Sayfa 584/1312 İlkİlk ... 844845345745825835845855865946346841084 ... SonSon
Arama sonucu : 10492 madde; 4,665 - 4,672 arası.

Konu: şu anda ev almak ne kadar doğru bir yatırım 2

1.  Alıntı Originally Posted by varsayım Yazıyı Oku
    Şimdi benim boş daire var. Kiracı ev aldı çıktı. Evin rayici 8-10K TL arasında kirası... Ama boş tutuyorum... 1 ay geçti... daha ilan koymadım...
    boş tahliye taahhütnamesi almadan kesinlikle evi kiralamayın, gerekirse ev bir süre boş dursun veya 1-2 bin tl altına verin ama bu belgeyi alın. yoksa mevcut yasalar ve hükümetin getireceği muhtemelen yeni düzenlemeler adeta evi kiracının üzerine yapıyor. 11 sene boyunca ev sahibini kiracı karşısında elini kolunu bağlıyor.

bu belgeyi alırsanız şartları bir nebze dengelemiş oluyorsunuz. size saygısızlık yapacak, sizin evinizde size karşı kötü niyetli işlere girecek muhtemelen bir kiracıya karşı yasal haklarınız oluyor.

yarın hükümet 2 sene boyunca kiralar zam yapamazsınız diye bir düzenleme çıkarsa şaşırmam bu ortamda.

Alıntı Originally Posted by Cautionary Yazıyı Oku
    Evet...neden kiracıyla uğraşılmaz konusunun özeti olmuş...bu nedenle kesinlikle önermiyorum...kiracının ev sahibini, patron-zengin sanmasından sıkıldım...her yıl zam pazarlığından sıkıldım...üstelik bizim muhabbet 5 dk yı geçmez, hep makul rakamlar söyledim, hiç bir zaman yasal limit üstü zam önermedim...kendimce gayet iyi bir ev sahibiyim..Allah var, kiracım da fazla uzatmaz, ödemelerini aksatmaz..buna rağmen sıkıldım bu mevzulardan.

artık tüik in açıkladığı ve düşük gösterdiği enf. yasal olarak ne hakkın şu diyorsa(gerçekte bana haksızlık olsa da), onu isterim 1 tl altına inmem...işine geliyorsa devam eder, gelmiyorsa benim işime gelir, satar kurtulurum bu kiracı goy goyundan...zaten 15 yıl olmuş, vergi vs sıkıntısı yok...satarım ev+kira dan daha iyi bir getiri bulurum herhalde.

bir de ev sahibi arkadaşlara tavsiye...fazla iyilikten maraz doğar...adam belki de arkadan enayi diyor senin için...evin hakkı neyse, yasal hakkın neyse onu al..zammı ona göre yap...adamın çocuğu var, başka bir sıkıntısı var...her neyse, git kendin elindeki parayla burs ver, zekat ver...kime verirsen ver, ama hak edene ver. evini düşük kiradan kiralayıp kimseye iyilik yapma..iyilik ile enayiliği karıştırmamak lazım.
    Her dediğinize katklıyorum ve aynsını yapacağım ağustosda
    2 senedir sözleşmeye uysam 2.300 tl olacak 1 sene pandemi dedim arttırmadım ertesi sene yeni doğum yaptı eşi dedim %10 bile yapmadım kire 1.750 de ve çevrede 4.000 den aşağı yer yok. Tüfe yazmışım sözleşmeye talep edeceğim.
    69 mu yok daha neler. Bu yıl mı? İmkansız.Bozguncular ağzınızdan çıkanı kulağınız duyuyor mu?

1 kira kafadan vergiye gidiyor. Daskı emlak vergisi gittikçe artıyor.
    Emlak vergisi sabit oranda ama istisnayı her sene çok az artıran bi mali sistem
    69 mu yok daha neler. Bu yıl mı? İmkansız.Bozguncular ağzınızdan çıkanı kulağınız duyuyor mu?

4.  Alıntı Originally Posted by ayhan53 Yazıyı Oku
    1 kira kafadan vergiye gidiyor. Daskı emlak vergisi gittikçe artıyor.
    Emlak vergisi sabit oranda ama istisnayı her sene çok az artıran bi mali sistem
    Abi, tek kuruş eksik vergi vermem..85 milyonun hakkı var o vergide, ama ev sahiplerinin belki de yarısı hiç kira gelir vergisi ödememiştir...öyle ahlaksız insanlar var ki, bu devlete vergi verilmez deyip, vergi kaçırmayı normalleştirir...bir de hacı hoca geçinir.

Demem o ki, bizim gibiler bazen iyi niyetle kendi ayağımıza sıkıyoruz...her şeyi hem kanunen, hem de ahlaken uygun yapmaya çalışıyoruz. yukarıda varsayım arkadaşımızın anlattığı gibi iyi niyetli çok ev sahibi de var...bu tür örnekler bazılarını da şımartıyor...adam evi kiralayınca, art niyetli hareket etmeye başlıyor.

Bu nedenle, ben radikal hareket etme kararı aldım...hazır ev fiyatları nispeten yüksek sayılır...ev satıp kiracı derdinden kurtulmak için en iyi zaman diyorum...severek oturduğun evi alma konusunda sonuna kadar desteklerim, ama kira geliri için bu sıkıntıları çekmek vs bana çok saçma geliyor.

şimdi yukarıda arkadaşlar bahsetmiş, tahliye taahütnamesi vs...zor işler..bunların hiç biri kesin çözüm değil..iyi de paranla neden rezil olasın ki, neden uğraşıyorsun ki...neden kafan ağrısın.
    Önemli dönüm noktalarını, beğendiğim analizleri Twitter dan da paylaşıyorum...@cautionary53

5.  Alıntı Originally Posted by varsayım Yazıyı Oku
    Kayınpeder'in başka evi var. Doğalgaz taktıracak eve, kiracı izin vermiyor. Evine doğalgaz taktıramadı adam...
    yahu bu yaşlılarla uğraşmak hakkaten zor...yaw amca sat gitsin, al paranı, yap dolar-altın neyse koy bankaya..ne uğraşıyorsun bu yaşta yok kiracıydı, yok oydu buydu..bana çok saçma geliyor bu işler, belki yaşlanınca biz de öyle olacağız
    Önemli dönüm noktalarını, beğendiğim analizleri Twitter dan da paylaşıyorum...@cautionary53

Zaten tahliye taahhüt namesinin kira sözleşmesinin sona ermesine 1 ay kala imzalanması gerekiyor. Peşin taahhütname almak geçerli değil diye biliyorum

7.  Alıntı Originally Posted by ayhan53 Yazıyı Oku
    Zaten tahliye taahhüt namesinin kira sözleşmesinin sona ermesine 1 ay kala imzalanması gerekiyor. Peşin taahhütname almak geçerli değil diye biliyorum
    Kiraya verirken boş tahliye taahhütnamesi imzalatıp sonradan istediği tarihi atıyorlar. Umarım bu saçmalık sona erer. Kira sözleşmesi olan biri neden kendi rızası ile taahhütname imzalasın ki? Hakimin bunu reddetmesi lazım.

Alıntı Originally Posted by boymatlı Yazıyı Oku
    Kiraya verirken boş tahliye taahhütnamesi imzalatıp sonradan istediği tarihi atıyorlar. Umarım bu saçmalık sona erer. Kira sözleşmesi olan biri neden kendi rızası ile taahhütname imzalasın ki? Hakimin bunu reddetmesi lazım.
    İmzaya itiraz edip incelettimi geçmiş tarihli olduğundan mahkemeden döner. Mecbur kaldım yoksa evi vermeyecekti diyor kazanıyor davayı zaten davalık oldumu 2 yıl sürüyor

Sayfa 584/1312 İlkİlk ... 844845345745825835845855865946346841084 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •