Sayfa 963/1312 İlkİlk ... 46386391395396196296396496597310131063 ... SonSon
Arama sonucu : 10492 madde; 7,697 - 7,704 arası.

Konu: şu anda ev almak ne kadar doğru bir yatırım 2

1.  Alıntı Originally Posted by Rj16 Yazıyı Oku
    ....
    Ama ben artık plato döneminde olduğunu düşünüyorum, çünkü ulaşılması çok güçleşti. Yukarıdaki arkadaşın söylediği gibi sarı sitede ilan sayısı sürekli artıyor, bir yerde denge bozulacak.
    Aslında ev fiyatı yüksek değil, gelirler düşük. Her şeye ulaşım eşit derecede zorlaştı.
    Her şeyin fiyatı (demir, kömür, elma, armut, ayakkabı, terlik) aşağı yukarı eşit artarken, sanki ev fiyatları bunlardan ayrışıp fezaya gitmiş gibi bir algı pompalanıyor medyada.
    Hiç bir yayın organında "bağ bahçe alınmaz, telefon tablet televizyon alınmaz, elmas yakut pırlanta alınmaz" gibi şeyler duyamazsınız.
    Mesela "bilgisayar fiyatları 15-20 bin lira olmuş, ne yapacak bu gençler" gibi bir haber göremezsiniz.
    Ama bilhassa istanbuldaki konutlar için özel bir "gömme operasyonu" yapılıyor.
    Deprem de tam zamanında denk geldi, gün bugündür, demir tavında dövülür diyerek iyice coştular.

Oysa ki evlerin gerçekten pahalı olduğu 2014-2016 yıllarında hiç böyle yapmadılar.
    Aksine, milyon dolarlık 1+1 55 m2 süper lüküs rezidansları övüyorlardı.

Biraz şüpheci gözle bakarsanız, haber bombardımanındaki anormalliği fark edeceğinize eminim.

2. cadde bostan ilan sayısı 1,047 ye cıkmıs satılık daire...

922 bu ayın başında...

tezgaha hep yeni mal geliyor...
    Yatırım tavsiyesi değildir.

3. Mala doyacaz desenize yakında... Yeşilleri hazırda tutalım.

4. Vay arkadaş, internetten çıkıp iki dakika televizyonu açıyorum, yine aynı terane.
    "30 yıl içinde İstanbul depremi olacak. Yok yok 20 yıl içinde olacak. Bu sefer kesin olacak. Çok kötü olacak."
    Aynı adamlar 99 yılında da "20 yıl içinde istanbulda deprem olacak" diyorlardı.

Meşhur fıkrayı herkes bilir.
    Timur bir gün halka haber salmış. Eşeğe konuşma öğretene 100 altın, ama deneyip de öğretemeyenin kellesi gider.

Nasreddin hoca çıkmış Timur'un huzuruna.
    "Efendim ben eşeğe konuşma öğretirim, ama iki şartım var. Altınları peşin isterim, 20 yıl da mühlet isterim"

Başka aday olmadığı için Timur kabul etmiş, 20 yıl sonra görüşmek üzere vermiş eşeği ve altınları.

Köye dönen hocanın etrafına toplanan ahali demiş "hoca sen kafayı mı yedin? Eşeği konuşturamazsan kellen gidecek"

Hoca demiş "merak etmeyin. Altınları peşin aldım, 20 yıl da süre istedim. 20 yıla kadar ya Timur ölür, ya eşek ölür, ya da ben ölürüm."

Şimdi de 20 yıl süre veren hocalar emin olun ki altınları peşin almışlardır.

5.  Alıntı Originally Posted by djoz Yazıyı Oku
    Aslında ev fiyatı yüksek değil, gelirler düşük. Her şeye ulaşım eşit derecede zorlaştı.
    Her şeyin fiyatı (demir, kömür, elma, armut, ayakkabı, terlik) aşağı yukarı eşit artarken, sanki ev fiyatları bunlardan ayrışıp fezaya gitmiş gibi bir algı pompalanıyor medyada.
    Hiç bir yayın organında "bağ bahçe alınmaz, telefon tablet televizyon alınmaz, elmas yakut pırlanta alınmaz" gibi şeyler duyamazsınız.
    Mesela "bilgisayar fiyatları 15-20 bin lira olmuş, ne yapacak bu gençler" gibi bir haber göremezsiniz.
    Ama bilhassa istanbuldaki konutlar için özel bir "gömme operasyonu" yapılıyor.
    Deprem de tam zamanında denk geldi, gün bugündür, demir tavında dövülür diyerek iyice coştular.

Oysa ki evlerin gerçekten pahalı olduğu 2014-2016 yıllarında hiç böyle yapmadılar.
    Aksine, milyon dolarlık 1+1 55 m2 süper lüküs rezidansları övüyorlardı.

Biraz şüpheci gözle bakarsanız, haber bombardımanındaki anormalliği fark edeceğinize eminim.
    Hocam konut fiyatları 2014-2016 seviyesine geldi zaten dolar bazlı olarak hatta yer yer aştı.
    Zaten o yüzden pahalı olduğunu düşünüyorum.

https://www.haberturk.com/turkiye-de...531487-ekonomi

15 yıl önce 1.200 Dolara orta şekerli bir PC almıştım. Yine aynı paraya orta şekerli PC toplanabiliyor.
    Ama ev fiyatlarının dolar bazında %100 bazı yerlerde %150 artmasını normal görmüyorum.
    Herkes daha pahalıya alıp etiketi arttırıp daha pahalıya satışa çıkartıyor. Sürdürülebilir birşey değil.
    Teoride yavaş yavaş erimesi lazım. Ama şuan dolar suni şekilde baskılanırken o iş nasıl olacak, orasını bende bilmiyorum

6. Merhaba değerli büyüklerim. Önümüzdeki süreç için dövizin baskılanması ve konut fiyatlarının şişkinliği ile ilgili ne söylersiniz? Özellikle ucuz konut olan 600k tl-1m tl bandındaki evlerin olası ortodoks politikalara dönüşte durumları tl/döviz bazlı ne olur?

Dövizin önümüzdeki süreçte en azından %40 civarında değerlenmesi gerektiğini ve bu noktadan sonrada politika değişikliği gerekecektir. Bu noktada konutların döviz/tl şeklinde fiyatlamaların nereye gideceğini merak ediyorum. Teşekkür ederim.

7.  Alıntı Originally Posted by Rj16 Yazıyı Oku

15 yıl önce 1.200 Dolara orta şekerli bir PC almıştım. Yine aynı paraya orta şekerli PC toplanabiliyor
    Farklı dönemler için orta halli PC kavramı biraz yoruma dayalı olacağından, ben dövizlerdeki enflasyonu ölçmek için bire bir aynı ürünü kullanmayı tercih ediyorum.
    Mesela hollanda albert hejin markette covid öncesi fiyatı 0.90-1.20 euro arası değişen çikita muz, şu an 2.20 euro.
    Dolarda ve euroda resmi rakamlara yansımayan ciddi bir enflasyon var.
    Mesela 2008 sonrası da aynı şey oldu.
    Fed piyasaya deli gibi dolar verdi, ECB de onu takip etti. Biz de sandık ki bizim paramız güçlendiği için kur sabit gidiyor.
    Halbuki onlar bizle aynı hızla düşüyormuş. Elle tutulur malların fiyatı dolar bazlı yükselip bir daha düşmeyince anlayabildik

Edit:
    O vakitten sonra USA'nın veya avrupa ülkelerinin açıklanan enflasyonuna değil de, fed para tabanına bakmanın daha sağlıklı sonuç vereceğine kanaat getirdim.
    Halkın hissettiği reel fiyat artışlarıyla bire bir örtüşmese de, ciddi korelasyon var.
    https://fred.stlouisfed.org/series/BOGMBASE
    Son düzenleme : djoz; 22-03-2023 saat: 09:03.

8. Türkiye, kazığın her türlüsünü ayrı ayrı deneyimleyebilmek için mükemmel bir yer. Burada yetişen biri dünyanın başka bir yanında sıkıntı yaşamaz.
    Re-twittlediklerim katıldığım anlamına gelmez!

Sayfa 963/1312 İlkİlk ... 46386391395396196296396496597310131063 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •