında yüzde 7 ,3 faiz var,hem doların artışından yararlanıyorsun hem de yıllık yüzde 7.3 dolar faizi alıyorsun.Paranı bağladın bir yılda faizi ile beraber paran misal yüzde 25 arttı,bu parayı sana kim veriyor,devlet,e devlet bu parayı nasıl verecek,elbet para basacak.Para çok oldu mu her şeyin fiyatı artar,bu zaten matematik konusu,evlerin fiyatlarında aslında mukayeseli baksan artış falan yok ya neyse.
    Ev fiyat artisi yorumlariniza katilmamakla birlikte eurobond konusunda cok haklisiniz maalesef bu kadar yuksek faizle dis borc odeyen bir ulkenin abad olma ihtimali yok

6.  Alıntı Originally Posted by bisikletci Yazıyı Oku
    Ben Izmirde oturdugum evin fiyatini yakindan takip ediyorum. 10 sene once 250 bin dolara kadar cikmisti fiyat cunku dolar 1 TL de surunurken fiyatlar cikiyordu. Simdi fiyati 110 bin dolar

Kesinlikle korelasyon yok. Ama son 1-2 senedir nereyi okursan oku herkes dolar artti maliyetler artti ondan fiyatlar yukseliyor diyor.

Benim kafam karisti. Ben kendi rakamlarimdan eminim. E millet tersini soyluyor. Anlamadim bu isi
    Dolar kurundan ziyade sepet kurdan bakmak daha mantıklı olabilir.

Valla olan biten artık normal akıllarla açıklanacak şeyler değil.Bir nevi venezuela gibi bişi olduk çıktık.Artık milletin derdi temel ihtiyaçlarını karşılamak olacak,ev fiyatları kiralar falan sekonder mevzular olacak gibi.Gerçi barınma ,ısınma,beslenme bunlar temel ihtiyaçlar hepsi şart ,aralarında tercih yapılması insanlığa yakışmaz ya neyse.

8.  Alıntı Originally Posted by finans_mt Yazıyı Oku
    Ev fiyat artisi yorumlariniza katilmamakla birlikte eurobond konusunda cok haklisiniz maalesef bu kadar yuksek faizle dis borc odeyen bir ulkenin abad olma ihtimali yok
    Eurobond da yazilan cizilen rakamlarin hepsi dogru ama maalesef vergi yuku cok buyuk. O yuzden eurobond da net getiriye bakmak lazim. Bu yuzden bir cok yatirimci girmiyor o ise

Evde ise ilk 5 yil sifir vergi.

Sayfa 257/1312 İlkİlk ... 1572072472552562572582592673073577571257 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •