Sayfa 900/1312 İlkİlk ... 4008008508908988999009019029109501000 ... SonSon
Arama sonucu : 10492 madde; 7,193 - 7,200 arası.

Konu: şu anda ev almak ne kadar doğru bir yatırım 2

1. Avrupa'daki sistem izlenmeli. 2-3 taneden fazla evi olanlara kademeli olarak vergi getirilmeli. Gelir vergisi ile nasıl ki zenginden daha çok vergi alınıyorsa aynısı ev sahiplerine de yapılmalı. Belli bir noktada ev sahibi olmamak, ev sahibi olmaktan daha mantıklı hale gelmeli ki, ellerindeki fazla malı piyasaya kussunlar.

Bir diğer çözüm ise devletin arsalarını imara açmak. İhtiyaç sahiplerine uygun fiyattan dağıtmak.

Çözüm yok değil, çözüm var ama İktidarı müteahhitlerin belirlediği ülkelerde uygulanması zor. İnsanların kolayca ev sahibi olabilmesinin çözümü müteahhitlerin ucuza çalışması anlamına geliyor çünkü.

Şüphesiz ki seçmenimiz sandık önüne koyulduğunda en doğru kararı verecektir.

2.  Alıntı Originally Posted by Patrick Bateman Yazıyı Oku
    Avrupa'daki sistem izlenmeli. 2-3 taneden fazla evi olanlara kademeli olarak vergi getirilmeli. Gelir vergisi ile nasıl ki zenginden daha çok vergi alınıyorsa aynısı ev sahiplerine de yapılmalı. Belli bir noktada ev sahibi olmamak, ev sahibi olmaktan daha mantıklı hale gelmeli ki, ellerindeki fazla malı piyasaya kussunlar.

Bir diğer çözüm ise devletin arsalarını imara açmak. İhtiyaç sahiplerine uygun fiyattan dağıtmak.

Çözüm yok değil, çözüm var ama İktidarı müteahhitlerin belirlediği ülkelerde uygulanması zor. İnsanların kolayca ev sahibi olabilmesinin çözümü müteahhitlerin ucuza çalışması anlamına geliyor çünkü.

Şüphesiz ki seçmenimiz sandık önüne koyulduğunda en doğru kararı verecektir.
    ev uzerinden gitmek yeterli olmaz
    arsa vergisi getirilmeli ve arsa cazip bir yatirim olmaktan cikarilmali
    yabanciya kesinlikle arsa satilmamali
    bu butun sorunu cozer

3.  Alıntı Originally Posted by kahırlı Yazıyı Oku
    ev uzerinden gitmek yeterli olmaz
    arsa vergisi getirilmeli ve arsa cazip bir yatirim olmaktan cikarilmali
    yabanciya kesinlikle arsa satilmamali
    bu butun sorunu cozer
    İşin yabancı kısmı zaten tam bir facia. Adam yurtdışından kamyonla ne olduğu belirsiz parayı getirip kafasına göre istediği yeri kapatıyor. Böyle bir şey yok.

Ne olduysa birden esti bakayım dedim KKTC'de ev alabiliyor muyum diye. Öğrendim ki her yabancının sadece 1 adet mülk alma hakkı varmış. Bak isteyince be güzel çözümler bulunuyor.

Not: TC vatandaşları da yabancı statüsünde. TC'den gelenlere terör soruşturması yapıyorlar bir de. Öyle her kapıdan girene buyur demiyorlar.

Avrupa'ki sistemi bilmem.
    GER'de istediğiniz kadar emlak alabilirsiniz. Şu kadar emlağın var diye ek bir vergi de yok. Elde ettiğiniz gelirden verginizi verirsiniz. Bazı ülkeler istisna olabilir ama çoğu AB ülkesinde aynı sanırım.
    Yabancılar da vatandaş olunan ülkeler arasındaki anlaşma çerçevesinde emlak alabilir. DK'da kısıtlama var sanırım, öyle her yabancı emlak alamıyor AB üyesi ülke vatandaşı bile olsa
    TR yabancı vatandaşlara emlak satısını kısıtlar sa GER'de TR vatandaşlarına kısıtlar. Bu işler sen nasıl bana ben sana öyle olarak işler.

Kısıtlama yabancıya olmalı mı? Bence de olmalı.
    Ancak ülke vatandaşına kısıtlamak?
    Bugün emlak olur, yarın viop olur, ertesi gün hisse olur, nerede bitecek bu kısıtlama?

Viop kumarhane kapatalım. Hisse en fazla 3 şirket olur fazlası yasak, yok yetmedi temettüyü yasaklayalım vs. gider.

5.  Alıntı Originally Posted by samreit Yazıyı Oku
    Kısıtlama yabancıya olmalı mı? Bence de olmalı.
    Ancak ülke vatandaşına kısıtlamak?
    Bugün emlak olur, yarın viop olur, ertesi gün hisse olur, nerede bitecek bu kısıtlama?
    Ben de en başta böyle düşünüyordum ama işin içinden çıkamadım.

Peki niye fikrimi değiştirdim?

Çünkü ortada gelir vergisi diye bir şey var. Nedir bu gelir vergisi? Zenginden daha çok, fakirden daha az şeklinde kazanç üzerinden toplanan bir vergi.

Aynı mantığı takip edeceksek bu da kaldırılmalı.

Yok gelir vergisi dursun ama diğer vergilerden işimize gelenler kalsın, işimize gelmeyen kalmasın denecekse, ileride işimize gelmeyen başka vergiler de mutlaka sisteme entegre edilecektir.

Bkz. 25% kira artış sınırlaması.

6. Yabancıya konut satışı ve kiralamaya sınır gelsin fiyatlar büyükşehirlerde anında gevşer, deprem sonrası dönemde bile böyle bir karar alamayan hükümetin ne kadar kötü niyetli olduğunu anlayın.

7. Vergilendirme işine girmeden yabancıya satışı sınırlandırıp (kelle başı 1 ev güzel fikirmiş), bir de devlet arazilerini imara açarsak (sadece ihtiyaç sahiplerine verilmeli) problem büyük ölçüde çözülür bence.

8.  Alıntı Originally Posted by finans_mt Yazıyı Oku
    Yabancıya konut satışı ve kiralamaya sınır gelsin fiyatlar büyükşehirlerde anında gevşer, deprem sonrası dönemde bile böyle bir karar alamayan hükümetin ne kadar kötü niyetli olduğunu anlayın.
    hükümetin niyetini birkaç beyin hücresi çalışan yıllar önce gördü ve biliyor da.

muhalefet niye bu konuyu bangır bangır bağırmıyor her yerde.

en basitinden Istanbul ve Antalya belediyeleri CHP de, hiçbir şey mi yapamıyorlar.

Sayfa 900/1312 İlkİlk ... 4008008508908988999009019029109501000 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •