Sayfa 552/1312 İlkİlk ... 524525025425505515525535545626026521052 ... SonSon
Arama sonucu : 10492 madde; 4,409 - 4,416 arası.

Konu: şu anda ev almak ne kadar doğru bir yatırım 2

1.  Alıntı Originally Posted by bisikletci Yazıyı Oku
    Projenin adı ATAŞEHİR MODERN, projenin ortağı TMSF yani DEVLET, teslim tarihi 29 ekim 2023 yani bir buçuk yıl sonra. 1+1 ev fiyatı 5 milyondan başlıyor !!!

https://twitter.com/_selcukgecer/sta...86328751808515
    Bu projeyi merak edip 2-3 ay once telefonda sordugumda en dusuk 1+1 icin 3,5 milyon demislerdi.

2. 2010 lu yıllardı sanırım ABD de mortgage krizi patladığında 2.5 milyon dolar olan evler 250 bin dolara düşmüştü de sibel can bile aldı diye basın manşet yapmıştı, yine 2000 li yıllar marmara depremi 200 bin olan evler 25-30 bin liraya düşmüştü onun için her balonu patlatacak bir iğne illaki çıkar onun için ev alma ihtiyacı olmayan için bence ev bir yatırım amacı değildir. Zaten 5 yıl içinde alım satımın vergisi yüksek birde 5 yıla kim öle kim kala ne iğneler sokarlarda çuvaldız daha iyi dersin 😉🤣😉🤣

3.  Alıntı Originally Posted by mavi1610mavi Yazıyı Oku
    12 yıl önce sıfır olarak 80 bin peşin 90bin kredi(0,94 - 10 yıl vade 1250tl taksit) çekerek 170bin tl ev aldım. Evin değeri o zamanki dolar kuruna göre(1,5tl) 110bin dolar ediyor. Evin şu son ralliden önceki değeri 400bin civarıydı(yaklaşık 50bin dolar). Bu ralliden sonra ederi 1,5milyonu geçti halada artıyor. 110bin dolar desek 1,7milyona kadar yolu var gibi. Belkide dahada artacak bilmiyorum ama sonunu çok merak ediyorum.

Şöyle bakınca karlıymış gibi duruyor. Oysa eline kağıt kalem alıp adam gibi hesap yapınca hiçte öyle değil. Yatırdığın parayı dolara altına yatırsan daha fazla kazanabiliyorsun. Hesaplayınca altına yatırsam 2,5milyon falan ediyor. İçinden kirayı düşssem bile yine karlı. Dolar alıp eurobond alsam totalde yine karlıyım. Borsada ereğli ford tüpraş şişe gibi büyük kağıtlardan ortalama yapsam 4-5milyon gibi bir para ediyor.

Hiçbir yatırım aracına aşık değilim umrumdada değil. Eğer gayrimenkul karlıysa ona yatırım yaparım. Benim ev konusunda göremediğim yada hatalı düşündüğüm bişey var mı? Yada hesap hatası yaptığım bir nokta. Ev yatırımını uzun vade olarak düşünürüm en az 20 yıl. Elbette 2 yıl önce geleceği görüp düşükten alıp şuan yada zirve ne zaman olacaksa o zaman satan ekonomi gurularına bişey demiyorum. Onlar muazzam kar ettiler etmeyede devam ederler. Benim öyle bir yeteneğim yok. Şu son rallide dahil olmak üzere hala daha gayrimenkul bana cazip gelmiyor. Hatta şuan bu evi satmanın daha karlı olduğunu düşünüyorum. Ama cesaretim yok tabi. İlerde bu aptalca yönetilen ekonomik sistem düzelirse ev fiyatlarının dolar bazında tekrar düşeceğini düşünüyorum. Belki 1 yıl belki 2-3 yıl sonra olacak ama mutlaka olacak diye düşünüyorum.
    Aynı dönemde , benzer şartlar ile ev almışız. 12 yıl once, 4 yıl vadeli, 80 bin tl kredi kullanarak, 160 bin'e ev almıstım. (Faiz 0.84 civarı idi). O zaman 100.000 USD civarı idi, şimdi 200.000 USD civarı (3,0-3,1m tl).

Alıntı Originally Posted by ahmet306 Yazıyı Oku
    Bu projeyi merak edip 2-3 ay once telefonda sordugumda en dusuk 1+1 icin 3,5 milyon demislerdi.
    komuşlar
    üstüne
    üstüne
    69 mu yok daha neler. Bu yıl mı? İmkansız.Bozguncular ağzınızdan çıkanı kulağınız duyuyor mu?

5.  Alıntı Originally Posted by beklemeli Yazıyı Oku
    2010 lu yıllardı sanırım ABD de mortgage krizi patladığında 2.5 milyon dolar olan evler 250 bin dolara düşmüştü de sibel can bile aldı diye basın manşet yapmıştı, yine 2000 li yıllar marmara depremi 200 bin olan evler 25-30 bin liraya düşmüştü onun için her balonu patlatacak bir iğne illaki çıkar onun için ev alma ihtiyacı olmayan için bence ev bir yatırım amacı değildir. Zaten 5 yıl içinde alım satımın vergisi yüksek birde 5 yıla kim öle kim kala ne iğneler sokarlarda çuvaldız daha iyi dersin ��������
    hocam emlakta şişkinlik yok denemez ama verdiğiniz örnekler gerçekçilikten son derece uzak.

ABD mortgage krizi ile bizim durumumuzun en ufak bir alakası yok.

orada insanlar köpeklerini kefil gösterip kredi alıyor, üstüne evimin değeri artı diye gidip bankadan ek kredi falan istiyorlardı.

oluşturulan karmakarışık finansal kağıtlara girmiyorum bile, dünyanın sayılı finansal ve ekonomik dehalarının dahi birçoğu bu finansal araçların içeriğini anlayamıyordu.

İstanbul depremi sonrası dediğiniz seviyede düşüş sınırlı bir bölgede oldu (genelde Avcılar) Allah korusun bugün olsa ayakta kalan binaların fiyatı dolar cinsinden birkaç katına çıkar.

senin benim gibi pis Türkler alamaz ama alacak bir Arap, Rus, İngiliz bulunur.

6. Seni bilemem ama ben şerefli Türk'üm ve şerefli bir insan yeri geldi mi gerçekleri söyler filistinde'de para tatlı gelmiş ve şereflerini kaybetmişlerdir. Para kazanmak için insanlara hep tatlı şeyleri söylemek bana göre ********liktir.🤔

7. Suudi Arabistan, Coronavirüs vakaları nedeniyle vatandaşlarına aralarında Türkiye nin de bulunduğu 16 ülkeye seyahat yasağı getirdi. (Saudi Gazette)

geçenlerde kapılarına gitmemizin teşekkürü bu sanırım...

gerçi bu habere üzlmedim bilakis sevindim...

inşallah bu kararları daimi olur...

8.  Alıntı Originally Posted by bisikletci Yazıyı Oku
    Benim evim Beylikdüzünde. Haziranda 1 yıl dolacak. Ev sahibi evi satma peşinde. Hergün Arap müşterileri ve emlakçısı tarafından rahatsız ediliyoruz. Üstelik 3750 kira verdiğim evi üst katta biri 16000 kiraya ilana vermiş. %400 nasıl artış olabilir aklım almıyor almıyor almıyor

https://twitter.com/ilyada7/status/1528322513490653184
    Bir ara "pandemiden dolayı istanbul boşalacak, herkes evinden-köyünden-yazlığından-şezlongundan çalışacak, merkezde kimse oturmayacak, ev sahiplerine oh olacak" rüzgarı esiyordu.
    Bir ara da ev stoğu fazlası vardı, yepyeni evlerin kiraları bir türlü artamıyordu.

Bu tür düşüşler veya düşüş beklentileri ne kadar normalse, yükselişler de o kadar normaldir. Şaşırmamak gerek.

Sayfa 552/1312 İlkİlk ... 524525025425505515525535545626026521052 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •