Sayfa 743/1312 İlkİlk ... 2436436937337417427437447457537938431243 ... SonSon
Arama sonucu : 10492 madde; 5,937 - 5,944 arası.

Konu: şu anda ev almak ne kadar doğru bir yatırım 2

1. Ben de dogma büyüme İzmir'den biri olarak ve her yaz kuşadasında geçiren biri olarak fikrimi yazmak istedim. Kuşadasına İzmirden ulaşım aşırı kolay araban varsa. Kuşadasında villalar bedava fiyattı 3 yıl öncesine kadar. Çok niyetlendim nasip olmadı. Birisi mafya mevzusunu yazmış, evet o da haklı ama normal hayat yaşayanları ilgilendiren mevzu yok. Orda mekan işletenlerin geneli kürt, mekanlar asla tam elit olamıyor ama bu da benim işime geliyordu. Denize sıfır mekanda rakı balık yapıp normal rakamlar ödenebilecek yer Kuşadası. İzmir Bostanlıya göre çok ucuz kalıyor. Pandemiden sonra çok mekanın ayarı bozuldu aşcısı garsonu değişti bu nedenle sorunlar yaşadım ben de. Gelen turist kalitesi geneli Bulgarlar ve gurbetçiler. Zengin turist o kadar da yaygın değil. Tabi bulgarlar bizim gurbetçiler göre çok elit kalıyor. Kaldığım oteli boş zannederken yemekhanede yüzden fazla kişiyi görünce şok olmuştum. Bir sürü çoluk çocuk ama ne otelde ne havuzda hiç gürültü yoktu. Bir sabah gürültüyle uyandim o da yan villayi kiralayan gurbetçi aile bahceye havuza doluşmuş yabaniler gibi bağırarak takılıyordu. Sözün özü, Kuşadası orta sınıf için mükemmel yer. Fiyatlar yükseldi, az daha yükselirse listemden düşer. Hala tabi emekliliği yakın insanlara tavsiyem Güzelçamlıda doğa içinde çok güzel evler villalar var. Alıp yaşamak için çok uygun.Dolar bazında kar mı zarar mı bilmem ama keyifli bir emeklilik olur.

2. şu anda ev almak ne kadar doğru bir yatırım 2

Davutlarda 45 sene önce evet doğru yazdım babamın kooperatiften aldığı yazlık var. Çocukluğum yazın oralarda geçti. 80 lerde 7-8 kilometrelik sahil şeridinde parmaklarının sayısını geçmeyecek kadar site vardı.
    90 larda sahill dolmaya başladı 2000 lerde dağlara dışarlarda doğru yapılaşma oldu. Çok yeri gezdim gördüm ancak davutlar soğucak kadar 7-8 km plajı geniş bir yer çok azdır. Denizde plajda kalabalık genele yayılır insanlar bazı lüks koylarda olduğu gibi üstüste denize girmez parasıyla rezil olmaz. Ege Akdeniz’den her zaman güzeldir özellikle aşırı sıcağı ve nemi sevmeyenler için. Güneşin akşamları denize batışını da seyretmek ayrı bir keyiftir. Sözün özü bir yere çok talep var ise paranla rezil olnak içten değil. Yatırımlık yazlık bana göre çok mantıklı değil zaten. Ha içine sinerse o başka.

hisse.net kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

3.  Alıntı Originally Posted by trust06 Yazıyı Oku
    Davutlarda 45 sene önce evet doğru yazdım babamın kooperatiften aldığı yazlık var. Çocukluğum yazın oralarda geçti. 80 lerde 7-8 kilometrelik sahil şeridinde parmaklarının sayısını geçmeyecek kadar site vardı.
    90 larda sahill dolmaya başladı 2000 lerde dağlara dışarlarda doğru yapılaşma oldu. Çok yeri gezdim gördüm ancak davutlar soğucak kadar 7-8 km plajı geniş bir yer çok azdır. Denizde plajda kalabalık genele yayılır insanlar bazı lüks koylarda olduğu gibi üstüste denize girmez parasıyla rezil olmaz. Ege Akdeniz’den her zaman güzeldir özellikle aşırı sıcağı ve nemi sevmeyenler için. Güneşin akşamları denize batışını da seyretmek ayrı bir keyiftir. Sözün özü bir yere çok talep var ise paranla rezil olnak içten değil. Yatırımlık yazlık bana göre çok mantıklı değil zaten. Ha içine sinerse o başka.

hisse.net kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi
    Guzelcamlidan yazlik almak icin cok dusunup tasindik zamaninda ancak onumuze cikan yazliklar ozellikle sahil kesimine yakin olanlarda temelden sorunlar vardi. Izolasyon adam gibi yapilmadigi icin evler nemi cekiyor ve evin sivasi boyasi her sene yenilenmek zorunda kaliyor

Yeni yapilmis evlerde sahilden cok uzak. Kendin yapmaya kalksan sahile yakin arsa yok. Bir turlu almaya kafam yatmadi. O kadar cok masraf cikariyorlarki senede 2 ay max kalacagim diye o kafa agrisini cekmek istemedim

Birde mevsimler degisti mevsimler ileri kaydi artik Temmuz sonuna kadar deniz dalgali ve serin oluyor suyu. Bu yuzden Agustos haricinde giremiyoruz orada denize. Agustos 15 te ise isim geregi ayrilmam gerekiyor.

Bazen dusunuyorum Antalya Bodrum gibi yerlerde yazlik fiyatlarinin daha yuksek olmasi cok daha mantikli. Yaz daha uzun surdugu icin daha fazla ay kiraya verebiliyorsun. Suyu daha sicak ve yabanci turist guneyi seviyor Izmir civarina pek gelmiyor. Zaten guneyde fiyatlarin patlamasinin en buyuk sebebi yabanci turistin oraya gitmesi. Guzelcamlida yabanci turist gormuyorsunuz. Eger onlar bi kesfederlerse o zaman fiyatlar uzaya cikar ama gelmezler onlara hitab etmiyor. Insanlar hep ortadirek memur yada emekli kesimi.

Butun bu faktorler yuzunden ne kadar guney o kadar iyi. Sicaktan nefret eden ufak bir zumre haricinde cok insana hitap ediyor.

4. şu anda ev almak ne kadar doğru bir yatırım 2

Alıntı Originally Posted by bisikletci Yazıyı Oku
    Guzelcamlidan yazlik almak icin cok dusunup tasindik zamaninda ancak onumuze cikan yazliklar ozellikle sahil kesimine yakin olanlarda temelden sorunlar vardi. Izolasyon adam gibi yapilmadigi icin evler nemi cekiyor ve evin sivasi boyasi her sene yenilenmek zorunda kaliyor

Yeni yapilmis evlerde sahilden cok uzak. Kendin yapmaya kalksan sahile yakin arsa yok. Bir turlu almaya kafam yatmadi. O kadar cok masraf cikariyorlarki senede 2 ay max kalacagim diye o kafa agrisini cekmek istemedim

Birde mevsimler degisti mevsimler ileri kaydi artik Temmuz sonuna kadar deniz dalgali ve serin oluyor suyu. Bu yuzden Agustos haricinde giremiyoruz orada denize. Agustos 15 te ise isim geregi ayrilmam gerekiyor.

Bazen dusunuyorum Antalya Bodrum gibi yerlerde yazlik fiyatlarinin daha yuksek olmasi cok daha mantikli. Yaz daha uzun surdugu icin daha fazla ay kiraya verebiliyorsun. Suyu daha sicak ve yabanci turist guneyi seviyor Izmir civarina pek gelmiyor. Zaten guneyde fiyatlarin patlamasinin en buyuk sebebi yabanci turistin oraya gitmesi. Guzelcamlida yabanci turist gormuyorsunuz. Eger onlar bi kesfederlerse o zaman fiyatlar uzaya cikar ama gelmezler onlara hitab etmiyor. Insanlar hep ortadirek memur yada emekli kesimi.

Butun bu faktorler yuzunden ne kadar guney o kadar iyi. Sicaktan nefret eden ufak bir zumre haricinde cok insana hitap ediyor.
    Haklısınız yeni evler genelde sahile çok uzak güzelçamlı da çok eski bir yerleşim o yüzden evler eski ama milli parkın dibi. Oradan Kuşadası tarafına doğru sahilden yürüme yolundan gittiğinizde sahil üzerinde onlarca nispeten yeni 15-20 yıllık evler bulursunuz hatta eşimle sevgi yolunda sabah yürüyüşü yaparken daha yeni yapılmış bir site bulduk. Melissa Royal ismi denize sıfır. Ama satılık denize sıfır ev satışı çok az. Denize sıfır yazıyorlar kuşuçuşu en az 500 metre.!

Güzelçamlı - Kuşadası sahilden yürüme hattı boyunca denize sıfır 3 -4 adet otel vardır. Turistler buraya gelir genelde. Bizim sitede de Alman vatandaşlarının evleri var. Asıl turist kuşadasına gelir ama orasının eski tadı yoğunluğu yok a başka konu.

Belki yazın çocukluğum orada geçti diye önyargılı yorum yapıyorum ama ben fazla kalabalığı sıcağı nemi seven biri değilim o yüzden bana ideal.

Bu arada dolar topiğinde size mesaj yazmışım.

5. Otelde ya da plajda Polonya, Sırbistan, balkan vb turist görünce turist yüzdesinin hepsinin öyle olduğunu zannetmeniz çok normaldir. Neyi görüyorsanız onun olduğunu zannedersiniz. Ama ben sadece gördüklerimle değil data ile analiz yapıyorum. Kuşadası merkezine gelen yabancı turistlerin çok büyük çoğunluğu Kurvaziyer turistidir. Ve Bunların çoğunun uyrukları Kanada ABD, İngiltere Hollanda vb ülke vatandaşlarından oluşan kesimdir. Bu rakamları bizzat TURSAB vb. kaynaklarından alıp araştırıp analiz ettim. Zahmet ederseniz siz de araştırabilirsiniz. İnternet açık kaynaktır. Siz de bu dataları yani gelen turistlerin nasıl geldiği, hangi ülkelerden geldiği, hangi araçla geldiği günü birlik mi yoksa otel için mi geldikleri vb dataları alabilirsiniz. Lütfen bilgi sahibi olmadan bu tarz analizler konusunda genelleme yapmayınız. (https://geka.gov.tr/uploads/pages_v/...plani-2014.pdf )

Kruvaziyer turizminde Limanlara gelen gemi ve turist sayısında Kuşadası en yakın rakibinin bile 2 katından daha fazla. Yılda 1 milyon hedefleniyor. (https://www.aa.com.tr/tr/ekonomi/kus...hedefi/2651367 )

Kurvaziyer turistleri gelip otelde kalmazlar. Limandan indikten sonra carşıda hediyelik eşyalar süs eşyaları vb. alırlar, Yöresel yemeklerin yendiği özel restaurantlara giderler, çok fazla bara gitmezler, Plajda diğer otel turistleri gibi çok yüzmezler. Kültür turlarına çıkarlar. Bunlar da Meryem ana kilisesi, Efes Antik kenti, Pamukkale ve Afrodit antik kenti vb… Kurvaziyer turistlerini daha çok Limanın etrafında, çarşıda ve merkez sahilde görürsünüz ama Davutlarda Güzelçamlı plajlarında pek göremezsiniz yani bu turistleri.

Zaten Otel turizminde en çok Antalya ön plandadır. Ege’de Antalya gibi her şey dahil dev otel bulamazsınız zaten. Otelleri Antalya’ya nazaran görece eskidir haliyle de çok kaliteli hizmetin verildiği söylenemez. İlk Turizm şehri Kuşadası olduğu için dev oteller var ama Daha sonra otel turizminde daha çok Antalya desteklendikten sonra Kuşadası otel turizminde geride kalmıştır. Misal ben sadece otel turisti olsam ve sadece deniz için kısa süreliğine tatil yapsam ben de Antalya’yı tercih ederdim. Ama eğer denizin yanında tarihi müze ve ören yerlerini ve hatta yerel yemek kültürlerini ve Maffy Jazz vb. festivallerini tercih edecek olsam Kuşadasını tercih ederdim. Ama denizin yanında eller havaya tarzında gece barlarını tercih edecek olsam bodrumu tercih ederdim.

Deniz umurumda değil dalgalardan ve rüzgarlardan dolayı yüzemesem de beach lerde “Aman makyajım akmasın” kaygısını taşıyan bir eşe sahipsem ya da sıcak bile olsa uzun kollu gömlekle etrafa piyasa yapmak istiyorum diyen biri olsaydım (ki bunları sadece bizim türk beyaz yakalılar tercih ediyor) o zaman da Çeşme’yi tercih ederdim. Yani burada elma-armut karşılaştırması yapılıyor. Herkes kendi bakış açısıyla analiz yapıyor. Misal Ben asla Antalya’da yaz-kış yaşamam. Yukarıda bir önceki paylaşımımda nedenlerini saydım. Ha keza bodrum ve çeşmede de. Ben yaz kış yaşayacağım yerlerin Issız olmasını da istemem. Foça Urla vb yerleri o yüzden tercih etmem daha o kadar yaşlanmadım. Kuşadası’nda kayıt dışı olarak kışın yaşayan nüfus sayısı 250 bin civarında. Yazın nüfusu 2 milyonun üzerine çıkıyor. Bu da çoğu İlin nüfusunun üzerinde. Bu arada yakında il olacağı dedikodular da var aslında.

Kuşadası kozmopolit bir şehirdir orta kesime hitap eden yerler de var lüks kesime hitap eden yerler de o yüzden Küçük İstanbul deniyor. Sonuç olarak kışında sıkılmayacağım yer olarak ailemle birlikte Kuşadası’nı tercih ettik. Neyse Kuşadası konusunda kulaktan dolma bilgilerle ya da yazın gelip sadece yerli ya da yabancı turistleri görüp ona göre analizle hareket etmedim.
    “First of all, never play macho man with the market. Second, never overtrade.” – Paul Tudor Jones

6.  Alıntı Originally Posted by vivatrader Yazıyı Oku
    Otelde ya da plajda Polonya, Sırbistan, balkan vb turist görünce turist yüzdesinin hepsinin öyle olduğunu zannetmeniz çok normaldir. Neyi görüyorsanız onun olduğunu zannedersiniz. Ama ben sadece gördüklerimle değil data ile analiz yapıyorum. Kuşadası merkezine gelen yabancı turistlerin çok büyük çoğunluğu Kurvaziyer turistidir. Ve Bunların çoğunun uyrukları Kanada ABD, İngiltere Hollanda vb ülke vatandaşlarından oluşan kesimdir. Bu rakamları bizzat TURSAB vb. kaynaklarından alıp araştırıp analiz ettim. Zahmet ederseniz siz de araştırabilirsiniz. İnternet açık kaynaktır. Siz de bu dataları yani gelen turistlerin nasıl geldiği, hangi ülkelerden geldiği, hangi araçla geldiği günü birlik mi yoksa otel için mi geldikleri vb dataları alabilirsiniz. Lütfen bilgi sahibi olmadan bu tarz analizler konusunda genelleme yapmayınız. (https://geka.gov.tr/uploads/pages_v/...plani-2014.pdf )

Kruvaziyer turizminde Limanlara gelen gemi ve turist sayısında Kuşadası en yakın rakibinin bile 2 katından daha fazla. Yılda 1 milyon hedefleniyor. (https://www.aa.com.tr/tr/ekonomi/kus...hedefi/2651367 )

Kurvaziyer turistleri gelip otelde kalmazlar. Limandan indikten sonra carşıda hediyelik eÅŸyalar süs eÅŸyaları vb. alırlar, Yöresel yemeklerin yendiÄŸi özel restaurantlara giderler, çok fazla bara gitmezler, Plajda diÄŸer otel turistleri gibi çok yüzmezler. Kültür turlarına çıkarlar. Bunlar da Meryem ana kilisesi, Efes Antik kenti, Pamukkale ve Afrodit antik kenti vb… Kurvaziyer turistlerini daha çok Limanın etrafında, çarşıda ve merkez sahilde görürsünüz ama Davutlarda Güzelçamlı plajlarında pek göremezsiniz yani bu turistleri.

Zaten Otel turizminde en çok Antalya ön plandadır. Ege’de Antalya gibi her ÅŸey dahil dev otel bulamazsınız zaten. Otelleri Antalya’ya nazaran görece eskidir haliyle de çok kaliteli hizmetin verildiÄŸi söylenemez. Ä°lk Turizm ÅŸehri KuÅŸadası olduÄŸu için dev oteller var ama Daha sonra otel turizminde daha çok Antalya desteklendikten sonra KuÅŸadası otel turizminde geride kalmıştır. Misal ben sadece otel turisti olsam ve sadece deniz için kısa süreliÄŸine tatil yapsam ben de Antalya’yı tercih ederdim. Ama eÄŸer denizin yanında tarihi müze ve ören yerlerini ve hatta yerel yemek kültürlerini ve Maffy Jazz vb. festivallerini tercih edecek olsam KuÅŸadasını tercih ederdim. Ama denizin yanında eller havaya tarzında gece barlarını tercih edecek olsam bodrumu tercih ederdim.

Deniz umurumda deÄŸil dalgalardan ve rüzgarlardan dolayı yüzemesem de beach lerde “Aman makyajım akmasın” kaygısını taşıyan bir eÅŸe sahipsem ya da sıcak bile olsa uzun kollu gömlekle etrafa piyasa yapmak istiyorum diyen biri olsaydım (ki bunları sadece bizim türk beyaz yakalılar tercih ediyor) o zaman da ÇeÅŸme’yi tercih ederdim. Yani burada elma-armut karşılaÅŸtırması yapılıyor. Herkes kendi bakış açısıyla analiz yapıyor. Misal Ben asla Antalya’da yaz-kış yaÅŸamam. Yukarıda bir önceki paylaşımımda nedenlerini saydım. Ha keza bodrum ve çeÅŸmede de. Ben yaz kış yaÅŸayacağım yerlerin Issız olmasını da istemem. Foça Urla vb yerleri o yüzden tercih etmem daha o kadar yaÅŸlanmadım. KuÅŸadası’nda kayıt dışı olarak kışın yaÅŸayan nüfus sayısı 250 bin civarında. Yazın nüfusu 2 milyonun üzerine çıkıyor. Bu da çoÄŸu Ä°lin nüfusunun üzerinde. Bu arada yakında il olacağı dedikodular da var aslında.

KuÅŸadası kozmopolit bir ÅŸehirdir orta kesime hitap eden yerler de var lüks kesime hitap eden yerler de o yüzden Küçük Ä°stanbul deniyor. Sonuç olarak kışında sıkılmayacağım yer olarak ailemle birlikte KuÅŸadası’nı tercih ettik. Neyse KuÅŸadası konusunda kulaktan dolma bilgilerle ya da yazın gelip sadece yerli ya da yabancı turistleri görüp ona göre analizle hareket etmedim.
    Üstat Ege candır gerisi heyecandır.

iPhone cihazımdan hisse.net mobile app kullanarak gönderildi.

7.  Alıntı Originally Posted by trust06 Yazıyı Oku
    Üstat Ege candır gerisi heyecandır.

iPhone cihazımdan hisse.net mobile app kullanarak gönderildi.
    Bence de.

Maceraya hiç gerek yok.. Selamlar...
    Son düzenleme : vivatrader; 10-09-2022 saat: 17:44.
    “First of all, never play macho man with the market. Second, never overtrade.” – Paul Tudor Jones

Duhul
    Mar 2017
    İkamet
    istanbul
    Gönderi
    6,931
    İnanılmaz hırsızlık: Komşulara ‘nakliyeciyiz’ deyip 3 katlı evi 6 günde soydular

https://www.sozcu.com.tr/2022/gundem...gozdenkacmasin
    Yazdıklarım yatırım tavsiyesi değildir.

Sayfa 743/1312 İlkİlk ... 2436436937337417427437447457537938431243 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •