Sayfa 41/1312 İlkİlk ... 31394041424351911415411041 ... SonSon
Arama sonucu : 10492 madde; 321 - 328 arası.

Konu: şu anda ev almak ne kadar doğru bir yatırım 2

Alıntı Originally Posted by Tasarrufcu Yazıyı Oku
    Konut var yatırımcısına çok para kazandıran, konut var yerinde sayan.
    Hisse var yatırımcısına çok para kazandıran hisse var kaybettiren.
    Bu işe olumlu yada olumsuz demek yanlış. Finans uzmanı olmasını gerektirmeyen oldukça basit ve sade yatırım aracı.
    Konut yatırımına berbat diyen kişiler genelde belli bir süre sonra satış fiyatları çok arttı, kiralar astronomik, fiyatlar balon gibi söylemlerde bulunuyor. Hatta satış fiyatını beğenmeyip mal sahiplerine küfür edenler bile var.
    Bir karar vermek lazım. İyi mi kötü mü.
    İsteyen istediğini yapsın ama bizim mevcut hukuki altyapı ile konut kiralama işi şans işi. Bizim arkadaş ev aldı. İlk kez kiraya verdi. Tamamen iyi niyetle seçtiği kiracı 4 ay kira taktı ve çıktı. İşin talihsiz tarafı bana ilk kiracıyı ilk anlattığında geçmiş olsun demiştim.
    Sade ve basit yatırım aracı devlet tahvili ve eurobonddur. Ama faiz hassasiyeti olana bir öneri getiremiyorum

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi
    O egeli ben değilim

2.  Alıntı Originally Posted by tilkiii Yazıyı Oku
    Bende memurum ev kira. Hiç aksatmadan ödedim şimdiye değin Allah a şükürler olsun .
    Yüzde 3 zam aldık. Enflasyon farkı ile yüzde 7,5 verdiler. Onu da Ocak ta almaya başladık.
    2020 yazından 2021 ocağa kadar yüzde 7,5 fiyat artışı olmuş.

Ev almak hayal gibi. Yarın Ereğli alım fırsatı verirse portföyün yarısını Ereğli ye çevireceğim.

Elde olanlar ile birlikte Ereğli den 7 kira kadar temettü alırım nasipse.

Vesbe de dusundugum temettüyü verirse 1 yıllık kira çıkmış oluyor. Vermezse de 7 aylık temettü yeterli. Temettüyü hep kiraya endeksliyorum.

Mesela elinde 300 bini olup 600-700 ye ev almaya çalışmaktansa kapanış fiyatından 300 bin liralık eregli alsan 31767 temettü alırsın. Kirada isen ülkemizin çoğu yerinde yıllık kiran çıkar. Küçük il ve ilçelerde 2-2,5 yıllık kiran çıkar.

Bendeki anlayışta böyle. Borsa da yıl içerisinde birikimi artırmaya çalışıp yıl başında temettü hisselerine dönerek kira-temettü paritesi oluşturuyorum kendimce.

Ne zaman elimdeki nakit direk evi almaya yeterse o zaman ya da ne zaman kiram aylık kazancımın 4 te birine yakınlaşır ise o zaman kredi ile ev almaya çalışırım.

Şuan eldeki nakiti kullanıp kredi ile ev alayım desem kafamdaki evlerin kredi ödemesi maaşın yüzde 44 üne geliyor. Kiram ise yüzde 13 e denk geliyor.

Şuanki enflasyonda ilerde kredi kuşa döner ama işte maaşta kuşa döner yüzde 3 ile 5 ile.

"politikada hiçbir şey kazayla olmaz. olmuşsa, öyle planlanmıştır."
    Birebir aynı noktadayım hocam.

Şu anki konut piyasası malesef popülist ve günü kurtarma amaçlı kredi politikaları ile şişirilen bir ponzi şemasından başka bir şey değil.

Ne zaman kredi mekanizması yukarılardan gelen emirler doğrultusunda değil de piyasa şartlarıyla hareket eder (türkiyede bu benim ömrümde gerçekleşir mi bilmiyorum), o zaman konut alımı benim için mantıklı bir hale gelir.

Şu halde önüme kağıt kalemi alınca iyimser de baksam kötümser de baksam, konutu tek bir senaryoda bile matematiğe oturtamıyorum.

Alıntı Originally Posted by tilkiii Yazıyı Oku
    Bende memurum ev kira. Hiç aksatmadan ödedim şimdiye değin Allah a şükürler olsun .
    Yüzde 3 zam aldık. Enflasyon farkı ile yüzde 7,5 verdiler. Onu da Ocak ta almaya başladık.
    2020 yazından 2021 ocağa kadar yüzde 7,5 fiyat artışı olmuş.

Ev almak hayal gibi. Yarın Ereğli alım fırsatı verirse portföyün yarısını Ereğli ye çevireceğim.

Elde olanlar ile birlikte Ereğli den 7 kira kadar temettü alırım nasipse.

Vesbe de dusundugum temettüyü verirse 1 yıllık kira çıkmış oluyor. Vermezse de 7 aylık temettü yeterli. Temettüyü hep kiraya endeksliyorum.

Mesela elinde 300 bini olup 600-700 ye ev almaya çalışmaktansa kapanış fiyatından 300 bin liralık eregli alsan 31767 temettü alırsın. Kirada isen ülkemizin çoğu yerinde yıllık kiran çıkar. Küçük il ve ilçelerde 2-2,5 yıllık kiran çıkar.

Bendeki anlayışta böyle. Borsa da yıl içerisinde birikimi artırmaya çalışıp yıl başında temettü hisselerine dönerek kira-temettü paritesi oluşturuyorum kendimce.

Ne zaman elimdeki nakit direk evi almaya yeterse o zaman ya da ne zaman kiram aylık kazancımın 4 te birine yakınlaşır ise o zaman kredi ile ev almaya çalışırım.

Şuan eldeki nakiti kullanıp kredi ile ev alayım desem kafamdaki evlerin kredi ödemesi maaşın yüzde 44 üne geliyor. Kiram ise yüzde 13 e denk geliyor.

Şuanki enflasyonda ilerde kredi kuşa döner ama işte maaşta kuşa döner yüzde 3 ile 5 ile.

"politikada hiçbir şey kazayla olmaz. olmuşsa, öyle planlanmıştır."
    türk lirasında enflasyon olduğu için uzun vadeli temettü yatırımcılığı burada tutmaz. bence hisseyi belirli noktalardan al-sat yapıp karı realize etmek daha karlıdır.

4.  Alıntı Originally Posted by Egeli Yazıyı Oku
    İsteyen istediğini yapsın ama bizim mevcut hukuki altyapı ile konut kiralama işi şans işi. Bizim arkadaş ev aldı. İlk kez kiraya verdi. Tamamen iyi niyetle seçtiği kiracı 4 ay kira taktı ve çıktı. İşin talihsiz tarafı bana ilk kiracıyı ilk anlattığında geçmiş olsun demiştim.
    Sade ve basit yatırım aracı devlet tahvili ve eurobonddur. Ama faiz hassasiyeti olana bir öneri getiremiyorum

işte hocam kanunlar sağolsun ev sahibinden yana bir şey yok ben de ondan çekiniyorum zaten yapan yaptığıyla kalıp gidiyor uğraş dur

Duhul
    Mar 2017
    İkamet
    istanbul
    Gönderi
    6,900
    Arkadaşlar, genelde dairenin yarı maliyeti arsa denir, diğer işçilik, demir-çelik çimeno vb diğer %50-lik kısmı oluşturuyor buna göre. Ekteki linkteki Bilecik'te satılık 168 metrekare, 3 oda 1 salon, 2 banyo/wc daire 400 bin TL olduğuna göre, bunun da yarısı arsa ise yarısı yani 200 bin TL maliyete İstanbul'daki 3+1 daire maliyeti(arsa hariç) diyebilir miyiz?

https://www.sahibinden.com/ilan/emla...87304569/detay
    Yazdıklarım yatırım tavsiyesi değildir.

6.  Alıntı Originally Posted by turali Yazıyı Oku
    Arkadaşlar, genelde dairenin yarı maliyeti arsa denir, diğer işçilik, demir-çelik çimeno vb diğer %50-lik kısmı oluşturuyor buna göre. Ekteki linkteki Bilecik'te satılık 168 metrekare, 3 oda 1 salon, 2 banyo/wc daire 400 bin TL olduğuna göre, bunun da yarısı arsa ise yarısı yani 200 bin TL maliyete İstanbul'daki 3+1 daire maliyeti(arsa hariç) diyebilir miyiz?

Bilecik için arsa payı % 50 olması epey abartı olur. Bence inşaat maliyetinin payı çok daha fazladır o 400'ün içinde.

% 50 istanbulun merkezi yerlerindeki alt/orta halli semtleri için geçerli.
    Evi tutarken herkes iyidir. Yeni kiracı adayınız iyi birine benziyor olsa da, DAVA GEÇMİŞİNİ mutlaka isteyin.
    https://www.milliyet.com.tr/ekonomi/...nir-mi-6994969

7. Yarısı arsa konusu yerine göre değişir.
    Linkteki dairenin inşaat maliyeti tahminine göre 150k civarıdır. Çok katlı çok daireli bir binanın maliyeti 3-4 kata göre azalıyor
     Alıntı Originally Posted by turali Yazıyı Oku

8. Geçen ay Göztepe Parkı civarında yapılacak 40 daireli bina için teklif hazırlamıştım, daire başı elektrik kalemleri bütçesi 40 bin TL civarı çıkmıştı,bu rakama ortak alan imalatları da dahil, 2 kat kapalı otopark, kazan dairesi, tüm yükleri bire bir besleyen jeneratör,İnterkom, cctv,yangın ihbar vs.

Sayfa 41/1312 İlkİlk ... 31394041424351911415411041 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •