Sayfa 527/1312 İlkİlk ... 274274775175255265275285295375776271027 ... SonSon
Arama sonucu : 10492 madde; 4,209 - 4,216 arası.

Konu: şu anda ev almak ne kadar doğru bir yatırım 2

1.  Alıntı Originally Posted by izmut Yazıyı Oku
    İstanbul Kartal Yakacık Çarşı mahallesinde, 8 ay önce, kızıma ev aldım.
    700.000 TL'ye 2+1.
    Şu anda 2 milyona satılmış benzer bir daire.
    Yatırım amaçlı almamıştım.
    Kızım kira ile, ev sahibi ile uğraşmasın diye almıştım.

Ben, Bist'te, 1 yıldır, paramı ikiye katlayamadım.
    Her gün takas takibi, haber takibi, FED, savaş, alıcı satıcı, temel analiz okuyup anlamaya çalışıyoruım.
    Stres, sinir harbi cabası.

Nasıl bir şey bu ya.
    Dolar bazlı artış çok fazla. Düşük faizli krediler bunu destekliyor. Örneğinizde 87bin dolara alınan daire 130bin dolara ulaşmış. Dolar bazlı %50 artış gözüküyor.

Ankara ve İstanbul'da ilgilendiğim bir çok bölgede %50-60 artış görüyorum. 8-10 ilanı aramışımdır.

Pazarlık aşamasında,
    kredisini bekliyor,
    sahibi satmaktan vazgeçmiş,
    satmaktan vazgeçip kiraya verildi gibi cevaplar alıyorum. Tuzak ilan diyeceğim ama aradıktan sonra kaldırılan ilanlar gördüm.

Faizler belirli bir kesime hitap edecek şekilde düşürülse de bu enflasyon ortamında çok cazip.

Ancak kiracılı konutlar satılmıyor. Fiyatları %10-15 düşük olmasına rağmen aylarca satılıkta kalanları görüyorum. Mesela emsali 1,9 milyon TL 1,7 milyon demiş, 1700TL kiracı var içinde.
    Emsali 1,65 milyon, 1,48 milyon istiyor, ama içinde 2100TL den kiracı var. Rayiç kiralar ise 5000TL bandında.

Kira artışlarının da enflasyonun oldukça altında kalacağı varsayılırsa kredili alıp satmayı düşünenler için kiracısız bekletmekte fayda var gibi.
    Yukarıda yazdıklarım yatırım tavsiyesi değildir.

Alıntı Originally Posted by varsayım Yazıyı Oku
    Dün bir ev için anlaştım. Bugün alacaktım. Satıcı vazgeçti. Başkasına sattım dedi. Muhtemelen daha sonra daha yüksek fiyata cıkacak evi.

Ben de kendi evimi satıyordum. Ben de durdurmak zorunda kaldım. Zincirleme bu. Evi satsam ev alamıyorum. Garip oldu iyice.
    Arkadaşın başına geldi kapora bile vermişti. Ama bağır çağır tehdit almayı başardı. Adam 2.250.000 e satılığa çıkardığı wve çok soran var diye 2.500.000istedi arkadaş seni dava ederim maliyeye düşük rakam gösteriyor diye şikayet ederim dedi gözünü korkutmayı başardı kaporasını verdiği evi bugün itibariyle almayı başardı
    69 mu yok daha neler. Bu yıl mı? İmkansız.Bozguncular ağzınızdan çıkanı kulağınız duyuyor mu?

3.  Alıntı Originally Posted by izmut Yazıyı Oku
    İstanbul Kartal Yakacık Çarşı mahallesinde, 8 ay önce, kızıma ev aldım.
    700.000 TL'ye 2+1.
    Şu anda 2 milyona satılmış benzer bir daire.
    Yatırım amaçlı almamıştım.
    Kızım kira ile, ev sahibi ile uğraşmasın diye almıştım.

Ben, Bist'te, 1 yıldır, paramı ikiye katlayamadım.
    Her gün takas takibi, haber takibi, FED, savaş, alıcı satıcı, temel analiz okuyup anlamaya çalışıyoruım.
    Stres, sinir harbi cabası.

Nasıl bir şey bu ya.
    bi de bu ev %80 kredi ile alınmış olsa net kar %700 olurdu.

200bin: peşinat + masraflar.
    50bin : kredi taksitleri.
    550bin : bankaya borcu kapamak için olan tutar.

2 milyon - 50bin - 550bin = 1400bin.

200bin yatır, 1,4 milyon al.

hadi yeni alıcı tapuda yüksek gösterdiği için vergi çıksın, emlakcı komisyonunu da katalım. 1,3 milyon olarak alırsın.

4. Merhaba arkadaşlar bir sorum olacaktı.
    Ev yaptırmak amacım var ve elimde bir arsa var daha doğrusu tarla diye geçiyor tapuda. Ama köy yerleşim alanında. Belediyeye imar durumu ile ilgili bilgi istedim mail yoluyla ve bana şu şekilde bir cevap verdiler.

"Konu ile ilgili yapılan inceleme neticesinde; talebinize konu taşınmaz 1/100.000 ölçekli Çevre
    Düzeni Planı'nda Turizm Merkezi Sınırları içinde Tarım Alanı kullanımında kalmakta olup, alt ölçekli
    planları bulunmamaktadır."
    Şimdi bu cevapla ne demek isteniyor? Buraya proje çizdirip sizce bir ev yaptırabilirmiyim?
    Yazdıklarım yatırım tavsiyesi değildir!!

5.  Alıntı Originally Posted by tarantula Yazıyı Oku
    Merhaba arkadaşlar bir sorum olacaktı.
    Ev yaptırmak amacım var ve elimde bir arsa var daha doğrusu tarla diye geçiyor tapuda. Ama köy yerleşim alanında. Belediyeye imar durumu ile ilgili bilgi istedim mail yoluyla ve bana şu şekilde bir cevap verdiler.

"Konu ile ilgili yapılan inceleme neticesinde; talebinize konu taşınmaz 1/100.000 ölçekli Çevre
    Düzeni Planı'nda Turizm Merkezi Sınırları içinde Tarım Alanı kullanımında kalmakta olup, alt ölçekli
    planları bulunmamaktadır."
    Şimdi bu cevapla ne demek isteniyor? Buraya proje çizdirip sizce bir ev yaptırabilirmiyim?
    Kısaca inşaat yapamazsınız demişler.Konuyu kesin öğrenmek istiyorsanız,arsanızın bağlı olduğu ilçede Özel idarenin ilgili biriminden şifahi bilgi almanız daha sağlıklı olur.

6.  Alıntı Originally Posted by Turnike Yazıyı Oku
    Dolar bazlı artış çok fazla. Düşük faizli krediler bunu destekliyor. Örneğinizde 87bin dolara alınan daire 130bin dolara ulaşmış. Dolar bazlı %50 artış gözüküyor.

Ankara ve İstanbul'da ilgilendiğim bir çok bölgede %50-60 artış görüyorum. 8-10 ilanı aramışımdır.

Pazarlık aşamasında,
    kredisini bekliyor,
    sahibi satmaktan vazgeçmiş,
    satmaktan vazgeçip kiraya verildi gibi cevaplar alıyorum. Tuzak ilan diyeceğim ama aradıktan sonra kaldırılan ilanlar gördüm.

Faizler belirli bir kesime hitap edecek şekilde düşürülse de bu enflasyon ortamında çok cazip.

Ancak kiracılı konutlar satılmıyor. Fiyatları %10-15 düşük olmasına rağmen aylarca satılıkta kalanları görüyorum. Mesela emsali 1,9 milyon TL 1,7 milyon demiş, 1700TL kiracı var içinde.
    Emsali 1,65 milyon, 1,48 milyon istiyor, ama içinde 2100TL den kiracı var. Rayiç kiralar ise 5000TL bandında.

Kira artışlarının da enflasyonun oldukça altında kalacağı varsayılırsa kredili alıp satmayı düşünenler için kiracısız bekletmekte fayda var gibi.
    Arkadaş evini sattı 1.6 milyona 2800 kiracısı vardı yeni sahibine aman Beni çıkarma 5000 yapalım oturayım dedi eski kiracısı

regnar16 Guest
    Bende şuan evi satıp temettuye geçmeyi düşünüyorum. 30.000 lot isdemir alıp bundan sonraki yasantimi kiracı olarak yaşamayı dusunuyorum

8. Sn. Regnar16, sizi tanımam borsa geçmişiniz nedir yatırımcı geçmişiniz finansal okur yazarlık seviyeniz nedir bilmem.

Ama yoldan geçen vatandaşın %99.9 una, borsada çoğu kişiye göre güzel karlar etmiş biri olarak, kesinlikle ihtiyaç duyacağınız para ile borsaya girmeyin derim.

Hele hele oturduğunuz evi satıp borsa gibi bir şeyi hayal bile etmek size zarar verir derim.

Bunlar sirket. Yarın işi kötü gider. Temettü vermez bi de temiz düşer yarı fiyatına psikolojiniz mahvolur.

Yasal uyarı benden. Finansal enstrümanlar tahmin edilemez. Evinizde sıcacık oturun derim naçizane.
     Alıntı Originally Posted by regnar16 Yazıyı Oku
    Bende şuan evi satıp temettuye geçmeyi düşünüyorum. 30.000 lot isdemir alıp bundan sonraki yasantimi kiracı olarak yaşamayı dusunuyorum
    SM-N985F cihazımdan hisse.net mobile app kullanarak gönderildi.

Sayfa 527/1312 İlkİlk ... 274274775175255265275285295375776271027 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •