Sayfa 154/1312 İlkİlk ... 541041441521531541551561642042546541154 ... SonSon
Arama sonucu : 10492 madde; 1,225 - 1,232 arası.

Konu: şu anda ev almak ne kadar doğru bir yatırım 2

Duhul
    Mar 2017
    İkamet
    istanbul
    Gönderi
    6,889
    İstanbul’da villalara salgın piyangosu vurdu

Salgında yükselen müstakil ev talebi, İstanbul’da Adalar, Şile, Büyükçekmece, Sarıyer ve Eyüpsultan gibi ilçelerde villa fiyatlarını bir yılda yüzde 50’ye yakın artırdı. Yabancıların ilgi gösterdiği Şişli’de de fiyat artışı yüzde 30’u aştı.

https://www.sozcu.com.tr/2021/ekonom...vurdu-6548967/
    Yazdıklarım yatırım tavsiyesi değildir.

2. Oturduğum sitenin emlak ilanlarını yıllardır takip ederim. İlk defa kiralık ilan yok, 480 daireli bir site için tuhaf bir durum. Satılık ilanı da iki adet. Yıllardır genel olarak 3-4 kiralık, 7-8 tane de satılık ilanı olurdu.

Belki son yıllarda açılan ve açılacak olan metro hatlarının da etkisi olmuştur(mevcut istasyon 100 metre mesafede-yeni açılacak hat ile diğer hatlara entegrasyon sağlanmış olacak), ama genel olarak konut arzında bir sıkıntı olduğu ve özellikle kiralıklarda talep patlaması yaşandığı sonucuna varıyorum.
    Önemli dönüm noktalarını, beğendiğim analizleri Twitter dan da paylaşıyorum...@cautionary53

Şahsi olarak beşinci emlağıda geçtiğim için konuyu aynı durumda olan anlar.. Kimisi 20 emlak yapmış adam 20 kölem var diyor.. Kiracı ise enflasyonu dövdüm kira ne ki diyor.. Kira sözün özü nakit akışıdır .. İyi yönetirde mesela kaliteli bir hissede bu kiraları toplayıp normal meslek kazancınız ile geçinirseniz on sene sonra kartopunu nasıl büyüdüğünü görürsünüz.. Yazdıklarım 30 yaş altı içindir çünkü 30 yaşı geçmişe kafasına çekiç çivi ile vurup anlatsanız zor çünkü hayat tarzı oturmuştur..Erken giden yol alır meselesi gibi.. Varlığınızın % 50 emlakta ve bu emlak sayısı üçü beşi geçtimi finansal özgürlük kapınıza diyorum.. Yaş elliyi geçti naçizane yorumum bu.

4.  Alıntı Originally Posted by Alidelta Yazıyı Oku
    Şahsi olarak beşinci emlağıda geçtiğim için konuyu aynı durumda olan anlar.. Kimisi 20 emlak yapmış adam 20 kölem var diyor.. Kiracı ise enflasyonu dövdüm kira ne ki diyor.. Kira sözün özü nakit akışıdır .. İyi yönetirde mesela kaliteli bir hissede bu kiraları toplayıp normal meslek kazancınız ile geçinirseniz on sene sonra kartopunu nasıl büyüdüğünü görürsünüz.. Yazdıklarım 30 yaş altı içindir çünkü 30 yaşı geçmişe kafasına çekiç çivi ile vurup anlatsanız zor çünkü hayat tarzı oturmuştur..Erken giden yol alır meselesi gibi.. Varlığınızın % 50 emlakta ve bu emlak sayısı üçü beşi geçtimi finansal özgürlük kapınıza diyorum.. Yaş elliyi geçti naçizane yorumum bu.
    Aslında cevap yazmak istemedim, dolaştım durdum. Kaçıncı gayrimenkul olduğunun veya yaşın önemli olduğuna katılmıyorum. ben de toplamda 5 farklı şehirde 17 gayrimenkul ( 3 ü arsa ) aldım sattım. Şu anda 1 tane bile yok. memuriyette aldığım ilk maaş ve yolluk dekontları bile durur. haliyle çok düzenli arşiv tutarım. GM. aldığım tarihteki cumhuriyet altını, döviz fiyatları, maaşım, ekmek -süt - et fiyatları gibi verileri tablo olarak düzenlerim. Sonra aynı GM ' ü sattığımda aynı verileri yazar ve neye göre kazanç- kayıp yaşamışım bakarım.

17 yıl önce emekli olduğumda elimdeki tüm varlığın dökümünü yaptığım tabloya göre geçen sene itibariyle güzel kazanç görünüyordu. Bugün bakacak olursak yine kazançlıyım ama geçen yıla göre kazanç erimesi var. Yani hiç bir yatırım kısa süre için değerlendirilemez. Depremi var, heyelanı var, hırsızı var, kiracınızın dairede çıkaracağı bir yangınla apartmandaki diğer zararları bile karşılama riskiniz var vb. Paradan para kazanmak daha risksiz fakat elbette daha yorucu.

Herkesin helal kazanılan tüm birikimlerinin kat ve kat artmasını dilerim.

Duhul
    Mar 2017
    İkamet
    istanbul
    Gönderi
    6,889
    Türkiye konut fiyat artışında dünya şampiyonu

https://www.sozcu.com.tr/2021/emlak/...iyonu-6549213/
    Yazdıklarım yatırım tavsiyesi değildir.

Alıntı Originally Posted by turali Yazıyı Oku
    İstanbul’da villalara salgın piyangosu vurdu

Salgında yükselen müstakil ev talebi, İstanbul’da Adalar, Şile, Büyükçekmece, Sarıyer ve Eyüpsultan gibi ilçelerde villa fiyatlarını bir yılda yüzde 50’ye yakın artırdı. Yabancıların ilgi gösterdiği Şişli’de de fiyat artışı yüzde 30’u aştı.

https://www.sozcu.com.tr/2021/ekonom...vurdu-6548967/
    bunun olacağını 1 sene önce yazdım.

konut karınızı başka bir konutla kıyas etmelisiniz diye boşuna debelenmedim.

7. Selam Arkadaşlar
    Eşimin yeni işinde lojman verildiği için birikmiş paramız ile ev almaya niyetlendik ev kiracılı olacak.
    Paramız var ama kredi kullanmak istiyoruz yüzde kaçının kredi olmasını ve vadeyi nasıl önerirsiniz.

8. Benim düşünceme göre minumum peşinat maksimum kredi en risksiz olanı.
    Şuan 500k altına %10 peşinat yeterli.
    Kiracı ile yapılan kontratı incelemenizi hatta her ihtimale karşı konut satışı öncesi tahliye taahhütnamesi almanızı tavsiye ederim
    Ytd

Alıntı Originally Posted by thron Yazıyı Oku
    Selam Arkadaşlar
    Eşimin yeni işinde lojman verildiği için birikmiş paramız ile ev almaya niyetlendik ev kiracılı olacak.
    Paramız var ama kredi kullanmak istiyoruz yüzde kaçının kredi olmasını ve vadeyi nasıl önerirsiniz.

Sayfa 154/1312 İlkİlk ... 541041441521531541551561642042546541154 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •