Sayfa 53/1312 İlkİlk ... 3435152535455631031535531053 ... SonSon
Arama sonucu : 10492 madde; 417 - 424 arası.

Konu: şu anda ev almak ne kadar doğru bir yatırım 2

1.  Alıntı Originally Posted by Cautionary Yazıyı Oku
    Önce ev alma psikolojisinden kurtulmalısın. Oturacağın evi almak iyidir, ama bunun için iyi fırsatlar glmesi gerekir. Senin için şu an 700 tl ye oturduğun ev büyük fırsat. Kusura bakma ama, büyük ihtimalle rayicin çok altında oturuyorsun, gözü gönlü tok bir ev sahibi nasip olmuş...amcayı hoş tut, bu kirana yıllık tüfe kadar artış yap, paşa paşa otur.

hesabını, kitabını bilen, tasarruf etmeyi hayat felsefesi haline getiren genç arkadaşlar, ev alma yerine, birikimlerini reel olarak büyütmeye odaklanmalılar.
    Abi eyvallah.

Bizim buralarda kiralar şuan gerçekten düşüşte. Şimdi biraz yavaş yavaş artmış gibi.

Mesela adam evini 400 bine satıyor içinde kiracısı 1000 liraya oturuyor. Tam yatırımlık daire diye ilana koymuş mesela.

Arkadaş dubleks ev aldı 1000 liradan kiraya verecek mesela.

Ev fiyatları ile kira arasında kiracı lehine bir dengesizlik var.

Benim oturduğum dairede en üst kat içini yaptirdi ev sahibi 850 den verdi kiraya. O da il disindan gelmiş bir kiracı. Biraz araştırsa daha uyguna bulurdu mesela.

ben daha önce çokça dedim kira ödemek beni zorlar ise kredi çeker krediye zorlarim kendimi. Şuan için öyle bir durum yok tabii.
    Sadece motivasyonum hisse portföyü yaparken temettü verimimi artirmak onuda kiraya endekslemek.

Yeğen var yeni evli karı koca memur. 750 TL ye kirada oturuyor site içerisinde. Düğün ve araba borcu bitince yazın maaş birleştirme yaparak full kredi ile ev alacak.
    La oğlum yapma diyorum zaten 3900 lira kredi ödüyorsun. Bu borç bitince 3000 i ikiye böl düzenli olarak gram altin, hisse senedi al, yaşın genc uzun vadede pasif gelirin olur diyorum dinlemiyor. Onun yaşlarında bize tavsiye veren olmadı. Olsa da zaten pek bir para yoktu. Hep aileme yardım etme durumundaydım.

Ev sahibi ile aram iyi. Zaten bir gün bile geciktirmedim kirayı. Eve de asla zarar vermem. Nasıl aldı isem öyle bırakırım.
    Şimdiye değin onun teklif ettiği hiçbir zamma da hayır demedim. 3,5 sene önce evi 550 liradan tutunca acaip şaşırmıştım zaten.

"politikada hiçbir şey kazayla olmaz. olmuşsa, öyle planlanmıştır."
    abdülselam özatak, fethi sekin, ömer halisdemir, turgut aslan, kaşif kozinoğlu...

2.  Alıntı Originally Posted by abc1980 Yazıyı Oku
    Sayın tilkiii , istikrarlı bir gelirin ve birikmiş hatırı sayılır nakit veya hemen nakite çevrilebilir birikmişin varsa kirada oturmak hiç de sorun değil . Bunu da kendine dert etme ! Önemli olan kirada oturmak önemli olan istikrarlı bir gelirin kaynağının olması ve bu sürecin devamlılığı ... Paran olduktan sonra bütün evler ve arabalar senindir . Elinde hatırı sayılır birikmişi olan bazı insanlar araba veya ev almak yerine kiralamayı tercih ediyor . Verdiğin 700 TL kira da şaka gibi ... Belli ki kalbi temiz muhterem bir insanın hayır duasını almışsın .

Faiz oranlarının bu denli yüksek olduğu , ekonomik ve siyasi belirsizliklerin giderek arttığı bu zamanda konut kredisi çekmek de akıl işi değil . Acele etme !
    Üst üste mesaj atmış olacağım ama arkadaşların alilıntılarını yeni gördüm

kirada oturmayı asla dert etmiyorum sayın @abc1980. burada sadece piyasayı takip etmeye, satıcı ve alıcı psikolojisini anlamaya çalışıyorum.

Sonuçta benim için iyi birer veri oluyor burada yazılan cizilenler.

Kendimce kıstasım ne zaman ödedim kira aylık gelirimin yüzde 30 ve üstüne cikarsa o zaman birikmişi kullanır kredi oranlarina çokta bakmaz ev almaya çalışırım.

"politikada hiçbir şey kazayla olmaz. olmuşsa, öyle planlanmıştır."
    abdülselam özatak, fethi sekin, ömer halisdemir, turgut aslan, kaşif kozinoğlu...

3. Hadi yine iyisiniz konutu olan arkadaşlar, Naciyi postalamiş patron, yine bir %30 zam dönemi geliyor, gerci %30 yetmez artik, iki yilda gercek enflasyonla hesaplarsak, artik %50 yi hakeder hale geldi konutlar ))

SM-N770F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

4.  Alıntı Originally Posted by bzaferb Yazıyı Oku
    Hadi yine iyisiniz konutu olan arkadaşlar, Naciyi postalamiş patron, yine bir %30 zam dönemi geliyor, gerci %30 yetmez artik, iki yilda gercek enflasyonla hesaplarsak, artik %50 yi hakeder hale geldi konutlar ))

Hiç sanmıyorum.
    2018 rahip krizinde ne olmuştu hatırla.
    Eğer piyasaları yatıştırıcı bir demeç gelmezse pazartesi ekonomik kriz geliyor.

5.  Alıntı Originally Posted by cow_boz Yazıyı Oku
    Hiç sanmıyorum.
    2018 rahip krizinde ne olmuştu hatırla.
    Eğer piyasaları yatıştırıcı bir demeç gelmezse pazartesi ekonomik kriz geliyor.
    Türkiyede ve dünyada daha gecen yaz ekonomik krizin babasi yokmuydu.
    Faiz ler inince konut piyasasi kriz falan demedi , zammi koyan koyana, %25 30 40...
    Simdi farkli olan ne ki de konutlar zamlanmasin. Kafa ayni kafa )
    Faizlerin inmesine bakar.
    Yüce iktidarimiz kamu zararina da olsa inşaatcilari kurtarmak icin 1 gece saat 03.00 da verir 0,60 dan konut kredisini , seyreyle zam cümbüşünü...

Hadi hayir olmaz de , veremezler de )

2017 de 375.000 e aldığım ilave sıfır daire şu an 700-750 den talep görüyor.. Eski oturduğumada 2000 tl den atlamak için bekleyen kiracı adayı dolu.. Demek istediğim sıfır konut alarak hem yaşam kalitenizi yükseltir hem eskisi ilave kira geliri getirir.. Ben elli yaşını geçtiğim için nakit akışını önemli görüyorum ama genç arkadaşların hala banka faizi bunu getirir kiralarım artanı yerim kafasına gülüyorum.. Çocuk yanan sobayı eliyle elleyene kadar sobanın yakacağını bilemez.

7.  Alıntı Originally Posted by Alidelta Yazıyı Oku
    2017 de 375.000 e aldığım ilave sıfır daire şu an 700-750 den talep görüyor.. Eski oturduğumada 2000 tl den atlamak için bekleyen kiracı adayı dolu.. Demek istediğim sıfır konut alarak hem yaşam kalitenizi yükseltir hem eskisi ilave kira geliri getirir.. Ben elli yaşını geçtiğim için nakit akışını önemli görüyorum ama genç arkadaşların hala banka faizi bunu getirir kiralarım artanı yerim kafasına gülüyorum.. Çocuk yanan sobayı eliyle elleyene kadar sobanın yakacağını bilemez.
    55 den 60 dan sonra gelecek nakit akışını napicam.
    Başta saç, agizda diş, ayakta derman kuşta ötüş yok...

Bana para , yukardakiler yerinde ve iş görürken lazım...

O parayida sizin 750 lik evinize veya bankaya kredi olarak veremem kusura bakmayin ))

Emeklilik yasi olmuş 62. 55 yaşinda girerim krediye alirim deniz kenarindan kucuk bir daire öderim evde oturarak. O saatten sonra zaten doktorlar yemeyi yasaklamistir, gezecek dermanda yok...Napicam parayii

Gençken her konuda sallamak kolay.. Bu arada erkek daima erkektir o yaşa gelince anlarsınız

Sayfa 53/1312 İlkİlk ... 3435152535455631031535531053 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •