Sayfa 161/1312 İlkİlk ... 611111511591601611621631712112616611161 ... SonSon
Arama sonucu : 10492 madde; 1,281 - 1,288 arası.

Konu: şu anda ev almak ne kadar doğru bir yatırım 2

1. Başkan her şeyin hayırlısı. Senin için hayırlı olacaksa güzel bir şey evlilik bir evlenmeyen pişman bir de evlenen
     Alıntı Originally Posted by djoz Yazıyı Oku
    Evlendiğinize mi pişmansınız, yoksa detayları fazla düşünüp eviliği geciktirdiğinize mi?

Ben geciktikçe ülke daha da boka sarıyor, çocuk yapma kriterleri daha da yükseliyor.
    Eskiden olsa oturacak bir ev verdin mi çocuk hayata 10-0 önde başlardı.
    Şimdi yurt dışına gidemeyen çocuk kurtulmuş sayılmıyor.
    O yüzden diyorum yurt dışı eğitimin finansmanı sırf bana dayanmasın, karşı tarafın da biraz malı mülkü olsun. Eee biraz da zeka şart, aptalın birinden yapılan çocuk kendini kurtaracağına beni bile batırır.
    Hem paralı hem zeki kadın da beni ne yapsın?

Yok abi yok.
    Akıllı köprüyü bulana kadar deli yüzerek geçermiş.
    Hiç bir şeyi düşünmeyen yaşıtlarımın boyum kadar çocukları oldu.
    SM-N985F cihazımdan hisse.net mobile app kullanarak gönderildi.

2. Sayın tilkiii - Kafanıza silah mı dayadılar da o evi tuttunuz peki, ben de bunu hiç anlamıyorum. Ülkede kimsede gurur onur kalmamış, insanların suratına tükürülüyor gene kimseden ses yok.

3. Çocuk düşünüyorsanız, çok geç kalmayın bence.
    Belli bir yaştan sonra bakmak büyütmek zor gelebilir. En basitinden sessiz dingin bir ortamı evde bulmakta zorlanırsınız.
    Ama her zorluğa rağmen çok güzel bir duygu/sevgi
     Alıntı Originally Posted by Patrick Bateman Yazıyı Oku
    Şu an o yaştayım, bekarım pişman değilim. 40'a doğru bakarız.

Emekliliği de alırsam o zamana kadar daha rahat olur.

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    Istanbul
    Gönderi
    35,012
     Alıntı Originally Posted by djoz Yazıyı Oku
    Evlendiğinize mi pişmansınız, yoksa detayları fazla düşünüp eviliği geciktirdiğinize mi?

Ben geciktikçe ülke daha da boka sarıyor, çocuk yapma kriterleri daha da yükseliyor.
    Eskiden olsa oturacak bir ev verdin mi çocuk hayata 10-0 önde başlardı.
    Şimdi yurt dışına gidemeyen çocuk kurtulmuş sayılmıyor.
    O yüzden diyorum yurt dışı eğitimin finansmanı sırf bana dayanmasın, karşı tarafın da biraz malı mülkü olsun. Eee biraz da zeka şart, aptalın birinden yapılan çocuk kendini kurtaracağına beni bile batırır.
    Hem paralı hem zeki kadın da beni ne yapsın?

Yok abi yok.
    Akıllı köprüyü bulana kadar deli yüzerek geçermiş.
    Hiç bir şeyi düşünmeyen yaşıtlarımın boyum kadar çocukları oldu.
    28 de bir firsat gecmisti ama degerlendiremedim..

34 de evlendim ve gec kaldigimi dusunuyorum..

Cocuklarin egitimi daha yeni bitiyor..

Benim yasimdakiler ve erken evlenenler emekliligini yasiyorlar 5-10 senedir..

Gec evlenmek bence iyi bir sey degil.

Syg,
    Sabir ve zaman: iste benim bahadir askerlerim.. TOLSTOY

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    Istanbul
    Gönderi
    35,012
    Iyi tarafi da var tabii..

Ekonomik olarak yere biraz daha saglam basiyoruz..

Bekarligin nimetlerinden de daha cok faydalanmis oluyoruz..

Cok erken evlenenlerin gozu hep disarida oluyor benim gordugum..

Syg,
    Sabir ve zaman: iste benim bahadir askerlerim.. TOLSTOY

6.  Alıntı Originally Posted by Pscyokinesis Yazıyı Oku
    Bugün 5 tane farklı yerde 5 kişi ile kiralık konusu geçti enflasyon oranı sonrası .

Bir tanesi Cavidan sebebiyle zam yapmam demiş .

Bir tanesi parkeleri yenile yoksa zam yapmam demiş .

Bir tanesi kombi eski evden çok yakıyor o onu yenile demiş yoksa ben değiştirir keserim demiş .

Bir tanesi çatı akıyor onu yaptır yoksa boya parasını keserim demiş .

Bir tanesi klozet su akıtıyor onu yaptır demiş .

Bende dedim malı gördüklerinde sağlam ise onun sorumluluğundadır sen bu koşullarda tuttun .

Laminat eskiyi gördün veya çatıyı gördün biraz sorunu var zaten o yüzden ucuz verdin .

Bu kiracıların hepsi tatlı su kurnazı mübarek kontratta ses etme zaman geçsin şu olsun bu da olsun diye söyle oh ne ala memleket .

Sırf bu sebeplerle ev almaktan soğudum paranla rezillik vallahi insanla uğraşmak dert vallahi

o uyanık kıracılar kessinler de iki kirayı, haklı sebepten 6 ayda şutlanıp yerine güncel rayiçten kiraya versin ev sahipleri evlerini.

7. 2020 başında borsaya giren hissenet’i de yakın zamanda keşfedip başlıklardan işe yarar güncel olanları sadece okuyup yazmayan 21 yaş bir birey olarak böyle bir başlığa denk gelmek hoşuma gitti. Geriye dönük baya bir sayfa okudum, yaş ortalamasının yüksek olması ve tecrübeli insanların olması faydalı bilgiler edinmemi sağladı diye düşünüyorum. Yaşımın gösterdiği gibi benim evim yok, sadece 7000 kyk kredisi ve şimdiye kadar yaptığım ek işlerle kazandığım 3 bin tl toplamı 10.000 TL’yi borsada 35.000 TL yaptım başka da malvarlığım yok. Bu nedenden ailemin evi üzerinden gideceğim.

Ben memur çocuğuyum. Ailemin dişinden tırnağından arttırdığı parayla aldığı 2 ev 1 dönüm tarla var. (Başlık konut ile ilgili olduğu için diğer şeyleri yazmaya lüzum görmüyorum.)

İlk evimiz 2009 yılında 45.000 TL bedelle alınan bir kooperatifin yaptığı apartman eviydi. O zaman dolar kuru 1,61 TL imiş. Yani evimiz yaklaşık 27.950 dolara gelmiş oluyor. Bu evi ikinci evimizi aldığımız tarihten itibaren kiracılara verdik.

İkinci evimiz 2011 yılında 105.000 TL ile aldığımız bir apartman dairesi, o günün dolar kuru 1,54’müş yani yaklaşık 68.100 dolara almışız. Bu evde hala oturuyoruz.

1 dönüm tarlayı ise ailem 2013 yılında 12.000 TL’ye aldılar. 2013’te ortalama dolar kuru ise 1,8 tl imiş yani yaklaşık 6.600 dolara almışız.

Şimdi ise bu üstte yazdıklarımın değerlerine bakalım.

Kooperatiften aldığımız ev şu an (satmadık ama muhtemelen satacağız) ortalama 280-300 arası gider gibi duruyor. Şu an dolar kurunu 8,6 olarak kabul edersek ve evin değerini 300 olarak kabul edersek bu evin değeri şu an 34.800 dolar.

Halen oturduğumuz ev ise şu an 700-750 arası gider gibi duruyor. Dolar kuru 8,6 üzerinden ve 750den hesaplarsak 87.200 dolar ediyor.

Zamanında ailem tarafından belki imara açılır diye alınan ve üzerinde şu an zeytin ağaçları bulunan 1 dönüm tarla ise 150.000 TL ediyor. (bu değere yan tarafımızdaki 3 dönüm tarlasına 450.000 TL teklif gelen ve satılmayan tarlayı baz alarak söylüyorum.) Dolar kuru 8,6 üzerinden hesaplarsak ortalama 17.400 dolar ediyor.

Bu hesaba baktığım zaman bana beynim şunu söylüyor. Bir tane oturacağın evi al, diğer yatırımların da toprağa olsun. Hem kira takıp kaçmaya çalışan hem de afedersiniz evin içini mahvedip kaçan kiracılarla uğraşmak zorunda kalmazsın diyor.

Ek olarak belirtmem gerekir ki 2 evin de değer kaybetmeme sebebi tamamen ailemin yaşadığı küçük anadolu şehrinin en merkezi konumda bulunmasıdır. İlk alınan evin kirası da 2011’den sonra her ay nakit akışı olarak fayda sağladı, o kira sonradan hesaplanıp eklenebilir ama yine toprağa yatırılan para kadar olacağını sanmıyorum.

Ayrıca tarlanın imara açılıp çok para kazandırma ihtimali de var o da gözardı edilemez diye düşünüyorum.

Ben de bana mantıklı geleni yazdım. Babamın da dediği gibi ‘toprak asla kaybettirmez’ durumu 2. 3. evi almaktan daha çok kafama yatıyor.

8.  Alıntı Originally Posted by Dudu Yazıyı Oku
    28 de bir firsat gecmisti ama degerlendiremedim..

34 de evlendim ve gec kaldigimi dusunuyorum..

Cocuklarin egitimi daha yeni bitiyor..

Benim yasimdakiler ve erken evlenenler emekliligini yasiyorlar 5-10 senedir..

Gec evlenmek bence iyi bir sey degil.

Syg,
     Alıntı Originally Posted by Dudu Yazıyı Oku
    Iyi tarafi da var tabii..

Ekonomik olarak yere biraz daha saglam basiyoruz..

Bekarligin nimetlerinden de daha cok faydalanmis oluyoruz..

Cok erken evlenenlerin gozu hep disarida oluyor benim gordugum..

Syg,

Hocam sizin gibi objektif birinin,
    "mevcut bakış açısı ve beraberinde gelen tercihler" ile,
    mental gelişimin şekillendiği, bununla birlikte yaşamsal tercihlerin oluştuğu,
    sonuç olarak elde olanın bunun getirisi olduğu...

Yani ne bileyim... 20-30 yıl öncesini güncel kafa ile eleştirmek gibi bir çaba...
    https://www.kisavade.com/
    Al,sat,tut,yakala,sık,bırak vb. tavsiye için aracı kurumunuzla görüşün.

Sayfa 161/1312 İlkİlk ... 611111511591601611621631712112616611161 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •