Sayfa 37/1312 İlkİlk ... 27353637383947871375371037 ... SonSon
Arama sonucu : 10492 madde; 289 - 296 arası.

Konu: şu anda ev almak ne kadar doğru bir yatırım 2

Cool

Alıntı Originally Posted by nosfecagri Yazıyı Oku
    Evet bende sıkıntı henüz yok ama çıkarsam 4 e gideceği bariz olan evde 2650 oturuyorum ev de alamadık gene ayazda kaldık iyi mi

Ciddi ciddi, iki üç tane 1+1 2+1 alıp kiraya versem mi hedge olarak diye düşünüyorum. En azından kendi kirami hedge etmiş olurum. Bilmiyorum forum ne düşünür?

SM-N985F cihazımdan hisse.net mobile app kullanarak gönderildi.
    kiraya vermek için ev almak türkiyede en kötü yatırım. kiracı kirayı ödememesi, kiracının eve zarar vermesi, evin boş kalması, enflasyon altında kalan kira geliri vs. gibi riskler mevcut. bence ev alıp otur geri kalan nakit parayı yatırım araçlarında değerlendirmek daha mantıklı.

2. Kredi oranı 1'in altına düşünce %25 nakit, %75 kredi bence en mantıklısı.

Alıntı Originally Posted by abc1980 Yazıyı Oku
    450 000 TL nakitiniz var diyelim . Alacağınız ev de 450 000 TL olsun . Tamamını peşin verip nakit mi alırsınız yoksa evi alacak nakitiniz olmasına rağmen bir kısmını peşin verip geriye kalanını ödeme gücünüze göre kredi mi çekersiniz ? Teşekkür ederim . Sağlıcakla kalınız .

3.  Alıntı Originally Posted by kakkala Yazıyı Oku
    Konu açılmışken bende merak ediyordum ev sahibinin evden çıkarma hakkı ne zaman oluşuyor arkadaşlar.
    Mesela 1 yıllık sözleşme yapıldı sözleşmede yazıldığı gibi resmi enflansyona göre zam yapıldı. Bir yıl geçmeden evden çıkarabilirmi yada sonraki yılda resmi oran çok düşük çık evimden ben başkasına kiralıyacağım diyebiliyormu
    Bildiğim kadarıyla kira tespit davası 5 yıldan önce açılamıyor. Sözleşmede yazan oran üzerinden kira zammını yaptığınız sürece ev sahibinin tahliye şansı zor gibi görünüyor. Tabi o eve ihtiyacı olduğunu ispat ederse evin tahliyesi mahkeme yoluyla mümkün diye biliyorum.

4. Bence oturacağınız evi almak daha mantıklı.
    Kafanızda rahat olur
     Alıntı Originally Posted by nosfecagri Yazıyı Oku
    Evet bende sıkıntı henüz yok ama çıkarsam 4 e gideceği bariz olan evde 2650 oturuyorum ev de alamadık gene ayazda kaldık iyi mi

Ciddi ciddi, iki üç tane 1+1 2+1 alıp kiraya versem mi hedge olarak diye düşünüyorum. En azından kendi kirami hedge etmiş olurum. Bilmiyorum forum ne düşünür?

5.  Alıntı Originally Posted by nosfecagri Yazıyı Oku

Hocam,

Elbette bu şekilde hedge edebilirsin ancak karşı taraf riskini de hesaplamakta yarar var. En azından uygun getirili makul fiyatlı bir tane alıp portföy çeşitlendirmesi yapılabilir.

Ankara'nın metrekare fiyatları ile kira rakamları bellidir. Bu noktaada makul tanımım bu ortalamalardan daha iyi olacaktır. Yani emsal karşılaştırma ile ilerlersek bir şeyler çıkabilir. Proje bazında değerleme yaparsak sonuç belli...
    Yatırım tavsiyesi içermez ve asla yatırım tavsiyesi DEĞİLDİR.

6.  Alıntı Originally Posted by kakkala Yazıyı Oku
    Oturduğum apartmanda birkaç satılık daire var.
    İlki 3.katta Kadıköy göztepede minibüs caddesine bakıyor. İşyeri olma hakkıda var. Fiyatı 1,5m tl
    İkincisi 7.katta yaşlı bir çift kalıyor. Fiyatı 2m tl
    Üçüncüsüde 7.katta 1.7m istiyor ama 1.5 1.6 ya düşer dedi görevli. Şahsen 1.3 1.4 milyon düşerse almayı düşünuyorum.

2020 ekim ayında 5.katta dire 1.475 e satıldı.
    2019 aralıkta 7.katta daire 1.1 milyona satılmış

İşin ilginç yanı ise benim geçen yıl 4200 tl kiraya oturduğum 8.kattaki evin kirası bu ay 4700 tl oldu. Ben kiraya çok derken.
    5.kattaki dairenin geçen hafta 6500 tl ye kiraya verildiğini duyunca şok oldum.
    Sarı sitede 0-5 yaş burut 130m2 den buyuk 3+1 dairelere baktım. Fikirtepedeki aidatı 1-2bin tl olan evler dışında ev fiyatları 6 bin tl den başlıyor.

Arkadaşlar bu işin sonu nereye gidecek bilmiyorum. Herşey zıvanadan çıktı mantık çalışmıyor artık.
    Oturduğum sitede 480 daire var (96 adet 2+1, 48 adet çatı dublexi, gerisi 3+1). 8 adet satılık varken, "0" adet kiralık var. Bizim site ekstrem örnek olabilir, ama genel olarak satılık sayısı kiralıkların 2-3 katı genede (sitelerde).

Buradan yapılacak çıkarım belli. Kiralar görece daha uygun. Bunu bu başlıkta yazan çoğu arkadaş da kendi durumunu belirterek teyit ediyor.

Aslında bu duruma 2 yıl önce dikkat çekmiştim, ama orta sınıf sürekli mali açıdan geri gidiyor, bu nedenle kralıklard da yeterince hızlı artamıyor. Bu nedenle kiraya vermek yerine, satmayı tercih ediyor çoğunluk.

İşler biraz rayına girerse, kiralrda ciddi yükselişler mümkün (Dönem dönem faiz düşüşleri ev alım talebini arttırıyor ve ev fiyatları yükseliyor. Ama kiraların artması için en az 3-5 yıl makro ekonomide iyileşmeler görmeliyiz).

Bir de, doğal olarak satılık ev fiyatları daha hızlı tepki verebiliyor. Ama kiralıklardaki değişim daha makul ve yavaş oluyor, öyle olmak zorunda.
    Önemli dönüm noktalarını, beğendiğim analizleri Twitter dan da paylaşıyorum...@cautionary53

7.  Alıntı Originally Posted by nosfecagri Yazıyı Oku

aman aman...ağrısız, dertsiz başına dert alma..kiracıyla uğraşmak, hele büyük şehirler büyük sıkıntı..h,ç tavsiye etmem.

bu arada, hisse alırken ucuz almaya çalış...ama ev alırken fazla ölücü olmaya gerek yok...ya kriterlerini gözden geçir, yok benim kriterlerim kesin, taviz vermem diyorsan..o zaman paşa paşa istenen parayı ödeyeceksin.

iki ev alacak durumu olan adamın bir ev bile almadan, kirada oturması bana mantıklı gelmiyor...menkuller yanında, gayri menkul yatırımı da olmalı ayrıca...portföy çeşitliliği adına.
    Önemli dönüm noktalarını, beğendiğim analizleri Twitter dan da paylaşıyorum...@cautionary53

8.  Alıntı Originally Posted by Cautionary Yazıyı Oku
    aman aman...ağrısız, dertsiz başına dert alma..kiracıyla uğraşmak, hele büyük şehirler büyük sıkıntı..h,ç tavsiye etmem.

bu arada, hisse alırken ucuz almaya çalış...ama ev alırken fazla ölücü olmaya gerek yok...ya kriterlerini gözden geçir, yok benim kriterlerim kesin, taviz vermem diyorsan..o zaman paşa paşa istenen parayı ödeyeceksin.

iki ev alacak durumu olan adamın bir ev bile almadan, kirada oturması bana mantıklı gelmiyor...menkuller yanında, gayri menkul yatırımı da olmalı ayrıca...portföy çeşitliliği adına.
    Bu arada yanlış anlaşılma olmasın...kiradaki evimde toplam 2 kiracı oturdu 15 yılda...toplamda 1-2 ay boş kalmıştır..kiram hep zamanında ödendi...belki ev anadolunun bir şehrinde olduğu için böyle, büyükşehirde olsa daha çok sorun yaşayabilirdim.

beni esas rahatsız eden şey, ev sahibinin zengin, varlıklı, kiracının ise gariban olduğu algısı..ayrıca yasalar da her zaman kiracının yanında...yıllık artışı resmi enflasyon kadar bile yapamazsın, yok kriz, yok vs...ki hayatımız resmi enflasyondan çok daha fazla pahalılaşıyor...bunların hepsi sıkıntı...fedekarlığı hep ev sahibi yapmak zorunda kalıyor.

yani, oturmak için ev almayı ne kadar destekliyorsam, fazla sorun yaşanmasa bile, kirası için ev alınmasına bir o kadar karşıyım.

Sayfa 37/1312 İlkİlk ... 27353637383947871375371037 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •