Sayfa 419/1312 İlkİlk ... 319369409417418419420421429469519919 ... SonSon
Arama sonucu : 10492 madde; 3,345 - 3,352 arası.

Konu: şu anda ev almak ne kadar doğru bir yatırım 2

1.  Alıntı Originally Posted by diproyal Yazıyı Oku
    Öncelikle konut yatırımınız hayırlı olsun

Hedeflerinizin en büyüğünü tamamladığınız için tebrikler Adım adım hedefe ulaşmak büyük mutluluk olsa gerek.

İçindeki kiracı 6 ay sonra çıkmaz ya da rayiç değerden ödeme yapmaya yanaşmaz ise nasıl aksiyonlar almayı planlıyorsunuz?
    Teşekkür ederim.

Çok büyük bir aksiyon yapmayı planlamıyorum. Zira bundan sonra her ay kira artış oranı ortalama %3-5 yükselecek. Haziran ayında, mayıs ayı kira artış oranına göre zam yapılacak. Mayıs ayında, %40 civarında olacak bu oran. Yani 2.500 TL min 3.500 TL Olacak. rayiç ise muhtemelen 4.500 TL seviyesinde olacak. 1.000 TL eksik alacağım. Orta nokta 4.000 TL de buluşuruz diye düşündüm. İçeride avukat var. Hukukçularla aram iyidir. Yapmazsa sorun yok. 1.000 TL büyük rakam değil. %1.29 dan kredi kullanarak, zaten asıl kazancı sağlamış oluyorum.

Enflasyon yeniden düşmeye başladığında da, kira artış oranları yüksek kalacak. Eylül-Ekim aylarında kira artış oranları %60-70'leri görebilir. O zaman makaslar daralacak diye düşünüyorum. %100 herşeyi organize etmek, planlamak, belirsizlikleri ortadan kaldırmak zor. %100 herşey mükemmel olacak olsa, konut alamayız. Şu ana kadar kiracılarımda en ufak bir sorun yaşamadım. Umarım yine yaşamam. Kısmet.

2.  Alıntı Originally Posted by varsayım Yazıyı Oku
    Teşekkür ederim.
    Rica ederim.

Ortalamalardan gitmek iyidir
    Yatırım tavsiyesi içermez ve asla yatırım tavsiyesi DEĞİLDİR.

3.  Alıntı Originally Posted by varsayım Yazıyı Oku
    Bu hafta nasipse, konut alıyoruz. 955K TL'ye alıyorum. İçeride 2.500 TL'den kiracı var. Rayiç ortalama 3.750-TL - 4.000 TL. Rayiç üzerinden 240-260 çarpan ile alıyorum. (mevcut durumda 380 çarpan). Muhtemelen 6 ay daha kiracı içeride ucuz oturur. Daha sonra çıkar veya anlaşırız diye düşünüyorum. Bölge ve site beğendiğim bir lokasyonda. Bu nedenle, içim rahat.

955'in yarısı nakit, yarısı kredi olarak planladım. Ev sahibi yabancı olduğu için, istediğimiz kadar kredi çıkabiliyor. Yabancılar ev alım satımında bizden daha az kurala sahip (maalesef).

Ama en önemli kısım şu; hedeflerimden en büyüğünü tamamlamış olacağım. Sadece kira gelirlerim ile, ailemin, oğlumun (özel okul v.s.), tüm giderlerini karşılamış oluyorum. Kira gelirleriyle orta-üst level bir yaşantımız oluyor.

Maaş ve danışmanlık gelirlerimiz ve temettü/faiz gelirlerimiz bundan sonra yatırıma devam edeceğim. Konut alımım olmayacak. Daha orta vadeli yatırımlar planlıyorum. (Arsa, koleksiyonculuk (Tablo, sanat eseri veya para), özel zevklere yatırım, v.s. )

Mevcut eskiyen konutları satıp, yerine yeni konut alımı yapabilirim ama total yatırım değişmeyecek.
    hayırlı olsun, özel değilse böyle bir gider için en az 20-30bin tl kira geliri gerekir. eğer evlerin hepsi yeni ve kredi ile alınmamışsa yüklü miktarda kira vergisi çıkar, bunu nasıl hallediyorsunuz var mı dikkat ettiğiniz bir nokta? ya da vergi neyse çıkarıp ödüyor musunuz? (yılda en az 50-60bin tl vergi çıkar)

4.  Alıntı Originally Posted by finans_mt Yazıyı Oku
    hayırlı olsun, özel değilse böyle bir gider için en az 20-30bin tl kira geliri gerekir. eğer evlerin hepsi yeni ve kredi ile alınmamışsa yüklü miktarda kira vergisi çıkar, bunu nasıl hallediyorsunuz var mı dikkat ettiğiniz bir nokta? ya da vergi neyse çıkarıp ödüyor musunuz? (yılda en az 60-70bin tl vergi çıkar)
    Direkt gider yöntemini kullanıyorum. Zaten mali işlerciyim. Mevzuattaki haklardan faydalanabilirsiniz. Mesela ev iktisap değerinin %5'ini 5 sene düşmek gibi, ödenen kredi faizlerini düşmek gibi... Genelde düşük vergi çıkıyor. Rakamlar bana kalsın ama düşündüğünüz kadar maliyetli insanlar değiliz. Çocuğum 3 yaşında, 3-4 sene sonra özel okul masrafları çıkacak.

5.  Alıntı Originally Posted by varsayım Yazıyı Oku
    Direkt gider yöntemini kullanıyorum. Zaten mali işlerciyim. Mevzuattaki haklardan faydalanabilirsiniz. Mesela ev iktisap değerinin %5'ini 5 sene düşmek gibi, ödenen kredi faizlerini düşmek gibi... Genelde düşük vergi çıkıyor. Rakamlar bana kalsın ama düşündüğünüz kadar maliyetli insanlar değiliz. Çocuğum 3 yaşında, 3-4 sene sonra özel okul masrafları çıkacak.
    teşekkür ederim bilgi için. hangi bankadan kredi aldığınızı sorabilir miyim? bu aralar kamu bankaları konut kredisi vermemek için uğraşıyorlarmış özel bankaların faiz oranları ise çok yüksek.

6.  Alıntı Originally Posted by finans_mt Yazıyı Oku
    teşekkür ederim bilgi için. hangi bankadan kredi aldığınızı sorabilir miyim? bu aralar kamu bankaları konut kredisi vermemek için uğraşıyorlarmış özel bankaların faiz oranları ise çok yüksek.
    Faiz orani nedir guncel?

Birde bankalar konut kredisini zor veriyorsa bu talebi azaltmazmi? Nasil oluyorda kredinin bu kadar zor ciktigi donemde ev fiyatlari firlayabiliyor?

7.  Alıntı Originally Posted by finans_mt Yazıyı Oku
    Krediye bugün başvurduk. Eşim çalışmadığı için ona çıkmaz diye benim üzerimden başvurduk. Maaş bordroma kredi çıkacağını düşünüyorum. Kamu Bankası - 84 ay - 1.29 oran. Şu an sorunsuz ilerliyor. 1-2 güne güncellerim burayı.

8. Kira artış oranı nasıl hesaplanıyor?

Sayfa 419/1312 İlkİlk ... 319369409417418419420421429469519919 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •