Sayfa 470/1312 İlkİlk ... 370420460468469470471472480520570970 ... SonSon
Arama sonucu : 10492 madde; 3,753 - 3,760 arası.

Konu: şu anda ev almak ne kadar doğru bir yatırım 2

1.  Alıntı Originally Posted by Sabır taşı Yazıyı Oku
    İstanbul'daki kiralar neredeyse New York gibi bir şehre yaklaştı, Şişli Manhattan ile yarışır oldu, nereden bakarsanız bakın tutarlı bir durum değil, istediğiniz kadar yazı yazın ama bunun bir anomali olduğu gerçeği değişmez.
    Uç örneklere takılmayın. İstanbul şişliden, 3-5 meşhur caddeden ibaret değil. Çekmeköyde metronun dibinde, 3-4 bin civarında site içi kiralık evler var. Bence gayet makul, daha da artması lazım reel olarak.
    Önemli dönüm noktalarını, beğendiğim analizleri Twitter dan da paylaşıyorum...@cautionary53

Üsküdarda arka sokaklarda yıkık dökük apartmanlar 6.000 den başlıyor 13 e kadar gördüm. Yeni ve güzel daireler büyüklüğüne göre 10.000 den başlıyor üst sınır yok
    69 mu yok daha neler. Bu yıl mı? İmkansız.Bozguncular ağzınızdan çıkanı kulağınız duyuyor mu?

3.  Alıntı Originally Posted by Sabır taşı Yazıyı Oku
    İstanbul'daki kiralar neredeyse New York gibi bir şehre yaklaştı, Şişli Manhattan ile yarışır oldu, nereden bakarsanız bakın tutarlı bir durum değil, istediğiniz kadar yazı yazın ama bunun bir anomali olduğu gerçeği değişmez.
    hocam ben de bizzat yaşamadım ama New York olmaktan çok uzakta İstanbul.

öncelikle bize çok uçuk gelen 15 bin TL kira 1000 dolar ediyor.

manhattan dediğiniz yer New York un göbeği, 1000 dolara evi bırakın oda bulma ihtimaliniz sıfır.

alttaki linkte bazı rakamlar var moralinizi bozmayacaksa bakabilirsiniz.

https://www.numbeo.com/cost-of-living/in/New-York

4.  Alıntı Originally Posted by thron Yazıyı Oku
    hocam ben de bizzat yaşamadım ama New York olmaktan çok uzakta İstanbul.

öncelikle bize çok uçuk gelen 15 bin TL kira 1000 dolar ediyor.

manhattan dediğiniz yer New York un göbeği, 1000 dolara evi bırakın oda bulma ihtimaliniz sıfır.

alttaki linkte bazı rakamlar var moralinizi bozmayacaksa bakabilirsiniz.

https://www.numbeo.com/cost-of-living/in/New-York
    New yorkta ortalama maaş nedir ? Gerçekten bunu yazdınız mı sarkazm mı var yoksa

SM-T733 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

5.  Alıntı Originally Posted by Kolağası Kamil Yazıyı Oku
    Şişli'nin Manhattan'dan eksiği yok fazlası var...
    Niye yarışmasın? Şaşkınlık niye?
    Sisli nin Manhattan dan eksigi yokmus fazlasi varmis

Hani trafik kazasi gecirirsiniz de hayatiniz bir film seridi gibi onunuzden gecer

oyle hissettim bir an

Manhattan nere Sisli ne alaka. Hicbir benzerlik yok

6.  Alıntı Originally Posted by Tulpar9 Yazıyı Oku
    New yorkta ortalama maaş nedir ? Gerçekten bunu yazdınız mı sarkazm mı var yoksa

hocam bizzat yaşamadığım için link verdim.

linkte 6.000 dolar demiş, hadi 30% sapsın istediğiniz yöne.

her türlü 1.000 dolar dediğiniz para New York için komik bir para.

ayni site İstanbul için ortalama maaş 5600 TL demiş yani 450 dolar

https://www.numbeo.com/cost-of-living/in/Istanbul

7.  Alıntı Originally Posted by thron Yazıyı Oku
    hocam bizzat yaşamadığım için link verdim.

linkte 6.000 dolar demiş, hadi 30% sapsın istediğiniz yöne.

her türlü 1.000 dolar dediğiniz para New York için komik bir para.

ayni site İstanbul için ortalama maaş 5600 TL demiş yani 450 dolar

https://www.numbeo.com/cost-of-living/in/Istanbul
    Bu miktarları doğru kabul edelim.
    Ortalama gelir 6000 usd şehir dışında tek oda kira 2200 usd verilmiş paylaştığınız sitede.
    Istanbulda 6000 TL diyelim ve yine şehir dışında ortalama tek oda evler 2000 tl ve üzerinde

Dolayısıyla gelir kira açısından baktığında arada uçurum gözükmüyor yakın, hatta İstanbul'daki gidişat ile makas İstanbul tarafına doğru açılacak gibi gözüküyor

Çünkü amerikada insanlar pahalı eyaletleri terk edip daha ucuz yerlere taşınmaya başladı florida gibi. Gittikleri görece ucuz yerlerde hayat standartlarını çok düşürmeden hayatlarına devam edebilirlerken Türkiye için aynı durum geçerli değil.

8. Ben sizin o dediginiz enayilerdenim o zaman benim için şu ana kadar borsa yatırımı ev yatırımın dan cok cok daha iyi getiri sagladı cok degil bundan 2-3 sene once ki duşuk faiz oranı ile ev alma furyasına bilerek ve isteyerek katılmadım o zaman şartları ile portfoyumun yarısı peşin yarısı kredi ile ev alabilecek durumum vardı o zaman odedigim kira bedelli 1200 TL idi maaşım 5000 TL idi alacagım evin degeri ise 420 bin idi herkesin gozden kaçırdığı gerçekler var hesaplar şu idi ben kredi çekerim odedigim taksit tutarı yıllar içinde devede kulak kalır gelirim arttıgı için de zorlanmam cogu insan bunu cok buyuk fırsat olarak gordu ve bir çok insan birikimlerinin buyuk bir bolumumu ev e kaydırdı gelelim o zaman sonraki olanlara gelir istenildiği duzeyde artamdıgı gibi ustune ustluk ev kredisi dışı gider kalemleri beklenmeyen duzeyde arttı yaşam kalitesi dibe vurdu beni soracak olursanız bir enayi olarak artan ev fiyatlarına ragmen portfoyumun yarısı ile hiçbir kredi çekmeden ev sahibi olacam hemde yaşam standartlarımı korumuş olacagım
     Alıntı Originally Posted by Cautionary Yazıyı Oku
    Evet�kiralar düşük, ev alıp kiraya veren enayi..kiralar zıplayınca, bu sefer ev sahipleri kan emen, yamyam. Hep kabahatli olan ev sahibi.

Şu sözü hiç duymadınız mı? Sular yükselince balıklar karıncaları yer, sular çekilince karıncalar balıkları. Bu döngü sürekli tekrarlanır, ama sen ne balık, ne karıncasın; kafanı çalıştır, döngülerde doğru yerde ol.

Bundan 3-4 yıl önce ev almak enayilik olarak görülürken, kiracılık övülürken, bu hep böyle gitmeyecek,gün gelecek kiralar ev fiyatlarından da hızlı yükselecek diyordum. Kaç kişi hatırlıyor acaba, o zaman kaç kişi hak vermişti.

Bu inşaat maliyetleri ile konut yapım hızı düşük kalır. Yabancı ilgisi de bu kurlarla yüksek seyreder. Bir de Rus ve Ukrayna zenginlerinin ilgisi devam eder 1-2 yıl. Bu şartlarda kiralar enf. üzeri artmaya devam eder.

Ev sahipleriyle iyi geçinin, küçük hesaplar yapmayın, kimseyi salak yerine koymayın. Artık 12 aylık ort. TÜFE rakamları yüksek gelmeye başladı. %40-50 arası yasal artışlar yapma hakkı olacak ev sahiplerinin. Ortam kötü, şu bu diyip %30 a ikna etmeye çalışın, tatlı dil pek çok konuyu halleder.

Not: Ben yeterli parası olup, kendini çok akıllı sanıp kirada kalmayı tercih edenleri eleştiriyorum, yanlış anlama olmasın. Yoksa kıt kanaat geçinen, ev alma şansı pek de olmayan kesime diyecek bir lafım olamaz. Ayrıca ne olursa oksun ev alınmalı da demiyorum, aşırı borçlanma ile aşırı yük altına girmeyi de önermem. Alınan evin en az yarısı kadar birikim olmalı kenarda, max kredi çekilse de kenarda birikim olmalı mutlaka.
    PPA-LX2 cihazımdan hisse.net mobile app kullanarak gönderildi.

Sayfa 470/1312 İlkİlk ... 370420460468469470471472480520570970 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •