Sayfa 36/1312 İlkİlk ... 26343536373846861365361036 ... SonSon
Arama sonucu : 10492 madde; 281 - 288 arası.

Konu: şu anda ev almak ne kadar doğru bir yatırım 2

1. Oturduğum apartmanda birkaç satılık daire var.
    İlki 3.katta Kadıköy göztepede minibüs caddesine bakıyor. İşyeri olma hakkıda var. Fiyatı 1,5m tl
    İkincisi 7.katta yaşlı bir çift kalıyor. Fiyatı 2m tl
    Üçüncüsüde 7.katta 1.7m istiyor ama 1.5 1.6 ya düşer dedi görevli. Şahsen 1.3 1.4 milyon düşerse almayı düşünuyorum.

2020 ekim ayında 5.katta dire 1.475 e satıldı.
    2019 aralıkta 7.katta daire 1.1 milyona satılmış

İşin ilginç yanı ise benim geçen yıl 4200 tl kiraya oturduğum 8.kattaki evin kirası bu ay 4700 tl oldu. Ben kiraya çok derken.
    5.kattaki dairenin geçen hafta 6500 tl ye kiraya verildiğini duyunca şok oldum.
    Sarı sitede 0-5 yaş burut 130m2 den buyuk 3+1 dairelere baktım. Fikirtepedeki aidatı 1-2bin tl olan evler dışında ev fiyatları 6 bin tl den başlıyor.

Arkadaşlar bu işin sonu nereye gidecek bilmiyorum. Herşey zıvanadan çıktı mantık çalışmıyor artık.
    “Başkaları aç gözlü olduğunda kork ve geride dur; başkaları korktuğunda ise aç gözlü ol.” Warren Buffett

Alıntı Originally Posted by kakkala Yazıyı Oku
    Oturduğum apartmanda birkaç satılık daire var.
    İlki 3.katta Kadıköy göztepede minibüs caddesine bakıyor. İşyeri olma hakkıda var. Fiyatı 1,5m tl
    Üçüncüsüde 7.katta 1.7m istiyor ama 1.5 1.6 ya düşer dedi görevli. Şahsen 1.3 1.4 milyon düşerse almayı düşünuyorum.

İşin ilginç yanı ise benim geçen yıl 4200 tl kiraya oturduğum 8.kattaki evin kirası bu ay 4700 tl oldu. Ben kiraya çok derken.
    Sarı sitede 0-5 yaş burut 130m2 den buyuk 3+1 dairelere baktım. Fikirtepedeki aidatı 1-2bin tl olan evler dışında ev fiyatları 6 bin tl den başlıyor.

Arkadaşlar bu işin sonu nereye gidecek bilmiyorum. Herşey zıvanadan çıktı mantık çalışmıyor artık.
    Birileri kazanıyor ki birileri satın alıyor. Ufak çaplıda olsa bunun tek sonucu şirketlerin operasyonel işlerini başka şehirlere taşıması olacak.

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi
    O egeli ben değilim

Hukukun üstünlüğü olmayan, siyasi kırılganlıkları olan ülkelerde döviz bazlı evler her zaman düşüş yaşar. Rezerv paraya sahip ülke vatandaşları kalıcı yatırımlarını buraya taşırsa senn bu yıl aldığın ev 5 yıl sonra dolar/euro bazında değerlenir. Bu tüm dünyada böyledir. O yüzden şuan yurt dışında ev almak çok daha cazip geliyor insanlara.

450 000 TL nakitiniz var diyelim . Alacağınız ev de 450 000 TL olsun . Tamamını peşin verip nakit mi alırsınız yoksa evi alacak nakitiniz olmasına rağmen bir kısmını peşin verip geriye kalanını ödeme gücünüze göre kredi mi çekersiniz ? Teşekkür ederim . Sağlıcakla kalınız .

5.  Alıntı Originally Posted by kakkala Yazıyı Oku
    Oturduğum apartmanda birkaç satılık daire var.

İlaveten kiraların bir anda yükseldiğini gören ev sahipleri mevcut kiracılarını sıkıştırmaya başladı. Ya evden çık ya da kirayı artır diyenleri duyar oldum. Aynı durum benimde başımda şu anda. Mevcut kiracılar için de büyük bir sıkıntı sözkonusu.

6. Evet bende sıkıntı henüz yok ama çıkarsam 4 e gideceği bariz olan evde 2650 oturuyorum ev de alamadık gene ayazda kaldık iyi mi

Ciddi ciddi, iki üç tane 1+1 2+1 alıp kiraya versem mi hedge olarak diye düşünüyorum. En azından kendi kirami hedge etmiş olurum. Bilmiyorum forum ne düşünür?
     Alıntı Originally Posted by cakozgur Yazıyı Oku
    İlaveten kiraların bir anda yükseldiğini gören ev sahipleri mevcut kiracılarını sıkıştırmaya başladı. Ya evden çık ya da kirayı artır diyenleri duyar oldum. Aynı durum benimde başımda şu anda. Mevcut kiracılar için de büyük bir sıkıntı sözkonusu.
    SM-N985F cihazımdan hisse.net mobile app kullanarak gönderildi.

7. Konu açılmışken bende merak ediyordum ev sahibinin evden çıkarma hakkı ne zaman oluşuyor arkadaşlar.
    Mesela 1 yıllık sözleşme yapıldı sözleşmede yazıldığı gibi resmi enflansyona göre zam yapıldı. Bir yıl geçmeden evden çıkarabilirmi yada sonraki yılda resmi oran çok düşük çık evimden ben başkasına kiralıyacağım diyebiliyormu
    “Başkaları aç gözlü olduğunda kork ve geride dur; başkaları korktuğunda ise aç gözlü ol.” Warren Buffett

8.  Alıntı Originally Posted by nosfecagri Yazıyı Oku
    Evet bende sıkıntı henüz yok ama çıkarsam 4 e gideceği bariz olan evde 2650 oturuyorum ev de alamadık gene ayazda kaldık iyi mi

Ciddi ciddi, iki üç tane 1+1 2+1 alıp kiraya versem mi hedge olarak diye düşünüyorum. En azından kendi kirami hedge etmiş olurum. Bilmiyorum forum ne düşünür?

SM-N985F cihazımdan hisse.net mobile app kullanarak gönderildi.
    Yatırım çeşitlemesi açısından makul, hem istediğin evde oturur, kirayı da sahip olduğun evin kira gelir vergisinden düşersin

Sayfa 36/1312 İlkİlk ... 26343536373846861365361036 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •