Sayfa 1268/1312 İlkİlk ... 268768116812181258126612671268126912701278 ... SonSon
Arama sonucu : 10492 madde; 10,137 - 10,144 arası.

Konu: şu anda ev almak ne kadar doğru bir yatırım 2

1.  Alıntı Originally Posted by kastirsef Yazıyı Oku
    Ülke ekonomisi %70 kayıtdışı olduğundan kayıtdışı olan tüm o saydığın serbest meslekler vergi vermediği için kafadan sana %40-45 takmış oluyor. Sen maaşlı olarak %35-45 yüksek gelir vergisi verirken o kayıtdışı esnaf %5 bile gelir vergisi vermiyor, ortalaması %2.

İşin özü bu videoda. Türkiyedeki tüm kayıtlı çalışan maaşlıların bunu anlaması lazım. Türkiye de bunu anlayan en üst düzey nitelikli mühendisler veya maaşlı çalışan nitelikli bilim adamları, 4 senedir pandemiden beri Türkiye yi terkedip maaşlı olarak Dolar Euro kazanacağı memleketlere gittiler.

Çünkü Türkiye de kayıtlı çalışan maaşlı bir eleman gelir vergisini tam verirken, kayıtdışı çalışan %74 lük kesim gelir vergisini %2 civarında veriyor. Nitelikli bir adam maaşlı çalıştığı sürece ticaret yapmadığı sürece sürünmek durumunda, çünkü gelir vergisini tam eksiksiz vermek zorunda.

Maalesef bu söylediğiniz şey tüm dünyada aynı. Hiç bir ülkede zenginler ve şirketler vergi ödemez. Zaten bizim vergi kanunlarımız da batıdan araklama. Şimdi bazıları karşı çıkacak ama çalışan için vergi bakımından Avrupa daha kötü.

Sent from my 2109119DG using Tapatalk

2. Ticaretin başka bir güzelliği daha var. Çektiğin kredilerin faizini gider kalemine yazabilirsin. Bu şekilde hiç vergi ödemeden sermayeyi arttırmak mümkün.

Maaşlı çalışan beyaz yakalıların bunlardan haberi yok tabi. Nerede çalışıyosun? Koç sabancı bilmemne grubunda. Aferin aferin bravo.

3. Hocam siz bu kadar konut alımına karşı iseniz, neden kirada oturup evden gelen balon sermaye ile parayı katlamıyorsunuz ?
    Sonuçta ev fiyatları balon ise olması gerekenden/hakettiğinden daha büyük gelir gelmiş olur.
     Alıntı Originally Posted by boymatlı Yazıyı Oku
    Hayır, kendi evimde oturuyorum şu anda.

4. Burada oturmak için alınacak eve karşı çıkanı ben görmedim. Genelde yatırımlık olana karşı bir görüş var.

İhtiyaç ile yatırım farklı kavramlardır.

10 tane ev alıp kiracıları ile uğraşacağıma o parayı eurobond ve temettü hissesi sepeti yapmak için kullanmak bence de daha mantıklı. Hayatınıza renk gelsin istiyorsanız 1-2 tane de yatırımlık ev düşünülebilir tabi. Baktınız çekilir iş değil satarsınız gider

ytd

5.  Alıntı Originally Posted by Tasarrufcu Yazıyı Oku
    Hocam siz bu kadar konut alımına karşı iseniz, neden kirada oturup evden gelen balon sermaye ile parayı katlamıyorsunuz ?
    Sonuçta ev fiyatları balon ise olması gerekenden/hakettiğinden daha büyük gelir gelmiş olur.
    Ben konutun uzun vadede kazandırmadığını hatta konutu bir yatırım aracı olarak bile kabul etmediğimi söylüyorum. Konutta bir balon olduğunu hele hele şu dönemde konut almanın ileride büyük zarar yazacağını iddia ediyorum. Konutta yaşanan dönemsel düşüşlerde alım yapıp yükselişlerde elinden çıkaranları da iyi tüccar oldukları için tebrik ediyorum.
    Ben bunları yazdıkça birileri, senin ev alacak paran yok kıskançlıktan yapıyorsun diyorlar, desinler

Dediğiniz gibi oturduğum evi satıp, sermayesini kullanarak güzel para kazanabilirim. Sadece benim kararıma kalsa kaplumbağa gibi yaşarım, hiç bir eve ve şehre bağlı kalmadan kirada yaşarım ama kadınlar bunu pek tercih etmiyor

Aslında aynı mantık araba için de geçerli eğer arabamı satsam, sürekli taksi kullansam (İstanbul'da olmadığım için bunu rahatlıkla yapabilirim) daha kârlı. Ama hayatta her şeye yatırım amaçlı bakmak da doğru olmadığı için arabamı da satmıyorum.
    Yazdıklarım kendi görüşümdür, Yatırım tavsiyesi değildir.

6.  Alıntı Originally Posted by Patrick Bateman Yazıyı Oku
    Burada oturmak için alınacak eve karşı çıkanı ben görmedim. Genelde yatırımlık olana karşı bir görüş var.

İhtiyaç ile yatırım farklı kavramlardır.

10 tane ev alıp kiracıları ile uğraşacağıma o parayı eurobond ve temettü hissesi sepeti yapmak için kullanmak bence de daha mantıklı. Hayatınıza renk gelsin istiyorsanız 1-2 tane de yatırımlık ev düşünülebilir tabi. Baktınız çekilir iş değil satarsınız gider

ytd
    Yaşa, ağzın bal yesin
    Yazdıklarım kendi görüşümdür, Yatırım tavsiyesi değildir.

7. Turistik yerde yaşamanın kötü yanları da var malum yazın 3 milyona kadar artıyor nüfus.

Haliyle yazın sahillerde park sorunu oluyor.

Neyse bu durumu çözmek için kendime kawasaki motor almayı düşünüyordum ki ne göreyim. 2 buçuk 3 milyona satıyorlar.

Geçen kia sorentoya bir ev alabiliyorsunuz diyordum değiştiriyorum kawasaki motorsiklete bir ev alabiliyorsunuz.

Tabi canım konut fiyatları balon... Yersen...

5-10 bin liralık tarla fiyatları da milyonluk oldu..

Haliyle piyasada ucuz kalan bir tek konut kaldı...

---------
    Yazdıklarım kişisel görüşlerim olup asla yatırım tavsiyesi değildir
    “First of all, never play macho man with the market. Second, never overtrade.” – Paul Tudor Jones

8.  Alıntı Originally Posted by bisikletci Yazıyı Oku
    Eurobond alanlarin cogunun haberi yok yillik 150 bin lira gelirden sonra vergi %40

Adamlarin haberi yok
    Siz hala yazımı anlayamamışsınız. Adamlar hem Venezuela, Arjantin gibi olacağımızı iddia ediyorlar, hem de eurobond yatırımını öneriyorlar. Ben aradaki çelişkiyi anlatmaya çalıştım. ( https://www.hisse.net/topluluk/showt...22#post6525422 )

Venezuela ve Arjantin de eurobond yatırımı yapanlar default sonrası parasını alamadılar bırak gelir vergisini...

İnşallah öyle bir durum olmaz ama olacağını iddia edenlerin eurobod yatırımını önermesi kadar saçmalık olamaz.

---------
    Yazdıklarım kişisel görüşlerim olup asla yatırım tavsiyesi değildir
    “First of all, never play macho man with the market. Second, never overtrade.” – Paul Tudor Jones

Sayfa 1268/1312 İlkİlk ... 268768116812181258126612671268126912701278 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •