Sayfa 473/1312 İlkİlk ... 373423463471472473474475483523573973 ... SonSon
Arama sonucu : 10492 madde; 3,777 - 3,784 arası.

Konu: şu anda ev almak ne kadar doğru bir yatırım 2

Alıntı Originally Posted by virtue Yazıyı Oku
    Verasetten gelen 1/4 dükkan hissem var. Kalan hisseleri diğer ortaklar birine satmışlar. Ben de şufa (geri alım ) hakkını kullanmayı düşünüyorum.

Açılacak dava ne kadar sürer? Geri alım yaparken alıcının ödediği emlak tutarı dışında tapu harcı, emlakçı ücretini ve dava masraflarını ben mi ödeyeceğim.

Bu konuda deneyim yaşayan var mıdır?
    Valla çok ilginç.Siz geride kalan tek hissedarsınız, kanunen iki yıl dava açma hakkınız var.Bu dükkan tapuda adamın aldığı fiyatdan bile gösterilmemiştir,malum bizde işler bu şekilde.Alan adam cidden korkusuzmuş size haber vermeden onayınız olmadan asla almaması lazımdı..O işte alım satım vergisinden kaçınmak için düşükten gösterdiyse sizin olayda maraza bile çıkar.Ben zamanında hisseli bir dükkan alma durumu olmuştu mevzuatı araştırdım ,dediğim kuralları öğrenince acaba misal 200 e alacağım dükkanı 400 göstersem al sat vergi fazla veririm ama diğer ortaklar dava açarsa bana 400 ödemek zorunda kalırlar diye düşünmüştüm.Sonra başım ağrır değmez diye vazgeçtim.Sizin dükkanı alan adamda mangal gibi yürek varmış,çok ilginç

2.  Alıntı Originally Posted by Tasarrufcu Yazıyı Oku
    1 yılda sürebilir 5 yılda. Geri alım hakkınız var mıydı öncelikle tapudan onu öğrenmenizde fayda var.
    İzaleyi şuyu davası da açabilirsiniz ancak o da karşı tarafın tutumuna göre uzun sürebilir.
    Ayrıca olası ihalede %75 hissesi olan kişinin size göre eli daha güçlü olur
    Öncelikle %75 hisseye sahip olan kişiyle görüşmemizde fayda var
    Geri alım hakkım kesinlikle var ve bunu kullanmak istiyorum. Noterden bildirim geldi.

Geri alım hakkım olduğundan İzaleyi şuyu davasına gerek yok.

Yasa çok açık ve şufa hakkım delillerle sabit olduğundan ilk duruşmada sonlanır mı diye merak ettim.

Bir de tapu harçlarını alıcıya ben mi geri ödeyeceğim diye merak etmiştim.
    KESİNLİKLE YATIRIM TAVSİYESİ DEĞİLDİR.
    Sadece Kendi Düşüncelerimdir. Buna göre işlem yapmayınız.

3.  Alıntı Originally Posted by djoz Yazıyı Oku
    "Konjonktür"ün değiştiğini siz de kabul edin.
    X şehrin X semtinde yıllardır uygun rakama oturuyor olabilirsiniz, ama yine yıllarca "uygun rakama" oturmaya devam edeceksiniz diye bir şey yok.
    Ev sahiplerinin malına ortak değilsiniz.
    şehir merkezinde oturmanın bir bedeli olacak. buna katlanamayan uzaklara gidecek. londra iyi bir örnek mi biliyorum ama normal bir ingilizin şehir merkezinde oturma hayali bile olamaz. Türkiye de o noktaya gelecek diye yıllardır söylüyorlardı da inanmıyorduk. bir anda kendimizi orada bulduk. 3+1 ev kadıköy ataşehir beşiktaş ta, deprem sonrası 10bin TL nin altına kira çok çok zor. Yeni ev de yapılmıyor, şehir merkezinde ev bulamayan çepherlere kayacak, yapacak birşey yok. oraların da fiyatı artacak. ortalama bir arabanın 1milyona yakın olduğunu düşünürsek, evler mi ucuz, arabalar mı pahalı?

Bir yandan da, herkes fiyatların artmasını bekliyor daha da artmaz herhalde diyorum ancak bu borsa ya da finansal (likit) piyasalar gibi değil. Arsa dail metrekare maliyeti 12000 TL olduğunu okumuştum, 150m2 brüt evin maliyeti 1.800.000 eder. hadi 1.500.000 etsin ki bu 50% arsa maliyetiyle yapılan hesap, kâr ve finansman maliyeti yok. hesap ortada, paran yoksa uzağa gideceksin demek.

4.  Alıntı Originally Posted by hs37 Yazıyı Oku
    İnşaat girdi maliyetleri artış oranları yeni konutlara henüz yansımadı.İki üç ay sonra yeni konut fiyatları en az %30 40 artacaktır.
    benzer şekilde mevcut evlerin de fiyatı artabilir. çünkü müteahhit evi satınca, yeni inşaata başlayabilmek için özkaynağını yememeli. bu durumda, henüz satmamış olduğu evin fiyatını da arttırıyor ki mantıklı.
    diyelim ki ben de evimi satıp ev alacğaım, alacağım evin fiyatı artmış, ben de fiyat arttırıyorum yeni ev de bir anda yapılamadığından, fiyatların geleceği yer belli oluyor.

5. Evet mevcut evler de fiyat artışı daha hızlı olacaktır.Boş dairelerin kiralanması ve satılması çok daha hızlı .Kira bölü ay ortalamaları amortisman süresi ciddi şekilde azalıyor.

6.  Alıntı Originally Posted by klasse Yazıyı Oku
    şehir merkezinde oturmanın bir bedeli olacak. buna katlanamayan uzaklara gidecek. londra iyi bir örnek mi biliyorum ama normal bir ingilizin şehir merkezinde oturma hayali bile olamaz. Türkiye de o noktaya gelecek diye yıllardır söylüyorlardı da inanmıyorduk. bir anda kendimizi orada bulduk. 3+1 ev kadıköy ataşehir beşiktaş ta, deprem sonrası 10bin TL nin altına kira çok çok zor. Yeni ev de yapılmıyor, şehir merkezinde ev bulamayan çepherlere kayacak, yapacak birşey yok. oraların da fiyatı artacak. ortalama bir arabanın 1milyona yakın olduğunu düşünürsek, evler mi ucuz, arabalar mı pahalı?

Bir yandan da, herkes fiyatların artmasını bekliyor daha da artmaz herhalde diyorum ancak bu borsa ya da finansal (likit) piyasalar gibi değil. Arsa dail metrekare maliyeti 12000 TL olduğunu okumuştum, 150m2 brüt evin maliyeti 1.800.000 eder. hadi 1.500.000 etsin ki bu 50% arsa maliyetiyle yapılan hesap, kâr ve finansman maliyeti yok. hesap ortada, paran yoksa uzağa gideceksin demek.
    Arsa hariç m2 maliyetin 10.000 TL olduğunu bugün TV de söylediler. Çok yüksek bir rakam doğru ise.

7. Dedigimi anlamakta zorlanmışın belliki ben zaten kiralar duşer veya artar demedim insanların geçinmesi mumkun degil diyorum sen de diyorsun ki talep oldukca benim için sorun degil emlak ile borsa yı bir tutuyorsun ki bu yalnış sermaye piyasalarının en likit oldugu piyasa borsa dır bu bir ikincisi emlak piyasasın da yabancı talebi sınırlıdır ki o da bu hukumet in beceriksizliği zaten cok cok daha sınırlı olması lazım ama borsa da ki şirketler de alternatif coktur mesela yurt içi talep daralırsa ve doviz kuru yukseliyor sa ihracat yapan firmalar dan ciddi getiri saglayabilirisn
    Bu arada ekonomiden az bucuk anlarım arz talebi bilirim şuan piyasada maliyet enflasyonu var talep enflasyonu ikinci planda yani kiraların ve evfiyatlarının yukselmesi talepteki artıştan degil artan girdi maliyetlerinin artmasından dolayı bakalım bu durum ne kadar surdurulebilir olacak
     Alıntı Originally Posted by djoz Yazıyı Oku
    Medyan zedyan parçaladığınıza göre az buçuk ekonomi biliyor olmanız gerek. Ama kiraların arz-talep dengesi ile oluştuğunu göz ardı ederek benden daha boş bir mesaj yazmışsınız.
    Sizin borsadan aldığınız kağıt değerlenince "bu fiyat seviyesini kabul etmiyorum, milletin maaşı bu kadar artmadı" diyor musunuz? Hayır. Çünkü birilerinde para varmış ki o kağıdı talep etmişler ve kağıt yükselmiş.
    Kiralar da aynı şekilde "talep ile" yükseliyorsa, maaşlar artmış artmamış bana ne?
    Benim evime 5 bin lira vermek için hazır bekleyenler emlakçıda kuyruk olduysa, 2 bin lirayı zor ödeyip üstüne bir de "maaşım o kadar artmadı" diyen eski kiracı köyüne dönsün bir zahmet.

Su her zaman seviyesini bulur. Yer çekimine karşı gelemezsiniz.
    Sırf kiracısınız diye boş boş tepkiler vermeyin. Zira bunun size tek kuruş faydası olmaz. Vaktinizi para kazanmaya harcayın.
    PPA-LX2 cihazımdan hisse.net mobile app kullanarak gönderildi.

8. Bakış açınıza gore degişir çok degil 2020 eylul ayında 10 TL maliyetle 40 bin lot cimsa aldım şuan fiyatı 35 TL yuzde 350 kazanç arada yapmış oldugum trade ile şuan 57 bin lot cimsa alabiliyorum yuzde olarak hesaplayamadım yuzde 350+600 bin trade kazancı toplam 2miyon yapar elimdeki 400 binin 300 ile peşin konut alsaydım yarısını da kredi çekseydim evin degeri masraflar dahil 650 bin olacaktı ve şuan ki maliyeti bana hadi diyelim 800 bin olsun evin degeri şuan 1.1 milyon karım 300 k olacaktı nakitim ise 100 bin ise 350 bin olacaktı nakitim azaldıgı için trade gelirim de azalacaktı hadi diyelim 200 de trade gelirim olsun 550 de nakitim olacaktı toplam 1.650 milyon yapar birincisi kafadan 350 bin zaradayım ikincisi bu hesaplamalar normal şartlar altında gerçek olurdu ki anormal şartlardayız 2020 eylul ayından bu yana ortalama kira tutarım 1200 TL odeyecegim kredi tutarı ise o zaman ne tutardı bilmiyorum ama 3000 den az olmazdı yani 1800 TL den az olmamak kaydi ile ekstra kaynak çıkmışım soz konusu olacaktı 2020 eylul ayından bu yana ortalama gelirim den 6000 TL oldıgunu varsayarsak bence gayet başarılı bir strateji izlemişim diyebilirim
     Alıntı Originally Posted by Tasarrufcu Yazıyı Oku
    Bence tam tersi.
    O tarihte kredili alım yapsaymışsnız çok karlı bir yatırım olurmuş
    PPA-LX2 cihazımdan hisse.net mobile app kullanarak gönderildi.

Sayfa 473/1312 İlkİlk ... 373423463471472473474475483523573973 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •