Sayfa 416/1312 İlkİlk ... 316366406414415416417418426466516916 ... SonSon
Arama sonucu : 10492 madde; 3,321 - 3,328 arası.

Konu: şu anda ev almak ne kadar doğru bir yatırım 2

1.  Alıntı Originally Posted by hkm Yazıyı Oku
    İyi niyet diyalog falan nedir anlamadım,zaten kanun bellii sistem belli kötü niyet ne demek çözemedim.Ha kastedilen illegal işlerse o tarz şeyler aman ha dert sahibi olursunuz.Sistemi öğrenin gerisi zaten belli.Fazlasını hukuken yapamazsınız yapmamalısınız.
    İyi niyet ve diyalog derken, illegal işi nerden çıkardınız yahu? Hayatımdaki en illegal iş, haftada 1 puro içmek... İyi niyet şöyle ki oluyor, mesela ben de kiracıyım. Kiram düşük kaldı. Normalden fazla artış yaptım bu sene... ya da pandemi döneminde %12 yapmam gerekirken, kiracıma %6 zam yaptım. Yazılı olmayan kurallar var.

İyi niyet derken, illegali nerden nasıl çıkardınız anlamadım. Ama işim olmaz. Hak hukuk çok önemli.

2.  Alıntı Originally Posted by hkm Yazıyı Oku
    Misal oturma için ev alacaksın mutlaka boş ev alın,yoksa isterse kiracı sizi baya süründürür.Ev bulamıyorum çıkamıyorum dese ne diyeceksin.Yahu taşınma masrafların benden yeter ki çık diyen evsahipleri var.
    Mesela ben taşınma masraflarını karşılarım. Bu çok mantıklı.

3.  Alıntı Originally Posted by Cautionary Yazıyı Oku
    Tabi şunu da belirteyim, hacı baba tekkesi değil evimiz..ne ev sahibi kiracıyı, ne de kiracı ev sahibini sömürmeyecek..kimse kendini akıllı zannedip, karşısındakini enayi yerine koymayacak.

karşılıklı anlayış, nezaket ve hakkaniyetle çözülecek meseleler bunlar..eğer hep kötüler, sorunlu tipler size denk geliyorsa kendinizi sorgulayın derim...belki sizde bir sıkıntı vardır.
    Öncelikle kiraya verdiğiniz yerin, kira değeri müşterisini belirliyor. Özellikle ticari gayrimenkulde bol miktarda sorunlu insan denk geldi. Bizim sorunumuz basitti. Bu konuya iş gözüyle değil. İyi niyetli olarak baktık. Karşılıklı kazan kazan anlayışıyla yaklaştık
    Ama artık o devir bitti. Konuya tamen objektif bakıyoruz. Özellikle dokümantasyon işinin eksiksiz olmasına dikkat ediyoruz. Bir noktada içimize sinmezse yolları ayırıyoruz.

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

4.  Alıntı Originally Posted by Westwind Yazıyı Oku
    Ama artık o devir bitti. Konuya tamen objektif bakıyoruz. Özellikle dokümantasyon işinin eksiksiz olmasına dikkat ediyoruz. Bir noktada içimize sinmezse yolları ayırıyoruz.

Hocam dokümantasyon derken biraz açabilir misiniz?
    Yatırım tavsiyesi içermez ve asla yatırım tavsiyesi DEĞİLDİR.

5.  Alıntı Originally Posted by Westwind Yazıyı Oku
    Öncelikle kiraya verdiğiniz yerin, kira değeri müşterisini belirliyor. Özellikle ticari gayrimenkulde bol miktarda sorunlu insan denk geldi. Bizim sorunumuz basitti. Bu konuya iş gözüyle değil. İyi niyetli olarak baktık. Karşılıklı kazan kazan anlayışıyla yaklaştık

Ticari gayri menkul apayrı bir mevzu..neticede ticarethane orası,bıraksan %80 i hiç kira vermeyeyim der...yırtabildiği ölçüde yırtmaya çalışır...benim yorumlarım konut kiraları için, hatta klasik aile konutu için diyeyim(bekar evi, öğrenci evi, eskort evi vs farklı kategorilerde durum değişik olabilir tabii ki).
    Önemli dönüm noktalarını, beğendiğim analizleri Twitter dan da paylaşıyorum...@cautionary53

6.  Alıntı Originally Posted by diproyal Yazıyı Oku
    Hocam dokümantasyon derken biraz açabilir misiniz?
    Standart şeyler. Sözel anlaşma yok. Her şey kağıt üstünde olacak. Karşı taraf açısından artıştan , ödeme tarihine , demirbaşa kadar her şey karşı taraf tarafından net anlaşılmış olacak. Sonradan soru işareti olmayacak. Kefillerin ödeme gücü olacak. İmzalar tam olacak. Su elektriği üzerine alacaklar. Para kesinlikle banka üzerinden alınacak. Sözleşmeyi emlakçı hazırlar ama eksik görürsem geri iade ederim. İmzalar atılmadan kuruş para almam.
    Yine aynı şekilde sözleşme sonunda alacak verecek kalmadığı netleştikten sonra anahtarı teslim alırım. Kiracılık boyunca çıkabilecek sorunlarda avukatıma danışırım.
    Sonuçta ben kaba kuvvetle iş çözecek biri değilim. Yasal olarak her şeyin düzgün olmasını isterim.
    Bazen karşı taraf bozuluyor ama bu işlerde darılmaca gücenmece yok. Sonuçta iş iştir.

7.  Alıntı Originally Posted by Cautionary Yazıyı Oku
    Ticari gayri menkul apayrı bir mevzu..neticede ticarethane orası,bıraksan %80 i hiç kira vermeyeyim der...yırtabildiği ölçüde yırtmaya çalışır...benim yorumlarım konut kiraları için, hatta klasik aile konutu için diyeyim(bekar evi, öğrenci evi, eskort evi vs farklı kategorilerde durum değişik olabilir tabii ki).
    Ben hem kendim kiracı hemde ev sahibi olarak. Çevredeki alternatif evlerin kiralarına bakıyorum. Eğer enflasyon çevredeki kiradan yüksekse, enflasyonun altında, yüksekse enflasyon kadar zam yapıyorum. Sonuçta amaç adil değerde kira ödemek. Tabiki düzenli kira ödediği için daha az kira alabilirsiniz ama şu anki enflasyon oranları ile maksimum zam bile aslında indirim oluyor.

8.  Alıntı Originally Posted by Westwind Yazıyı Oku
    Ben hem kendim kiracı hemde ev sahibi olarak. Çevredeki alternatif evlerin kiralarına bakıyorum. Eğer enflasyon çevredeki kiradan yüksekse, enflasyonun altında, yüksekse enflasyon kadar zam yapıyorum. Sonuçta amaç adil değerde kira ödemek. Tabiki düzenli kira ödediği için daha az kira alabilirsiniz ama şu anki enflasyon oranları ile maksimum zam bile aslında indirim oluyor.

Ben de 12 senedir öyle yapıyorum..en fazla ort. enflasyon kadar, zaten geçen yıla kadar ortalaam enf. %10 civarıydı...bizim zamlar d hep o civarda oldu..hiç sıkıntı da yaşamadım.

Enf. zaten sorun demek...her türlü fiyatlamada, alış verişte sıkıntı demek..umarım bu zor dönemi ev sahibi-kiracı olarak, karşılıklı anlayışla atlatırız...bak yan taraf 2000 olmuş, ben 1800 alyıyorum, benimki de 2000 olsun dememek lazım hemen...aynı şekilde pandemide ıkıntı var diye hiç zam yapmayan kiracılar da oldu..biz o zaman da makul bir zam yaptık(adam emekli, pandemiyle bir alakası yok, ama yine zam yapmayalım diyor ev sahibine, ne alaka).

yani, sular yükselince balıklar karıncaları, sular çeklince karıncılar balıkları yemeye çalışmayacak..hayvan değil, insanız biz...dönem dönem belirli pozisyonda olan zor duruma düşebilir, karşıt pozdaki bu durumdan istifade etmeye çalışmayacak..ahlak bunu gerektirir.
    Önemli dönüm noktalarını, beğendiğim analizleri Twitter dan da paylaşıyorum...@cautionary53

Sayfa 416/1312 İlkİlk ... 316366406414415416417418426466516916 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •