Sayfa 846/1312 İlkİlk ... 346746796836844845846847848856896946 ... SonSon
Arama sonucu : 10492 madde; 6,761 - 6,768 arası.

Konu: şu anda ev almak ne kadar doğru bir yatırım 2

1. balonun büyüklüğü...

Yatırım tavsiyesi değildir.

Alıntı Originally Posted by akcay Yazıyı Oku
    balonun büyüklüğü...
    Gerçek enflasyonun %200 olduğu bir ortamda neyin balonu oluyor?
    Enflasyonu 5-15 bandındaki ülkelerle kıyaslamak hata.
    Son 1 yılda %200 artmayan bir ürün var mı?
    Domates, soğan, peynir, araba, telefon, mobilya vs. o zaman hepsi balon.
    En basitinden geçen yıl ekmek fiyatı 2 liraydı, şimdi yerine göre 5-6 tl. (Fırıncılarda memnun değil 7-8 lira istiyorlar)
    Ekmek fiyatları balon o zaman.

evlerde balon yok diye düşünüyorum artık. Arsa için balon fiyatlama olabilir ama bu arsa fiyatlamalarıyla ve inşaat girdi maliyetleriyle müteahhitlerin ev ürettiklerine şükredecek duruma geliriz yakında.
    Yazdıklarım kesinlikle yatırım tavsiyesi degildir..Sadece kendi kişisel görüşlerimdir...

Alıntı Originally Posted by pit Yazıyı Oku
    evlerde balon yok diye düşünüyorum artık. Arsa için balon fiyatlama olabilir ama bu arsa fiyatlamalarıyla ve inşaat girdi maliyetleriyle müteahhitlerin ev ürettiklerine şükredecek duruma geliriz yakında.
    evlerde balon yok mu bakalım:

2022 Ocak ayında site içinde 4+1 daire sorduğumda fiyatı 1,4 milyon yani 95 bin dolardı.

Aynı daireyi geçen hafta sordum. Hâlâ satılmamış. Fiyatı 2,8 milyon yani 148 bin $.

Ya dolar çok ucuz ya da evlerin fiyatı uçtu. Bence ikisi de...

Hatta siz bir üçüncü de ekleyebilirsiniz: Alım gücümüz çok düştü...
    Paylaşımlarım asla yatırım tavsiyesi değildir. Kendi aklınıza ve tecrübelerinize göre yatırımlarınıza yön veriniz.

Alıntı Originally Posted by esramarka Yazıyı Oku

2022 Ocak ayında site içinde 4+1 daire sorduğumda fiyatı 1,4 milyon yani 95 bin dolardı.

Aynı daireyi geçen hafta sordum. Hâlâ satılmamış. Fiyatı 2,8 milyon yani 148 bin $.

bende evlerde balon olduğunu düşünmüyorum doalra vurdunuz mu dolar ucuz kaldığından yüksek gözüküyor
    asgari ücret bile dolar bazlı 600 dolar oldu
    hatta asgari ücrete vurdunuz mu baktığunuz evin 200.000 dolar civarı olması gerekir
    69 mu yok daha neler. Bu yıl mı? İmkansız.Bozguncular ağzınızdan çıkanı kulağınız duyuyor mu?

Alıntı Originally Posted by esramarka Yazıyı Oku

dolarda gerçek fiyatlama olduğunu düşünüyor musunuz? bence dolar bu enflasyonda çok ucuz kaldı.
    alım gücümüz de düştü, çünkü gerçek enflasyon verisine göre geliri artan hemen hemen hiçbir ücretli yok.
    evin satılmaması fiyatın balon olduğunu değil alıcıların bu evi alacak durumunun olmadığını gösterir bence. Genellikle 2. el konutlarda bu durum var ama fiyatları hiçbir şekilde geri gelmiyor.
    Yazdıklarım kesinlikle yatırım tavsiyesi degildir..Sadece kendi kişisel görüşlerimdir...

7.  Alıntı Originally Posted by pit Yazıyı Oku
    evin satılmaması fiyatın balon olduğunu değil alıcıların bu evi alacak durumunun olmadığını gösterir bence.
    Bence emlağın alıcı kitlesinin de durumu pek kötü değil. Ev almama sebepleri kiracıların artık sorun çıkartması ve medyadaki emlak karşıtı propagandadır muhtemelen.

Geçen gün semtimin bir kuyumcusunda 1 saat oturdum, 5-10 dakikada bir insanlar gelip altın alıyor veya soruyordu. Satan ise hiç yok.
    Emlağın alıcı kitlesi normalde bunlar.

Ev alamıyoz diye çığıranlar ise zaten ev almaya niyeti olmayanlar.
    Burada çoğumuz belli bir yaşın üzerindeyiz ve hepimiz 2010-2020 arası dönemde yetişkin insanlardık. 0.64 faizli konut kredisi herkese sunuldu. Ev almaya niyeti olan evini aldı. (Ben kredi almadım o ayrı)
    O günlerde ev almayıp da, şimdi "aniden çişi gelmiş gibi" birden bire feryat figan edip ev alamamaktan yakınan insanları ben samimi bulmuyorum.
    Borsaya, kriptoya, araba stoklamaya para bulan, ama evlerin uçtuğunu kaçtığını iddia edip dert yanan kiracılar var.
    Evi tutarken herkes iyidir. Yeni kiracı adayınız iyi birine benziyor olsa da, DAVA GEÇMİŞİNİ mutlaka isteyin.
    https://www.milliyet.com.tr/ekonomi/...nir-mi-6994969

8. Konut fiyatlarındaki fahiş artışı, piyasada neyin fiyatı artmıyor ki diye geçiştirmek klasik esnaf ağzıdır.

Ben resmi verilerin haricinde yıllardır gıda fiyatları, temizlik ürünleri, demir, çimento, kereste fiyatları, petrol, benzin, mazot gibi bir çok emtianın fiyatını kayıtlı olarak takip ederim. Buna göre konut fiyatlarında çok net olarak balon olduğunu görüyorum.
    Yazdıklarım kendi görüşümdür, Yatırım tavsiyesi değildir.

Sayfa 846/1312 İlkİlk ... 346746796836844845846847848856896946 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •