Sayfa 683/1312 İlkİlk ... 1835836336736816826836846856937337831183 ... SonSon
Arama sonucu : 10492 madde; 5,457 - 5,464 arası.

Konu: şu anda ev almak ne kadar doğru bir yatırım 2

1.  Alıntı Originally Posted by kafkaf Yazıyı Oku
    Herkes aç gözlü iken sat, korku içinde iken al.
    Bu tarz Borsacı mantığı emlak piyasasında çok hatalar yaptırabilir... Dikkatli olmak gerekir.

Özellikle Türkiye'de emlak piyasasında kayıt dışı ekonomi çok etkili
    “First of all, never play macho man with the market. Second, never overtrade.” – Paul Tudor Jones

2.  Alıntı Originally Posted by vivatrader Yazıyı Oku
    Bu tarz Borsacı mantığı emlak piyasasında çok hatalar yaptırabilir... Dikkatli olmak gerekir.

Özellikle Türkiye'de emlak piyasasında kayıt dışı ekonomi çok etkili
    Arkadaşım yüksek fiyattan 2 Daire sattı "Tema İstanbul" da. Fiyatların çok yüksek olduğunu düşünüyor.

Bakalım ne olacak...
    Burada yer alan yorumlar, kişisel görüşlere dayanmaktadır. Bu nedenle, yatırım veya al/sat tavsiyesi olarak değerlendirilmemelidir.

3. Geçen hafta Yeşilköy’de dubleks kiralıktı deprem öncesi eski bina 12 bine tutmuş kiraci ile lafladık biraz . Daire 6+2 2 banyo 2 tuvaleti vardı

Emsal Daire fiyatlarını duyunca kim kime kiralarsa istediği fiyattan gibi olmuş piyasa .

Ben 25 bin 30 bin istiyorlardır diyordum .

Alıntı Originally Posted by Pscyokinesis Yazıyı Oku
    Geçen hafta Yeşilköy’de dubleks kiralıktı deprem öncesi eski bina 12 bine tutmuş kiraci ile lafladık biraz . Daire 6+2 2 banyo 2 tuvaleti vardı

Emsal Daire fiyatlarını duyunca kim kime kiralarsa istediği fiyattan gibi olmuş piyasa .

Ben 25 bin 30 bin istiyorlardır diyordum .
    O tip daireler ucuz olur. Isıtması temizlemesi çok zor olur. 2-3 aile yada 10 kişilik aile tutmadıkça bir çok oda boş kalır gereksiz bi kiralama olur.
    69 mu yok daha neler. Bu yıl mı? İmkansız.Bozguncular ağzınızdan çıkanı kulağınız duyuyor mu?

5. Geliri ne kadarmış ki?
    Burada yazılan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti SPK tarafından yayımlanan Seri:V, No:52 Sayılı Tebliğ çerçevesinde aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çevresinde sunulmaktadır.

6.  Alıntı Originally Posted by boymatlı Yazıyı Oku
    Takip ettiğim ilanlarda, 2 milyona daireyi satamayan fiyatı 3 milyona çıkarıp şansını deniyor.
    Aynen öyle sayın boymatlı.

2 yıldır satılmayan villanın fiyatını artırdıkça artırdılar.

Emlakçısına yazdım. Fiyatını yükseltip satarım yazmış.
    Son düzenleme : kelebekx; 30-07-2022 saat: 23:50.

7.  Alıntı Originally Posted by ayhan53 Yazıyı Oku
    O tip daireler ucuz olur. Isıtması temizlemesi çok zor olur. 2-3 aile yada 10 kişilik aile tutmadıkça bir çok oda boş kalır gereksiz bi kiralama olur.
    Sarı sitede öyle istiyor emlakçılar ama .

250 metre kareye ama anlayamadığım için paylaşmak istedim

8. Bence, bu topikteki ana sorun, yaklaşımlarla ilgili...

'Şu an ev almak ne kadar doğru bir yatırım?' da kastedilen 'ev' sektörün genel durumu, yani konut endeksi, sektörün genel durumu...

Yani KFE (Konut Fiyat Endeksi)=Bist-100 ise, bir katılımcı SASA sahibi olarak bu soruya cevap veriyor, başka katılımcı TCELL sahibi olarak lanet okuyarak cevap veriyor.

Tabi ikinci farklılık bu yaklaşımlarda da, tarzla yatırımcı tarzıyla ilgili, bir grup temettü yatırımcısı tarzı içerisinde yani zaten hiç satmayacak hep alacak veya aldığını hep tutacak, diğer grupsa alacak satacak trade yapacak.

Şahsen benim tarzım aslında, Sn Emlak tarzı; almak satmak, ya da alabilmek ve satabilmek üzerine, ama konut almak satmak şeklinde bir eğilimim yok sadece sektörü takip ediyorum, ama tarzım bakış açım bu ağırlıkta, ve beni genel durum ilgilendiriyor, çünkü bu genel durum içerisinde SASA, Ereğli, THYO, TCELL, İŞCTR, EGYO gibi tonla alt denklem var, ha buna dair net rakam olursa o da ilgimi çekiyor, yani verisinin olması veriye dayanma...

Tavsiyem katılımcılara, sürtüşmelerin çoğu yaklaşım ve yatırımcı tarzı farklılıklarından kaynaklanıyor,

Yani ilk halka arzında TCELL almış birisi ile uzun süredir SASA ya da EREGL tutan birisinin (ve bunlar dışında hisseleri yok) borsa üzerine konuşmasına benziyor, bi taraf sektiriyor diğer taraf yere göğe sığdıramıyor, ilginç olanı ikisi de haklı..

Dolayısıyla ya 'genel durum' konuşulmalı, ya da 'özel bölgesel v.s.' konuşulacaksa hep bu net ifade edilmeli girizgah olarak, sürtüşmeler yaşanmasın isteniyorsa.

Hele ki kiracı ev sahibi diyaloğu başlayınca çekilmez oluyor topik, eğer serbest piyasa ise bakış açısındaki genel eğilim herşeyin serbest olması serbest fiyatlanması üzerine olmalı, çünkü piyasa mutlaka kendiliğinden dengesini bulur.

Adam şunu istiyor, satılmıyor ama fiyat arttırıyor meselesi de, makasla alakalı. Biz hep kademelerde satıcıları görüyoruz, alıcılar yok ekranda, alıcılarla genelde istenen fiyatın biraz altında buluşulmuş ve tokalaşılmış oluyor ve bu ilan sistemden kayboluyor ama kaçtan tokalaşıldığı resimde yok. Yani makas ve nihayi fiyatlama görülmüyor. Bu da spekülasyona tek taraflı müsait bir durum.

Bu tapuda veya şimdi noterde de olacakmış galiba kanun onaylanmış neresinin, ne zaman, kaçtan satıldığı bilgisi veri halinde paylaşılsa, -muhtemelen EVDS de oradan çekiyor veriyi, çok net resim görülür, İstanbul semt semt, bina yaşına göre, metrekare v.b. şeklinde, ya da nüfus artış hızına göre veya toplam hane/mevcut konut rasyosuna bakılır, analiz edilebilir, kira verisi de olsa bunun için de vergi dairesinden yani ödenen vergilerden tersten bir kira verisi paylaşımı yapılabilir veya kira sözleşmeleri de tapudan veya noterden yapılır. Var bunlar anladığım, EVDS hep buradan çekiyor verileri de, net halka açık free çok da kullanışlı veri göremedim, olan da ücret istiyor karşılığında.

Saygılar..

Sayfa 683/1312 İlkİlk ... 1835836336736816826836846856937337831183 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •