Sayfa 39/1312 İlkİlk ... 29373839404149891395391039 ... SonSon
Arama sonucu : 10492 madde; 305 - 312 arası.

Konu: şu anda ev almak ne kadar doğru bir yatırım 2

1.  Alıntı Originally Posted by genotropin Yazıyı Oku
    Var. Evini talep edene değil kendi istediğine kiraya verme hakkın var. Bu da birçok sorunu baştan engelliyor. Yaşadığın sorunları söylersen engellemenin yollarını söyleyebilirim.

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi
    hocam bende de var bu sorun kiraları biriktirip kaçıp giden oldu hiçbir şey de yapamadık. kimisi senet imzalatın diyor sizce ne yapmak lazım?

2. "kiracı göstermediği için daire nin yeni resimleri yüklenemedi.12 yıllık kiracı var ihtar çekildi.kira ödemede sıkıntı yok ancak yatırımcıya yarar"

Bu bir satılık ilanı, 192 gündür satılıkta, satıcı dürüstçe yazmış ama böyle durumda olup da yazmayan bir çok ilan var. Yatırım için alıyorsanız içindeki kiracı ile konuşsanız dahi renk vermeyebilir. Aynı pisliği yeni ev sahibine de yapacağı için.
    Yukarıda yazdıklarım yatırım tavsiyesi değildir.

3. Kiracılı ev satın alma gerçekten sorun olabilir.
    Bir tanıdığım o tarz bir ev aldı.
    Kiracı çıkmak istememişti.
    Kirayıda bir önceki sözleşmede düşükten göstermişler.5-6 ay uğraşarak çıkarmışlardı.
    Önerim böyle bir ev alınacaksa, avukatla görüşüp ona uygun noterden öncesinde anlaşma yapılmasıdır

4. şu anda ev almak ne kadar doğru bir yatırım 2

Alıntı Originally Posted by Turnike Yazıyı Oku
    "kiracı göstermediği için daire nin yeni resimleri yüklenemedi.12 yıllık kiracı var ihtar çekildi.kira ödemede sıkıntı yok ancak yatırımcıya yarar"

Bu bir satılık ilanı, 192 gündür satılıkta, satıcı dürüstçe yazmış ama böyle durumda olup da yazmayan bir çok ilan var. Yatırım için alıyorsanız içindeki kiracı ile konuşsanız dahi renk vermeyebilir. Aynı pisliği yeni ev sahibine de yapacağı için.
    10 yıldan sonra sözleşme 3 ay önceden ihtar çekmek suretiyle sonlandırılabilir. Eğer kiracınız düzenli geliri olan biriyse oluşacak icra, avukat masrafları vs.nin her türlü kendine patlayacağını bileceğinden paşa paşa 3 ay sonra çıkacaktır.

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

5. şu anda ev almak ne kadar doğru bir yatırım 2

Alıntı Originally Posted by evrakadam Yazıyı Oku
    hocam bende de var bu sorun kiraları biriktirip kaçıp giden oldu hiçbir şey de yapamadık. kimisi senet imzalatın diyor sizce ne yapmak lazım?
    %99 sorun yaşamayacağınız çözümler: Memura ya da memur kefil getiren kiracıya kiraya vermek

Sonraki tercih edilecekler ise ücretli çalışanlar. Bu gruba kiraya verirken Findeks notu (bankaya borcunu ödemeyen size de ödemez), SGK dökümü, hatta sabıka kaydı. Ne kadar zamandır aynı işte çalıştığını kontrol etmelisiniz. SGK dökümünden aldığı ücretin kirayı karşılamaya yetip yetmediğini de değerlendirmelisiniz. Bunların hepsi internetten 5 dakikada alınabiliyor. Dürüst kiracının itiraz edeceği bir durum görmüyorum.

Ne iş yaptığı belli olmayan kişilerden, serbest meslek erbabıyım, ticaret yapıyorum diyenden uzak durmalısınız.

Bu yöntemler denendi bende şimdiye kadar çalıştı.

Elimizdeki kira kontratı kiracının size borcu olduğunu kanıtlıyor. Eğer yukarıdaki saydığım düzenli gelir elde eden ve işyeri yeri-yurdu belli olan kişilere evinizi kiralarsanız kaçmayı göze alamazlar. Kaçtılar diyelim paranızı faizi ile birlikte alırsınız.
    Son düzenleme : genotropin; 25-02-2021 saat: 22:13.

Arkadaşlar kiracı ile olan hukukunda evsahibi korkunç derecede dezavantajlıdır.Bizim hukukumuz kiracıyı korur.Mümkün olduğunca uzlaşmaya çalışmak lazım,yoksa hukuken konuların halli hem çok zaman alır hem de maliyetli olur stresi de ayrı konu.Kiracı seçmek çok ama çok önemli olmakla beraber enflasyon oranında artış yapsanız bile(son pandemide enflasyon oranında artışı geçtim millet artık kirayı alıyorsa seviniyor)uzun süreli oturan kiracınız olduğu zaman ev değer kazansa bile kira güdük kalır.Sıkıntılı olaylar, yatırım amaçlı kirası için ev almak bizim memlekette akıl işi değil.Kağıt üzerinde evsahibininde hakları olmasına rağmen bunların kiracıdan tahsili çok zordur.Kiracının işi kolaydır,param yok ödiyemiyorum ev bulmaya çalışırım hele bekleyin biraz dese ,size en az 6 ayı su içinde takar,sürtüşme yaşadığınız kiracının eve verebileceği hasar işin cabası bile olabilir.Benim kiracılarımla yaşadığım olaylar bildiğin aziz nesin hikayesiydi.

Aslında çok yazmak istemedim,ama bir konu daha var ki çok önemli.Kiracıyı seçtiniz çok makul güvenilir biri diyelim,öyle bir krize gidiyoruz ki sizin verdiğiniz anda sağlam olarak gördüğünüz bir kiracının durumu bile bir iki yıl içinde alt üst olabilir,o durumda ne yapacaksınız.Bu gelen büyük buhran benzeri bir şey.

Ama tabi memura verdin ve kefil de memur falan elbet sağlam bir durum olur.Neden iki memur diyorum kiracının maaşı üstüne birden fazla haciz gelebilir,olasılığı düşürmek lazım ,artık hem kendi hem de kefili batmış adamla da uğraşmayın artık,helal edin alacağınızı gitsin arkadaşlar.

Sayfa 39/1312 İlkİlk ... 29373839404149891395391039 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •