Sayfa 594/1312 İlkİlk ... 944945445845925935945955966046446941094 ... SonSon
Arama sonucu : 10492 madde; 4,745 - 4,752 arası.

Konu: şu anda ev almak ne kadar doğru bir yatırım 2

1.  Alıntı Originally Posted by ressam Yazıyı Oku
    Akıl ve %100 zam .... bravo. Halen anlayamadığınız nokta şu ; Ülkede gelirler çok mu arttı da kiralar düşük kaldı ? Eğer öyleyse sizinle hemfikirim. Ama insanların geliri artmadığı gibi aşırı alım gücü düşüklüğü yaşanıyor.

yani , kiracı kazancıyla karnını doyuracak, temel ihtiyaçlarını ( ısınma, elktrk vb. ) giderecek ve artan parayla ay sonunu getirecek. Bana ne canım diyebilirsiniz. Lakin , halkın %60 ı bu durumdayken siz kiralara %100 , % 200 zam yapsanız ne olacak. Kim bu paraya oturabilecek. Çaresizlikten tuttular diyelim kaç ay ödeme yapabilecek ?

mesele düzenli ödemedir. Mesele eve iyi bakımdır. Bir ev ne kadar sık kiracı değiştirirse ömrü o kadar kısalır. Daha çook uzun yazacağım şeyler var ama boşa olacak. Anlayan, anlamak isteyen zaten canlı canlı görüyor.
    Beyefendi alım gücünün düşmesi bugünün meselesi değil, insanlar yıllardır haykırıyor bu sonun gelmesini beklemiyormuydunuz siz?
    Siz geçen sene 2000 lira kira aldınız 2-3 milyonluk evinizi bir sene sonra %25 artışla kiraya vermeye devam eder misiniz? Mesele düzenli ödeme evet zaten düzenli ödeme konusunda ev sahipleri endişeli olduğu için kiraya vermek istemiyor boş bekletirim diyor.

Bu gidişle evsizler ya da ev girip çıkmayanlar (İspanya’da buna ocupado diyorlar) artacak. Kiraya verilebilecek birçok ev var ama zaten durduğu yerde fazlaca değerleniyor neden kiraya verip kiracının eline baksın.

Alıntı Originally Posted by ayhan53 Yazıyı Oku
    onu çıkarmanın yolunu bulacağım 2 kira artışı yaptım şimdiye kadar
    ilkinde pandemi var diye 1.500 lük kirayı 1.500 de bıraktım geçen sene 1.750 yaptım iki senede %15
    çevrede kiralar 4.000 den başlıyor
    sarı sitenin yalancısıyım
    şimdi ben bu adama 2.100-2.200 diyince
    bana haksızlık olmayacak mı en azında 2.750-3.000 arası yapması lazım
     Alıntı Originally Posted by ayhan53 Yazıyı Oku
    1-2 aydır bakmıyordum bizim bloklarda 5. kata 4.800 tl etiket koymuş ev sahibinin biri
    bizimki 13. kat çok daha ferah ve manzaralı
    şimdi ben bu adama 2.200 mü diyeceğim
    3.000 den aşağı olmaz.

benim durumumda budur adama 2 senedir iyilik yaptım
    karı koca çalışıyorlar
    onlar benim evi kiraya verdiğim tarihten bu yana %60 civarı zam aldılar
    temmuzda da %40 alacaklar etti mi %100
    ben o tarihten bu yana %15 yaptım %25 daha yapacağım edecek %40
    e devlet benim emlak vergimi o tarihten bu yana %40 düşürsün
    kira istisna tutarımı %25 arttıracağına %100 arttırsın
    neden her fedakarlığı ben yapacağım olan paramla birikim yapmışım kredi çekmişim ev almışım
    onuda birilerine bağışlayacağım çevrede evler 5.000 e vurmuş ben 2.200 yeter bana diyeceğim
    devlet kiracılara enflasyon ile kira artış oranı arasındaki farkı ödesin benden neden kesiyor
    resmen çökme
    69 mu yok daha neler. Bu yıl mı? İmkansız.Bozguncular ağzınızdan çıkanı kulağınız duyuyor mu?

3. Az önce yeni kira kanunuyla ilgili Bakan @murat_kurum 'la konuştum:

(1) Bu sene temmuz ayı itibarıyla seneye temmuza kadar kiraya %25'in üzerinde zam yapılamayacak. Yasanın ihlali halinde her 2 tarafa ağır ceza var.

2) Yeni yasa temmuz 2022 öncesi sözleşmeleri bağlamıyor.

2.madde önemli kimseyi kapsamayan birşey olmus heralde

https://twitter.com/ctisik/status/15..._DEZGrBbQ&s=19

4.  Alıntı Originally Posted by oguzvortex19 Yazıyı Oku
    Az önce yeni kira kanunuyla ilgili Bakan @murat_kurum 'la konuştum:

(1) Bu sene temmuz ayı itibarıyla seneye temmuza kadar kiraya %25'in üzerinde zam yapılamayacak. Yasanın ihlali halinde her 2 tarafa ağır ceza var.

2) Yeni yasa temmuz 2022 öncesi sözleşmeleri bağlamıyor.

2.madde önemli

https://twitter.com/ctisik/status/15..._DEZGrBbQ&s=19
    Temmuz 2022 öncesini kapsamıyorsa, seneye temmuza kadarsa, yasa ölü doğmuş olmuyor mu? Mesela ben Ağustos 2022'de evimi kiraladım diyelim, sonra ağustos 2023'de zam yaparken, (yasa değişmez ise), %25 oranı benı etkilemiyor mu?

5. Şimdi düzeltmiş>

2'inci maddeyle ilgili düzeltme:
    (2) Yasa temmuz 2022 öncesi yapılmış yenileme/zam sözleşmelerini bağlamıyor. Temmuz 2022- Temmuz 2023 arasını bağlıyor.

https://twitter.com/ctisik/status/15...Qxt5YrBeg&s=19
     Alıntı Originally Posted by varsayım Yazıyı Oku
    Temmuz 2022 öncesini kapsamıyorsa, seneye temmuza kadarsa, yasa ölü doğmuş olmuyor mu? Mesela ben Ağustos 2022'de evimi kiraladım diyelim, sonra ağustos 2023'de zam yaparken, (yasa değişmez ise), %25 oranı benı etkilemiyor mu?

6. nasıl bir gözü dönmüşlük beton hırsıdır bu...

çekmeköyün parkını yıkıp inşaata başlıyorlar...

https://twitter.com/ismailari_/statu...08682804477952

Alıntı Originally Posted by varsayım Yazıyı Oku
    muhtemelen 2023 ağustosuna kadar yapılacak sözleşmeleri kapsayacak dolayısıyla 2 yıllık bi süreç olacak
    bu daha mantıklı
    kiracıalrı evsahipleri ile karşı karşıaya getirmesinler
    69 mu yok daha neler. Bu yıl mı? İmkansız.Bozguncular ağzınızdan çıkanı kulağınız duyuyor mu?

8. Didim'de fiyatları 130bin euro ile 450bin euro arasında değişen villaları satan gayrimenkul danışmanına soru:

Son aylarda alıcılardan yüzde kaçı yabancı veya gurbetçi?

Cevap: Tamamı gurbetçi.
    Yukarıda yazdıklarım yatırım tavsiyesi değildir.

Sayfa 594/1312 İlkİlk ... 944945445845925935945955966046446941094 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •