Sayfa 798/1312 İlkİlk ... 2986987487887967977987998008088488981298 ... SonSon
Arama sonucu : 10492 madde; 6,377 - 6,384 arası.

Konu: şu anda ev almak ne kadar doğru bir yatırım 2

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    Dünyanın merkezi İstanbul
    Gönderi
    1,699
    Olay konut kredisi faizlerinin düşük yada yüksekliğinden çok konutların ve fiyatlarının geniş kesimlerce erişilebilir olmamasıdır.

Yukarıda da arkadaşın yazdığı gibi uygun nitelikte konutlar 1,5-2 milyon TL den başlıyor..

Maaşlı çalışan hangi vatandaş giderlerinden sonra aylık 25.000 TL civarı bir parayı kenara ayırıp taksit ödeyebilecek..

Maaşı 30.000TL ve üzeri çalışan kesim toplumun genelini yansıtır mı? kaçta kacıdır.

Örnek: Konut fiyatı 2 milyon TL, çekilen kredi 1.5 milyon TL olsun. Aylık taksit yaklaşık 25.000TL dır. İsteyen taksit hesaplamasını kendisi yapıp sonucunu bir düşünsün.

Hele hele krediyi -otorite zoruyla- sübvanse edilmiş faizlerle veren kamu bankasından almadığın durumda yani özel bankalarda taksit 34.000 TL lı rakamlardan başlıyor.

Ana sorun olan enflasyondan çok düşük faiz politikası uygulanması sorunu giderilmeden seçim öncesi ev almak büyük kumardır.

2. Ana sorun ev fiyatlarının yüksekliği değil, ev fiyatları yukarda yazdığım maliyetlerden yükseldi
    Ana sorun TUİK denilen kurumun enflasyonu saçma sapan rakamlar ile açıklayarak insanların gelirini düşürmesinden kaynaklı
    Enflasyon gerçek rakamları yansıtsaydı şu an 25 bin tl taksiti ödeyebilirdi çalışanlar.
    Enflasyon derken son yılı kastetmiyorum, yıllardır yanlış rakamlar

Bence konu farklı yerlere gitmiş. Ülkede ciddi anlamda bir hiper enflasyon yaşıyoruz. Tüik'in hesapladığı rakamları geçin onlara kim inanır bilmiyorum. devletin 2023 için hesapladığı yeniden değerleme oranı bile %122,9 oldu. Sokakta bizlere yansıyan enflasyonun ben %150-200 arası olduğunu düşünüyorum.
    Son günlerin moda yatırım aracı borsa olmuş. Borsanın enflasyon üzeri getiri elde ettiği her yerde yazılıp çiziliyor.Ciddi manüplasyon ile son 1 yılda %700-800 hatta daha fazla yapan hisse senetleri bile var.Ancak o tarafın artık kumara dönüşmeye başladığını görüyorum. Bundan 4-5 yıl öncesinde oturup temel analiz yapar, şirket haberlerini tarar, sektör araştırmaları yapar yıllık maksimum %50-100 arası getiri elde edecek şekilde hisse yatırımı yapardım.O dönemlerdeki enflasyonda %15-20 gibi rakam olduğu için reel getiri elde etmiş olurdum. Şuan bu mümkün değil. Ancak bir manüplasyonun içerisinde yeralırsam olabilir. Viop tarafı deseniz gün içinde oluşan marjlar bile keskin bıçak.
    Borsada eğer çok yüksek getiri elde edebiliyorsanız şuan paranın bir kısmını borsa dışına çıkartıp fiziki varlıklar almak mantıklı olabilir. Adı konmamış sabit kur rejiminde olduğumuz için şuan o fiziki varlıklar arasında dolar ve altın maalesef enflasyon altında eriyen getiri veriyor.
    Daha önce sn vivatrader'ın yazdığı gibi benzer süreçten geçen Venezüella da bile enflasyon karşısında reel getiri elde edebilen yegane yatırım emlak olmuş.
    O nedenle eğer borsadan şuan çok iyi kazanıyor ve son 1 yılda çok kazandıysanız tüm sermayenizi halen orada tutmanız artık doğru olmaz.
    Geçen hafta finans direktörü arkadaşıma 8 milyona ulaşmış borsa portföyünün %40 ını realize ettirip emlak yatırımı yaptırdım. İlk etapta kazançlı görünmese de sermayesini fiziksel bir değere dönüştürmüş oldu.Kalanı ile roller coster piyasasında trade etmeye devam ediyor.
    Yazdıklarım kesinlikle yatırım tavsiyesi degildir..Sadece kendi kişisel görüşlerimdir...

4. Herkese bugünü konuşmuş da seçimden sonrayı konuşan yok ya da ben dikkat etmedim.
    Kısa ve öz yazacağım benim fikrin tabi
    seçimden sonra kim olursa olsun faizler artacak. Faizler artınca dolarda düşüş beklerim zaten enflasyonun düşmesi hayat pahalılığının azalması için doların da düşmesi lazım. Hal böyle olunca maliyetler azalacak kredi muslukları kesilecek bireyseli kurumsalı kredi kullanamayınca cepten özkaynaktan yiiyecek, özellikle kurumsal tarafta krediyi eve arabaya gömülen emtiaların satışı gerçekleşecek. Parası olan bireysel yaptırımcı pozitif getiri için mevduata yönelecek. Bu şekilde belki 3-4 sene piyasada durgunluk yaşanacak.
    Ytd.

hisse.net kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

5.  Alıntı Originally Posted by trust06 Yazıyı Oku
    Herkese bugünü konuşmuş da seçimden sonrayı konuşan yok ya da ben dikkat etmedim.
    Kısa ve öz yazacağım benim fikrin tabi
    seçimden sonra kim olursa olsun faizler artacak. Faizler artınca dolarda düşüş beklerim zaten enflasyonun düşmesi hayat pahalılığının azalması için doların da düşmesi lazım. Hal böyle olunca maliyetler azalacak kredi muslukları kesilecek bireyseli kurumsalı kredi kullanamayınca cepten özkaynaktan yiiyecek, özellikle kurumsal tarafta krediyi eve arabaya gömülen emtiaların satışı gerçekleşecek. Parası olan bireysel yaptırımcı pozitif getiri için mevduata yönelecek. Bu şekilde belki 3-4 sene piyasada durgunluk yaşanacak.
    Ytd.

hisse.net kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi
    seçimlerden sonra bende faizlerin artacağını düşünüyorum ama maalesef enflasyon üstü faiz verileceği yönünde bir beklenti var bunun olma ihtimali sadece TR de değil dünyada orta vadede çok zor.

bizde sıkıntı olayın tamamen rasyonalite dışına itilmesi.

TR de şu an 30% civarı enflasyon ve 25% civarı mevduat faizi olması lazım, rasyonel rakamlar bunlar.

mevduat faizini 35% yaptığınız anda sokaklar milyonlarca evsizle/işsizle dolar.

kredi kullanamayan kurumsalların özkaynak kullanır mı ben çok ihtimal vermiyorum.

6.  Alıntı Originally Posted by thron Yazıyı Oku
    seçimlerden sonra bende faizlerin artacağını düşünüyorum ama maalesef enflasyon üstü faiz verileceği yönünde bir beklenti var bunun olma ihtimali sadece TR de değil dünyada orta vadede çok zor.

bizde sıkıntı olayın tamamen rasyonalite dışına itilmesi.

TR de şu an 30% civarı enflasyon ve 25% civarı mevduat faizi olması lazım, rasyonel rakamlar bunlar.

mevduat faizini 35% yaptığınız anda sokaklar milyonlarca evsizle/işsizle dolar.

kredi kullanamayan kurumsalların özkaynak kullanır mı ben çok ihtimal vermiyorum.
    Şirketlerin giderleri içerisindeki finansman yükü sandığınız kadar çok değil.

Hammadde - Personel - Enerji - Nakliye bu giderler her zaman finansmandan önce gelir.

Duhul
    Oct 2021
    İkamet
    St.Tropez . Miami . Panama . Los Angeles . Sütlüce daimi terk 84
    Gönderi
    3,668
     Alıntı Originally Posted by uzunvade87 Yazıyı Oku
    Yazınızı ben sahsen begendim farklı düşündüğümüz noktalar varken............................... yanlış giden sistemi buraya yazan çapta biri ekonomisen anlıyordur emlak piyasasına veya tüketim ürünü olan araca yatırması dogr
    Bodrude ama maalesef dogruyu söyleyeni sevmezler hatta hakaret ve küfür de ediyorlar...........
    Herkes ne yapmakta ise özgür ama bazı şeylerin bedelini toplum ödüyor maalesef.
    Syg

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi
    kainatın BİR varlığından bütünleşip! kendi birliğinde meçhul bir menzile yol almakta olan, insan dediğimiz yüce varlığa salat ve selam olsun ! hamza sütbıyık -aka- klaus maximilian kerpenter münche

Duhul
    Oct 2021
    İkamet
    St.Tropez . Miami . Panama . Los Angeles . Sütlüce daimi terk 84
    Gönderi
    3,668
    kainatın BİR varlığından bütünleşip! kendi birliğinde meçhul bir menzile yol almakta olan, insan dediğimiz yüce varlığa salat ve selam olsun ! hamza sütbıyık -aka- klaus maximilian kerpenter münche

Sayfa 798/1312 İlkİlk ... 2986987487887967977987998008088488981298 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •