Sayfa 1308/1312 İlkİlk ... 30880812081258129813061307130813091310 ... SonSon
Arama sonucu : 10492 madde; 10,457 - 10,464 arası.

Konu: şu anda ev almak ne kadar doğru bir yatırım 2

Alıntı Originally Posted by boymatlı Yazıyı Oku
    Benim market enflasyonum temmuz da aylık: %16,8 idi, Ağustosta aylık %11,0 , Ağustos yıllık: %81
     Alıntı Originally Posted by izmut Yazıyı Oku
    İki aylık şahsi market enflasyonunuz nerdeyse %30.
    Neden, ev fiyatlarının veya ev kiralarının artışını yadırgıyorsunuz o zaman sürekli ?
    aynı soru benden de
    69 mu yok daha neler. Bu yıl mı? İmkansız.Bozguncular ağzınızdan çıkanı kulağınız duyuyor mu?

2. Soruyu tersten sormayı deneyelim mi ?

Evinin değeri %xx artan biri ; maydanoz fiyatlarının %xx artışından neden şikayet eder?
    Türkiye, kazığın her türlüsünü ayrı ayrı deneyimleyebilmek için mükemmel bir yer. Burada yetişen biri dünyanın başka bir yanında sıkıntı yaşamaz.
    Re-twittlediklerim katıldığım anlamına gelmez!

3. Benin tuttugum bi doner endeksi var. Yemeksepeti mailleri sayesinde gecmis fiyatlari gorebiliyorum.

ayni donerci
    2020 ekim fiyati : 33tl
    2023 agustos fiyati : 225tl

6,8 kat artis.
    o donem takip ettigim bolgedeki evlerin fiyat artisi da yaklasik 7,5 kat, ustelik ev fiyatlarinda baya pazarlik payi var.

nerede bu fahis artis?
    problem deli gibi basilip degeri dusurulen tlde olmasin.

4.  Alıntı Originally Posted by british Yazıyı Oku
    Soruyu tersten sormayı deneyelim mi ?

Evinin değeri %xx artan biri ; maydanoz fiyatlarının %xx artışından neden şikayet eder?
    Herkesin maaşı da %xx artarken kira artışları %25 ile sınırlandırıldığı için olabilir mesela.
    Bir ev sahibi olarak pahalılıktan şikayet edersem, temel sebebi bu olur.

Bu arada evlerin veya diğer şeylerin değeri değil fiyatı artıyor. Bu detayı insanlar iyi idrak etmeli.
    Sonra "eviniz zaten çok değerlendi, bir de utanmadan kiraya zam istiyorsunuz" diyen tipler türüyor.
    Tatlı su kurnazları.
    Evi tutarken herkes iyidir. Yeni kiracı adayınız iyi birine benziyor olsa da, DAVA GEÇMİŞİNİ mutlaka isteyin.
    https://www.milliyet.com.tr/ekonomi/...nir-mi-6994969

5. şu anda ev almak ne kadar doğru bir yatırım 2

Alıntı Originally Posted by finans_mt Yazıyı Oku
    Benin tuttugum bi doner endeksi var. Yemeksepeti mailleri sayesinde gecmis fiyatlari gorebiliyorum.

ayni donerci
    2020 ekim fiyati : 33tl
    2023 agustos fiyati : 225tl

6,8 kat artis.
    o donem takip ettigim bolgedeki evlerin fiyat artisi da yaklasik 7,5 kat, ustelik ev fiyatlarinda baya pazarlik payi var.

nerede bu fahis artis?
    problem deli gibi basilip degeri dusurulen tlde olmasin.
    Buna benzer hesabı alman hisse forumunda yazdım ev almıcaksınızda ormanda mı yatacaksınız hanslar diye sildiler
    Almanyada da evler euro bazında 2020 fiyatlarına geriledi gyo şirketleri bugüne kadar ucuz kredilerle finansa ettikleri için yüklü borclanmıs şimdi borcu döndermek adına elden cıkartmaya calısıyorlar 85bin küsür çogunlugu daire konut adamlar elden çıkartmaya calısıyor 1 yılda 2000kadar satabildiler.
    Hissesi 2021 zirvesinden %80 düştü sene başından beri %50 yaptı ama güzel borcu var hala.. orada işler bizden farklı yürüyor heralde enflasyon artınca
    YTD

M2 bazında fiyatlar. Haziran 2020 1070€ , şimdi 1100€

6. %25 kira artış sınırlamasına itirazı olanların ; (benim fikrim; her kararda olduğu gibi, bu da saçma sapan)

Enflasyon %60.... iken ; konut kredilerinin %1,2 aylık (yıllık 14,4) olmasına tepkisini merak ediyorum.
    Türkiye, kazığın her türlüsünü ayrı ayrı deneyimleyebilmek için mükemmel bir yer. Burada yetişen biri dünyanın başka bir yanında sıkıntı yaşamaz.
    Re-twittlediklerim katıldığım anlamına gelmez!

Türkiye'de son yıllarda ciddi bir küçülme trendine giren ve en son büyümenin 2017 yılında gerçekleştiği inşaat sektörüne ilişkin de değerlendirmelerde bulunan Kılıç, ortaya çıkan bilançoda işgücü, inşaat malzemeleri ve finansman maliyetlerindeki yükselişin belirleyici faktörler olduğunun altını çizdi. Bu maliyet artışlarının inşaat projelerinde karlılığı azalttığına ve yeni projelerin başlamasını engellediğine işaret eden Kılıç şunları söyledi:

"İnşaat maliyetleri son 5 yılda üç katın üzerinde artış gösterirken, son 2 yıldaki artış yüzde 200 civarında gerçekleşti. Maliyetlerin bu denli arttığı bir ortamda sektörü ayakta tutan şey ise konut fiyatlarının da maliyetlere paralel artış göstermesi oldu. Bu sayede işverenler ve yükleniciler maliyet artışların olumsuz etkilerinden korunabildiler.”

İnşaat sektörü 2023 yılında 5 yıl aradan sonra büyüyebilir

5 yıldır daralan inşaat sektörünün 2023 yılında büyüme kaydedebileceğine değinen Kılıç, “11 ilimizi etkileyen Kahramanmaraş depremiyle birlikte gerek deprem bölgesinde gerekse depremzedelerin göç ettiği illerde ortaya çıkan konut ihtiyacı devletimizin de desteğiyle bir konut inşa seferberliğe dönüştü. Bu nedenle 2023 yılında inşaat piyasasında büyüme olacağını ve bunun da GSYH’deki büyümeyi arttıracağını düşünüyorum. Yine de inşaat maliyetlerinin yüksekliği, krediye erişim sorunu ve konut fiyatlarının yüksekliğinin büyümeyi sınırlandırabileceği unutulmamalı.” ifadelerini kullandı.
    69 mu yok daha neler. Bu yıl mı? İmkansız.Bozguncular ağzınızdan çıkanı kulağınız duyuyor mu?

8.  Alıntı Originally Posted by kilavuz Yazıyı Oku
    Dün sabah mecburiyetten Bi ev aldım eskiden ev alana hayatını kurtardı gözüyle bakarlardı ama ben çok huzursuzum hayatım mı kurtuldu hayatımda yediğim en büyük kazığı mı yedim karar veremedim
    Hayırlı olsun bende geçen sene mayısta enflasyona direnemediğimden max krediden faydalanmak için aldım hiç istemeyerek.
    Ytd

Sayfa 1308/1312 İlkİlk ... 30880812081258129813061307130813091310 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •