Sayfa 457/1312 İlkİlk ... 357407447455456457458459467507557957 ... SonSon
Arama sonucu : 10492 madde; 3,649 - 3,656 arası.

Konu: şu anda ev almak ne kadar doğru bir yatırım 2

1.  Alıntı Originally Posted by thron Yazıyı Oku
    olacak olan net insanlar evi alıp kiraya vermeyecek.

yabancılar zaten alıp kiraya vermiyorlar.

Az buçuk varlığı olan Türkler de vermemeye başlayacak

evler karaborsa olacak.
    Bu durum oluşuyor, yer İstanbul Suadiye
    Satılık konut sayısı: 2093 (0,1,2,3 yıllık binalarda satılık sayısı:714)
    Kiralık konut sayısı: 92

Aralık ayında 1490 satılık, 85 kiralık vardı.

Konut bu bölgede aynı Altın gibi kullanılıyor. Al tut, kiracıyla uğraşma. İçine kiracı girdi mi satış yapamayacak biliyor ev sahibi. Kira fiyatları da azlıktan ötürü çok yüksek.
    Bölgede son 3 yılda dolar bazlı artış %50.

0-3 yaş binaları sıfır kabul edelim, alıcısını beklesin, geriye kalan satılık 1400 dairenin 230 tanesinde kiracı var, 1170 daire boş boş alıcısını bekliyor. Bu anomali gittikçe yayılabilir.

Cepteki enflasyon %100'ün üzerinde, tüfe %54,4 yasal kira artışı %26. Hayatım boyu böyle bir farkı görmemiştim.

İnsanlar boşalan dairesini kiraya vermeye çekiniyor. 11 yıl kiracıyı çıkaramamak, tüfe oranında dahi artış yapamamak...
    Yukarıda yazdıklarım yatırım tavsiyesi değildir.

2.  Alıntı Originally Posted by merkanod Yazıyı Oku
    Kışın ortasında beğenmiyorsan çık diyecek kadar alçak olduğu için dangalak dedim. Daha kötülerini de hak ediyor, girerken memur diye ağzının suyu akıyordu enflasyon yüksek geldi biz aşağıda kaldık..
    Kaç yıllık kiracısın, kontrat yenileme kış ayına rastlamış olabilir . Ama kontrat dönemi değil ve zam istiyorsa hiç sözlü tartışmaya girmeden mahkeme yolunu göstermek sağlıklı olandır.

Ben 2021 Ağustos başında İstanbulda 1+1 öğrenci evi kiraladım. 1 ay sonra aynı evler % 50 zamlandı. Ev sahibi deri işçisi. Adam zor geçiniyor. Emlakçının ağzına bakıyor ( ilkokul mezunu olup, mevzuatı bilmediğinden , zamanı olmadığından ) Evi emlakçı teslim etti ve çıkarken de aynı emlakçı teslim alacak. Aralık ortasında hırsız çelik kapıyı zorluyor ve kapı hasarlı oldu. Ev sahibini arayarak kapıyı değiştirmesini watsapp fotoğraflı görüşmeyle istedim. Adam emlakçıyla çözmemi istedi. Emlakçı çakallık yaptı. Bu konu kiracının sorumluluğu, biz size sağlam teslim ettik dedi.

Ev sahibine noterden ihtar çekerek 7 gün içinde daire demirbaşı olan çelik kapının değiştirlmesini aksi taktirde kendim değiştirerek bedelini kiradan düşeceğimi bildirdim. 2 gün sonra emlakçı aradı ve değiştirdik. O arada bana emlakçı '' siz bu dairede çok ucuz oturuyorsunuz, şimdi çıksanız 3500 tl.'' dedi. Güldüm ve suratına anlamlı baktım. Konu uzamadı , çekti gitti.

3.  Alıntı Originally Posted by Turnike Yazıyı Oku
    Bu durum oluşuyor, yer İstanbul Suadiye
    Satılık konut sayısı: 2093 (0,1,2,3 yıllık binalarda satılık sayısı:714)
    Kiralık konut sayısı: 92

Aralık ayında 1490 satılık, 85 kiralık vardı.

Konut bu bölgede aynı Altın gibi kullanılıyor. Al tut, kiracıyla uğraşma. İçine kiracı girdi mi satış yapamayacak biliyor ev sahibi. Kira fiyatları da azlıktan ötürü çok yüksek.
    Bölgede son 3 yılda dolar bazlı artış %50.

0-3 yaş binaları sıfır kabul edelim, alıcısını beklesin, geriye kalan satılık 1400 dairenin 230 tanesinde kiracı var, 1170 daire boş boş alıcısını bekliyor. Bu anomali gittikçe yayılabilir.

Cepteki enflasyon %100'ün üzerinde, tüfe %54,4 yasal kira artışı %26. Hayatım boyu böyle bir farkı görmemiştim.

İnsanlar boşalan dairesini kiraya vermeye çekiniyor. 11 yıl kiracıyı çıkaramamak, tüfe oranında dahi artış yapamamak...
    aynen zengin semtlerden başlar bu hareket, dengesizlik devam ettikçe aşağı gelir gruplarına göre yayılır.

iyi bir semtten sıfır ev alabilecek adamın zaten maddi durumu belli bir seviyenin üstündedir, üç kuruş kiranın hesabını yapmaz.

4.  Alıntı Originally Posted by merkanod Yazıyı Oku
    Kışın enflasyon yüksek geldi biz aşağıda kaldık..
    Enflasyon yüksek gelip nasıl aşağıda kalınıyor?
    Yatırım tavsiyesi içermez ve asla yatırım tavsiyesi DEĞİLDİR.

5. Ruslar geldi, Antalya'da satılık-kiralık konut kalmadı

Sektör temsilcileri, bazı Rusların toplu olarak 20-30 daire birden aldığını, özellikle son bir haftada satışların çok arttığını, kentte yeni konut kalmadığını, savaş öncesi 3 bin lira olan kiraların 8-10 bin liraya çıktığını söyledi.

Savaştan kaçan Rus ve Ukrayna vatandaşlarının, Antalya’da yerleşik yakınlarının yanına gitmesi, varlıklı olanların da gayrimenkul ve konut kiralama ve satın almaları Antalya’nın popülaritesini daha da artırdı. Savaşın başlamasıyla Antalya’nın gözde semtlerinde satılık ve kiralık konut-gayrimenkul fiyatları da adeta uçmaya başladı.

Dünya'dan Fikri Cinoku'un haberine göre Antalya Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO) Başkanı Davut Çetin, TÜİK tarafından açıklanan 2022 yılı Şubat ayı konut istatistiklerini değerlendirdi.

Antalya’da şubat ayında 4 bin 727 adet konut satışı gerçekleştiğini, bin 99 konutun yabancılar tarafından satın alındığını belirten Çetin, “Antalya’da şubatta konut satışları bir önceki şubat ayına göre yüzde 27,68 artarak 4 bin 727 adet ile Türkiye ortalamasının yaklaşık 7 puan üzerinde gerçekleşti†dedi.

Antalya’nın İstanbul’dan sonra yabancıların en çok tercih ettiği ikinci il olduğunu ifade eden Çetin, şöyle devam etti: “Antalya aylık toplam konut satışlarında İstanbul, Ankara ve İzmir’in ardından dördüncü sırada. Türkiye toplam konut satışları içerisinde yabancılara konut satışları, geçen yılın şubat ayına göre yüzde 54,9 artarak 4 bin 591 adet gerçekleşti. Antalya’da Türkiye ortalamasının çok üzerinde yüzde 106,2 artışla bin 99 konut satıldı. Şubat ayında yabancılara yönelik satışların tüm konut satışları içerisindeki payı Türkiye genelinde yüzde 5,65 iken Antalya’da yüzde 23,24 oldu. Antalya, yabancılara konut satışlarında İstanbul’un ardından ikinci sırada yer alırken, hem yıllık artış oranında hem de toplam konut satışları içerisindeki yabancı payında Türkiye ortalamasının üzerinde yer aldı.â€

Gayrimenkul ve emlak brokeri ve TamNoktaNeo Firması üst düzey yöneticisi Uğur Fer, Rusya ve Ukrayna arasındaki savaşın Antalya’da gayrimenkul sektörünün popüleritesini artırdığını söyledi.

Savaşla birlikte Rusya’ya uygulanan uluslararası yaptırımlar nedeniyle, varlıklı Rus vatandaşlarının Antalya’da konut alımlarının arttığına dikkat çeken Fer, Antalya’da 30 bine yakın Rus, 9 binden fazla da Ukrayna vatandaşının yerleşik yaşadığını anlattı. Uğur Fer, şöyle devam etti:

“Rusya ve Ukrayna arasındaki savaş nedeniyle Antalya’da gayrimenkul ve konut satışları hareketlendi. Antalya’da yakınlarının yanına yerleşen varlıklı Rus vatandaşları arasında toplu olarak 20-30 daire alan var. Müteahhitlerde sıfır konut kalmadı. Son 6-7 günde 45-50 daire satıldı. Geri dönme umudu ile 3-4 aylık konut kiralamaları da artıyor. Rus ve Ukrayna vatandaşları konut satın alma ve kiralamada Lara ve Kundu bölgesini tercih ediyor.â€

Rus ve Ukrayna vatandaşlarının Antalya’da daha çok 2+1 ve 1+1 konutları tercih ettiğini anlatan Uğur Fer, “Kendi firmamda 22 adet konut satış sözleşmesi yaptım. Müteahhitlerde sıfır inşaat yok. 1+1 konut fiyatı 1 ila 1,2 milyon arasında, 2+1 konut 1,7 milyon, 3+1 daire ise 2-2,2 milyon lira arasında değişiyor. Fiyatlar çok fırladı†dedi.

Çünkü iç savaş çıkarılabilir diye tahminleri olabilir.dikkatli olmak gerek hiç bir oyuna alet olmamak gerek allah yardimcimiz olsun ulkemizin

SM-A505F cihazımdan hisse.net mobile app kullanarak gönderildi.

7. yatırımlık konut alırken;

boş ama 4. kat ve metrekaresı biraz küçük olanı mı
    yoksa 11. kat ve net 4m2 daha fazla olan içinde kiracı olan (3 yıllık kiracı rayicin yarısı kadar ödüyor) konut mu tercih edilir?

ayrıca içinde kiracı olanin fiyatı bi tık daha ucuz.

Sayfa 457/1312 İlkİlk ... 357407447455456457458459467507557957 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •