Sayfa 1118/1312 İlkİlk ... 11861810181068110811161117111811191120112811681218 ... SonSon
Arama sonucu : 10492 madde; 8,937 - 8,944 arası.

Konu: şu anda ev almak ne kadar doğru bir yatırım 2

1. Burası Miami değil, Madrid değil, Şimşek reyiz herkese acı şerbeti içirecek, herkes haddini bilecek.

O kadarr

2.  Alıntı Originally Posted by Rj16 Yazıyı Oku

Büyük şehirlerden birinde takip ettiğim ilanlardan biri. 4 aylık değer kaybı 24.000$.
    Nispeten fiyat olarak ucuz ve talep gören bir yerde olmasına rağmen durum bu.
    Fiyatı yüksek konutlarda durum daha kötüdür.

Mart ayında satmak istese 3-5 pazarlıkla bu evi havada kaparlardı şuan ise satamıyor.
    Sürekli güncelleme yapıyor.

Üstadlara sorsan konut fiyatları asla düşmüyor, düşemez. Düşmesi teklif dahi edilemez.

En akıllılar karını Şubat/Mart-2023 gibi realize edip dövize altına dönenler.
    Tersi senaryoda da "dolar bile bu kadar artmadı, ev fiyatı niye arttı" diyorsunuz.

Gerçi tek örnek üzerinden "evler yükseldi - evler düştü" demek ne kadar doğru, o da ayrı mesele.
    Adam canı ister yükseltir, canı ister düşürür. Canı ister kurdaki yükselişi fiyata geç yansıtır.

İl il, semt semt bile fiyat artışları farklılık gösterirken, nereden ne sattığı bile belli olmayan tek bir kişinin davanışı istatistiksel açıdan bir şey ifade etmez.

3.  Alıntı Originally Posted by vivatrader Yazıyı Oku
    Herkes şuan barınma krizi yaşadığımızı söylüyor ben ise daha henüz barınma krizi yaşamadığımızı düşünüyorum. Şimdilik bizdeki 2 milyonluk arabaya binenlerin kirada oturup ucuz kirayla barınma maliyetini ev sahibine ödettirme dönemindeyiz diyelim. Tabii ki bu herkes için geçerli değil ama trafiğe baktığımda birçok lüks arabaları kimse satmıyor. Karşı apartmanımda 2 milyonluk araca binen kiracı var sürekli mal sahibiyle kavga ediyor. Kirasını arttırmamak için�

Barınma krizinin henüz daha başlarında olduğumuzu düşünüyorum

Çünkü Dünyadaki evsiz sayılarına baktığımızda hala en düşük sayıda olan ülkelerden biriyiz.

Dünyadaki Evsiz Sayıları;

Türkiye: 70.000
    ABD: 582.462
    Filipinler: 4.5000.000
    Nijerya: 24.400.000
    Endonezya: 3.000.000
    Mısır: 12.000.000
    Bangladeş: 5.000.000
    Almanya: 262.600
    Fransa: 300.000
    Kolombiya: 4.943.000 kişi evsiz

Kaynak: https://en.wikipedia.org/wiki/List_o...ess_population

O yüzden hala elinizdeki parayla ev alınabiliyorken kendinizin ve çocuklarınızın bir an evvel barınma ihtiyacınızı garantiye almalısınız. Maalesef yanlış politikalar nedeniyle çok uzak olmayan bir gelecekte büyük bir barınma krizi bizi bekliyor.

--------
    Yazdıklarım kişisel görüşlerim olup asla yatırım tavsiyesi değildir
    2 milyona araba kaldı mı?

Sent from my LM-G710 using Tapatalk

4. Bütün emeklilerin evi yok.
    benim memlekette 10 bin tl altına kira kalmadı.
    9 bin maas alan emekli tas mı yesin --
    bu kadar çarpıklığı ben ilk defa yaşıyorum.

5.  Alıntı Originally Posted by Westwind Yazıyı Oku
    Bizim bir arkadaş avrupada yaşıyordu. 2008 sonrası benzer bir durum olduğunda müteahhitler piyasadan çekilince konut arzı düşmüş ve devamında fiyatlar uçmuş.

O zaman karar vermemiz gereken konu.

- Konut yatırım aracı olmasın. Bu durumda fiyata istikrar getirmeniz gerekiyor. Bu artış veya düşüş yoluyla değil fiyatın enflasyonla korele olmasıyla sağlanır

- Konut fiyatları düşsün ben alayım yükselsin kar edeyim. Benden sonra kalanın canı çıksın.

- Konut fiyatları sürekli yükselsin kimi yerlerde son alanın elinde patlasın.

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi
    Orada enflasyon ve faiz oranları düşük, refah yüksek ve alım gücü de olduğu için arz talebi karşılamayınca reel olarak artması normal.

Burada normal ekonomi paremetreleri işlemiyor. İnsanların alacak durumu yok. Kredi ödemeleri kiraların 1-2 katına gelmedikçe reel olarak düşmeye mahkum fiyatlar. Bu da en kolay dolar bazlı bakınca anlaşılıyor.

2 milyona araba alıp fiyatı artınca hemen elden çıkartabilen birinin 2 milyona ev alması salaklık. Memlekette fiyat dengeleri yok oldu. Avrupalının pahalı dediği yerde asgari ücretle yaşamaya çalışıyor insanlar.

6.  Alıntı Originally Posted by Byccx Yazıyı Oku
    Bütün emeklilerin evi yok.
    İlk defa yaşıyorsanız yaşınız 20 falan olmalı

Aksine, ev kirasının bir işçi emeklisinin maaşından düşük olduğu "anormal" yılları ilk defa yaşadık. Neyse ki geçti sayılır.
    Sıradan bir ev kirası, sıradan bir emekli maaşından her zaman fazlaydı.
    Aşağıdaki fotoyu da bunu anlatmak için atmıştım fakat anlaşılmamış.

Alıntı Originally Posted by djoz Yazıyı Oku
    Hiç unutmam 2005 yılında kiraya verdiğimiz eski çürük bir 1+1 vardı, ve kirası asgari ücret kadardı.
    Zaten kiracı ailelerde kendimi bildim bileli düzen "2 kişi çalışır, 1 kişinin maaşıyla geçinilir, 1 kişinin maaşı da kiraya ödenir" şeklindeydi.
    Ha çok berbat bir yerde oturursan tek maaşla işler yürür.
    Zaten bakkal dükkanından bozma 1+tuvalet şeklindeki yerlerde bile oturan aileler vardı.
    Hani şimdiki yeni evli gençler 1+1'e sığmayız 2+1 olsun diyorlar ya, benim bir komşum tek odalı dükkanda 5 kişi yaşıyordu.
    Biz de 4 kişi 1+1'de yaşadık 30 yıl.

Gençler şu son 2015-2020 arasında yepyeni evlerde 10 kilo peynir parasına oturmaya alıştıkları için, normali bu sanıyorlar.
    "Ev alacağıma yurtdışında gezerim" kafası da belki bu sebeple yaygınlaşmıştır.
    Nasıl olsa kiralar hep böyle ucuz kalacak ya, kim sallar evi, di mi?
    Oysa ki ben ve birçok ev sahibi, emekli olup da halen kirada olan kişileri muhatap bile almıyoruz, değil ev vermek..

Duhul
    Dec 2017
    İkamet
    İzmir
    Gönderi
    3,166
     Alıntı Originally Posted by tcspirit Yazıyı Oku
    2 milyona araba alıp fiyatı artınca hemen elden çıkartabilen birinin 2 milyona ev alması salaklık.
    Bence tam tersi.
    2 milyona araba alan birinin elinde o araba her an patlayabilir.
    Çünkü birebir aynı araba, Türkiye dışında, bütün ülkelerde 500-600 bin TL.
    1,5 milyon TL kol gibi giriyor.

Ev fiyatları, dünyadan kopuk değil.

Gerçek balon araba fiyatlarında.
    Dünyanın hiç bir ülkesinde, ucuz arabalarda, %80 ÖTV + ÖTV'nin KDV'si yok
    Buna birde kar marjını maksimum tutan aç gözlü bayileri ekleyince, araba fiyatları balon gibi şişiyor.

8.  Alıntı Originally Posted by Byccx Yazıyı Oku
    Bütün emeklilerin evi yok.
    50 yaşı emeklilik alırsanız. 20 yaş işe başlangıç. Buradaki sorun 30 yıllık çalışma hayatında ev sahibi olunamamasıdır.
    Burada devlet ilk kez ev alacaklar uygun faizli veya gelir vergisinden düşülecek şekilde bir çözüm üretebilir.
    Emekli maaşlarını bu nedenle yükseltmek gelir durumu iyi olan emekliye gelir transfer etmektir. Bunun yerine sosyal yardım yapılmalıdır.

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

Sayfa 1118/1312 İlkİlk ... 11861810181068110811161117111811191120112811681218 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •