Special Days Image
Sayfa 63/1312 İlkİlk ... 13536162636465731131635631063 ... SonSon
Arama sonucu : 10492 madde; 497 - 504 arası.

Konu: şu anda ev almak ne kadar doğru bir yatırım 2

1. Herhangi bir yatırım enstrümanı için geçerli argüman. 12 senedir borsadayım son 6 7 senedir gerçekten güzel getiri elde ettim şu son düşüşte bile viop da iyi bir meblağı batırmama rağmen zararım yok gibi bir şey. Çünkü benim işim bu bu işten anlıyorum emlaktan anlayan adam da piyasa düşerken çıkarken yatayken fırsatları görecek anlayacak ona göre pozunu alacak muhtemelen de anlamayana göre çok daha doyurucu getiri elde edecektir.

Ben de emlak yatırımı yapmam, bunu beğenmediğim mantıksız bulduğum için değil bilmediğim için.

Ama 0 64 döneminde hele hele benim gibi oturacak evi olmayan vatandaş almadı ise çok ciddi kaybetti bunu konuşmak da tartışmak da anlamsız. Buraya yazmıştım 1.2m pazarlık ediyordum alıyordum adam 1 günde fiyatı 1.5 yaptı sinirlendim almadım şimdi geri dönüp bakınca açıkçası pişmanım keşke alsaydım diyorum çok ilkeli davranmaya gerek yokmuş ne oldu orada en ucuz ilan 2.5 hadi onu geçtim benzer seviyede en ucuz ilan 2.5, 1.5 rahat ödeyebilirdim hele o kredi ile, 2.5 çok kasıyor, demek ki hata etmişiz kabul etmek lazım.
     Alıntı Originally Posted by Tasarrufcu Yazıyı Oku
    Dükkanın da riskleri var.
    Ekonomik krizden çok çabuk etkilenir.
    Arsa da da kira geliri yok.
    Hepsinin avantajı dez avantajı farklı.
    Sizin ev aldığınız tarihlere yakın babam da ev almıştı.
    Çok karlı bir yatırım olmuştu.
    Çok göreceli bir sektör bu.
    Tıpkı aselsan hissesini son 1 yılda alan kişilere istatistik yapsak kimisi çok kazandım der kimisi kaybettim der gibi bir durum.
    SM-N985F cihazımdan hisse.net mobile app kullanarak gönderildi.

2.  Alıntı Originally Posted by nosfecagri Yazıyı Oku
    Herhangi bir yatırım enstrümanı için geçerli argüman. 12 senedir borsadayım son 6 7 senedir gerçekten güzel getiri elde ettim şu son düşüşte bile viop da iyi bir meblağı batırmama rağmen zararım yok gibi bir şey. Çünkü benim işim bu bu işten anlıyorum emlaktan anlayan adam da piyasa düşerken çıkarken yatayken fırsatları görecek anlayacak ona göre pozunu alacak muhtemelen de anlamayana göre çok daha doyurucu getiri elde edecektir.

Ben de emlak yatırımı yapmam, bunu beğenmediğim mantıksız bulduğum için değil bilmediğim için.

Ama 0 64 döneminde hele hele benim gibi oturacak evi olmayan vatandaş almadı ise çok ciddi kaybetti bunu konuşmak da tartışmak da anlamsız. Buraya yazmıştım 1.2m pazarlık ediyordum alıyordum adam 1 günde fiyatı 1.5 yaptı sinirlendim almadım şimdi geri dönüp bakınca açıkçası pişmanım keşke alsaydım diyorum çok ilkeli davranmaya gerek yokmuş ne oldu orada en ucuz ilan 2.5 hadi onu geçtim benzer seviyede en ucuz ilan 2.5, 1.5 rahat ödeyebilirdim hele o kredi ile, 2.5 çok kasıyor, demek ki hata etmişiz kabul etmek lazım.

Yani 1 yil onceye göre pazarlik ettiginiz konut %100 zamlanmiş...
    Bu durumda o konutu almak icin pesinati kenara ayirip, faizler düştügünde hemen almaniz gerekiyor. Hesap ortada, simdi 2,5 faizler düşunce 3 veya 3,5 , faiz inişinden 1 yil sonra 5mn...

Bunun olmamasi icin bir neden yok , cunku butün sartlar gecen yilla ayni hale gelecek.

Top sizde, faizler 0,64 e inerse alirmisiniz bu evi ?

SM-N770F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

3.  Alıntı Originally Posted by 1event Yazıyı Oku
    Kredi ilizyonu sizin hesaptada var.
    Sadece yatırdığınız peşinatı 6 aenede %20 den değerlendirseniz. Peşinat 3 katına çıkıyor. Ödediğiniz kredi yerinede kira verebiliyorsunuz. Krediden kalan miktarı saymıyorum bile.
    Ama yatırım yapma alışkanlığı olmayan kişiler kredi ile ev alma konusunda haksız değil. Hiç yoktan iyidir.

SM-A505F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
    Dolar cinsinden %20 getiri diyorsanız evet haklısınız, ama bence cok iddialı bir getiri oranı son 6 yılda yaşadığımız duruma bakınca.
    TL cinsinden %20 ise dediğiniz evin değeri peşinatın 3 katı olmuş, getiri gözüyle bakarsak fena sayılmaz.
    Kredi sınırlı süreli olduğu için kiradan daha yüksek olacak doğal olarak, krediden kalan miktar elbette bu sürede fark yaratıyor. Ama uzun sürede özellikle kredi bittikten sonra enflasyonun kiralar üzerindeki etkisiyle evden sağlanacak fayda farkı kapatacak hatta daha fazla olacaktır yıllar geçtikçe.
    Burdaki tek sıkıntı kiracı konusunda yaşanabilecek olumsuz durum, bu riski almak istemeyenler de son derece haklı. Bunun dışında sadece finansal açıdan değerlendirirsek gayrimenkul Turkiye şartlarında ciddi yatırım seceneklerinden birisidir bana göre.

4. Alamam çünkü ev ikiye katladı, hadi ben de parayı ikiye katladım, e aradaki kredi çekeceğim kısım da ikiye katladı, ama gelirim ikiye katlamadı. Kredi çekmiş olsa idim enflasyon evimi finanse edecekti, çekmediğim için artık o evin kredisini ödeme gücüm yok.

Yani ev almayanlar alanları finanse etti diyebiliriz.
     Alıntı Originally Posted by bzaferb Yazıyı Oku
    Bu durumda o konutu almak icin pesinati kenara ayirip, faizler düştügünde hemen almaniz gerekiyor. Hesap ortada, simdi 2,5 faizler düşunce 3 veya 3,5 , faiz inişinden 1 yil sonra 5mn...

Bunun olmamasi icin bir neden yok , cunku butün sartlar gecen yilla ayni hale gelecek.

5. Evi tutarken herkes iyidir. Yeni kiracı adayınız iyi birine benziyor olsa da, DAVA GEÇMİŞİNİ mutlaka isteyin.
    https://www.milliyet.com.tr/ekonomi/...nir-mi-6994969

Alıntı Originally Posted by bzaferb Yazıyı Oku

Yani di mi grafik ortada işte.5 direncini kırdı mı 8 milyona kadar önü boş,8 de bir direnç var onu da kırdı mı tutulmaz valla allah ne verdiyse moduna girer egeendüstri misal.))))))))))

Alıntı Originally Posted by nosfecagri Yazıyı Oku
    Alamam çünkü ev ikiye katladı, hadi ben de parayı ikiye katladım, e aradaki kredi çekeceğim kısım da ikiye katladı, ama gelirim ikiye katlamadı. Kredi çekmiş olsa idim enflasyon evimi finanse edecekti, çekmediğim için artık o evin kredisini ödeme gücüm yok.

Şaka bir yana asıl cevap burda gelirler artmadı.Finansal sihirbazlıkla edinilecek servetin sınırına varıldığı ise nosfeçağrı gibi bu işe gönül vermiş gecesi gündüzü finansal yatırımlardan para üretmek olan nerdeyse profesyonel yatırımcıların bile artık çok para kazanamamasından belli.Yükselen piyasalarda para kazanmak kolaydır,ne alsan bir süre sonra kar yazar,düşen piyasalarda o iş çok ama çok zorlaşır,e reel gelirler de artmıyor,bu emlak piyasasına bu kredi faizleri ile gelecek taze para da belli,faizler düşürülmezse emlak piyasası sıkıntıya girer.Düşürülürse de gavur gözünün yaşına bakmam garantiye iki taban daha çekiveririm diyor,dolar zaten malumunuz.E nasıl olacak bu işler.Öyle emlak her zaman kazandırır falan yanlış mottodur,bazen kazandırır bazen kazandırmaz.Gerçi bu nosfeçağrı kardeşimizin dediği gibi her şey için böyle ya neyse.

Alıntı Originally Posted by nosfecagri Yazıyı Oku
    Alamam çünkü ev ikiye katladı, hadi ben de parayı ikiye katladım, e aradaki kredi çekeceğim kısım da ikiye katladı, ama gelirim ikiye katlamadı. Kredi çekmiş olsa idim enflasyon evimi finanse edecekti, çekmediğim için artık o evin kredisini ödeme gücüm yok.

o.74 le geçen sene haziranda evin %90 ını kredi çekerek aldım
    kredi çekmesem 6.80 lerden döviz bozacaktım bir kısmı ile
    hem döviz cebimde kaldı hem ev 2 katına yakın arttı kredinin üzerine maaşıma 2 kere %4-5 zam geldi bu enflasyon oranı ile 2 sene sonra krediyi ödemek bile çok hafifleyecek
    69 mu yok daha neler. Bu yıl mı? İmkansız.Bozguncular ağzınızdan çıkanı kulağınız duyuyor mu?

Sayfa 63/1312 İlkİlk ... 13536162636465731131635631063 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •