Sayfa 1100/1312 İlkİlk ... 10060010001050109010981099110011011102111011501200 ... SonSon
Arama sonucu : 10492 madde; 8,793 - 8,800 arası.

Konu: şu anda ev almak ne kadar doğru bir yatırım 2

1. 1994-1998 yılları arasında ortalama net asgari ücret 110usd civarlarında. 1994 krizinde 57 dolara kadar gerilmiş mesela.

110 usd'yi ABD enflasyonu ile günümüze uyarlarsak 180usd civarı eder.

Güncel net asgari ücret şu anki kurdan 440usd eder.

İşsizliği çoğaltır mı? bence çoğaltır, çünkü 30 yıl önce çaycı, kapıcı, getir götür işlerine bakan kişilere asgari ücret verilirdi. Biraz vasıflı işçilere elden fark verilirdi.

Şimdi işveren, maliyeti aylık 15700'tl yi bulan asgari ücreti bu çalışanlara ödemek istemiyor. Haliyle bu iş kolları yok olmaya devam ediyor. Burada istihdam edilecek kişiler de evinde işsiz güçsüz oturuyor.

Eskiden 10-12 daireli apartmanların çoğunda olan kapıcılar artık sitelere mahsus kaldı ve 30-40 daire altında olanlarda da işten çıkarmaları sık duyuyorum.
    Yukarıda yazdıklarım yatırım tavsiyesi değildir.

Duhul
    Dec 2017
    İkamet
    İzmir
    Gönderi
    3,166
     Alıntı Originally Posted by Turnike Yazıyı Oku
    İşsizliği çoğaltır mı? bence çoğaltır, çünkü 30 yıl önce çaycı, kapıcı, getir götür işlerine bakan kişilere asgari ücret verilirdi. Biraz vasıflı işçilere elden fark verilirdi.
    Bildiğim büyük bir fabrikada, daha asgari ücret artırılmadan, mayıs ayında 30-35 civarı çaycının işine son verildi.
    Departmanlara çay makinaları konuldu.
    İsteyen, çayını ya da suyunu gidip kendi alacak.

3.  Alıntı Originally Posted by Westwind Yazıyı Oku
    Geçmiş performanslar geleceği haber vermezler ama uzun dönemde iyi performans gösteren şirketler iyi yönetilen şirketlerdir. Ancak bu şirketler makul kazanç vaadeder.
    Sonuç olarak twitterda hüstad sayısı çok fazla bu nedenle herkes ucundan kıyısında borsaya giriyor.

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi
    1999 yılından beri borsa yatırımcısıyım. Bunun yanında VOB'un ilk traderlarındanım.
    Borsadan başka hiç işim olmadı. Freelance borsacıyım yani. Tüm kazancımı ve geçimimi zamanında borsadan yaptım. Piyasada beni tanımayan aracı kurum yoktur bilinen bir borsacı yatırımcısıyımdır.
    2020 covid döneminde karantinada evde sıkıntıdan borsacı olan çoğunluk gruptan değilim yani..

Neyse efendim gelelim konunuza. Borsada aşırı optimizasyon yanılgısı diye bir yanılgı vardır. Genelde bunun yanılgı olduğunu yatırımcılar yıllar geçtikten sonra acı tecrübeyle öğrenirler. Şöyle ki ben size borsa yazılımlarının olduğu sistem tester'dan en iyi getirili optimizasyonu yaparım ama aşırı optimize ettiğimden dolayı gelecekte bunların başarısı geçmişteki gibi olmaz.

Kendisinin de söylemiş olduğu geçmişte iyi yönetildiği için başarılı olan şirketleri incelediğinizde batı ile uyumlu Atatürkçü-laik şirketler olan koç, oyak ve iş grubu şirketleri olduğunu görebilirsiniz. Gelelim 2013 sonrası batıdan uzaklaşma konusuna... Peki önümüzdeki 20-30 yılda aynı laik batı çizgisinde olacak mıyız? Eğer geçmişteki gibi aynı çizgide olacağına inanıyorsanız o zaman haklı olabilirsiniz..

Hal böyle olunca başarı tabii ki geçmiş ile uyumlu olmalı ama yetmez geleceğe projeksiyon sunmanız gerekir.

Bundan 50 yıl önce ABD de en başarılı 100 şirketin şimdi sadece 5-10 tanesinin hayatta kaldığını geri kalanlarının iflas ettiği konusunda bir bilimsel makale okumuştum, ama şuan kaynağı hatırlayamadım. 50-100 yıl sonra çoğu şirketler hayatta kalamayacak acı ama gerçek...

"1988 yılında borsa daha yeni kurulmuşken X hissesine yatırıma başlasaydın.." demek Etilerde, Ataşehir'de daha tarlayken arazi yatırımı yapsaydın demeye benzer. O zamanlar borsa dutluktu...

Geçmiş önemli evet ama geleceği öngörmek daha önemli...

(Bu arada seçime kadar borsa konusunda özellikle TL bazlı ben de iyimserim orası ayrı bir konu.... Ben uzun vadede bu hükümetle borsada fırsat göremiyorum hele hele evlerini satıp borsaya girmek.. Asla...)

------
    Yazdıklarım kişisel görüşlerim olup asla yatırım tavsiyesi değildir
    “First of all, never play macho man with the market. Second, never overtrade.” – Paul Tudor Jones

4.  Alıntı Originally Posted by vivatrader Yazıyı Oku
    1999 yılından beri borsa yatırımcısıyım. Bunun yanında VOB'un ilk traderlarındanım.
    Borsadan başka hiç işim olmadı. Freelance borsacıyım yani. Tüm kazancımı ve geçimimi zamanında borsadan yaptım. Piyasada beni tanımayan aracı kurum yoktur bilinen bir borsacı yatırımcısıyımdır.
    2020 covid döneminde karantinada evde sıkıntıdan borsacı olan çoğunluk gruptan değilim yani..

Neyse efendim gelelim konunuza. Borsada aşırı optimizasyon yanılgısı diye bir yanılgı vardır. Genelde bunun yanılgı olduğunu yatırımcılar yıllar geçtikten sonra acı tecrübeyle öğrenirler. Şöyle ki ben size borsa yazılımlarının olduğu sistem tester'dan en iyi getirili optimizasyonu yaparım ama aşırı optimize ettiğimden dolayı gelecekte bunların başarısı geçmişteki gibi olmaz.

Kendisinin de söylemiş olduğu geçmişte iyi yönetildiği için başarılı olan şirketleri incelediğinizde batı ile uyumlu Atatürkçü-laik şirketler olan koç, oyak ve iş grubu şirketleri olduğunu görebilirsiniz. Gelelim 2013 sonrası batıdan uzaklaşma konusuna... Peki önümüzdeki 20-30 yılda aynı laik batı çizgisinde olacak mıyız? Eğer geçmişteki gibi aynı çizgide olacağına inanıyorsanız o zaman haklı olabilirsiniz..

Hal böyle olunca başarı tabii ki geçmiş ile uyumlu olmalı ama yetmez geleceğe projeksiyon sunmanız gerekir.

Bundan 50 yıl önce ABD de en başarılı 100 şirketin şimdi sadece 5-10 tanesinin hayatta kaldığını geri kalanlarının iflas ettiği konusunda bir bilimsel makale okumuştum, ama şuan kaynağı hatırlayamadım. 50-100 yıl sonra çoğu şirketler hayatta kalamayacak acı ama gerçek...

"1988 yılında borsa daha yeni kurulmuşken X hissesine yatırıma başlasaydın.." demek Etilerde, Ataşehir'de daha tarlayken arazi yatırımı yapsaydın demeye benzer. O zamanlar borsa dutluktu...

Geçmiş önemli evet ama geleceği öngörmek daha önemli...

(Bu arada seçime kadar borsa konusunda özellikle TL bazlı ben de iyimserim orası ayrı bir konu.... Ben uzun vadede bu hükümetle borsada fırsat göremiyorum hele hele evlerini satıp borsaya girmek.. Asla...)

------
    Kendi kalacagi ev dışında evi olan biri nakite dönebilirse, borsada çok iyi fırsat var şuan, bas bağırıyor bazi güçlü hisseler, alın diye ( bana göre tabi).....
    Yatirim tavsiyesi degil tabi yukardaki sözlerim, kimse evini satiliga cikarmasn, boş tutmaya devam....

SM-N770F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

5.  Alıntı Originally Posted by bzaferb Yazıyı Oku
    Kendi kalacagi ev dışında evi olan biri nakite dönebilirse, borsada çok iyi fırsat var şuan, bas bağırıyor bazi güçlü hisseler, alın diye ( bana göre tabi).....
    Yatirim tavsiyesi degil tabi yukardaki sözlerim, kimse evini satiliga cikarmasn, boş tutmaya devam....

Sn bzaferb borsada hayatta kalmamın sırrı sistemden kazandığım parayı sürekli borsa dışına çekerek oldu.
    Borsadan kazanılan parayı konuta çevirmeye evet ama gayrimenkulü satıp borsaya sokmaya kesinlikle hayır.
    Yeni yetmeler geçmişte en sağlam hisselerin bile TL bazlı bile %80 değer kaybettirebileceğinin farkında değiller.
    Seçime kadar böyle bir öngörüm yok ama kara kuğu her an her yerde çıkabilir. O yüzden borsada hayatta kalmanın sırrı sağlamcı olmaktan geçer...
    Konut bu ülkede en sağlam birikim koruma aracıdır.

------
    “First of all, never play macho man with the market. Second, never overtrade.” – Paul Tudor Jones

6.  Alıntı Originally Posted by izmut Yazıyı Oku
    Bildiğim büyük bir fabrikada, daha asgari ücret artırılmadan, mayıs ayında 30-35 civarı çaycının işine son verildi.
    Departmanlara çay makinaları konuldu.
    İsteyen, çayını ya da suyunu gidip kendi alacak.
    Zaten robot ve insansız hizmet sistemleri geliyor. MCDonalds ve Starbucks ilk şubelerini kurdular. Amazon yüzlerce insansız AmazonGo alışveriş marketleri kurdu.

Temizlik için temizlik robotları çalışıyor olacak çoğu işyerinde.

Microsoft ve Google yardım masasının ilk kademesini Çağrı merkezini ChatGpt tabanlı bir sisteme dönüştürüp destek ekibi sayısını onda birine indiriyor.

Asgari ücrete yapılan her zam işverenin daha çok robot ve otomasyona yönetlmesine sebep oluyor. Dünya da bu trend başladı. Bizde de aynısı olacak.

7.  Alıntı Originally Posted by vivatrader Yazıyı Oku
    Sn bzaferb borsada hayatta kalmamın sırrı sistemden kazandığım parayı sürekli borsa dışına çekerek oldu.
    Borsadan kazanılan parayı konuta çevirmeye evet ama gayrimenkulü satıp borsaya sokmaya kesinlikle hayır.
    Yeni yetmeler geçmişte en sağlam hisselerin bile TL bazlı bile %80 değer kaybettirebileceğinin farkında değiller.
    Seçime kadar böyle bir öngörüm yok ama kara kuğu her an her yerde çıkabilir. O yüzden borsada hayatta kalmanın sırrı sağlamcı olmaktan geçer...
    Konut bu ülkede en sağlam birikim koruma aracıdır.

------
    Maaş zamlari ile sisteme para sokuluyor gibi görünsede, dolaşimdaki parayi kıskaca almaya başladilar. Bu kıskacın gücü yavaş yavaş artacak bence, bir sonraki merkez bankasi kararlarinda bunu daha net görecegiz...
    Bu durum aslinda borsayada zararli ancak olayların gelişimini iyi analiz edenler bence 1 yıl icinde %100 e yakin Tl getiri saglayacaktir ki bunun yarisindan fazlasi reel getiri olacaktir diye düşünüyorum.....

Tabi hep dogruyu bulsam, şimdi bu yaziyi miami de drink yudumlarken yazardim, ama tarlada kıcımdan ter akarken yaziyorum ))

Sayfa 1100/1312 İlkİlk ... 10060010001050109010981099110011011102111011501200 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •