Sayfa 3/1312 İlkİlk 1234513531035031003 ... SonSon
Arama sonucu : 10492 madde; 17 - 24 arası.

Konu: şu anda ev almak ne kadar doğru bir yatırım 2

1. faizler yüksekken eldeki parayı mevduata koymak daha iyi olmaz mı?

2. 500 binlik evi 400bine alırsanız işler değişir.
    500binlik evi 490a alırsanız, bir şey diyemem.
    Alıcının daha güçlü olduğu dönemlere giriyoruz.
    İyi araştırma ve sıkı pazarlıkla güzel fırsatlar yakalanabilir.
    Ytd

Alıntı Originally Posted by kemanci06 Yazıyı Oku
    faizler yüksekken eldeki parayı mevduata koymak daha iyi olmaz mı?

3.  Alıntı Originally Posted by Fabrice Yazıyı Oku
    21 yıldır müteahhitlik sektöründe çalışan bir inşaat mühendisi olarak nacizene fikrimi paylaşayım.

1) Kira getirisi elde etmek için ev almak fikrine kesinlikle karşıyım. 3-4 senelik peryotlar ile değil de 10 senelik bakarsak eve bağladığınız parayı dövize bağlayıp Eurobond vb. bir yatırım aracında değerlendirirseniz daha fazla kazanç elde edersiniz. Kira çarpanı vb. şeylerden bağımsız olarak ben asla yatırım amaçlı ev almam.

2) Uzun süre oturmak için ev alınacaksa a) kredi ile mi b) nakit para ile mi alınacak senaryolarına göre durum değişir. Kredi ile alınacaksa ben olsam şu anda beklerim. Gerçi kredi faizleri düşünce ev fiyatları aynı gün %10-20 arası artıyor ama 10-15 yıllık vadeli faizlerde satın alan kişi yine avantajlı duruma geçer diye düşünüyorum.

Cebinizde nakit para var ve uzun süre oturacağınız bir ev bakıyorsanız o zaman bence şu anda ev almak mantıklı. 4-5 senedir yatayda seyreden konut fiyatları Türkiye ortalaması ve 3 büyük şehirde geçen yıl %30 arttı. TCMB Konut Fiyat Endeksi'nden ya da sarı siteden bakabilirsiniz. Son faiz indirimi bir miktar stok eritti (Geçen yaklaşık 500,000 sıfır konut, 1,000,000 adet de ikinci el konut satıldı). Buna karşılık yeni yapılan konutlarda müteahhitler ciddi maliyet artışları ile karşılaşıyorlar. Bazı örnekler vereyim;

- Geçen sene Temmuz ayında tonu 3,300 - 3,500 TL olan inşaat demiri 5,700 TL'ye yükseldi. Şu aralar ise 5,300 civarına geriledi. Global piyasada demir fiyatı $500'den $750 civarına tırmandı. Metal piyasasında iniş çıkış oluyor ama mevcut durumda $700-750 civarında.
    - Geçen sene 190 TL civarında satılan C35 betonu 260-270 TL'ye yükseldi yanlış hatırlamıyorsam.
    - Demir gibi temel inşaat girdileri arasında olan bakır (elektrik kabloları, topraklamalar), aluminyum (pencereler, doğramalar vb.), çelik (evliyeler, asansörler, korkuluklar, her türlü paslanmaz imalat) hammade bazında %50 zam gördü. Bütün dünyada emtia fiyatları artış içersinde.
    - Petrol malum varili $55 civarına yükseldi. Çok temel bir girdi, bütün dünyada navlun fiyatları artış içerisinde.
    - Plastik hammadeleri %80'e varan zam gördü. İnşaatta kullandığımız tesisat boruları, elektrik kanalları, doğramalar vb. ne var ne yok hammadde kaynaklı zam gördü.
    - İnşaat sektörü asgari ücret zammına en duyarlı sektörlerden biridir. Asgari ücrete gelen zam aşağı yukarı doğrudan aynı oranda işçilik maliyetlerini arttırdı.
    - Duvar kağıdı, parkeler, cam, ahşap doğrama vb. maliyeti birebir dövize bağlı aklınıza her ne malzeme geliyorsa en az döviz kuru artışı kadar zam gördü.

Çok uzatmayayım (daha ne kadar uzatacaksam ), piyasada "konut fiyatları bir yılda %100 artacak" vb. insanları gaza getirmeye çalışan müteahhitlere kanmayalım ama ciddi anlamda inşaat birim maliyetlerinin arttığı da bir gerçek. Çarşıda pazarda peynirin, portakalın, otomobilin, ayakkabının fiyatı ne kadar artıyorsa inşaat maliyetleri de yaklaşık o kadar artıyor. Dolayısıyla yeni inşa edilen evleri bugün o muhitte satılan evler fiyatına almak mümkün olmayacak muhtemelen. Piyasadaki arz-talep dengesi fiyatlar üzerinde belirleyici olmakla birlikte lüks konut sınıfına sokabileceğimiz konutlarda artık - arsa payı hariç - 3,000 - 4,000 TL/m2 maliyetler görmeye başladık.

Kimsenin moralini bozup felaket tellallığı yapmış olmayayım ama ülkede ortalama enflasyon neyse inşaat maliyetlerinde de yakındır. Dolayısıyla ben oturmak için ev bakıyor olsaydım ve nakit param olsaydı iyi bir fırsat karşıma çıksa değerlendirirdim.
    Eurobond olsun altın gümüş bile değerli emtialar olsun bir yatırım değil sadece ana paranızı enflasyon karşısında korumaya yarayan araçlar hocam. Yatırım demek paradan para kazanmak değil mi? Eğer bir ticaret, alım satım, üretim, bağ bahçe işleri falan değilse en makul yatırım bana göre konut yatırımı. Düşünsenize iyi bir kira çarpanı ile alınan ev maks 20 yılda kendini amorti ediyor ve ev bedavaya gelmiş oluyor. Ayrıca devlet bireysel olarak vatandaşa sadece konut alımında sabit TL ödemeli olarak düşük faizli kredi veriyor ki zaten enflasyon yükseldikçe zaten karlı çıkıyorsunuz sabit artmayan TL cinsi borçlanma ile. Öte yandan kira geliri en kötü yüzde 10 artıyor her sene

4. Faizsiz konuta sermaye zorunluluğu geliyor- bloomberght.com

bloomberght.com internet sitesinde yayınlanan habere göre; Türkiye'de faizsiz konut sektörüne sermaye zorunluğu ve asgari likidite sınırını da içeren düzenlemelerin gündemde olduğu belirtildi. Hazine ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan göreve geldikten sonra bu konuda Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu'ndan çalışma talep edildiğini belirtmişti
    AK Parti'nin önümüzdeki haftalarda Meclis'e getirmeyi planladığı yasa teklifiyle faizsiz konut sistemine sermaye zorunluluğu uygulanacak. Şirketler için asgari likidite sınırı da masada.

Bloomberg'in haberine göre Türkiye'de bankacılık lisansı için ciddi sermaye şartı bulunduğuna işaret eden üst düzey AK Partili yetkili, konut sektöründeki bu şirketlerin de benzer yeterliliklere sahip olması gerektiğini ifade etti. Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu'nun (BDDK) çalışmalarını tamamlamasının ardından AK Parti, teklifini TBMM gündemine getirecek.

Yetkilinin verdiği bilgilere göre, sermaye zorunluluğunun yanı sıra şirketlerin projeleri için asgari likidite bulundurmaları da öngörülen düzenlemeler arasında yer alıyor.

Hazine ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan, göreve geldikten sonra bakanlığının TBMM'deki bütçe görüşmelerinde milletvekillerinin sorusu üzerine "Bununla ilgili BDDK Başkanımızdan süratle bir çalışma yapılıp, bu çalışmanın bakanlığımızla paylaşılmasını istedim. Eğer böyle bir kanun teklifi verilmesi hususu benimsenirse, açıkçası biz adım atmak arzusundayız. Bu konuyla ilgili bir adım atmalıyız." demişti.

Sözkonusu habere aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz:

https://www.bloomberght.com/faizsiz-...eliyor-2273891

5.  Alıntı Originally Posted by Tasarrufcu Yazıyı Oku
    500 binlik evi 400bine alırsanız işler değişir.
    500binlik evi 490a alırsanız, bir şey diyemem.
    Alıcının daha güçlü olduğu dönemlere giriyoruz.
    İyi araştırma ve sıkı pazarlıkla güzel fırsatlar yakalanabilir.
    Ytd
    haklısınız hocam biraz da uygununu denk getirebilmek mesele

6. 2020 ekimde oturduğum evi almıştım.
    o zaman 525bin tl + tapu masrafı ödemiştim.
    kiram 1500tl idi, fakat hemen bir ay sonra 1700tl olacaktı. (piyada mevcut kiralar 1900 gibi olmaya başlamıştı)
    o zaman 1.19'dan yarısını yakını kredi kullanmıştım (3 ay önce 0,74 olduğu için enayi gibi hissediyorum hala)

şubat 2021e gelelim:
    konut kredi faizi 1.39
    benzer kira rayiçleri 2100-2200 civarına geldi. (nominal olarak fazla artmamış gibi duruyor ama 1,5 sene öncesine göre neredeyse %40-50 arttı kiralar)
    ev fiyatları ilanlarda 625-700 arası. (ne kadara satılır bilmiyorum ama bir kaç ilanı arayıp yokladım pek düşmüyorlar henüz)

bu yüksek faiz oranlarında fiyatların düşmemesi hatta artması ilginç geliyor, özellikle pandemi döneminde insanlar istanbul'dan kaçıyor v.s. muhabbetine rağmen yüksek katlı apartmanda kiralık evler hemen gitmesi garip.

bu arada şöyle bir bakış açısı olmasın; ben aldım ev fiyatları artsın oh modunda değilim hiç, benim 500e aldığım ev 250ye düşsün ileride çocuklara da birer daire alırım başını sokacakları bir evleri olur.

7. Şu fotoğrafa bakınca sizin için hayırlı bir iş olmuş.
    Güle güle oturun
     Alıntı Originally Posted by finans_mt Yazıyı Oku
    2020 ekimde oturduğum evi almıştım.
    o zaman 525bin tl + tapu masrafı ödemiştim.
    kiram 1500tl idi, fakat hemen bir ay sonra 1700tl olacaktı. (piyada mevcut kiralar 1900 gibi olmaya başlamıştı)
    o zaman 1.19'dan yarısını yakını kredi kullanmıştım (3 ay önce 0,74 olduğu için enayi gibi hissediyorum hala)

şubat 2021e gelelim:
    konut kredi faizi 1.39
    benzer kira rayiçleri 2100-2200 civarına geldi. (nominal olarak fazla artmamış gibi duruyor ama 1,5 sene öncesine göre neredeyse %40-50 arttı kiralar)
    ev fiyatları ilanlarda 625-700 arası. (ne kadara satılır bilmiyorum ama bir kaç ilanı arayıp yokladım pek düşmüyorlar henüz)

bu yüksek faiz oranlarında fiyatların düşmemesi hatta artması ilginç geliyor, özellikle pandemi döneminde insanlar istanbul'dan kaçıyor v.s. muhabbetine rağmen yüksek katlı apartmanda kiralık evler hemen gitmesi garip.

bu arada şöyle bir bakış açısı olmasın; ben aldım ev fiyatları artsın oh modunda değilim hiç, benim 500e aldığım ev 250ye düşsün ileride çocuklara da birer daire alırım başını sokacakları bir evleri olur.

Sayfa 3/1312 İlkİlk 1234513531035031003 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •