Sayfa 593/1312 İlkİlk ... 934935435835915925935945956036436931093 ... SonSon
Arama sonucu : 10492 madde; 4,737 - 4,744 arası.

Konu: şu anda ev almak ne kadar doğru bir yatırım 2

1. %25 kira zammı yüzünden gayrimenkul yatırım cazibesini yitirir mi diyor bloomberg sunucusu?

Şaka mısınız? Türkiye'de sırf kira için gayrimenkul tutulur mu? Dünyada kiracıya vermek ve kiradan gelir elde etmek için gayrimenkul almanın en kötü yeri Türkiyedir. Bu konuda zaten çoğu kişi mutabık

Ben portföyümdeki evleri boşuna mı kiracıya vermeyip boş tutuyorum?

Bir cam balkon 50 bin Tl den başlıyor sıfır evimin mutfak tadilatını bile karşılamaz kira geliri. 2023 hazirana kadar evim boş dursun diye boşuna söylemedim. Seçim sonucuna göre tekrar değerlendiririm durumu.

Özetle önümüzdeki dönemde gayrimenkul en iyi yatırım aracı olmaya devam edeceğini düşünüyorum ama kiracıdan kazanmak için değil değer artışından kazanç elde edebilmek ve kendini hiperenflasyondan korumak için.

Bu arada içinde Kiracısı oturuyorken satılan evler ile boş satılan evler arasında en az %20 fiyat farkı olacağını düşünüyorum. Boş satılık ev bulmak hazine bulmak gibi bir şey olacak önümüzdeki dönemde

-----
    Yazdıklarım kişisel görüşlerim olup asla yatırım tavsiyesi değildir.
    Son düzenleme : vivatrader; 08-06-2022 saat: 11:51.
    “First of all, never play macho man with the market. Second, never overtrade.” – Paul Tudor Jones

2.  Alıntı Originally Posted by ahmet306 Yazıyı Oku
    ...Bir sene bos kalsin daha iyi.
    Geçmiş tecrübelerimiz bu işin 1 yıl ile sınırlı kalmayacağını gösteriyor.

Yüksek enflasyon olduğu sürece sınırlamalar devam eder. 1994-2001 yılı dahil hep sınırlanmış kira artışı vardı.

Habere göre sadece konutla sınırlı olmasını gözden kaçırmamak gerekir. İşyerleri bu sınırlamaya tabi değil.
    Yukarıda yazdıklarım yatırım tavsiyesi değildir.

3. Bir kiracım vardı. Pandemide süreç sıkıntılı diye zam yapmamıştım, 2022 zammı içinde aldığın maaş zammı oranında arttıralım, sana ek yük olmasın dedim. Kiracım %19 yaptı. Son senesi diye sustum. İyilik yaptım, kötülük buldum. Gelir/kira oranı sabit kalsın diye aldığı zam oranında arttırmasını söylemiştim. Çıktığında kimseye kiraya vermem. Aldığım kiranın 1 aylığından fazlası vergiye gidiyor zaten. Boşta dursun, en azından yıpranmaz.

4. Bu arada mevcut kiracılar ev sahipleriyle iyi geçinsinler ve evden çıkmamak için elinden geleni yapsınlar çünkü an itibariyle yeni kiralanacak ev fiyatlarında astronomik fiyatlar görebiliriz. Ve yeni kiralıklarda yüksek fiyatları isteyen ev sahipleri de an itibariyle haklıdır. Ve haklarını gelecekte oluşabilecek haksızlıklar için kendilerini başta korumak konusunda ön almak en doğal haklarıdır.
    Çünkü yapılan son düzenleme kul hakkına girer. Ev sahibi de kuldur.
    “First of all, never play macho man with the market. Second, never overtrade.” – Paul Tudor Jones

5. Yüksek perdeden - bu artış oranıyla evini kiraya vermektense boş tutacağını söyleyenler- madem ki evi boş tutacak kadar gelir kaybına razısınız, demek ki paraya ihtiyacınız yok. Yani kira artışlarını sırf daha fazla kazanma hırsıyla yapıyorsunuz demektir.

bazı ev sahipleri kiradan aldığı parayla geçiniyor söylemine uyanlar boş tutamaz. Ama , inanın kiraya vermem- boş kalsın diyenler en önce kiraya verenler olurlar. Boş işlerle meşgul olmaktır. Devlet en üst organdır. İşinize gelince yüce devlet, işinize gelmediğinde ceberrut devlet olmaz.

Yine de ben kendi kiramı kontratta yazdığı ve altına imzamı koyduğum oran olan TÜFE oranında artıracağım. Zira ev sahibimle aynı kafadayız. Kendi kiracımdan da yasal olmayan hiç bir isteğim olmayacak.

6. Ben piyasaya böyle bir müdahalenin sonuçta yine kiracılara zarar vereceğine inanıyorum.

akıllı kiracılar mevcut kirasına %100 zam yapıp oturur, akılsızlar %25 de diretir çıkınca da son verdiği kiranın 3 katına ev bulmaya çalışır.

ev sahibi için çözüm basit piyasada kira ortalama 2000 ise 4000 liradan kiralık ilanına koyar. sonradan alamayacağı kira zammını en baştan almaya başlar tabi üstüne bir de tahliye taahhütnamesi imzalatır olur biter.

Son olarak mutlaka yarından itibaren mevcut kiralık ev ilanlarında artışlar görmeye başlarız.

7.  Alıntı Originally Posted by varsayım Yazıyı Oku
    Evimi kiraya verecektim bu ay... Muhtemelen 1 Temmuz sonrası kiraya veririm En azından seneye rahat edelim...

Ben de kiracıyım. Ev sahibim, biraz arttıralım arayı bulalım dedi. Tamam dedim %60 yapacaktım zammı. Şimdi %25 desem adama ayıp yahu... Koca dairede 2200 TL'ye oturuyorum. %25 zam 2.750 TL yapar. Apartmanda 4.000 TL'ye girdi 2-3 ay önce birisi. Ben de %60 arttırarak, 3.500 TL yapmayı planlıyordum.

Bu arada 4.000 TL de baya uygun, civarda 5.000 TL'den başlıyor muadil evler... Muhtemelen diğer ev sahibi de anlayışlı davrandı falan.
    Bence yıllık tüfe ort. kiracıyı yeterince koruyordu. Sorun bunun bile adam gibi uygulanmamasıydı. Kaldı ki ben bu tavan rakamına razıyım, bu tür dalgalı dönemlerde bu tip bir üst limit, ehveni şer sayılır.

Ama makyajlı tüfe ort bile şu an %40, baştakiler böyle enf. körükledikçe ortalama %50-60 lara çıkacaktı. Sen şimdi bu durumda %25 i geçemezsin dersen, kusura bakma ama.

Ben hiç bir zaman tüfe ort. fazla yapmadım, hatta pandemi dönemi enf. bile aaz kira artışı yaptım, iyi niyetimi şimdiye kadar gösterdim. Üç ay sonra %50 artış yaparım, kiracı kem küm eder, %25 filan derse..kusura bakmasın, ertesi gün satışa korum ilanı. Zaten 15 yıl önce almışım, kaçtan giderse artık. İyi niyet bir yerden sonra enayiliğe dönüşüyor, enayiliğe lüzüm yok.
    Önemli dönüm noktalarını, beğendiğim analizleri Twitter dan da paylaşıyorum...@cautionary53

8.  Alıntı Originally Posted by roterio2 Yazıyı Oku
    Ben piyasaya böyle bir müdahalenin sonuçta yine kiracılara zarar vereceğine inanıyorum.

akıllı kiracılar mevcut kirasına %100 zam yapıp oturur, akılsızlar %25 de diretir çıkınca da son verdiği kiranın 3 katına ev bulmaya çalışır.

ev sahibi için çözüm basit piyasada kira ortalama 2000 ise 4000 liradan kiralık ilanına koyar. sonradan alamayacağı kira zammını en baştan almaya başlar tabi üstüne bir de tahliye taahhütnamesi imzalatır olur biter.

Son olarak mutlaka yarından itibaren mevcut kiralık ev ilanlarında artışlar görmeye başlarız.

Akıl ve %100 zam .... bravo. Halen anlayamadığınız nokta şu ; Ülkede gelirler çok mu arttı da kiralar düşük kaldı ? Eğer öyleyse sizinle hemfikirim. Ama insanların geliri artmadığı gibi aşırı alım gücü düşüklüğü yaşanıyor.

yani , kiracı kazancıyla karnını doyuracak, temel ihtiyaçlarını ( ısınma, elktrk vb. ) giderecek ve artan parayla ay sonunu getirecek. Bana ne canım diyebilirsiniz. Lakin , halkın %60 ı bu durumdayken siz kiralara %100 , % 200 zam yapsanız ne olacak. Kim bu paraya oturabilecek. Çaresizlikten tuttular diyelim kaç ay ödeme yapabilecek ?

mesele düzenli ödemedir. Mesele eve iyi bakımdır. Bir ev ne kadar sık kiracı değiştirirse ömrü o kadar kısalır. Daha çook uzun yazacağım şeyler var ama boşa olacak. Anlayan, anlamak isteyen zaten canlı canlı görüyor.

Sayfa 593/1312 İlkİlk ... 934935435835915925935945956036436931093 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •